Pakmaya Puding Sınavını Geçer mi?

Türkiye’de maya denince akla ilk gelen marka şüphesiz ki Pakmaya’dır. Türkiye pazarının lideri konumundaki marka, dünyada da sektörün en büyük 3 üreticisinden biri. Tabi ki tüm başarılarda olduğu gibi bu başarı da tesadüf değil. Yılların verdiği uzmanlık, güven, kaliteden ödün vermeme, AR-GE’ye yapılan yatırımlar Pakmaya markasını tüketici gözünde değerli kılan ve satın alma kararlarını önemli oranda etkileyen faktörler.

Pakmaya, alanında neredeyse rakipsiz olduğu için yeri sağlam görünebilir ancak tek bir ürünle ömür boyu varlığını sürdürmek bir marka için çok risklidir. Söz konusu ürünün yaşam süresi biterse marka da ölür. Bu nedenle markalar yok olma riskini azaltmak için halihazırdaki ürünlerine benzer, tamamlayıcı ya da konudan çok ayrı  olmayan yeni ürünleri piyasaya sürerek marka genişlemesi yoluna giderler.

Pakmaya markası da 2012 yılından itibaren dikkat çekici marka genişlemesi örnekleriyle tüketicisiyle buluşuyor. Daha önce un vb. birkaç üründe denedikleri stratejiyi artık büyük yatırımlarla, kararlı ve iddialı olduklarını çekinmeden söyleyerek yapıyorlar.

Bazı otoritelerce marka genişleme stratejisi yanlış ve markayı olumsuz etkileyen bir adım olarak değerlendirilse de bence markanın faaliyet alanından sapmadığı, sektördeki konumunu desteklediği sürece son derece doğru bir karar. Pakmaya için de kesinlikle elzemdi, marka bunu gördü ve tüketicisinden aldığı güvenle gerçekleştirdi. Çünkü hiç kimse yaş ya da kuru mayanın daha uzun yıllar kullanılacağının, zaman içerisinde yerini farklı bir ürüne bırakmayacağının garantisini veremez.

Geçen yıl Pişirme Yardımcıları olarak kategorize ettiği hamur kabartma tozu, şekerli vanilin, pudra şekeri, kakao, mısır- buğday nişastası ve pirinç unu ile yeni ürünlerini tanıtan marka, bu yılın başında 5 milyon euro yatırım yaptığı Pastacılık Sektörüne pastacılık katkıları, krema ve soslar,  jöle, toz kek karışımları, damla çikolata ve son olarak puding çeşitleriyle girdi. Pudingi bu noktada diğer ürünlerden ayrı tutmak gerek. Zaten yazımın asıl amacı da Pakmaya’nın puding işinde başarılı olup olamayacağını sorgulamak.

http://www.youtube.com/watch?v=1q5-AmhdQOs

Temmuz ayından beri TV reklamları yayınlanan Pakmaya Puding bence yapılan marka genişlemesinin en talihsiz ürünü. Bu düşüncemin tek sebebi de marka adında maya kelimesinin geçmesi. Evet tüm ürünlerde bu kelime geçiyor ama pudingin diğer tüm ürünlerin aksine yardımcı ürün olmayıp başlı başına bir yiyecek olduğu için farklı değerlendirilmesi gerektiğini ve farklı bir isim ya  da alt marka ile piyasaya sürülmesi gerektiğini düşünüyorum. Gerçi Pakmaya bu sorunu ürün ambalajında marka ismini küçük tutup, puding yazısını olabildiğince büyük yazarak çözmeye çalışmış ama bu çözüm tüketici algısında ne derece etkili olur zamanla göreceğiz.

Bunun yanı sıra  markanın kendi ismini kullanmasının avantajları da yok değil; en azından yeni bir marka yaratma sıkıntısı olmadan, tüketicinin bildiği ve güvendiği markanın çatısı altında, dağıtım kanallarına ulaşma güçlüğü çekmeden pazardan pay almak sıfırdan başlamaktan elbette daha kolay. Bakalım Pakmaya bu avantajlarını Dr.Oetker, Kenton gibi güçlü rakiplerin yanı sıra gıda sektöründeki hemen hemen her markanın var olduğu puding pazarında kullanabilecek mi?

1 Comment

  1. Ben ne yazık ki yazdıklarınıza katılmıyorum. Pazarlama algıları yönetme işidir. Şimdi dışarı çıksanız ve yoldan geçen birine, “Pakmaya sizin için ne ifade ediyor” diye sorsanız, diyecekleri tek şey Pakmaya “MAYA”dır olacaktır.

    Pakmaya’nın puding işine girmesini ve bu pazarda varolmasını uzun vadede öngöremiyorum. http://www.pakmaya.com.tr/tr/Urunler/Index/80 şu linkteki ürünlere bakar mısınız bir; bademli, fındıklı, bitter çikolatalı puding (hepsi de çikolatalı) v.s. Ben burada faciadan başka bir şey göremiyorum. Böylesine başarısız bir konumlandırma mı olur? Pakmaya’nın varolan zihinlerdeki MAYA pazarındaki lider konumuna bu izlenen stratejinin zarar vereceğini düşünüyorum.

    Pakmaya kendi marka algısından yararlanarak, puding işine girmeyi düşünmüş ama yanlış yapmış. Başka bir pazar bölümünde başarılı olmak isteniyorsa yeni bir marka yaratılabilirdi.

Bir Cevap Yazın

Uber’in 57 Milyon Kullanıcısının Bilgileri Çalındı

Uber geçen sene Ekim ayında gerçekleşen hacker saldırısını ve 57 milyon kullanıcısının bilgilerinin çalındığını henüz duyurdu. Uber’in yaptığı açıklamaya göre şirketin dünya genelinde 57 milyon kullanıcısının isim, mail ve telefon numarası bilgileri çalınmış. Açıklamada, ABD’de Uber üzerinden sürücülük yapan 600 bin kişinin isim ve ehliyet bilgilerinin de saldırıda ele geçirildiği aktarıldı.

Bunlardan daha ilginç olanı Uber’in saldırıyı düzenleyenlere para verdiği iddiası. ABD basınında yer alan bazı haberlere göre Uber’in bu saldırının ardından saldırganlara bilgileri silmeleri için 100 bin dolar verdiği öne sürülüyor.

Olayın şöyle geliştiği düşünülüyor. İki hacker, Uber yazılım mühendislerinin kullandığı özel bir GitHub kod sitesine erişti. Daha sonra şirketin hesaplarının planlandığı Amazon  hesabına girdi. Bu hesap sayesinde de sürücü ve müşteri bilgilerinin bulunduğu bir arşive erişebildiler. En sonunda da Uber’e e-posta göndererek para talep ettiler.

Uber kullanıcı bilgilerinin çalındığı açıklamasını bu kadar geciktirdiği için kullanıcıların güvenliklerini tehlikeye atmakla suçlanıyor. New York Eyalet Savcılığı şirket hakkında hemen soruşturma başlattı. Ardından başka eyaletler de soruşturma yaptıklarını doğruladılar.

Uber Üst Yöneticisi (CEO) Dara Khosrowshahi “Bunların hiçbiri olmamalıydı. Olanlar için bahane üretmeyeceğim. Geçmişi silemem ama her Uber çalışanı adına hatalarımızdan ders çıkaracağımızın sözünü verebilirim.” şeklinde bir açıklama yaptı. Olaylar yaşandığı sırada Dara Khosrowshahi’nin şimdiki görevinde olmadığını belirtmekte de fayda var.

Uber daha önce de pek çok sorunla karşılaşmıştı. Kurulduğundan beri rüşvet, yasa dışı yazılım gibi pek çok şeyle suçlanmasının dışında  yakın bir zamanda gerçekleştirilen bir saldırının zanlısının Uber şoförü olduğu da açığa çıkmıştı.

Fakat Uber yeni şeyler deneyen bir şirket. Uber Restoran veya sürücüsüz araçların ücretsiz tanıtımı gibi pek çok inovasyon ile de ismininden sıklıkla bahsettiriyor. Kısa zamanda oldukça büyüyen şirketin bu yaşananlar üzerine yeni stratejiler geliştirmesi ve kaybettiği güveni tekrar kazanması gerekecek gibi gözüküyor.

 

Starbucks’tan Tepki Çeken Noel Reklamı

Noel döneminin yaklaşmasıyla birlikte markalar noel temalı reklamlarını yayınlamaya başladılar. Her sene yılbaşı yaklaştığında bardak tasarımlarını değiştiren, kış içeceklerini piyasaya süren Starbucks da bir noel reklamı yayınladı ancak reklam Twitter’da tartışma konusu oldu. Dilersiniz önce reklam filmini izleyelim.

Starbucks reklam filmine “Tatil herkes için farklı şeyler ifade eder” diyerek başlıyor. Sonra Starbucks’ın yeni rengarenk noel temalı bardağından çıkan bir çizgi bizi farklı dünyadan farklı insanların noel tatillerine götürüyor. Filmde farklı ırklardan çiftleri, aileleri görüyoruz. Son zamanlarda insanların din, cinsiyet, milliyet gibi farklılıklarından dolayı çıkan tartışmalara bir gönderme yapmak istemiş sanırım Starbucks. En çok tartışma yaratan konu ise reklamın sonunda lezbiyen olmaları muhtemel bir çiftin yer alması.

Starbucks, bu konulardaki açık sözlülüğü ve net duruşu nedeniyle genel olarak bu tip tepki çeken sansasyonel olaylar yaşıyor. Daha öncesinde 75 ülkede 5 yıl içinde 10.000 mülteciye iş imkanı sunacağını söylediğinde de oldukça tepki çekmişti. Bu kez de Twitter üzerinden bazı kişilerin eleştirisine uğradı.

Marka bu konuyla ilgili net bir açıklamada bulunmasa da sezonun ruhundan ilham alan bir deneyimi müşterilerine sunmayı amaçladıkları ve her türlü sosyal çevreden ve dini görüşten gelen müşterilerini kucaklamaya ve cesaretlendirmeye dünya çapındaki mağazalarında devam edecekleri belirtti.

Starbucks zaman zaman yaptığı bu açıklamalarla bazı insanlar tarafından tepki çekerken bazı insanların da marka sadakatini arttırıyor  aslında.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday