Ülkemizin yıllar geçse de şiirleri ile her zaman yaşayacak olan şairi Nazım Hikmet’in Nikbinlik şiirinde yer alan Güzel Günler Göreceğiz dizesi Opel’in reklam kampanyasına sloganı için Dizel Günler Göreceğiz şeklinde değiştirdi, ancak bu harekete tepkiler gecikmedi.

Şirket reklam kampanyasında kullanmak için dizeleri ‘Dizel Günler Göreceğiz’ şeklinde değiştirmekte bir beis görmezken gelen tepkiler üzerine bir açıklama yapmadan kampanyayı geri çekmek zorunda kaldı.

Geçtiğimiz günlerde Nazım Hikmet’in Severmişim Meğer isimli şiiri Londra’da bulunan Southbank Center tarafından ‘son 50 yılın en güzel 50 aşk şiiri‘ arasına seçilmişti. Yurtdışında hal böyle iken ülkemizde edebiyat dünyasının en önemli kalemlerinden biri olan Hikmet’in gelecek güzel günler için umut anlamı taşıyan şiirinin sadece güzel ile dizel arasında bir uyak yapılarak yayınlanması sosyal medyada aşırı tepki topladı normal olarak.

hürriyet

dizel-gunler

Kampanyanın sosyal mecralarda yayınlanmasının hemen ardından Nazım Hikmet Kültür Merkezi ve Nazım Hikmet Kültür Evi ortak bir açıklama yayınlayarak ‘Dizel günler sizin olsun, güzel günler bizim olacak ‘ dedi ve reklamı birinci sayfasında yer alan Hürriyet Gazetesi ile beraber Opel’den bir özür beklediklerini de belirtti.

Hürriyet Gazetesi ile beraber kampanyayı Twitter hesabında da duyuran Opel’e kısa süre içinde artan tepkilere paralel olarak #OpelOReklamKalkacak hashtagi açıldı.

Kriz yönetiminin devreye girmesi gereken anlardan birisine şahitlik ediyoruz, şimdilik Opel kampanya ile ilgili bir açıklama yapmadan ve özür dilemeden ilgili tweeti silerek geri almaya çalıştı.

Kampanyaya #OpelOReklamKalkacak hashtagi üzerinden atılan tweetlerle gelen tepkilerin bazıları şöyle:

2

1

Güzel günler göreceğiz çocuklar

Motorları maviliklere süreceğiz

Çocuklar inanın inanın çocuklar

Güzel günler göreceğiz güneşli günler…

Peki sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

3 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın