Türkiye’de maya denince akla ilk gelen marka şüphesiz ki Pakmaya’dır. Türkiye pazarının lideri konumundaki marka, dünyada da sektörün en büyük 3 üreticisinden biri. Tabi ki tüm başarılarda olduğu gibi bu başarı da tesadüf değil. Yılların verdiği uzmanlık, güven, kaliteden ödün vermeme, AR-GE’ye yapılan yatırımlar Pakmaya markasını tüketici gözünde değerli kılan ve satın alma kararlarını önemli oranda etkileyen faktörler.

Pakmaya, alanında neredeyse rakipsiz olduğu için yeri sağlam görünebilir ancak tek bir ürünle ömür boyu varlığını sürdürmek bir marka için çok risklidir. Söz konusu ürünün yaşam süresi biterse marka da ölür. Bu nedenle markalar yok olma riskini azaltmak için halihazırdaki ürünlerine benzer, tamamlayıcı ya da konudan çok ayrı  olmayan yeni ürünleri piyasaya sürerek marka genişlemesi yoluna giderler.

Pakmaya markası da 2012 yılından itibaren dikkat çekici marka genişlemesi örnekleriyle tüketicisiyle buluşuyor. Daha önce un vb. birkaç üründe denedikleri stratejiyi artık büyük yatırımlarla, kararlı ve iddialı olduklarını çekinmeden söyleyerek yapıyorlar.

Bazı otoritelerce marka genişleme stratejisi yanlış ve markayı olumsuz etkileyen bir adım olarak değerlendirilse de bence markanın faaliyet alanından sapmadığı, sektördeki konumunu desteklediği sürece son derece doğru bir karar. Pakmaya için de kesinlikle elzemdi, marka bunu gördü ve tüketicisinden aldığı güvenle gerçekleştirdi. Çünkü hiç kimse yaş ya da kuru mayanın daha uzun yıllar kullanılacağının, zaman içerisinde yerini farklı bir ürüne bırakmayacağının garantisini veremez.

Geçen yıl Pişirme Yardımcıları olarak kategorize ettiği hamur kabartma tozu, şekerli vanilin, pudra şekeri, kakao, mısır- buğday nişastası ve pirinç unu ile yeni ürünlerini tanıtan marka, bu yılın başında 5 milyon euro yatırım yaptığı Pastacılık Sektörüne pastacılık katkıları, krema ve soslar,  jöle, toz kek karışımları, damla çikolata ve son olarak puding çeşitleriyle girdi. Pudingi bu noktada diğer ürünlerden ayrı tutmak gerek. Zaten yazımın asıl amacı da Pakmaya’nın puding işinde başarılı olup olamayacağını sorgulamak.

http://www.youtube.com/watch?v=1q5-AmhdQOs

Temmuz ayından beri TV reklamları yayınlanan Pakmaya Puding bence yapılan marka genişlemesinin en talihsiz ürünü. Bu düşüncemin tek sebebi de marka adında maya kelimesinin geçmesi. Evet tüm ürünlerde bu kelime geçiyor ama pudingin diğer tüm ürünlerin aksine yardımcı ürün olmayıp başlı başına bir yiyecek olduğu için farklı değerlendirilmesi gerektiğini ve farklı bir isim ya  da alt marka ile piyasaya sürülmesi gerektiğini düşünüyorum. Gerçi Pakmaya bu sorunu ürün ambalajında marka ismini küçük tutup, puding yazısını olabildiğince büyük yazarak çözmeye çalışmış ama bu çözüm tüketici algısında ne derece etkili olur zamanla göreceğiz.

Bunun yanı sıra  markanın kendi ismini kullanmasının avantajları da yok değil; en azından yeni bir marka yaratma sıkıntısı olmadan, tüketicinin bildiği ve güvendiği markanın çatısı altında, dağıtım kanallarına ulaşma güçlüğü çekmeden pazardan pay almak sıfırdan başlamaktan elbette daha kolay. Bakalım Pakmaya bu avantajlarını Dr.Oetker, Kenton gibi güçlü rakiplerin yanı sıra gıda sektöründeki hemen hemen her markanın var olduğu puding pazarında kullanabilecek mi?

1 YORUM

  1. Ben ne yazık ki yazdıklarınıza katılmıyorum. Pazarlama algıları yönetme işidir. Şimdi dışarı çıksanız ve yoldan geçen birine, “Pakmaya sizin için ne ifade ediyor” diye sorsanız, diyecekleri tek şey Pakmaya “MAYA”dır olacaktır.

    Pakmaya’nın puding işine girmesini ve bu pazarda varolmasını uzun vadede öngöremiyorum. http://www.pakmaya.com.tr/tr/Urunler/Index/80 şu linkteki ürünlere bakar mısınız bir; bademli, fındıklı, bitter çikolatalı puding (hepsi de çikolatalı) v.s. Ben burada faciadan başka bir şey göremiyorum. Böylesine başarısız bir konumlandırma mı olur? Pakmaya’nın varolan zihinlerdeki MAYA pazarındaki lider konumuna bu izlenen stratejinin zarar vereceğini düşünüyorum.

    Pakmaya kendi marka algısından yararlanarak, puding işine girmeyi düşünmüş ama yanlış yapmış. Başka bir pazar bölümünde başarılı olmak isteniyorsa yeni bir marka yaratılabilirdi.

Bir Cevap Yazın