• Bir alanda lider olmak mı?
  • Yoksa, her alanda var olmak mı?

Bu soruların muhasebesini şirketler her zaman yapmışlardır. Her alanda var olmak, daha fazla satış olarak gözükebilir, ama ilerki zamanlarda olumsuz sonuçları da beraberinde getirebilir.

Bir çok sektörde var olmak demek, sektörlerdeki rakiplerle karşı karşıya gelmek demektir. Aynı zamanda da daha fazla enerji ve daha fazla reklam harcamaları gerekir. Bunun yerine odaklanarak tüm şirket enerjisini ve reklam giderlerini tek bir alana harcamak daha mantıklı olacaktır. Bu sayede dar bir alanı koruyarak tüketicilerin kafasında bir markayı uzun vadeli, rahatlıkla inşa edilinebilir. Bu durumu fark eden bir çok şirket ürün portföyünü yeniden gözden geçirerek eleme yapmıştır.

ton

Dardanel bu şirketlerden biri…

1982 yılında kurulan Dardanel Şirket Gurubu başlangıçta Türkiye’deki balık tüketiminin az olmasını fırsata çevirerek, bu alanda ilk deniz ürünleri üreten şirket oldu. Aynı zamanda, o dönemde yaptığı yüksek ihracatla birlikte kısa süre içerisinde Türkiye’nin en sevilen markalarından biri haline geldi.

Daha sonrasında şirket bir kaç farklı alana girdi ama büyük bir hata yaptığını anladı. Neyse ki bu durumu çok ısrar etmeden, dondurulmuş sebze ve konserve çeşitlerinden vazgeçerek, uzman oldukları balık üretimine odaklandılar. Bu odaklanma ile birlikte eski gücünü tekrardan kazanan şirket şu anda Türkiye balık pazarının %80’ini elinde tutuyor ve bu alanın tartışmasız lideri durumda.

Chevrolet WTCC Logo

Amerikan dünya devi Chevrolet bu hataya düşen şirketlerden bir diğeri.

Chevrolet yıllarca Amerika’da en çok satan otomobil markası oldu. Yalnız bugünlerde malesef Chevrolet’in eski günlerdeki satış başarısından bahsetmemiz mümkün değil.

Chevrolet ismini her alana koyarak çok daha fazla satışı hedefliyordu. Bu pazarlama stratejisi başlarda başarılı olmuş gibi gözükse de uzun vadede tüketicilerin kafasında markayı baltalamış oldu.

Şu anda Chevrolet’in büyük, küçük, ucuz, pahalı her alanda bir araba modeli bulunuyor olması, aklımıza Chevrolet dendiği taktirde bir sürü araba modeli gelmesine neden oluyor. Bu da tüketicileri araba tercih edeceği zaman farklı araba markalarına itebiliyor.

Bir Cevap Yazın