Ödeme Özelliği Olan Güneş Gözlüğü ile Visa Giyilebilir Alana Geçiyor

Para bir nesne olmadan dünyayı nasıl daha iyi hale getirebileceğinizi merak ettiniz mi? Bunu oldukça merak eden Visa, mağazalarda temassız ödemeler yapmanızı sağlayan NFC çipi ile donatılmış bir çift güneş gözlüğü tasarladı. Visa , evden çıkmadan önce mutlaka yanınıza aldığınız anahtar, telefon gibi aksesuarların yanına güneş gözlüğünü de eklemek istiyor.

Visa’nın Marka ve İnovasyon Pazarlama Sorumlusu Chris Curtin, CNBC’ye verdiği röportajda “Görüşümüz, güneş gözlüğü veya belki bir yüzük gibi ödeme özellikli olmasını beklemediğiniz formda olan faktörleri ele alıyor ve piyasada buna maruz kalınabileceğini ortaya koyuyor.” açıklamasını yaptı.

Visa’nın yaptığı bu deney, giyilebilir alana nüfuz eden yanlış yönlendirilmiş düşünceyi vurgulamak istiyor. Bu güneş gözlüğü, siz kaybetmekten endişelenirken ve sınırlı bir kullanıma sahipken maalesef büyük bir problemin gerçek çözümü olamıyor.Şirketlerin yeni şeyler denememesi gerektiğini söyleyemeyiz ancak insanların gerçekten değerli ürünler üzerinde çalıştıklarını görmekten çok daha fazlasını bekliyor olabiliriz.

Visa, gözlüğüyle yapılan denemenin, ödeme çiplerini yakında her türlü cihaz ve aksesuara nasıl entegre edebileceğimizi ve bunun nasıl harika bir şey olduğunu göstermek amacıyla yapıldığını söylüyor. Ancak, kimlik doğrulama ve gerçekçi kullanım davaları ile ilgili sorunları çözmede gelişmesi gereken teknolojinin yalnızca çok sayıda uyarı ile olabileceğini düşündürüyor.

Visa’nın Pazarlama Müdürü Tom Mansfield yeni Visa ödeme özellikli güneş gözlüğü prototipini gösterdi.


Gözlükler henüz halka açık değil, Visa şu sıralar gözlüklere bir talep olup olmadığına ve markaların veya bankaların ürünün sponsorluğunu isteyip istemediklerini görmek adına bir takım testler yapıyor. Şirket, 13 Mart tarihinde Texas, Austin’deki Southwest Festivali’nde ve eş zamanlı olarak Gold Coast, Avustralya’daki Quiksilver Pro ve Roxy Pro sörf yarışmalarında ödeme destekli bir güneş gözlüğü prototipi sundu. Sınırlı bir araştırma gerçekleştiren Visa, etkilenenlere 50 çift gözlük dağıttığını belirtti.

Çok şirin bir tasarım olmuş ama hayatımızda ki her taşınabilir ürüne bir sorumluluk hissetmemiz bize sıkıntı yaşatır mı dersiniz? Visa, başka birinin bu eşyalarınızla herhangi bir şey için ödeme yapabileceğini söylüyor. Bu yüzden onları asla yanlış yere koymamanız, kaybolduğunda ise yanlış kullanımdan kaçınmak için gözlüğünüzle ilişkili kartı mutlaka iptal etmeniz gerekiyor.

Ve tabii ki hava karardıktan sonra kullanmamalısınız, unutmayın o aynı zamanda bir güneş gözlüğü.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

1 Comment

  1. İnanılmaz saçma bir sistem. Gözlük çok kolay unutulabilir ama kol saati daha az vücuttan ayrılan ve saklaması daha kolay daha dayanıklı sadece örnek olarak söylüyorum. Gözlük gibi her açıdan hassas mi nesne seçmek saçma olmuş.

Bir Cevap Yazın

Amazon Tarihinin En Büyük Teslimatını Jurrasic World’e Yaptı

  • Aynı anda hem dünyanın en büyük teslimatlarından birisini yapıp, hem bir filmin gişesine mükemmel bir destekte bulunup hem de e-ticaret adına yapılabilecek neredeyse her şeyi yapabileceğinize müşterilerinizi ikna edersiniz?
  • Amazon’un geçen sene Jurassic World: Fallen Kingdom ile yaptığı işbirliğinden ilham alalım.
  • Benzeri yazılar için; 2018’in En Değerli Markası Amazon’un Başarısı Nereden Geliyor?

Her şey devasa bir kargo kutusuyla başladı aslında. Ancak dünyanın en değerli markası seçilen Amazon’un en büyük teslimatı sayılan Jurassic World: Fallen Kingdom’ın yankıları ise üzerinden bir sene geçmesine rağmen hala devam ediyor.

Bu devasa teslimat 29 Mayıs’ta Los Angeles’a ulaştırılırken tüm şehri gezmeyi, aralarda molalar verip halkın ilgisini çekmeyi de ihmal etmedi tabii. Gittiği her yerde yoğun bir ilgiyle karşılaşan ve sosyal mecralarda fazlaca paylaşılan bu kutunun mükemmel bir fısıltı pazarlaması olarak tabir edilen buzz marketing’e güzel bir örnek olduğunu söyleyebiliriz.

Üzerinde kocaman bir Jurassic Park logosu ile beraber Alexa, Jurassic World’e kutunun içinde ne olduğunu sor”  yazısı ve smile code olarak adlandırılan QR kod da bulunan kutunun üstündeki kodu Amazon mobil uygulamasından okutanlar bir mikro siteye yönlendirilerek minik bir video izleyip üzerine Jurassic Park filmine indirim kazandılar.

Los Angeles’ın ünlü alışveriş merkezlerinden The Grove LA’ya teslimatı yapılan devasa bir t-rex heykeline Fallen Kingdom oyuncuları Chris Pratt ve  Bryce Dallas Howard’ın eşlik etmesi ile mükemmel bir kampanya gerçekleştirilmiş oldu.

Amazon’dan Jeremi Gorman fikrin bulunuluşu ile ilgili amaçlarının hem müşterilerin hoşuna gidecek hem de Jurassic World Fallen Kingdom ile ilgili söylentiler yaratabilecek bir kampanya istediklerini bu nedenle de teslimat kutusunu gerçekten devasa hale getirdiklerini ifade ediyor.

Tabi kutu üstünde yer alan Smile Code ile hem fiziksel hem de dijital bir etkileşim yakalayan kampanya, sürecin her aşamasında her iki ekibinde mükemmel bir iletişim içinde olmaları sayesinde bu büyük başarıya ulaşmış.

Tabi Amazon’un kendisinin geliştirdiği sesli asistan Alexa’nın hem bu vaka da hem de daha iyi bir müşteri deneyimi yakalanabilecek her yerde kullanılabileceğini ifade eden Amazon’un reklam satışın başındaki Jeremi Gorman bu tarz işbirliklerinin de süreceğinin sinyalini veriyor.

Kaynak: Adweek

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

3B Yazıcıyla Yapılmış Evler İlk Kez Birilerine Yuva Olacak

  • Bu zamana kadar üç boyutlu yazıcı kullanılarak inşa edilen evler, sadece yakın geleceğe yönelik bir konsept çalışması niteliğindeydi, ancak bu yıl içerisinde bu durum değişecek gibi görünüyor.
  • Hollanda merkezli inşaat şirketi Van Wijnen ve Hollanda’daki Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, “Project Milestone” isimli proje kapsamında, Hollanda’nın Eindhoven şehrinde, dünyanın ilk ticari olarak geliştirilmiş, üç boyutlu yazıcıyla basılmış evlerini inşa edecekler.
  • İlk evin inşası bu yıl içinde başlayacak ve 2019 yılı itibarıyla, beş konut kiralanmaya hazır olacak.
  • İlgili Yazı: Dünyanın İlk 3B Yazıcıyla Üretilmiş, Seri Üretim Elektrikli Arabası: LSEV

Üç boyutlu yazıcılar, son birkaç yıla damgasını vuran teknolojilerin başında geliyor. Son dönemde sürekli olarak üç boyutlu yazıcı kullanılarak üretilen otomobillerin ve evlerin haberleri gündeme taşınıyor. Hatta biz de geçtiğimiz dönemde bu tarz haberlere yer verdik. Örneğin üç boyutlu yazıcı ile 8 saatte basılan ev bunlardan biriydi.

Bu zamana kadar üç boyutlu yazıcı aracılığıyla inşa edilen evlerin birçoğu, tanıtım amacıyla yapılmıştı. Yani en azından biz öyle biliyoruz, çünkü bu evlerin yakın gelecekte birilerinin barınma ihtiyacını karşılayacağına dair herhangi bir bilgi paylaşılmamıştı. Başka bir deyişle, üç boyutlu yazıcıyla yapılan bu evler bir konsept çalışması niteliğindeydi. Şimdi bahsedeceğimiz haber ise üç boyutlu yazıcılar kullanılaran inşa edilen evlerin yakın zamanda hayatımıza gireceğine işaret ediyor.

Quartz’ın paylaştığı habere göre, Hollanda merkezli inşaat şirketi Van Wijnen ve Hollanda’daki Eindhoven Teknoloji Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, gerçek anlamda kullanılacak olan üç boyutlu yazıcı aracılığıyla yapılmış evlerin inşası için kolları sıvadılar. Bu grubun başlattığı “Project Milestone” isimli proje kapsamında, Hollanda’nın Eindhoven şehrinde “dünyanın ilk ticari olarak geliştirilmiş, üç boyutlu yazıcıyla basılmış evleri” inşa edilecek. Proje organizatörlerinin belirttiğine göre, ilk evin inşası bu yıl içinde başlayacak ve 2019 yılı itibarıyla, beş konut kiralanmaya hazır olacak.

Projenin internet sitesinde belirtildiğine göre, üç boyutlu yazıcıyla inşa edilecek olan bu evlerin görüntülerinin paylaşıldığı ilk hafta içerisinde, 20 aile bu postmodern kapsüllere ilgi gösterdi. Proje sahipleri, bu projeyle birlikte üç boyutlu beton baskı bilimini ve teknolojisini daha geniş bir kitleye tanıtmayı umut ediyorlar ve üç boyutlu yazıcı aracılığıyla inşa edilmiş evlerin yakın gelecekte yaygın olarak benimseneceğine inanıyorlar.

Evlerin Yapımında Kullanılan Robot Kol

Bu evlerin inşasında kullanılacak olan üç boyutlu yazıcı, aslında hafif krem şanti kıvamındaki betonu şekillendirecek olan büyük bir robot kol. Bu robot kol aracılığıyla çimento, dayanıklı olması için kat kat yapılıyor. Proje geliştiricileri, bu betonun kıvamının ve yazıcı hassasiyetinin, çimentoyu karıştırmayı ve sadece gerektiği kadar çimento kullanmayı mümkün kıldığını ve bunun da onu, klasik inşa metotlarından daha ucuz ve çevre dostu hale getirdiğini ifade ediyorlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link