mintax-reklami

Mintax’la Canım Mintax’la. Bu cümle bana olduğu gibi birçok kişiye de anlamsız kelimelerden oluşmuş bir cümle gibi görünebilir ancak bir zamanlara damgasını vurmuş, mintaxla canım mintaxla repliğiyle dillere pelesenk olmuş, zamanının en çok tercih edilen deterjan markasının sloganından başkası değil bu cümle. Bunca yıldan sonra, bu sıralar televizyonda Seda Sayan’lı Şok reklamlarında da bu repliği duyabilirsiniz. Şok’un yeni bir marka yaratmak yerine bir zamanlara damgasını vurmuş, ancak yıldan yıla kaybolmuş bir markayı yeniden canlandırmak istemesi ne kadar mantıklı ?

Öncelikle Şok’un hedef kitlesini analiz edelim. Hepimiz biliyoruz ki Şok, Bim gibi A101 gibi minimum bütçeyle maksimum fayda sağlamak isteyen tüketicileri hedefleyen bir anlayışın ürünü. Hedef kitlesini yoğunlukla düşük ve orta gelirli tüketicilerin oluşturduğu ve genellikle bu gelir düzeyine sahip ev hanımları ve öğrenciler tarafından tercih edilen bir segmentasyona sahip. Türkiye’nin gelir dağılımı istatistiklerine bakarsak, 2011 rakamlarını göz önünde bulundurduğumuzda bahsettiğimiz düşük ve orta gelire sahip tüketici kitlesi, Türkiye nufüsunun yaklaşık %60’ını oluşturmakta.

httpv://www.youtube.com/watch?v=ocWVhF8qrRY

Daha sağlıklı bir analiz yapabilmek için, Mintax’ı önceden kullanıp kullanmadığını bilmediğim ancak kullanmış olabileceğini düşündüğüm tanıdıklarımı arayıp, Mintax’ın zihinlerinde oluşturduğu algıyı sordum. Hemen hemen hepsi Mintax’ı duyunca, biraz da çocukluk ve gençlik dönemlerine ait anılarını hatırlattığı için sanırım, gayet olumlu tepkiler verdi. Eskiden bir Mintax bir de Omo vardı, her evde genelde Mintax kullanırdı yorumları yine çoğunlukla kullananlar tarafından aldığım tepkilerdi. Buraya kadar Şok’un bu algıyı kullanarak yapmak istediği iş gayet mantıklı görünüyor ancak iş Mintax’ı yeniden alır mısınız sorusuna gelince, çoğunlukla alışkanlıkları terk etmeme tepkisini gözlemledim diyebilirim. Tamam Mintax kullananların hafızalarında güzel bir konuma sahip ancak onca seneden sonra, tüm bu alışkanlıklar bırakılıp Mintax tercih edilir mi noktasında sıkıntılar su üstüne çıkmaya başlıyor.

Şok’un müşteri portföyüne bakıldığında, Mintax markasıyla hitap etmek istedikleri hedef kitlenin çoğunluğuna ulaşabilecekleri bir gerçek. Ancak bunca seneden sonra, insanların alışkanlıklarını kırmak kolay olmayacak elbette. Sıfırdan bir marka yaratmak yerine, hali hazırda güzel bir repütasyona sahip olan bir markanın üzerinden o ürünü pazarlamaya çalışmak bakalım Şok’un beklentilerini karşılayabilecek mi.

Bir Cevap Yazın