2017 Sevgililer Günü Reklamları 2

Markalar, belirlenmiş ve kitlelerce kabul edilmiş özel günlerin büyüsünden faydalanmak isterler. Özellikle babalar günü, anneler günü, kadınlar günü, sevgililer günü gibi sosyalleşme süreçlerini ve insan ilişkilerini birincil derecede etkileyebilecek, beklenti yaratabilecek günler markaların PR çalışmaları için önemlidir.

14 Şubat Sevgililer Günü ile ilgili bir reklam filmi çekseydiniz; Nasıl Tasarlardınız?

Daha önce de belirttiğim gibi genel tema insan ilişkilerine ve duygularına dair. Reklamların çoğu, birbirini seven iki insanın veya platonik aşkına karşılık kazandırmaya çalışan bir insanın  tabiatına ve ‘habitus’una dair iç görülerden besleniyor. Ancak duyguların işleniş ve aktarım şekli reklam kampanyasının ve pr çalışmasının başarısını şekillendirmektedir. Tabii ki, markalar farklı farklı pazarlama stratejileri de uygulamakta, reklam filmlerini incelerken öncelikle reklama müstakil stratejiyi ayırt etmekte fayda var.

 

Bu sene en çok hoşuma giden sevgililer günü reklamıyla başlamak istiyorum. A Graphic Design bünyesinde gerçekleştirilen, yönetmenliğini Levent Onan’ın, yapımcılığını Oğuzhan Başoğluğu’nun ve Ahmet Sesigürgil’in görüntü yönetmenliğini yaptığı Enzo Home Sevgililer Günü reklamı. Öncelikle, herhangi bir kampanya tanıtma veya ürün satma amacıyla çekilmiş bir reklam filmi değil. Tam anlamıyla bir PR çalışması.

Reklam filmi, bir sinema filmi fragmanı tadında olmakla beraber, semiyotik açıdan ve alegori kullanımı açısından etkileyici ve iç tutarlılığı yüksek bir yapım olmuş.        “ Bazı detaylar vardır, aşkı hatırlatır” sloganındaki detay kısmını tüm prodüksiyonda görmekteyiz.

Bilinç üstünden ziyade bilinç altına hitap eden reklamlar, çağrışım yaratan reklamlar her zaman daha başarılı olmuşlardır. Reklamlar, her ne kadar bilgi verme ve bilgilendirme amaçlı araçlar olsa da, aslı itibariyle manipülatif araçlardır. Manipülasyon teknikleri de doğrudan anlatılardan kaçınma üzerine kuruludur.

Reklam filmindeki görüntülerin akışı, postmodernist anlatının insan ve şehir hayatı tasviri ile başlıyor. Kalabalığın içindeki yalnızlık. Erkek karakterin (Serkan Tan)  göreceli zamanın hapsindeki tüm depresif hal ve hareketleri,  kafese kapanmış bir kuşla süslenmiş. Buhranlı, karanlık ortamın ilk kırılma noktasını, filmde gördüğümüz komidin kulpunun oluşturduğu çağrışımlarla başlıyor. Ve ardından, sevgilinin peşinden gitmenin verdiği özgürlük hissiyatı uçuşan kuşlar ve açılan kafes kapağı ile aktarılıyor. Karmaşık, kalabalık, yalnız, uzun, soğuk yolların ardından, doğan güneş ışığı ile erkek karakterin iç dünyası tasvir edilirken; insan ilişkilerinin temelinde yatan umut-çaba anlatısı da sunuluyor. Tüm bu mücadelenin ardından, erkek karakter ile kadın karakter aynı kare içinde karşımıza çıkıyor.

Alt metinde ise; yalnızlık hatırlamak/ hatırlanmak, aklında olmak, arayış, peşinden gitmek, mücadele ve kavuşma/ mutluluk veriliyor. Tabii ki, reklam filminin senaryosu ve çekimleri ne kadar iyi kurgulanmış olursa olsun, pastanın büyük payı müzik seçiminde. Iyeoka/ Simply Falling. Güçlü bir sensory branding.

Samsung Galaxy À reklam filminde, strateji ürün tanıtımı üzerine kurulmuş. Reklamın genel tavrında klişe eleştirisine değğin parodi tarzı hakim. Bu klişileri, içselleştirilmiş nesne ve davranışlar, kristelleşmiş iç görüler, trend olanın kullanımı olarak sıralayabiliriz. İnsan ilişkilerine dair ise; karşılaştırma ve marjinalleşme dürtüsü ön planda.

Atasay reklam filminde, bir kampanya tanıtımı yapılmakta. İnsan ilişkilerine dair mutlu etme ve edilme güdüsü işlenmiş.

Karaca reklam filminde, bir kampanya tanıtımı yapılmakta. Reklamda, trend hareket haline gelen mannequin challenge kullanılmış, bunun yanında kristelleşmiş kadın- erkek ve kadın-erkek ilişkilerinin habitusuna dair iç görülerde bulunulmuş.

QNB Finansbank reklam filminde, herhangi bir satış kampanyasıyla karşı karşıya gelmiyoruz. Film, aşkın gücü temasıyla ele alınmış ve bu tema altında zıtlıkların/karşıtlıkların sevgiye veya sevgili olmaya mani olamayacağı işlenmiş. Tabi, anlatının rakamlar üzerinden olması, bir banka reklamı çekme açısından güzel bir yakalayış.

Pazarlamasyon' da marka ve reklamcılık üzerine yazılar yazan Oğuz Kaan Mavice, Boğaziçi Üniversitesi sosyoloji bölümü mezunu.

2 Comments

  1. Merhaba, Pegasusun Sevgililer günü reklamında, “uçuş herkesin hakkıdır” misyonuna uygun “ucuz biletin adresi” sloganını gerçeklediği bir kampanya görüyoruz. Kısa ve sade bir anlatımla fonksiyonel bir biçimde istedikleri mesajı da vermişler, istedikleri tanıtımı da yapmışlar. Bir bilgilendirme reklamı.

Bir Cevap Yazın

Volvo XC60 “En Değerli Zamanımız Hiç Yaşamadığımız Olabilir” Diyor 0

Hem ürün veya hizmet özelliklerini öne çıkaran hem de duygulara seslenmeyi adamakıllı başaran bir reklam izlemeyeli ne kadar oldu? Hele ülkemizde bunu görmeyeli ne çok zaman geçtiğini hatırlamıyorum bile! Sizin de arada bir Serdar Erener’in henüz idealist bir reklamcı olduğu dönemden kalma sucu çocuklu Garanti reklamını anımsayıp “Hey gidi günler!” diyesiniz geliyor mu? Neyse ki yurt dışında hâlâ bu tip çalışmaları sıkça görüyoruz. Bunun son örneği ise Volvo XC60 reklamı oldu.

Filmekimi boyunca gösterilen yaklaşık 7 dakikalık reklam kuşağının neredeyse yarısını alan bu güzel iş, 19 film izlediğim festivalde her defasında kendini bana izlettirdi. Dakikayı bırakalım, 30 saniyesine bile katlanamadığımız iç bayıcı televizyon reklamlarını düşündüğümüzde, “uzun içeriğe zamanı olmayan” milenyum insanlarını yakalayan bu uzun reklam, hakikaten de göz alıcı bir performans sergiliyor.

“Moments” (An’lar) adlı reklamda oynayan küçük kız, rolünün hakkını sonuna kadar veriyor.

Reklam, okulun ilk gününde biraz çekingen, biraz da yeni bir sosyal çevreye girecek olmanın verdiği o doğal endişeyi taşıyan bir kız çocuğunun annesiyle girdiği diyalogla başlıyor. Çocuk, annesine yaşadığı belirsizliği anlatırken, anne ise ona cesaret veren ve motivasyon sağlayacak sözlerle cevap veriyor.

Anne kızından, okulun başlamasıyla hayatında neler değişebileceğini ve gelecekte neler başarmak istediğini anlatmasını istiyor. Kız hayallerini anlatırken bununla eş zamanlı olarak, okulda edindiği ilk arkadaşlarından başlayıp anne olmasına değin uzanan olası bir yaşam çizgisini izliyoruz. “Gelecek 100 yıl boyunca her öğle yemeğini arkadaşlarıyla geçirmek isteyen” bir kızın; arkadaşlık, dünyayı keşfetme, iş yaşamına atılma, hayatını paylaşacak kişiyi bulma, çocuk sahibi olma gibi dönüm noktalarına dair düşüncelerine yoldaşlık ediyoruz.

Kızın fiziksel değişiminin dönemlere uygun şekilde yansıtılması ve her aşamaya ideal bir zaman ayrılması kurgunun gerçekliği noktasında izleyeni tatmin ediyor. Annenin aşırı himayeden kaçınarak, çocuğu insiyatif kullanabilen özgür bir birey olarak yetiştirme arzusu, ona küçük ipuçlarıyla rehberlik eden bir yol arkadaşı gibi davranması ve farklı ırklardan kişilerin reklamda yer alması da Volvo’daki İsveç genlerinin bir yansıması gibi duruyor.

Reklamın diğer katmanında ise Nathalie adlı bir kadının, Volvo XC60 model arabasıyla bir iş toplantısına yetişme macerasını seyrediyoruz. Son anda hatırlatılan bu toplantıya yetişmek için hızını artıran Nathalie, yaya geçidine yaklaştığını fark etmiyor ve otomobilinin kontrolünü bir anlığına kaybediyor. Gelişmiş kamerasıyla yayayı anında algılayan Volvo XC60, otomatik fren mekanizmasını çalıştırıyor ve kazayı önlüyor. Karşıdan karşıya geçen kızı tahmin ettiniz değil mi? Evet, annesiyle diyaloğu bittikten sonra okula gidip eve dönüş yoluna düşen kızdan bahsediyorum.

Volvo güvenlik ilkesine uygun şekilde, otomatik fren mekanizmasının kazaları yüzde yüz önlemeyeceğine dair bir altyazı uyarısı da yapıyor.

Tam bu sırada ekranda “Bazen hiç yaşamadığımız anlar, en değerli anlarımız olabilir.” yazısıyla karşılaşıyoruz. Ani gelişen olayın şaşkınlığındaki izleyiciler kendisini, şaşkın ve korku dolu gözlerle çocuğa bakan Nathalie ile özdeşleştiriyor. Çocuğun ne olup bittiğinden tam da emin olmadığını gösteren hafif gülümsemesi ve hiçbir şey olmamış gibi evine doğru yürümesi ise sanki çocukluğun masumiyetini ve saflığını temsil ediyor.

Kısacası Volvo XC60 reklamı bence; replikler, mimikler, kurgu ve videonun kendi içindeki sekansların akıcılığı yönünden harika bir çalışma. Sinematografik açıdan böylesine güçlü bir çalışmanın, salonların dolup taştığı bir film festivalinde on gün boyunca yayınlanması da işin hem ruhu hem de yayın mecrası açısından tam isabet bir tercih olmuş. Günümüzdeki neredeyse her markanın ânın tadını çıkarma, şimdiki zamandan keyif alma, geçmişi ve geleceği düşünmeme tavsiyeli “carpe diem” felsefesine inat Volvo, geleceğe dair umutların şimdiki zamanın aceleciliğine kurban edilemeyecek kadar değerli olduğunu kafamıza vura vura gösteriyor.

Direksiyon başındaki Nathalie aslında, hayattan daha önemli bir şey olamayacağını unutan modern ve işkolik insan modelini temsil ediyor.

Kısa bir süre önce Müziğin Gücü adlı reklamla yaratıcı marka kimliğini bir kez daha kanıtlayan Volvo, doğru yoldan şaşmayacağını bu çalışmayla da gösterdi. Aslında bu son reklam en çok da dünyaya güvenlik anlayışıyla nam salmış bir otomobil markasının kendisini ne kadar iyi tanıdığını, başarılı bir marka konumlandırmasının ne kadar göz alıcı olabileceğinin en büyük örneğini gözler önüne serdi. Bu da cinsiyetçilikten ezelden muzdarip bir ülkede cinsiyetçiliği cici gösteren reklamları ödüllendiren bizim mahalledeki “yaratıcı” reklamcılara ders olsun. Olur mu? Bilmem. Umut etmekten başka çare yok.

Marketing Meetup Super Early Bird Biletlerinde Son Gün 15 Ekim! 0

ZEKÂ, GELECEĞİN İŞ DÜNYASINI NASIL DEĞİŞTİRECEK?

Marketing Meetup, teknoloji, pazarlama, IT ve dijital dünyayı bir araya getiren, klişeleşmiş konular yerine  iş zekâsına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanan yeni nesil bir buluşma serisidir.

Pazarlama, teknoloji ve gündeme dair birçok konunun, alanında uzman konuşmacılar tarafından anlatıldığı, pazarlama ekosistemini geliştirmeyi amaçlayan bir buluşma serisi olan Marketing Meetup’ın dördüncü buluşması ‘Intelligence’ yani ‘Zeka’ temasıyla profesyonellerle bir araya geliyor.

Bilindiği üzere ‘Yapay Zeka‘ hakkında haberler, öngörüler sık sık gündeme geliyor. Elon Musk, Mark Zuckerberg ve Microsoft’un CEO’su Satya Nadella’ya kadar birçok önemli kişinin ‘Yapay Zeka’ya dair tezleri bulunuyor. Bizler de etkinliğimiz de ‘Zeka‘ ve ‘‘Yapay Zeka’nın” iş dünyasına neler getireceğine dair konulara değineceğiz.

Neden mi “ZEK” konuşacağız? Çünkü,

  • 2011 yılından beri yapay zeka alanında 140 şirket satışı gerçekleşti. Bu satın almaların ise 40’ı geçen yıl gerçekleşti.
  • Forrester’a göre ise 2025’de yapay zeka sistemleri ve otonom sistemler sadece ABD’de yüzde 7’lik bir iş kaybına neden olacak.
  • CEO’ların %73’ü şirketlerin geleceğinde yapay zekanın kilit rol oynayacağını öngörüyor.

Dördüncü buluşmada kimler mi var? Hepsiburada’dan Yüce Zerey, CNN Türk’ten Deniz Bayramoğlu, Prof. Dr. Uğur Batı, Bülent Fidan ve daha bir çok profesyonel bu etkinlikte sizlerle olacak.

15 Ekim Super Early Bird fiyatlarımızda son gün. Geç kalmak istemiyorsanız 30 Kasım’da İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapacağımız bu etkinliğe sizlerde buradan kaydolabilirsiniz.

Son etkinliğimizin nasıl geçtiğini merak ediyorsanız;

 

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link