Şirket stratejilerini ihracat miktarını artırmak ve savunma sanayisinde büyümek üzerine kuran Otokar, bu yılki satış verilerine göre bu hedeflerine ulaşmış görünüyor. Şirketin savunma sanayisine yönelik araçlarının satış miktarı, bu yıl ciddi oranda arttı. Otokar’ın bu yılın ilk üç çeyreğindeki zırhlı araç satışları geçen yılın aynı dönemine göre %53, 4×4 arazi aracı satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre %23 artış gösterdi.

Geçen yılın ilk üç çeyreğinde 291 adet zırhlı araç satan firma, bu senenin ilk üç çeyreğinde 444 adet zırhlı araç sattı. Yine geçen yılın ilk üç çeyreğinde satılan 4×4 arazi aracı sayısı 31 iken, bu yılın ilk üç çeyreğinde bu rakam 38’e çıktı. Otokar’ın son iki yılda satmış olduğu toplam zırhlı araç sayısına değinecek olursak, bu rakam 2014 yılında 368, 2015 yılında ise 487 idi.

altay
Otokar’ın geliştirdiği yerli tank Altay

Aynı zamanda ticari araçlar da üreten Otokar, savunma sanayine yönelik olarak ağırlıkları 3 ton ile 60 ton arasında değişen tekerlekli zırhlı araçlar ve paletli zırhlı araçlar üretiyor. Şirket aynı zamanda askeri araçlar için kule sistemleri de üretiyor. Paletli zırhlı araç kategorisinde daha önce Tulpar ve Tulpar S adlı zırhlı muhabere araçlarını üreten Otokar, yakın zaman önce bu araç kategorisine Türk Silahlı Kuvvetleri için geliştirdiği Altay adlı muharebe tankını eklemişti.

Otokar, tasarım ve prototip üretimleri tamamlanan Altay’ın seri üretimi için son teklifi 29 Ağustos’ta Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na vermişti. Bu teklif doğrultusunda, Türk Silahlı Kuvvetleri için 5 yılda 250 adet Altay üretilmesi planlanıyor. Bununla birlikte Otokar, gerekli şartlar oluştuğu takdirde Altay’ın ihracatını da yapmayı hedefliyor ve planlarını bu doğrultuda yapıyor.

Otokar’ın üretmiş olduğu askeri araçlar, 40’tan fazla ülkede kullanılıyor. Bununla birlikte NATO ve Birleşmiş Milletler’e ait askeri güçlerde de Otokar’ın ürettiği araçlar tercih ediliyor.

Bir Cevap Yazın