Dijital Pazarlamacılar için SEO analizleri: Çiçeksepeti.com 1

Konusu, içeriği ve türü ne olursa olsun herhangi bir internet sitesi için birincil hedef, trafik çekmektir. Ziyaretçi sayısı, bu ziyaretçilerin ortalama kaç sayfa görüntülediği, sayfaları ne kadar sürede görüntülediği ve dönüşüm gerçekleştirip gerçekleştirmediği ise trafiğin niteliğini belirlemektedir.

Son yıllarda ise dijital mecra sayısının artması ve mecraların kendi içinde kanallara ayrılması, trafik çeşitleri kadar trafik kaynaklarını da biz dijital pazarlamacılar için önemli bir hale getirmiştir. Başlıca trafik kaynaklarını; direkt, Google Adwords ya da Görüntülü Reklam Ağı, sosyal medya, sosyal medya reklamları, referans trafikleri, e-posta pazarlaması, dijital medya satınalma ve organik aramalar olarak sıralayabiliriz. Tabii ki bu trafik kaynaklarından sitemize ne kadar ziyaretçi geldiğini ölçümlemeli, pazarlama bütçemizi mecraların niteliğine ve faydasına göre dağıtmalıyız.

Trafik kaynaklarının en önemlilerinden biri “Organik Trafik”tir. Organik trafik, arama motorlarından gelen reklamsız trafikleri temsil eder. Bu trafik, sitenizde en az zaman geçiren ziyaretçi akışlarını (Bounce Rate) oluşturur. SEO çalışması iyi yapılmış bir sitenin tüm trafiğinin ortalama %60’lık kısmı “Google Organik”ten gelir. Peki, siteler için standart bir SEO çalışması nasıl olmalı? İsterseniz bir önek üzerinden inceleyelim.

SEO çalışması, site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılır. Sitelerin SEO analizini yaparken her iki kısmı da atlamaksızın incelemeliyiz. Öncelikle “Çiçek Sepeti”ni bazı “Site İçi SEO Metrikleri“ne göre inceleyelim.

Başlık ve Açıklama

Başlık:Çiçek Gönder, Online Çiçek, Hediye Gönder,Çiçek Siparişi,Çiçek Sepeti

Açıklama:Lider Online Çiçekçi ÇiçekSepeti, en taze Çiçek seçeneklerinin yanı sıra İlginç Hediyeler, Kek-Kurabiye Buketleri, ve leziz Meyve Sepetleri ile sizi bekliyor.

Başlık ve açıklama kısmı hem uzunluk hem de anahtar kelime olarak gayet uygun görünüyor. Ancak başlık için bu kadar fazla anahtar kelime kullanmak “anti SEO etkisi” yaratacaktır. Hem “Çiçek” kelimesi fazla kullanılmış hem de 70 karakterin üstüne çıkmamak için bazı virgüllerden sonra boşluk bırakılmamış. Bu durum, Google ve müşteri algısında sıkıntılara yol açacaktır. Başarılı bir başlık “Birincil Anahtar Kelime – İkincil Anahtar Kelime | Marka Adı” şeklinde olmalı. Çiçek ile alakalı en fazla aranan anahtar kelimelere baktığımızda “Meyve Sepeti”, “Çiçek Gönder”, “Çiçekçi”, “Hediye Sepeti” gibi örneklerle karşılaşıyoruz. O halde, “Meyve Sepeti” kelime grubunu başlıkta kullanmalıyız. “Meyve Sepeti, Hediye Sepeti, Çiçek Gönder | Ciceksepeti.com” şeklindeki bir başlık başarılı olacaktır.

Açıklama kısmına baktığımızda ise başlangıca biraz daha eğilmeliyiz. “Lider”, “İlginç Hediyeler” ve “ÇiçekSepeti” anahtar kelimeleri gerekli görünmüyor. Onların yerine “Sevgiliye Hediye”, “Çiçek Çeşitleri” ve “Çiçekler” gibi aranma sayıları daha yüksek kelimeler kullanılabilir.

URL Yapısı, Kelime ve Başlık Uyumu

Çiçek Sepeti SEO 1

Yukarıdaki görselde “Hediye” tuşuna tıklandıktan sonra açılan sayfayı görüyoruz. Site İçi SEO’da en önemli değişkenlerden birisi; tıklanılan tuşun URL’de sona, başlıkta başa gelmesidir. URL kısmı başarılı, ancak başlık “Hediye | Ciceksepeti.com” şeklinde olmalı. Aksi durum, örümceklerin siteyi tararken ve belirli bir anahtar kelime sorgusunda konumlandırırken zorlanmasına sebep olacaktır. Çünkü; başlık, açıklama, URL ve meta etiketler bulunduğu sayfaya göre belirli bir uyum içerisinde olmalı. Sonraki örnek bu konuya oldukça iyi bir noktadan değiniyor:

Çiçek Sepeti SEO 2

 

Önce “Çiçek” sonrasında ise “Doğum Günü” tuşuna tıkladığımızda bu şekilde bir sayfa ile karşılaşıyoruz. Öncelikle link yapısında yanlışlık var. Ben ve Google “Doğum Günü”ne tıklıyorsak URL şu şekilde olmalı; www.ciceksepeti.com/dogum-gunu ve eğer ki bu “Çiçek” ana kategorisi altında bulunuyorsa URL; www.ciceksepeti.com/cicek/dogum-gunu olmalı. Dünya çapında uygulanan iki yapı var: “Anakategori/Altkategori” ve “yalnızca /altkategori”. Kendi çalışmalarımda ilk yöntemin daha iyi sonuç verdiğini tespit ettim.

Başlık ise, belirttiğimiz ideal başlık formatına uyarladığımızda, “Doğum Günü | Ciceksepeti.com” şeklinde olmalı.

Son olarak ürün detay sayfasını değerlendirelim:

Çiçek Sepeti SEO 3

Ürün detay sayfasına baktığımızda başlığın marka adıyla başladığını görüyoruz, ki bu tavsiye etmediğimiz bir yapı. Ayrıca URL’nin sonunda yer alan ve Google için hiçbir anlam ifade etmeyen bir sayı grubu görüyoruz. İdeal olan versiyon için, başlığın başında marka adı yerine ürünün adı yazmalı ve linkteki sayı kalkmalı.

Ayrıca bazı ürün detay sayfalarına baktığımızda başlık, açıklama ve URL yapısının doğru kurgulandığını görebiliriz. Ancak elimizdeki örneğe benzer sayfaların sayısı da oldukça fazla.

Site Dışı Optimizasyon

Şimdi farklı sitelere verilen bağlantı/köprü çalışmalarına göz atalım:

Çiçek Sepeti SEO 4

Grafiği incelediğimizde, markanın bu aralar linkleme çalışması yaptığını görüyoruz. Ancak bu, sosyal medya aracılığıyla linklerini paylaştırma (seeding) çalışması ya da tamamıyla organik gelişen bir durum olabilir. Markaya referans olan site sayısının artış göstermesi olumlu bir tablo. Şu an birbirinden farklı 766 web sitesinden link almışlar. Ancak hemen alttaki “Tıklanabilir Kelime (Anchor)” bulutunu incelediğimizde bu linkleme çalışmasının pek de bir faydası olmadığını anlayabiliriz. Çünkü çıkılan linkler direkt marka ya da markanın ana sayfası adına.

 

Çiçek Sepeti Anchors Cloud

Linkleme çalışmasında önemli olan anahtar kelime hedefli ve kategori bazlı çalışmaktır. Yani “Çiçek” kelimesinde SEO çalışması yapıyorsak hedef sayfa www.ciceksepeti.com/cicek olmalıdır. Örnekleri çeşitlendirmek gerekirse, “Meyve Sepeti” tıklanabilir grubu (anchor) için hedef URL www.ciceksepeti.com/meyve-sepeti olmalıdır. Ucuz meyve sepetleri, lezzetli meyve sepetleri, çiçek sepeti ve meyve vb. tıklanabilir kelime çeşitlendirmesi bolca yapılmalı. Aşağıdaki tabloda da görebileceğiniz üzere; “meyve sepeti”, “hediye” gibi yüksek trafik getirebilecek kelimeler üzerine çalışma sayısı diğerlerine göre oldukça az. Bu tablo www.ciceksepeti.com’a “Çiçek Sepeti” kelimesinde SEO yapmak demektir, ki bu durum markaya yeni dönüşüm trafikleri kazandıramaz.

Çiçek Sepeti SEO 5

Son olarak aşağıda yer alan ve markanın hangi web sitelerinden ne kadar link aldığını gösteren tabloya göz atalım:

Çiçek Sepeti SEO 6

Site dışı optimizasyon çalışmasının en önemli kurallarından bir tanesi; bir siteden, bir marka için bir defaya mahsus link almaktır. Ancak Fundalina, Bolbol, Bildirgec gibi sitelerden, çoğu farklı makalelerden olmak üzere, 8.000’e yakın dofollow link alınmış, etiket sayfalarından değil. Bu duruma net olarak spam demek mümkün.

Ayrıca nofollow-dofollow oranı, referans domain çeşitleri, ürün açıklamaları, meta etiketler ya da link veren sitelerin durumunu da inceleyebiliriz. Önemli noktaların bir kez daha üstünden geçmek gerekirse:

Hem ana sayfa hem de iç sayfaların başlık, açıklama ve meta etiket düzenlenmeli.

İç sayfaların URL yapıları değiştirilmeli ve başlık ile uyumlu hale getirilmeli.

Spam linklemeler durdurulmalı. Bunun yerine her web sitesinden bir defaya mahsus link alınmalı.

“Tıklanabilir Kelime”ler marka adı yerine trafik getirecek anahtar kelimelerle yer değiştirmeli.

“Köprü link”lerdeki hedef URL, ana sayfa olmamalı. Ürünleri barındıran ana kategori sayfaları olmalı.

Link alınacak siteler çeşitli metriklere göre analiz edilmeli ve uygun olanları ile çalışılmalı.

Bir Cevap Yazın

2017 Yılındaki En Önemli 5 SEO Trendi 0

Arama motoru portalları her geçen yıl spam bağlantılarına ve sistemle oynamaya çalışan insanlarla mücadele etme umuduyla yeni algoritmalar ve kurallar geliştiriyorlar.

Google, Bing vb. tarafından belirlenen bu yeni kuralların tam olarak ifade ettiği şey, her web yöneticisinin müşterilere arama tabanlı hedeflerini sağlamasına yardımcı olmak için sürekli değişen SEO manzarasına ayak uydurması gerektiğidir.

2017 SEO stratejinizi ayarlamanız için size harika bir fırsat sunarak nasıl yapılacağı konusunda bazı ipuçları vereceğiz.

1. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’dan (AMP) yararlanın

Google, hızlandırılmış mobil sayfalar yeniliğini devreye aldığını 2016 yılı başlarında bize açıklamıştı ve hemen çıkma oranını azaltmak amacıyla daha duyarlı sayfalara duyulan ihtiyaç, Google’ın 2016 SEO stratejisinde bir itici güç oldu. Bu konuda ortaya çıkan en pratik çözümlerden biri kuşkusuz web yöneticileri tarafından AMP’nin entegrasyonunun yapılmasıdır.

AMP’lerin sayfaların mobil tarayıcılarda anında yüklenmesine izin veren açık kaynaklı protokoller olduğuna dikkat etmemiz oldukça önemli. AMP, SEO topluluğunda tüketicilerin düşük bir veri hızında anında sayfa yüklemelerine olanak tanıyan bir olgu haline geldi.

Ortalama bir web sayfası, içerik yüklerken AMP’den sekiz kat daha fazla veri kullanır. 2017’de bu trendin daha da gelişmesi bekleniyor ve kullanıcılarınız için daha duyarlı sayfalar sunmak adına bu trendden sizde yararlanabilirsiniz.

Hızlandırılmış mobil sayfalar demosu için mobil cihazınızda g.co/amp bağlantısını tıklayabilir, dilerseniz ampproject.org adresinde proje hakkında geniş bilgi alabilirsiniz.

2. Yapay Zeka(AI)’nın varlığını bilinir hale getirin

Google arama algoritmaları nihayet 2016 yılının sonunda körüklendi. Bu durum makineleri arama algoritmalarına entegre ederek onları daha akıllı hale getirdi.

Google RankBrain konseptinin, aramayı daha akıllı yapması ve arama motorunun kullanıcılarına yalnızca ilgili bilgileri vermesi bekleniyor. Arama sonuçlarında AI’nın yükselişiyle mücadele etmek için, web yöneticileri ve web sitesi sahipleri, faaliyet gösterdikleri alana benzersiz bir şey katmaya odaklanmak zorundalar.

RankBrain Konsepti için internette yaptığımız aramaları Google’ın şu ana kadar öğrendiği şekliyle cevaplamaya çalışan bir  yapay zeka diyebiliriz. “Makine Öğrenimi” kavramıyla desteklenen RankBrain, bilgisayarların insan davranışlarını taklit etmeye çalışarak, sorulan sorulara daha mantıklı ve doğru cevaplar vermesini sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır.

RankBrain ortaya çıktığında biraz hayal alemine dalarak “Peki Google yapay zekayı da aşıp bir insana dönüşseydi neler olurdu?” diye düşünmüştüm. Sonra karşıma çıkan video beni epey eğlendirmişti.


Sistemi, siyah şapka SEO hileleriyle birlikte kullanma imkânı 2017’de daha da az etkili olacak. Bu durumu aşmak için içeriğinizde etiket kullanmanız, daha yoğun yazı yazmanız ve yayınladığınız bilgilerle oynamanız gerekiyor.

Black Hat SEO,adından da anlaşılacağı gibi siyah şapka olarak tabir edilen, Google tarafından yapılması tavsiye edilmeyen ve yapıldığında kalıcı sorunlara sebep olan çalışma biçimidir. Bu tür işlem uygulanılan siteler Google ve diğer arama motorları sıralamalarında kısa vadede ön sıralarda görünseler dahi uzun vadede büyük ve kalıcı cezalarla karşılaşacaktır.

3. Kullanıcı Deneyimi(UX) Optimizasyonunu ortaya çıkarın

World Wide Web’in evrimi – Web 3.0 terimi- yavaş yavaş internete dayanan platformlar için standart hale geliyor. Kullanıcı deneyimi(UX), web sitenizin kullanımını kolaylaştırmak ve bunu dönemsel olarak geliştirmeye yönelik adımlar atmaktır. Genellikle, bir web sitesinin kullanılabilirliği hakkında bilgi edinmek için kullanılır. Gördüğümüz gibi bu yeni dünya düzeninde, kullanıcı deneyimi tüm faktörlerin üstesinden gelmeye başladı bile .

2015 yılından bu yana arama motorları, insanları iyi tasarlanmış web sitelerine yönlendirerek ilgili içeriği izlemek için daha fazla zaman harcamalarını sağlıyor. Bence hem kullanıcı deneyimini hem de platformunuzdaki erişim kolaylığını arttırmak için çok iyi bir yöntem. Ayrıca bu optimizasyon, bir web sitesinin kullanımının ne derece kolay olduğunu inceleyerek bazı uygulamaların ne derece birbiriyle ölçüşmediğini anlamamızı sağlamak konusunda da çok iyi.

Sizde bunu yapmak istiyorsanız yapmanız gereken çok basit; daha kullanıcı dostu açılış sayfaları tasarlayın, blog yayınlarınıza inografik(bilgi görselleştirme) kullanımını entegre edin ve web sitenizin gezinme sürecini basitleştirin.

4. Kişisel markalaşma anahtarını kullanın

İnternet dahil kalabalık bir yerde farkedilmek her zaman zordur. Ancak Google, her şeye rağmen yaratıcılığından ödün vermeden markalarını zorlayan platformlara odaklandı. Bu tekniklerden biri, web üzerindeki kişisel işiniz için benzersiz bir perspektif oluşturmada markalı URL’lerin kullanılmasıdır. Kişisel markalı URL’lerin avantajları çeşitlidir ancak burada en önemlisi web sitenizin, Google’ın arama algoritmalarıyla en üst seviyeye çıkmasına yardımcı olmasıdır.

Marka, kategori, içerik ve ürünlerinizi girerken SEO URL oluşturmanız gerekmektedir. Bu SEO URL kelimesine sistemimiz otomatik olarak girilen içeriğin ismini vermektedir. Dilerseniz siz bu SEO URL kelimesini değiştirebilirsiniz. Ve ya birden çok ürüne aynı SEO URL’ i vererek aynı içeriğe ulaşılmasını sağlayabilirsiniz. Dikkat ederseniz arattığımız anahtar kelimeler, sitelerin URL’lerinde geçmektedir. Yani, web sitemizi belirli kelimelerde Google arama sonuçlarında üst sıralarda konumlamak istiyorsak, o kelime ya da kelime gruplarının ilgili sayfamızın URL’sinde bulunmasına özen göstermeliyiz.

5. Kısa markalı bağlantıları entegre edin

Web sayfalarını sıralarken arama motorlarının dikkate aldığı en önemli KPI’lardan biri ‘yineleme’ dir. SEO yineleme, bir içeriğin Web’te ne kadar okunduğunu ve paylaşıldığını, içerdiği bilginin ne denli eşsiz ve güvenilir olduğunu gösterir.

İçeriğinizin paylaşılması için en iyi yol “kısa markalı bağlantılar”dır. Hatta bu yeni bağlantı biçimi şu anda Fortune 500 şirketleri tarafından internette markaları gündeme getirmek için sıkça kullanılıyor. Pepsi (pep.si), NY Times (nyti.ms)gibi. Araştırma, markalı bağlantıları kullanmanın tıklanma oranını yüzde 35 oranında arttırdığını gösteriyor.

Bu 5 trendin 2017 yılında SEO stratejinize birbirinden büyük faydalar sağlayacağına eminiz. Bu nedenle, hangisini uygulayacağınızı anlamaya çalışırken sıkışıp kalmayın; bunun yerine web sitenizde daha iyi görünürlülük sağlamak için birden fazla teknik uygulamayı deneyin, gerisi zaten gelecektir.

 

Bankacılık Sektöründe ‘SES Gruplarına’ Göre İletişim Stratejileri 1

 

yazaresrabaykalTürkiye’de toplumun %13’ünü AB SES grupları oluşturuyor. C1 ve C2 %51’ini, DE ise %37’sini oluşturuyor.

 

Elbette alım gücü daha yüksek olan gruplar için iletişim çalışmaları hazırlamak, bunları mecralara yaymak daha eğlenceli bir iş.

 

Oysa ortada Türkiye’nin önemli bir kısmını oluşturan ve öyle canının istediği gibi alışveriş yapamayan bir kitle söz konusudur.

tumblr_m6a8kemudr1r2kydao1_r1_500

 

Biz bu kitleyi yok sayamayız. Çünkü bu kitle, “inadına hayata tutunan” , “ inadına hayatta kalmak” için pek çok farklı finansal kaynağın da peşinde koşan bir kitledir.

Son dönem bizzat deneyimlediğim, hayatlarına girdiğim, alışkanlıklarını anlamaya çalıştığım bu grup, özellikle bankaların, düzenli hedef kitlesidir.

Gelirleri, çocuklarına, ev kirasına, ancak yettiği için, en basit giyim, teknoloji alışverişi için bile tek kaynakları bankalardır. Eskiden, “memleketten gelen destek” ile en azından mutfak masraflarını düşürebilen bu grup için köyden şehre göç öylesine yaygınlaşmıştır ki, köyde “ erzak” gönderecek kimse kalmamış durumdadır.

Bu insanlar, şehirde, minimumda yaşayıp, tek başlarına hayatta kalmak zorundadır. Bu durumda da, tek başvuru kapıları bankalar olmaktadır. KMH’larını sonuna kadar tüketirken, banka faizlerini de dikkatlice araştıran hedef grubun, uygun geri ödeme, faiz oranı beklentileri dışında duygusal bir motivasyonları daha vardır: SAYGI DUYULMAK!

 

Relationship concept image of a hand holding marker and write Respect is the Key words isolated on white

Çünkü çaresizce mahkûm oldukları bankacılık sektörüne, borçlarını ne yapıp ödeyen, ancak kapıdan girdiklerinde de bir güler yüz, bir çay, bir hoş sohbet bekleyen grup, “yok günlerinde var sayılmak” / “ insan yerine konmak” istemektedir.

Türkiye gibi duygusal beklentileri yüksek bir ülkede, bankalara ve finansal kurumlara en büyük önerim, marka bağı, duygusal sadakatin yolu, “ zor günde halden anlamaktan geçmekte”. Siz siz olun, bankacılık sektörünü, sadece faiz oranı/geri ödeme avantajı, kredi kartı taksitleri diye görmeyin. Banka personeliniz, onların hal ve tavırları, çözümcülükleri, sizi bir anda rakiplerinizden ayrıştıracaktır. Unutmayın, bizim ülkemizde, bir güler yüz, bir “hoşgeldiniz” tahmininizden fazla kapı açmaktadır.

Empati dolu günler dilerim.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link