Online ve Offline’ın Mutlu Birlikteliği: Warby-Parker ve Bonobos 0

İnternet teknolojisinin tüketim çılgınlığını arttırmasına en çok fayda sağlayan unsurlardan biri hiç kuşkusuz online alışveriş siteleri oldu. Son yıllarda ülkemizde de sayıları ve nitelikleri hızla artan online alışveriş siteleri zaman darlığından, mağazaların pahalılığından şikayet eden 21. Yüzyıl tüketicisinin sanal mabedi konumunda.

Online alışverişin sunduğu pratiklik, bol seçenek gibi tüm avantajlar karşısında hala ikna olamayan, ürünü mağazada deneyerek satın almayı seven tüketicileri de kaybetmek istemeyen ABD’nin en ünlü alışveriş sitelerinden Warby-Parker ve Bonobos ilk ‘örnek mağaza’larını açarak tüketiciyle fiziksel bağlarını daha da kuvvetlendirme yolunu seçmişler.

Warby Parker, bir süre önce uygulamaya soktuğu ve ürünleri evde deneme imkanı sunan ‘home try-on’ sistemine olan aşırı talep karşısında ‘örnek mağaza’ açma kararı almış. Ürün ve kullanıcıyı bir araya getiren deneme sürecini hayata geçirmeyi planlayarak New York ve Boston’da offline mağazalar açan markanın gördüğü ilgi oldukça yoğun…

Bu sistemde hem online hem de offline alışverişin nimetlerini bir arada bulmak mümkün. Şöyle ki; bir online alışveriş sitesinin offline mağazasına giden müşteri, satın almayı düşündüğü ürünü burada fiziksel olarak deneyimleyebiliyor. Eğer satın almaya karar verirse vereceği sipariş doğrultusunda ürün evine/işyerine ulaştırılıyor. Böylece alışverişte torba taşıma derdi de son bulmuş oluyor.Türkiye’de Durum Nasıl? 
Daybuyday.com ilk örnek mağazasını Ağustos ayında Şişli Trump Towers’ta açacak. Hepsiburada, Markafoni ve 1V1Y yöneticileri ise böyle bir uygulamaya geçmeyeceklerini belirtmişler. Çeşitli teknolojiler kullanarak ürünleri üzerlerinde denemeye yarayan ‘augmented reality’ (artırılmış gerçeklik) bence artık online alışveriş sitelerine yetmeyecek. Daybuyday’in açacağı ilk mağazada başaralı olup olmayacağı Türkiye’deki online alışveriş sektörünün kaderini değiştirebilir. Eğer Daybuyday başarılı olursa şu anda ‘örnek mağaza’ uygulamasına soğuk bakan birçok markanın tabelasını çok değil birkaç yıl içinde AVM’lerde görebiliriz.
Markam Danışmanlık'ta Marka Stratejisti. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü mezunu. Fikir sever, strateji yazar...

Bir Cevap Yazın

Ucuz Uçak Biletleriyle Ünlü Ryanair İflasın Eşiğinde Olabilir 0

Uygun fiyatlı uçak biletleriyle Avrupa’nın en çok tercih edilen havayolu şirketi Ryanair, altı haftada 2 binden fazla uçuşunu durduracak.

İrlandalı ucuz havayolu şirketi, seferlerin dakikliğini artırmak için gelecek altı haftada bin 680 ila 2 bin 100 kadar uçuşunu iptal edeceğini açıkladı.

Şirket,meteorolojik koşullar, pilotların izin planlarındaki değişiklikler, hava trafik kontrolü şirketinin rötarları ve grevleri nedeniyle yaşanan aksaklıklar nedeniyle günlük uçuş programının yüzde 2’sinden azına denk gelen 40 ila 50 seferini durduracağını belirtti.

Mağdur olan birçok yolcu tepkilerini sosyal medya üzerinden belirtirken, Ryanair İletişim Direktörlüğü, “İptallerden etkilenen müşterilerimizden özür dileriz. Kendilerine alternatif uçuşların sağlanması ve tam para iadesinin yapılması için elimizden geleni yapacağız” açıklamasını yayınladı.

Açıklamada ayrıca, “Yaz döneminde hava trafiği yoğunluğumuz rekor seviyeye ulaştı. Temmuz ve ağustosta bu rakam en üst seviyeye çıktı. Ancak eylül ve ekimde pilotlarımız ve kabin görevlilerimizin yıllık izinlerini düzenlememiz gerekiyor” ifadeleri yer aldı.

Ryanair, özellikle Fransa Hava Kontrolü’nde gerçekleşen grevin, son iki haftada, zamanında sefer performansını yüzde 80 düşürdüğünü duyurdu.

Ayrıca, her ne kadar seferlerin dakikliğini arttırmak için uçuşların iptal edileceği açıklansa da, şirketin finansal açıdan aşırı ucuz fiyat politikası uygulaması nedeniyle zarara uğradığı ve bu nedenle küçülme yolunda ilerlediği aldığımız haberler arasında.

Söz konusu uygulama, kış tarifesinin başlayacağı kasım ayına kadar devam edecek.

McCANN’in Yeni CEO’su Melda Barkın oldu! 0

McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas, McCANN İstanbul’un yeni İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak Melda Barkın’ın 11 Eylül 2017 itibarıyla göreve başladığını açıkladı.

Melda Barkın, McCann İstanbul’un yeni CEO’su oldu. Yeni görevi hakkında “McCANN gibi köklü ve saygın bir ajansın geleceğe taşınmasına liderlik etmek oldukça heyecan verici” diyen Melda Barkın, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nün ardından UC Berkeley’de Pazarlama Programı’nı tamamladı. Çalıştığı ajansların değişim ve yenilenme süreçlerinin yönetilmesi ve bunların hayata geçirilmesinde önemli deneyimlere sahip olan Barkın, kariyeri boyunca Y&R İstanbul’da genel müdürlük ve Leo Burnett’te CEO’luk görevlerinin yanı sıra, 2015-2016 döneminde Reklamcılık Vakfı Başkanı olarak da görev yaptı.

Türkiye’deki hedeflerimizin ilk ve en büyük adımı”

McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas da Melda Barkın’ın CEO olmasına ilişkin duygularını; “Melda’nın aramıza katılması hepimizi çok mutlu etti. Bu bizim Türkiye pazarı ile ilgili hedeflerimize ulaşma yolunda attığımız ilk ve en önemli adım. McCANN’in Türkiye pazarında çok zengin bir geçmişi var. Melda’nın varlığı ile çok daha parlak bir geleceğin bizi beklediğine yürekten inanıyorum” sözleriyle ifade etti.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link