Opel’in ‘Dizel Günler Göreceğiz’ Kampanyasına Tepki Gecikmedi 3

Ülkemizin yıllar geçse de şiirleri ile her zaman yaşayacak olan şairi Nazım Hikmet’in Nikbinlik şiirinde yer alan Güzel Günler Göreceğiz dizesi Opel’in reklam kampanyasına sloganı için Dizel Günler Göreceğiz şeklinde değiştirdi, ancak bu harekete tepkiler gecikmedi.

Şirket reklam kampanyasında kullanmak için dizeleri ‘Dizel Günler Göreceğiz’ şeklinde değiştirmekte bir beis görmezken gelen tepkiler üzerine bir açıklama yapmadan kampanyayı geri çekmek zorunda kaldı.

Geçtiğimiz günlerde Nazım Hikmet’in Severmişim Meğer isimli şiiri Londra’da bulunan Southbank Center tarafından ‘son 50 yılın en güzel 50 aşk şiiri‘ arasına seçilmişti. Yurtdışında hal böyle iken ülkemizde edebiyat dünyasının en önemli kalemlerinden biri olan Hikmet’in gelecek güzel günler için umut anlamı taşıyan şiirinin sadece güzel ile dizel arasında bir uyak yapılarak yayınlanması sosyal medyada aşırı tepki topladı normal olarak.

hürriyet

dizel-gunler

Kampanyanın sosyal mecralarda yayınlanmasının hemen ardından Nazım Hikmet Kültür Merkezi ve Nazım Hikmet Kültür Evi ortak bir açıklama yayınlayarak ‘Dizel günler sizin olsun, güzel günler bizim olacak ‘ dedi ve reklamı birinci sayfasında yer alan Hürriyet Gazetesi ile beraber Opel’den bir özür beklediklerini de belirtti.

Hürriyet Gazetesi ile beraber kampanyayı Twitter hesabında da duyuran Opel’e kısa süre içinde artan tepkilere paralel olarak #OpelOReklamKalkacak hashtagi açıldı.

Kriz yönetiminin devreye girmesi gereken anlardan birisine şahitlik ediyoruz, şimdilik Opel kampanya ile ilgili bir açıklama yapmadan ve özür dilemeden ilgili tweeti silerek geri almaya çalıştı.

Kampanyaya #OpelOReklamKalkacak hashtagi üzerinden atılan tweetlerle gelen tepkilerin bazıları şöyle:

2

1

Güzel günler göreceğiz çocuklar

Motorları maviliklere süreceğiz

Çocuklar inanın inanın çocuklar

Güzel günler göreceğiz güneşli günler…

Peki sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

3 Comments

  1. İnsanlarımızın ne kadar abartı yaptıklarını görebiliyoruz. Bu kelimeler ne Nazım Hikmet’e zarar verir ne de bir başkasına.

  2. Kampanya gayet hoşuma gitti :) Ayrıca bu kadar sanat sever! ve sanat bekçisi! olduğumuzdan da haberim yoktu gözlerim yaşardı doğrusu :)))))

Bir Cevap Yazın

Düzenli İlaç Takibi İçin Dijital Hap Devri Başlıyor 0

Yakın bir zamanda üzerinde günlerin yazılı olduğu bir haftalık hap kutularına ihtiyacımız kalmayacak.

Hastaların ilaçlarını düzenli almıyor olmaları her sene sağlık sektöründe 100 milyar dolarlık bir kayba neden oluyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ilaçların alınıp alınmadığını kontrol etmek ve bu kaybı önlemek amacıyla bir dijital hap geliştirdi.

FDA tarafından yapılan açıklamada şizofreni ve bipolar bozukluk gibi bazı ciddi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacak Abilify MyCite isimli hapa onay verildi.

Abilify MyCite’ın içerisinde silikon, bakır ve magnezyum bulunuyor. Hap mide asidine karıştığında takibi mümkün hale geliyor. Dijital hap vücuda dışarıdan takılabilen bir elektronik bant ile takip edilebilecek şekilde tasarlandı. Akıllı telefonlar üzerinden takip edilebilen sensörler sayesinde hastaların ilaç takibini yakınları ve doktorları gerçekleştirebilecek.

Dijital tedaviyi kabul eden hastalar doktorları ve aile yakınlarından oluşan dört kişiye izin verilen ilaçların alındığı tarih ve saati gösteren elektronik verilere ulaşabilmeleri için izin belgesi imzalıyorlar.

Harward Tıp Fakültesi’nde eğitim veren Ameet Sarpatwari, dijital hapın özellikle haplarını düzenli kullanmak isteyen ama unutan hastalar göz önünde bulundurularak, halk sağlığını iyileştirme potansiyeli olduğunu söyledi. Yanlış kullanılması halinde güven yerine daha fazla güvensizlik uyandırabileceğini de ekledi.

Diğer şirketler bir hastanın dile hap yerleştirip yerleştirmediğini doğrulayabilecek dijital sistemler geliştirmeye devam ediyorlar.

Tech Meetup AI & IoT Day’e Sayılı Günler Kaldı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz Tech Meetup serisinin ilk üç buluşmasını gerçekleştirmiştik.  ‘Digital Day’, ‘Chatbot Day’, ‘Fintech Day’ konseptlerinin ardından sıradaki buluşmamızın konsepti ‘AI & IoT Day’ olacak.

Serinin dördüncü buluşması ‘AI & IoT Day’ 21 Kasım Salı saat 19.00’da Microsoft Türkiye Ofisi‘nde gerçekleşecek. Konuşmacılarımız İbrahim Kıvanç ve Çağlar içer AI & IoT Day’de hayatın her alanına yayılan yapay zeka üzerine konuşacaklar.

İlk konuşmacımız İbrahim Kıvanç  “Adım adım bilim kurgu’dan hayatımızın her alanına: Yapay Zeka ve IoT” konu başlığı çerçevesinde konuşacak.

İkinci konuşmacımız Çağlar İçer ise “Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Oyunları” konu başlığı ile konuşmasını yapacak.

Siz de gelecek etkinliğimiz ‘AI & IoT Day’de yer almak istiyorsanız detaylı bilgi ve ücretsiz  kayıt için techmeetup.net adresini ziyaret edebilirsiniz. İlgilenen herkesi bekliyoruz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link