2017 Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, belirlenmiş ve kitlelerce kabul edilmiş özel günlerin büyüsünden faydalanmak isterler. Özellikle babalar günü, anneler günü, kadınlar günü, sevgililer günü gibi sosyalleşme süreçlerini ve insan ilişkilerini birincil derecede etkileyebilecek, beklenti yaratabilecek günler markaların PR çalışmaları için önemlidir.

14 Şubat Sevgililer Günü ile ilgili bir reklam filmi çekseydiniz; Nasıl Tasarlardınız?

Daha önce de belirttiğim gibi genel tema insan ilişkilerine ve duygularına dair. Reklamların çoğu, birbirini seven iki insanın veya platonik aşkına karşılık kazandırmaya çalışan bir insanın  tabiatına ve ‘habitus’una dair iç görülerden besleniyor. Ancak duyguların işleniş ve aktarım şekli reklam kampanyasının ve pr çalışmasının başarısını şekillendirmektedir. Tabii ki, markalar farklı farklı pazarlama stratejileri de uygulamakta, reklam filmlerini incelerken öncelikle reklama müstakil stratejiyi ayırt etmekte fayda var.

 

Bu sene en çok hoşuma giden sevgililer günü reklamıyla başlamak istiyorum. A Graphic Design bünyesinde gerçekleştirilen, yönetmenliğini Levent Onan’ın, yapımcılığını Oğuzhan Başoğluğu’nun ve Ahmet Sesigürgil’in görüntü yönetmenliğini yaptığı Enzo Home Sevgililer Günü reklamı. Öncelikle, herhangi bir kampanya tanıtma veya ürün satma amacıyla çekilmiş bir reklam filmi değil. Tam anlamıyla bir PR çalışması.

Reklam filmi, bir sinema filmi fragmanı tadında olmakla beraber, semiyotik açıdan ve alegori kullanımı açısından etkileyici ve iç tutarlılığı yüksek bir yapım olmuş.        “ Bazı detaylar vardır, aşkı hatırlatır” sloganındaki detay kısmını tüm prodüksiyonda görmekteyiz.

Bilinç üstünden ziyade bilinç altına hitap eden reklamlar, çağrışım yaratan reklamlar her zaman daha başarılı olmuşlardır. Reklamlar, her ne kadar bilgi verme ve bilgilendirme amaçlı araçlar olsa da, aslı itibariyle manipülatif araçlardır. Manipülasyon teknikleri de doğrudan anlatılardan kaçınma üzerine kuruludur.

Reklam filmindeki görüntülerin akışı, postmodernist anlatının insan ve şehir hayatı tasviri ile başlıyor. Kalabalığın içindeki yalnızlık. Erkek karakterin (Serkan Tan)  göreceli zamanın hapsindeki tüm depresif hal ve hareketleri,  kafese kapanmış bir kuşla süslenmiş. Buhranlı, karanlık ortamın ilk kırılma noktasını, filmde gördüğümüz komidin kulpunun oluşturduğu çağrışımlarla başlıyor. Ve ardından, sevgilinin peşinden gitmenin verdiği özgürlük hissiyatı uçuşan kuşlar ve açılan kafes kapağı ile aktarılıyor. Karmaşık, kalabalık, yalnız, uzun, soğuk yolların ardından, doğan güneş ışığı ile erkek karakterin iç dünyası tasvir edilirken; insan ilişkilerinin temelinde yatan umut-çaba anlatısı da sunuluyor. Tüm bu mücadelenin ardından, erkek karakter ile kadın karakter aynı kare içinde karşımıza çıkıyor.

Alt metinde ise; yalnızlık hatırlamak/ hatırlanmak, aklında olmak, arayış, peşinden gitmek, mücadele ve kavuşma/ mutluluk veriliyor. Tabii ki, reklam filminin senaryosu ve çekimleri ne kadar iyi kurgulanmış olursa olsun, pastanın büyük payı müzik seçiminde. Iyeoka/ Simply Falling. Güçlü bir sensory branding.

Samsung Galaxy À reklam filminde, strateji ürün tanıtımı üzerine kurulmuş. Reklamın genel tavrında klişe eleştirisine değğin parodi tarzı hakim. Bu klişileri, içselleştirilmiş nesne ve davranışlar, kristelleşmiş iç görüler, trend olanın kullanımı olarak sıralayabiliriz. İnsan ilişkilerine dair ise; karşılaştırma ve marjinalleşme dürtüsü ön planda.

Atasay reklam filminde, bir kampanya tanıtımı yapılmakta. İnsan ilişkilerine dair mutlu etme ve edilme güdüsü işlenmiş.

Karaca reklam filminde, bir kampanya tanıtımı yapılmakta. Reklamda, trend hareket haline gelen mannequin challenge kullanılmış, bunun yanında kristelleşmiş kadın- erkek ve kadın-erkek ilişkilerinin habitusuna dair iç görülerde bulunulmuş.

QNB Finansbank reklam filminde, herhangi bir satış kampanyasıyla karşı karşıya gelmiyoruz. Film, aşkın gücü temasıyla ele alınmış ve bu tema altında zıtlıkların/karşıtlıkların sevgiye veya sevgili olmaya mani olamayacağı işlenmiş. Tabi, anlatının rakamlar üzerinden olması, bir banka reklamı çekme açısından güzel bir yakalayış.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon' da marka ve reklamcılık üzerine yazılar yazan Oğuz Kaan Mavice, Boğaziçi Üniversitesi sosyoloji bölümü mezunu.

2 Comments

  1. Merhaba, Pegasusun Sevgililer günü reklamında, “uçuş herkesin hakkıdır” misyonuna uygun “ucuz biletin adresi” sloganını gerçeklediği bir kampanya görüyoruz. Kısa ve sade bir anlatımla fonksiyonel bir biçimde istedikleri mesajı da vermişler, istedikleri tanıtımı da yapmışlar. Bir bilgilendirme reklamı.

Bir Cevap Yazın

Burger King, İyi İnsanları Bulmak İçin Bir Araç Yangını Kurguladı

Sürekli olarak dikkat çekici reklam kampanyaları yapmayı başaran fast food restoran zinciri Burger King, yine başarılı bir reklam kampanyasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Dün, ABD’de “İyi İnsan Günü” (Good Samaritan Day) idi. Burger King de bu güne uygun olarak “Good Samaritan Whopper” adında dikkat çekici bir reklam kampanyası yaptı.

AdWeek’in yaptığı habere göre, Burger King bu reklam kampanyası kapsamında, otoyolun kenarına motorundan alevler çıkan bir araba yerleştirdi ve arabanın sahibi gibi davranan bir kişi de yoldan arabasıyla geçen insanlardan yardım istedi. Yardım etmek için duran birçok insan oldu, hatta bu insanlardan bazıları yangın tüpünü kaptıkları gibi yanan araca koştular. Ancak bu insanlar, yandığını düşündükleri aracın yanına geldiklerinde olayın göründüğü gibi olmadığını anladılar. Çünkü yanıyor gibi görünen aracın motorunun üstünde koca bir ızgara yer alıyordu ve bu ızgarada hamburger köfteleri pişiriliyordu.

Burger King’in yaptığı açıklamaya göre, bu reklam filminde yardım için duran insanların hiçbiri kurgunun bir parçası değildi. ABD’nin California eyaletinde yer alan Vasquez Kanyonu’ndaki bir yolda çekilen reklam filmi, daha önce de Burger King için birçok reklam kampanyası hazırlamış olan DAVID Miami ajansı tarafından oluşturuldu. Burger King reklam filmiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Bu iyi insanlar, yangın söndürücülerle koşturmaktan bir avuç dolusu kumla alevleri söndürmeyi denemeye kadar mümkün olan herhangi bir şekilde yardım etmeye hazırdılar. Bazen basit bir güzel davranış, iyilik yapmanın ne kadar harika hissettirdiğinin bir hatırlatıcısı olabilir.”

Bu reklam kampanyasını hazırlayan DAVID Miami, geçtiğimiz ocak ayında da ABD’deki ağ tarafsızlığı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla yine Burger King için “Whopper Neutrality” adında bir reklam kampanyası kurgulamıştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dikkat Çekmeyi Başaran 13 Sosyal Reklam

Televizyonda yer alan kamu spotları büyük ihtimalle hiçbirinizin ilgisini çekmiyordur, ki bu gayet normal. Sosyal sorumluluk söz konusu olduğu için bu tarz reklamlar dünyanın her yerinde yapılıyor. Aslında sosyal sorumlulukla ilgili konularda insanların daha duyarlı olması gerekirken bu tarz konulara birçok insan gereken önemi vermez. İşte bu yüzden sosyal sorumlulukla ilgili reklamların, ticari amaçlı reklamlara göre çok daha vurucu olması büyük önem taşıyor. Bright Side isimli internet sitesi de son derece vurucu sosyal sorumluluk reklamlarını derlemiş. Biz de bu reklamlardan dikkatimizi çekenleri sizlerle paylaşıyoruz.

⦁ Bu sosyal reklam, çocuk mültecilere dikkat çekiyor. Reklamda selfie’yi çeken çocuk, “Sevgili arkadaşlarıma veda ediyorum.” şeklinde bir açıklamayla fotoğrafı sosyal medyada paylaşıyor.


⦁ Land Rover, araç sürerken telefon kullanmanın tehlikelerine dikkat çekmek için “Mesaj atma ve sür.” mesajını verdiği ve hayvanların ön planda olduğu bazı reklam afişleri yayımladı.


⦁ Küçük yaştaki çocukların internet kullanımının barındırdığı tehlikelere dikkat çeken bu reklam kampanyasında, çocuklara yönelik cinsel istismarın sıklıkla online iletişimle başladığı ifade ediliyor.


⦁ Yeni Zelanda hükümeti yayımladığı bu reklamla, vatandaşlarını plajlarda alkol kullanmanın sonuçları konusunda uyarıyor.

⦁ Bu sosyal sorumluluk reklamı, kemer aracılığıyla çocuklara yönelik aile içi şiddete dikkat çekiyor. Reklam afişinde, “Giyilmeli, korkutmamalı.” mesajı yer alıyor.


⦁ Organ bağışının önemine dikkat çekilen bu reklamda, Game of Thrones dizisi aracılığıyla dikkat çekici bir mesaj veriliyor. “Sezon finali için bekleyemem.” mesajının ön plana çıkarıldığı reklam afişinde, akciğer nakli yapılmadığı takdirde dizinin sezon finalini göremeyebilecek bir karaktere dikkat çekiliyor.


⦁ “Bir alkolik sadece kendisine zarar vermez.” mesajının öne çıkarıldığı reklamda, alkol bağımlısı kişilerin ailelerine zarar verebileceğine vurgu yapılıyor.


⦁ Forbes’un Brezilya ayağı, Facebook’un kurucularından biri olan Mark Zuckerberg üzerinden çalışma ücretlerindeki cinsiyet eşitsizliğinin önemine dikkat çekiyor. Reklamda, “Mark Zuckerberg, bir Amerikan kadını olarak ortalama %21 daha az kazanırdı.” açıklamasına yer veriliyor.


⦁ Savaş yüzünden ülkelerini terketmek zorunda kalan mültecilerin sorunlarına dikkat çeken bu reklam kampanyasında, “Siz onu kapatabilirsiniz. Onlar yapamaz.” mesajı veriliyor.


⦁ Güvenli sürüşe dikkat çeken bu reklam afişinde ise alkollü bir şekilde araç kullanmanın tehlikelerine vurgu yapılıyor. Verilen mesaj ise oldukça net: “Bu yağmur değil, votka.”


⦁ “Sevgi dolu dokunuş öldürebilir.” mesajının verildiği bu sosyal reklamda, sigara içen bir annenin çocuğuna nasıl zarar verebileceğine dikkat çekiliyor.


⦁ Bu tuhaf reklamda, “Her gün tonlarca bilgi, bilgi obezitesine neden oluyor. Kitle iletişim araçlarınızı dikkatle seçin.” mesajı veriliyor.


⦁ Greenpeace’in çevre kirliliğine dikkat çeken bu reklamında, “Çöp, bizim kültürümüzü tanımlamamalı.” deniliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link