Odaklanma Stratejisinde 2 Değerli Örnek

  • Bir alanda lider olmak mı?
  • Yoksa, her alanda var olmak mı?

Bu soruların muhasebesini şirketler her zaman yapmışlardır. Her alanda var olmak, daha fazla satış olarak gözükebilir, ama ilerki zamanlarda olumsuz sonuçları da beraberinde getirebilir.

Bir çok sektörde var olmak demek, sektörlerdeki rakiplerle karşı karşıya gelmek demektir. Aynı zamanda da daha fazla enerji ve daha fazla reklam harcamaları gerekir. Bunun yerine odaklanarak tüm şirket enerjisini ve reklam giderlerini tek bir alana harcamak daha mantıklı olacaktır. Bu sayede dar bir alanı koruyarak tüketicilerin kafasında bir markayı uzun vadeli, rahatlıkla inşa edilinebilir. Bu durumu fark eden bir çok şirket ürün portföyünü yeniden gözden geçirerek eleme yapmıştır.

ton

Dardanel bu şirketlerden biri…

1982 yılında kurulan Dardanel Şirket Gurubu başlangıçta Türkiye’deki balık tüketiminin az olmasını fırsata çevirerek, bu alanda ilk deniz ürünleri üreten şirket oldu. Aynı zamanda, o dönemde yaptığı yüksek ihracatla birlikte kısa süre içerisinde Türkiye’nin en sevilen markalarından biri haline geldi.

Daha sonrasında şirket bir kaç farklı alana girdi ama büyük bir hata yaptığını anladı. Neyse ki bu durumu çok ısrar etmeden, dondurulmuş sebze ve konserve çeşitlerinden vazgeçerek, uzman oldukları balık üretimine odaklandılar. Bu odaklanma ile birlikte eski gücünü tekrardan kazanan şirket şu anda Türkiye balık pazarının %80’ini elinde tutuyor ve bu alanın tartışmasız lideri durumda.

Chevrolet WTCC Logo

Amerikan dünya devi Chevrolet bu hataya düşen şirketlerden bir diğeri.

Chevrolet yıllarca Amerika’da en çok satan otomobil markası oldu. Yalnız bugünlerde malesef Chevrolet’in eski günlerdeki satış başarısından bahsetmemiz mümkün değil.

Chevrolet ismini her alana koyarak çok daha fazla satışı hedefliyordu. Bu pazarlama stratejisi başlarda başarılı olmuş gibi gözükse de uzun vadede tüketicilerin kafasında markayı baltalamış oldu.

Şu anda Chevrolet’in büyük, küçük, ucuz, pahalı her alanda bir araba modeli bulunuyor olması, aklımıza Chevrolet dendiği taktirde bir sürü araba modeli gelmesine neden oluyor. Bu da tüketicileri araba tercih edeceği zaman farklı araba markalarına itebiliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

McDonald’s 90’lar Aşıkları İçin Çıkardığı ‘McDelivery Koleksiyonu’nu Duyurdu


Bir çok kampanyayla dikkat çekmeye çalışan McDonald’s’ı hepimiz çok seviyoruz, sağlıklı olmadığını bildiğimiz halde her fırsatta yiyoruz. Çocuklar için tasarlanan oyuncaklar ve “kral ve kraliçe” tacı ile çocukları mutlu etmeyi de başaran McDonald’s bu sefer de gençleri mutlu etmeyi hedefliyor.

Obezite Sorunu İçin de Kaloriyi Azaltmayı Hedefliyor

Çocuklarda artan obezite durumu için aldığı önlemlerle geçtiğimiz aylarda McDonald’s çocuk menüsü olan “Happy Meals” menüsünün 600 kaloriyi geçmeyecek açıklaması birazda olsa aileler için güvenilir hale gelmiştir. 600, kalorinin içerisinde ise %10’undan azı doymuş yağ ve şeker olacakken, menülerde ki sodyum miktarı da azaltılacağını sizlerle paylaşmıştık.

‘McDelivry’ Koleksiyonu

McDonald’s gençlerin dikkatini çekmek üzere bir koleksiyonla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. 19 Temmuz günü düzenlenecek olan “Küresel McDelivery Günü” kutlamasında “Altın Kemerler” 90’ların nostaljik ve eğlenceli grafikleriklerinden etkilenen 2018 “geçmiş zaman koleksiyonunu’’ sunuyor.

McDonald’s, en ünlü hamburgerlerinden BigMac’in ve ikonik patates kızartmasının yer aldığı çoraplar ile koleksiyonuna renk katmış.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternetin En Popüler Markası H&M

  • İsveçli moda markası H&M, internette 30 milyondan fazla aramayla internetin en popüler markası oldu. 
  • H&M’i ayda 25 milyon arama ile Zara izledi.
  • İlgili yazı; Hazır Giyim Savaşları: Zara vs H&M

İsveçli perakende markası tüm  H&M rakiplerini sollayarak internetin en popüler markası olmayı başardı. H&M, SEMrush tarafından derlenen internet arama verilerine göre, dünya çapında ayda 30 milyondan fazla arama kaydederek, dünyanın en popüler markası olmayı başardı. 

H&M’i ayda 25 milyon arama ile Zara izledi. Spor giyim devi Adidas ve Nike, İngiltere merkezli online perakendeci Asos ile her biri 15 milyondan fazla aylık arama hacmi ile üçüncü sırada yer aldılar.

En sevdikleri moda markalarını tercih eden İngiliz moda tüketicileri, Asos ve New Look ile 4 milyonu aşkın arama ile en üst sıradaki yerini alırken, 2 milyonu aşan Topshop ve Boohoo ile ikinci sırada yer alıyor.

İnternet aramalarına modanın fast food’u olarak bilinen fast-fashion markaları damga vururken lüks markaların ayda 5 milyon aramanın üzerine çıkamadığı görüldü.

Kaynak: Fashionunited

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link