Pazarlama hem markaların hem de şirketlerin renkli yüzüdür. Bu nedenle yapılacak pazarlama kampanyaları şirket ve marka değerlerini, tüketiciye vermek istediği mesajı olabildiğinde yaratıcı bir şekilde anlatarak hedef kitlenin dikkatini çekmelidir.

Peki sizce yaratıcılığın sadece ürün ambalajında ya da reklamlarda öne çıkması mı gerekir? Yaratıcılık bir sorunun çözümünde uzun uzun düşünürken bir anda aklınıza gelen bir fikirle ya da kulaklıklarınızı çıkardığınız bir anda duyacağınız bir kelime ile de başlayabilir. Asıl olan yaratıcılığın kampanyanın arkasındaki fikirde olmasıdır.

Başarılı pazarlama kampanyaları hedef kitleye deneyim yaşatmalı, günlük hayatın bir parçası haline gelmeyi başarmalıdır.

coke-real-time-hed-2015

Coca-Cola

Coca Cola’nın ‘Share the Coke’ (kolanı paylaş) kampanyasını hatırlıyor musunuz? Kampanya kapsamında Coca  Cola bir çok ülkede kişi isimlerine özel kolalar ile kişisel bir deneyim yaratmayı amaçlamıştı. Kampanya kapsamında da bir anda New York Times Meydanında kişilerden verdiği numaraya isimlerine mesaj atmalarını isteyen Coca Cola billboardında, mesajların gelmesi ile beraber kişilerin isimleri Share the Coke sloganı ile paylaşılmaya başlanmıştı.

Coca Cola’nın bugün dünyanın her yerinde tanınan tek marka olduğunu biliyoruz. İşte bunu başarabilmek, yaptığı iletişim çalışmalarında ürünün ötesine geçmeyi gerektirir.

Kolayı biliyoruz, sürekli içiyoruz, aslında Coca Cola bizlere yeni bir tat ya da lezzet vaadinde bulunmuyor, deneyim vaadinde bulunuyor. Kolaya kendi ruhunu katıyor ve evlerimize yaptığı her kampanyada bizden biri gibi girebiliyor.

Büyük bir marka için (özellikle pazarlamaya ayırdığı bütçenin büyüklüğünü düşünürsek) böyle kampanyalar yapması oldukça normal, buradan çıkarmamız gereken şeyse başarı için sadece ürün olmamak, üründen farklılaşarak, özgün bir ruha sahip olabilmek.

AAEAAQAAAAAAAAgbAAAAJDgzYmU0ZDZkLTgwNDktNGNlZC05MWViLTFkMDM1ZDYzMjBkMA

McDonald’s

Yaratıcı pazarlama kampanyalarına bir örnekte McDonald’s tan geliyor. Ürün ve hedef kitle arasında ki deneyim köprüsünü kurmak için yaya geçidini patates kızartmalarından oluşturacak kadar tatlı bir kampanyaya imza atmış McDonald’s.

Tüm fastfood sektörünün draması gibidir aslında patates kızartmaları, fakat işte bu mükemmel diyebileceğimiz bir marka henüz ortaya çıkmamıştır. Ayrıca Mc Donald’s dediğimizde aklımıza ilk gelen şey de hiç değildir ama patates kızartmalarından oluşan bir yaya geçidinden geçerseniz bunu unutmazsınız.

Hatta acıktığınız fikrine bile kapılıp zaten iki sokakta bir bulunan McDonald’s ı ziyaret bile edebilirsiniz.

Yaratıcı bir fikir sizi üründen öteye taşır, tüketicinizin aklında yer edersiniz. Ürün ve şirket kültürünüzü daha iyi anlatma fırsatı bulur, marka bilinirliliğinizi artırırsınız. Akıllı ve yaratıcı pazarlama kampanyaları günümüz tüketicisinin maruz kaldığı bu mesaj karmaşasında konumlandırmanızı doğru yapmanıza da olanak sağlar.

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın