Pazarlama Kampanyalarında Başarı Yaratıcılıktan Geçiyor! 0

Pazarlama hem markaların hem de şirketlerin renkli yüzüdür. Bu nedenle yapılacak pazarlama kampanyaları şirket ve marka değerlerini, tüketiciye vermek istediği mesajı olabildiğinde yaratıcı bir şekilde anlatarak hedef kitlenin dikkatini çekmelidir.

Peki sizce yaratıcılığın sadece ürün ambalajında ya da reklamlarda öne çıkması mı gerekir? Yaratıcılık bir sorunun çözümünde uzun uzun düşünürken bir anda aklınıza gelen bir fikirle ya da kulaklıklarınızı çıkardığınız bir anda duyacağınız bir kelime ile de başlayabilir. Asıl olan yaratıcılığın kampanyanın arkasındaki fikirde olmasıdır.

Başarılı pazarlama kampanyaları hedef kitleye deneyim yaşatmalı, günlük hayatın bir parçası haline gelmeyi başarmalıdır.

coke-real-time-hed-2015

Coca-Cola

Coca Cola’nın ‘Share the Coke’ (kolanı paylaş) kampanyasını hatırlıyor musunuz? Kampanya kapsamında Coca  Cola bir çok ülkede kişi isimlerine özel kolalar ile kişisel bir deneyim yaratmayı amaçlamıştı. Kampanya kapsamında da bir anda New York Times Meydanında kişilerden verdiği numaraya isimlerine mesaj atmalarını isteyen Coca Cola billboardında, mesajların gelmesi ile beraber kişilerin isimleri Share the Coke sloganı ile paylaşılmaya başlanmıştı.

Coca Cola’nın bugün dünyanın her yerinde tanınan tek marka olduğunu biliyoruz. İşte bunu başarabilmek, yaptığı iletişim çalışmalarında ürünün ötesine geçmeyi gerektirir.

Kolayı biliyoruz, sürekli içiyoruz, aslında Coca Cola bizlere yeni bir tat ya da lezzet vaadinde bulunmuyor, deneyim vaadinde bulunuyor. Kolaya kendi ruhunu katıyor ve evlerimize yaptığı her kampanyada bizden biri gibi girebiliyor.

Büyük bir marka için (özellikle pazarlamaya ayırdığı bütçenin büyüklüğünü düşünürsek) böyle kampanyalar yapması oldukça normal, buradan çıkarmamız gereken şeyse başarı için sadece ürün olmamak, üründen farklılaşarak, özgün bir ruha sahip olabilmek.

AAEAAQAAAAAAAAgbAAAAJDgzYmU0ZDZkLTgwNDktNGNlZC05MWViLTFkMDM1ZDYzMjBkMA

McDonald’s

Yaratıcı pazarlama kampanyalarına bir örnekte McDonald’s tan geliyor. Ürün ve hedef kitle arasında ki deneyim köprüsünü kurmak için yaya geçidini patates kızartmalarından oluşturacak kadar tatlı bir kampanyaya imza atmış McDonald’s.

Tüm fastfood sektörünün draması gibidir aslında patates kızartmaları, fakat işte bu mükemmel diyebileceğimiz bir marka henüz ortaya çıkmamıştır. Ayrıca Mc Donald’s dediğimizde aklımıza ilk gelen şey de hiç değildir ama patates kızartmalarından oluşan bir yaya geçidinden geçerseniz bunu unutmazsınız.

Hatta acıktığınız fikrine bile kapılıp zaten iki sokakta bir bulunan McDonald’s ı ziyaret bile edebilirsiniz.

Yaratıcı bir fikir sizi üründen öteye taşır, tüketicinizin aklında yer edersiniz. Ürün ve şirket kültürünüzü daha iyi anlatma fırsatı bulur, marka bilinirliliğinizi artırırsınız. Akıllı ve yaratıcı pazarlama kampanyaları günümüz tüketicisinin maruz kaldığı bu mesaj karmaşasında konumlandırmanızı doğru yapmanıza da olanak sağlar.

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

2017’nin İlk Yarısında Dijital Reklam Yatırımlarının Rakamları Açıklandı 0

IAB Türkiye AdEx-TRilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 14,6 oranında artarak 1.063 Milyon TL’ye ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33,7’lik büyümeyle 122,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 35 milyon TL’ye ulaştı.

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 49,8 milyon TL’ye çıktı. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen E-posta yeniden büyüme trendine geçti ve ilk ayda 2,9 milyon TL oldu. Oyun İçi reklamlar ise 5,8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

Mobil reklam yatırımları 454,6 milyon TL olurken, 160,7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2017’nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 625,3 milyon TL’ye çıktı.

 IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun 2017 yılının ilk yarısını şu sözlerle değerlendirdi: “2017 yılına Nisan ayındaki referandum nedeniyle görece yavaş bir başlangıç yaptık. Yine de ilk yarıyı yaklaşık yüzde 15’e yakın bir büyümeyle tamamlamış olmamız sevindirici. Dünyada dijital reklam yatırımlarının 2021’de toplamın yüzde 50’sine ulaşacağını öngörülüyor. Bilindiği gibi dijital Avrupa’da iki senedir televizyonun üstünde yer alıyor. Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022’de Türkiye’de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz. Öngörümüzün gerçekleşmesi için küresel ölçekte yaşanan sorunları sektörün tüm taraflarıyla ele almamız ve birlikte çözüm üretmemiz gerekli. IAB Türkiye olarak mecraların ve pazarlama departmanlarının tüm dünyada dijital transformasyon kavramına odaklandığı günümüzde, sektördeki meslek kuruluşlarının temel görevinin dönüşümü kolaylaştıracak şekilde çalışması gerektiğinin bilincindeyiz.”

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link