Torkunun Marka Obezliği Nereye Gidecek? 0

Patronum ve aynı zamanda hocam Güven Borça geçtiğimiz hafta şöyle bir tweet atmıştı:

Hulusi Derici’nin yıllardır positioning (konumlandırma) teorisini her yerde, her işte nasıl ateşli bir şekilde savunduğunu bilen bilir. Kendisi tıpkı konumlandırma teorisinin yaratıcıları Al Ries ve Jack Through gibi yalnızca yaptığı işte, ürettiği üründe uzman olan markaların başarılı olabileceğine inanır. Teorinin pek çok örnekte geçerli olduğuna ben de inanırım. Odaklanmanın, dikkati dağıtmadan sadece belli bir alana odaklanmanın markaların kaliteden ve uzmanlıktan ödün vermelerinin önüne geçtiği gayet açık.

Her ne kadar konumlandırma teorisine genel olarak katılsam da Derici kadar katı değilim. Katı olmamamı sağlayan global örnek Samsung, yerel örnek ise Pınar. Samsung; televizyondan, bilgisayara, cep telefonundan klimaya, fotoğraf makinesinden beyaz eşyaya, seramikten iş makinelerine kadar bir çok alanda güçlü bir marka. Aynı şekilde Pınar da yoğurdundan sucuğuna, suyundan meyve suyuna kadar pek çok alanda faaliyetini başarıyla sürdürebiliyor.
Başta Pınar’ın izinden gittiğini düşündüğüm Torku, onu da aşarak benim tabirimle obez bir marka haline geldi. Torku markası altında satılan ürünlere şöyle bir bakalım:

-Süt
-Yoğurt
-Ayran
-Peynir
-Tereyağı
-Sucuk
-Sosis
-Salam
-Jambon
-Bisküviler
-Gofretler
-Çikolatalar
-Şeker
-Yağ
-Tahin

Hızlarını alamıyorlar, adeta her hafta yeni bir ürün lanse ediyorlar. Market raflarında her geçen gün daha fazla yer işgal ediyorlar. %100 doğal şeker pancarından elde edilen atıştırmalık ürünleri piyasaya gerçekten yeni bir soluk getirdi. Denediğim bir kaç bisküvi ve çikolatasının da fena olmadığını söylemeliyim. Ancak şimdiye kadar süt, yoğurt, sucuk gibi ürünlerine elim gitmedi.

Markanın arkasında Anadolu Birlik Holding var. Belli ki maddi açıdan hiçbir kaygıları yok. Neredeyse sınırsız bir sermayeleri var. Özellikle muhafazakar tüketicinin ilgisine mazhar olduklarını görebiliyorum. Belirli bir tüketici kitlesinin ürün ne olursa olsun Torku adını gördükleri her ürünü alacaklarından emin olarak genişliyorlar olabilirler. Ancak böyle olsa bile ben bundan emin değilim. Bu kadarının biraz “şımarıklık” olduğunu düşünüyorum. Tüketiciden ilgi gören markaların ellerindekiyle yetinmeyip, dallanıp budaklanmasıdır şımarıklıktan kastım.
Tek bir markanın bir çok farklı alanda başarılı olması dünyada bile çok istisna bir durumken Torku bu yolda nereye kadar gidecek merak ediyorum.
09_cool
Dipnot: Muhafazakar tüketicinin Cola Turka ile uğradığı hayal kırıklığını Cola Torku giderebilir. Böyle bir projeleri var mı acaba?

Markam Danışmanlık'ta Marka Stratejisti. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü mezunu. Fikir sever, strateji yazar...

Bir Cevap Yazın

Fotoğraf Gönderebilen Kameralı Buzdolapları Yaygınlaşıyor 1

Hepimiz, mutlaka işten ya da herhangi bir yerden eve dönerken plansız bir şekilde markete uğrarız ve bu gibi durumlarda kafamızda çok önemli bir soru belirir: Evde ne eksikti? Evde herhangi birinin olduğu durumlarda, o kişiyi arayıp bu sorunun cevabını rahatlıkla bulabiliriz. Evde kimsenin olmadığı durumlarda ise bu soru ciddi bir problem haline gelir. Ancak teknoloji sayesinde, bu sorun da yakın gelecekte büyük ölçüde tarihe karışacak.

Perakende şirketi John Lewis’in verdiği bilgilere göre dahili kameralı buzdolaplarının satışı geçtiğimiz yıl üçe katlandı ve bu buzdolapları, çok hızlı bir şekilde popüler hale geliyor. Samsung ve Bosch gibi markaların bu tip buzdolapları bulunurken bunların hepsi biraz farklı bir şekilde çalışıyor. Örneğin Samsung Family Hub, buzdolabının alt, orta ve üst bölmelerini görüntüleyebilmek için üç kamera kullanıyor ve buzdolabının kapısınn kapalı olduğu zamanlarda kullanıcınn telefonuna fotoğraf gönderiyor. Bosch Home Connect ise iki kamera kullanıyor ve buzdolabının iç kısmının fotoğraflarını kullanıcıya göndermenin yanı sıra, buzdolabının kapısı açık kaldığı takdirde kullanıcıyı uyarıyor.

Samsung Family Hub

Samsung Electronics‘te ürün yönetimi departmanının başında bulunan isim olan Nick Bevan, İngiltere’nin The Daily Mail gazetesine buzdolaplarında bulunan bu yeni özellikle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bu özellik, büyük bir problem olan yiyecek atığını azaltıyor. Ayrıca bu, belirli bir yemek yapmak için gereken malzemelerin buzdolabında olup olmadığını ya da stok yapman gerekip gerekmediğini görmek için kontrol edebileceğin anlamına geliyor.

Açıklamalara bakılırsa önümüzdeki birkaç yıl içinde, fotoğraf gönderebilen kameralı buzdolaplarının bir standart haline gelmesi olası gibi görünüyor. Samsung ve Bosch başta olmak üzere, beyaz eşya üreticisi birçok marka bu özelliği buzdolaplarına eklemeye başladı. İnternet bağlantılı buzdolapları ya da daha popüler ifadeyle akıllı buzdolapları, yakın gelecekte alışveriş deneyimimizi değiştirecek olan birçok eşyadan sadece biri olacak gibi görünüyor.

Samsung İtibarını Kurtarmak İçin Uçakta Telefon Hediye Etti 1

Samsung geçtiğimiz yıl yaşanan Galaxy Note 7 krizi ile büyük bir itibar kaybına uğramıştı. Telefonların ısınma sorunu, patlamalara yol açması gibi nedenler kullanıcıları da büyük tehlikeye sokuyordu. Bu gibi sorunların çok daha büyük felaketlere yol açacağı uçaklarda da Galaxy Note 7 için özel önlemler alınmıştı.

Uçaklarda uçuşlardan önce yapılan güvenlik uyarılarında özellikle Galaxy Note 7’lerin kapatılması ya da kabin görevlilerine teslim edilmesi isteniyordu. Bu durum ise marka için yaşanan en büyük itibar kaybı olarak kayıtlara geçti.

Samsung bu durumu unutturmak için ise İspanya’da bir havayolu şirketi ile anlaşarak uçaktaki yolculara Galaxy Note 8 telefonlarından hediye etti. Samsung bu dağıtımı yaparken; “Bir yıl önce telefonlarınızı kapatmanızı istemiştik ancak şimdi biz sizlere sunuyoruz” şeklinde bir mesaj ile yolculara telefonlarına tekrar güvenmeleri mesajını aktarmaya çalıştı.

Uçakta telefonlar dağıtılırken çekilen bir videoda havayolu şirketinin Twitter hesabından paylaşıldı.

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link