Ödeme Özelliği Olan Güneş Gözlüğü ile Visa Giyilebilir Alana Geçiyor 1

Para bir nesne olmadan dünyayı nasıl daha iyi hale getirebileceğinizi merak ettiniz mi? Bunu oldukça merak eden Visa, mağazalarda temassız ödemeler yapmanızı sağlayan NFC çipi ile donatılmış bir çift güneş gözlüğü tasarladı. Visa , evden çıkmadan önce mutlaka yanınıza aldığınız anahtar, telefon gibi aksesuarların yanına güneş gözlüğünü de eklemek istiyor.

Visa’nın Marka ve İnovasyon Pazarlama Sorumlusu Chris Curtin, CNBC’ye verdiği röportajda “Görüşümüz, güneş gözlüğü veya belki bir yüzük gibi ödeme özellikli olmasını beklemediğiniz formda olan faktörleri ele alıyor ve piyasada buna maruz kalınabileceğini ortaya koyuyor.” açıklamasını yaptı.

Visa’nın yaptığı bu deney, giyilebilir alana nüfuz eden yanlış yönlendirilmiş düşünceyi vurgulamak istiyor. Bu güneş gözlüğü, siz kaybetmekten endişelenirken ve sınırlı bir kullanıma sahipken maalesef büyük bir problemin gerçek çözümü olamıyor.Şirketlerin yeni şeyler denememesi gerektiğini söyleyemeyiz ancak insanların gerçekten değerli ürünler üzerinde çalıştıklarını görmekten çok daha fazlasını bekliyor olabiliriz.

Visa, gözlüğüyle yapılan denemenin, ödeme çiplerini yakında her türlü cihaz ve aksesuara nasıl entegre edebileceğimizi ve bunun nasıl harika bir şey olduğunu göstermek amacıyla yapıldığını söylüyor. Ancak, kimlik doğrulama ve gerçekçi kullanım davaları ile ilgili sorunları çözmede gelişmesi gereken teknolojinin yalnızca çok sayıda uyarı ile olabileceğini düşündürüyor.

Visa’nın Pazarlama Müdürü Tom Mansfield yeni Visa ödeme özellikli güneş gözlüğü prototipini gösterdi.


Gözlükler henüz halka açık değil, Visa şu sıralar gözlüklere bir talep olup olmadığına ve markaların veya bankaların ürünün sponsorluğunu isteyip istemediklerini görmek adına bir takım testler yapıyor. Şirket, 13 Mart tarihinde Texas, Austin’deki Southwest Festivali’nde ve eş zamanlı olarak Gold Coast, Avustralya’daki Quiksilver Pro ve Roxy Pro sörf yarışmalarında ödeme destekli bir güneş gözlüğü prototipi sundu. Sınırlı bir araştırma gerçekleştiren Visa, etkilenenlere 50 çift gözlük dağıttığını belirtti.

Çok şirin bir tasarım olmuş ama hayatımızda ki her taşınabilir ürüne bir sorumluluk hissetmemiz bize sıkıntı yaşatır mı dersiniz? Visa, başka birinin bu eşyalarınızla herhangi bir şey için ödeme yapabileceğini söylüyor. Bu yüzden onları asla yanlış yere koymamanız, kaybolduğunda ise yanlış kullanımdan kaçınmak için gözlüğünüzle ilişkili kartı mutlaka iptal etmeniz gerekiyor.

Ve tabii ki hava karardıktan sonra kullanmamalısınız, unutmayın o aynı zamanda bir güneş gözlüğü.

1 Comment

  1. İnanılmaz saçma bir sistem. Gözlük çok kolay unutulabilir ama kol saati daha az vücuttan ayrılan ve saklaması daha kolay daha dayanıklı sadece örnek olarak söylüyorum. Gözlük gibi her açıdan hassas mi nesne seçmek saçma olmuş.

Bir Cevap Yazın

Axe’dan Deri ve Kurabiye Kokulu Yeni Deodorant: Evet Deri ve Kurabiye! 0

Alt nota, üst nota, odunsu çiçeksi gibi parfüm terimleri hepimizin hayatında bir şekilde karşılık buluyordur eminim. Ve ideal bir parfümde alt nota ile üst notada kullanılan koku mikslerin birbirleri ile uyumlu bir beraberlik yakalaması isteriz. Ancak erkek deodorant markası Axe, deri ve kurabiye kokusunu mikslediği ilginç bir ürün ile karşımıza çıkarak bildiğimiz tüm kuralları yıkıyor.

Kişisel bakım dünyasının kadınlara fazlaca yoğunlaştığı sıradan bir dönemde “erkeklere özel” sloganı ile gelerek tabiri caizse kendi küçük devrimini yaratan deodorant markası Axe, ‘Collision’ ismini verdiği ürün hattının ilk ürünü tanıttı.

Deri ve kurabiye kokusu dediğimizde sizlerde ayrı ayrı deri ve fırından yeni çıkmış taze kurabiye kokusunu düşünüp onları bir araya getirmeye kalktınız mı bilmiyoruz ama oldukça merak uyandırıcı olduğu konusunda hemfikiriz gibi.

Axe Collision ismi verilen ürün hattı deodorant ve duş jeli olarak iki farklı ürünle tüketicisini selamlamaya hazırlanırken, marka tarafından bu beklenmedik koku beraberliği aslında biz bu ikiliyi bir karıştıralım ya kokusu gerçekten güzel olursa mentalitesi ile üretilmiş ve  “ tamamen farklı dünyaların taze ve sıcak kokuları ” olarak tanımlanmış.

Bu sonbaharda tüm Avrupa’ya tanıtılması planlanan Axe Collision Leather + Cookies ülkemize de gelir mi bilmiyoruz ancak tanıtımı için hazırlanan ve hepimizin akılında acaba güzel kokacak mı sorusunu yanıtlamaya çalışan eğlenceli reklam filmini aşağıda izleyebilirsiniz.

Genelde deri kokusu, yeni tanıtılan arabalarda kullanılıyor ancak kurabiye kokusu ile karıştırıp deodorant olarak kullanmak aklımıza gelmezdi. Peki siz Axe’ın sıradanlıktan uzak, tabuları yıkan yeni deri ve kurabiye kokulu yeni Collision serisi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Burger King, Mutsuz Wendy’s Müşterilerinin Tweet’lerini Kullanarak Reklam Yaptı 0

Fast food restoran zinciri Wendy’s, sosyal medya ile arası oldukça iyi olan bir marka. Öyle ki, marka geçtiğimiz aylarda Twitter’daki retweet rekorunun kırılmasıyla sonuçlanan bir Twitter kampanyası yapmıştı. Ancak markanın dünya çapında reklam yapmasını sağlayan bu mecra, şu sıralarda kendi aleyhine işleyen bir kampanyayla çalkalanıyor.

Wendy’s, müşterilerine sunduğu baharatlı tavuk parçaçıklarının satışını geçtiğimiz mart ayında sonlandırdı. Bunun üzerine de bazı Wendy’s müşterileri, bu durumla ilgili hayal kırıklarını ifade eden tweet’ler attılar. Burger King de Wendy’s müşterilerinin attığı bu tweetleri “sponsorlu tweet” haline getirdi. Burger King’in bunu yapmaktaki amacı ise satışa sunacağı “baharatlı tavuk parçacıkları”nın tanıtımını yapmaktı.

Burger King, bu tweet’leri bir reklam malzemesi olarak kullanarak hem baharatlı tavuk parçacıklarını seven Wendy’s müşterilerinin dikkatini çekti hem de Twitter’ın gücünü, ondan çok iyi bir şekilde faydalanan rakibine karşı kullanmış oldu.

Bununla birlikte Burger King, yeni baharatlı tavuk parçacıklarını tanıtmak için reklam tabelalarını da kullanıyor. Aşağıda paylaşmış olduğumuz tweet’te yer alan görselde de görebileceğiniz gibi, yeni ürününü tanıtmak için rakibine karşı oldukça agresif bir reklam kampanyası yürüten Burger King, bir Wendy’s şubesinin karşısında yer alan bir reklam tabelasında yeni ürününü tanıtan bir reklama yer vermiş.

Ayrıca Burger King, bu reklam kampanyasıyla ilgili olarak resmi Facebook sayfasından da bir paylaşım yaptı. Burger King’in Wendy’s’e açık bir şekilde göndermede bulunduğu bu esprili Facebook paylaşımında, “adı Wendy olan ve New York’ta yaşayan kişilerin, 13 Ekim günü öğleden sonra belirli Burger King restoranlarına giderek kimlikleriyle birlikte ücretsiz olarak baharatlı tavuk parçacıklarından alabilecekleri” ifade ediliyor.

Bu reklam kampanyasında Wendy’s’i hedef alan Burger King, geçtiğimiz günlerde de “It” isimli korku filminin Almanya’daki galasında yaptığı reklam ile bir diğer rakibi McDonald’s‘ı hedef almıştı. Bu tarz akıl dolu ve sıra dışı reklamlar söz konusu olduğunda dünyaca ünlü fast food restoran zincirinin bu işte oldukça iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Marka, bu yılın ilk aylarında da yanan restoranlarının fotoğraflarını kullanarak ilginç bir reklam kampanyasına imza atmıştı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link