Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: Elektronik de olsa tütün de olsa akciğere nefes yoluyla giren her türlü zehirli duman sağlığa zararlıdır, tehlikelidir.

Psikanaliz yöntemiyle Psikoloji bilimine en ciddi katkıda bulunan Sigmund Freud’un yeğeni Edward Bernays‘i tanıyor musunuz? II.Dünya Savaşı sonrasında Amerikan askerleri zaferle dönse de psikolojileri oldukça kötüydü. İntihar eğilimleri ve sosyalleşme sorunları ciddi sorun yaratıyordu. Bu gazilerin rehabilite edilmesi için Freud’un yöntemleriyle psikolojik tedavi uygulayan uzmanlar yetiştirildi. Sigmund Freud’un kızı Anna Freud öncülüğünde çeşitli akademik eğitimlerle birlikte bu uzmanlar artmış ve psikiyatrlık mesleği gelişmiştir.

O dönemlerde Edward Bernays de psikanaliz yönteminin toplum iletişiminde uygulanabileceğini düşünerek ve modern propogandayı geliştirdi. Bu özelliğiyle “Halkla İlişkiler Mesleğinin Babası” olarak anılır. En başarılı kampanyalarından bir tanesi sigaranın insan sağlığına faydalı olduğunun iletişimini yaparak kadınlarda sigara içme alışkanlığını artırması oldu. New York’un Paskalya Geçidi’nde ilk defa kadınların Lucky Strike sigara içerek yürütmüş ve sigarayı özgürlük meşalesi olarak tanımlamıştır. “Kadınlar sigara içmez” algısı başlı başına yıkılmaya başladı. -Birkaç yıl önce Oscar Gecesi’nde ünlülerin selfie fotoğraf çekerek selfie kavramını ortaya çıkarması da buna benzer bir vakadır.-

Reklam iletişimi tamamen yasak olan sigara, Türkiye’de de iletişimini çeşitli gizli PR iletişimi, saha etkinlikleri ile sürdürüyor. Ve sizin de gözünüzden kaçmamıştır, son günlerde elektronik sigara içenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. E-sigara içen birini gördüğünüzde birinin hemen “Ama o sigaralar patlıyormuş” denildiğine şahit olursunuz. Peki bu patlayan sigara haberleri neden birden bire çıkmaya başladı?

Türkiye’de e-sigara içen kişi sayısını bulmak pek mümkün değil fakat aşağıda Google’a e-sigara yazınca en önde çıkan web sitelerinin ziyaret sayılarını bulabilirsiniz. Dikkat ederseniz hepsinin erişimi organik, hiçbirinin reklam iletişimi yok ve ziyaret sayıları muazzam. Birçok ülkede yasal olarak görülen e-sigaranın ülkemizde net olarak açıklama yapılmadan yasaklanmış olması da ayrı bir konu. İngiltere’nin en yetkin sağlık merkezi Public Health England tarafından yapılan bu resmi araştırma e-sigaranın sigaraya göre %95 daha az zararlı olduğunu kanıtlıyor. 2008’den beri Türkiye’de e-sigara satanlar 3 yıldan başlayan hapis cezasıyla cezalandırılıyor.

Elektroniksigaravip.com.tr: Temmuz-Aralık 2016 arasında 677 Bin organik ziyaret.

Buharistan.us: Kasım-Aralık 2016 arasında 587 Bin organik ziyaret.

Günden güne vergilerle ve ambalaj kısıtlamalarıyla köşeye sıkışan sigara üreticileri üstü kapalı bir e-sigara kampanyası başlatmış olabilir mi? Linkteki haberlere bakarsanız hepsinin aşağı-yukarı aynı tarihlerde ve aynı dilde yazıldığını göreceksiniz.

Bu haberler aynı anda tüm medyada tesadüfen yer alamaz. Böyle bir kampanyayı Yeşilay veya Sağlık Bakanlığı da yapmış olamaz zira kamu spotu gibi bir nimet var ellerinde. O zaman oklar tek yere odaklanıyor.

Yukarıda yazılanlar elektronik sigaranın patlamadığını iddia etmek için yazılmadı tabi. Öncelikle hiçbir tütün ürününü tüketmemek, bırakamıyorsanız da kaliteli ürünleri tüketmekte fayda var.

2 YORUMLAR

  1. Esasen çok ilginç taraftan baktığınız bu olay için çok daha farklı sebepler var.

    Çok yakın bir zaman içinde artık sigara şirketleri de e-sigara yapmayı düşünüyorlar. Şu an bunun için yasal zemin olmasa da büyük vergi mükellefi olan sigara şirketleri için yasal zemin bir dakika da kurulabilir. Bunun için sigara şirketleri tüm algı yönetimini zorlayacaktır. Bu işin piri onlar malumunuz.

    Konuşacak çok şey var esasen. :)

  2. Patlama işi hikaye değil, bugün üretim hatası ya da amacına uygun kullanılmayan bataryalarla telefonlar da patlıyor. Samsung kenara ayırdığı bataryalar durup dururken patladığı için bir fabrikasını kaybetti nerdeyse :) Şaka değil yani bu işler, örneğin drone ile telefon üzerinde kullanılan piller aynı değil, birisi anlık yüksek akıma izin verirken diğeri uzun süreli düşük akımla boşaltılacak şekilde tasarlanmış yapıda. Telefon bataryası aynı voltajda bile olsa drone üzerinde kullanıldığı zaman patlar. Meseleye biraz teknik açıdan da bakmak lazım. Ama elbette kaliteli batarya kullanıp, mümkün olduğu kadar şarjı dışarıda yaparak, ara sıra da 20-30 liralık bir avometre ile kontrol edilirse hiçbir sıkıntısı olmaz.

Bir Cevap Yazın