Nusret’e Bir Şey Olursa Nusr-Et’e Ne Olur? 2

“Bu topraklardan dünya markası çıkar mı?” sorusunu kedimize sorarken hiç tahmin etmediğimiz bir sektörde, Nusr-Et emin adımlarla ilerliyor. Fakat bir pazarlamacı olarak kendime şu soruyu sormadan edemiyorum: Nusret’e bir şey olursa, Nusr-Et’e ne olur? Burada kastettiğim Nusr-Et markası tabi.

Son günlerde Nusret’in tuzlama hareketinin aslında bir PR çalışması olduğu, hatta ABD’li bir PR ajansıyla 2 milyon dolarlık bir PR anlaşması yapıldığına dair haberler tartışılıyor. Bu, tabii ki bir PR çalışması; ama bu çalışma için 2 milyon dolar mı harcanmıştır, yoksa bundan daha fazla ya da daha az mıdır, o kadarını bilemem. Bildiğim bir gerçek var, o da yürütülen PR çalışmalarını çok başarılı olduğu…

Al Ries’ın 22 marka yaratma kuralarından bir tanesi, kelime kuralıdır. Al Ries der ki, “Bir marka, tüketicinin zihninde bir kelimeye sahip olmaya çalışmalıdır.”. Biraz daha açacak olursam, tüketiciler o markaların ismini duyduklarında veya telaffuz ettiklerinde bilinçaltımız o kelimeleri/cisimleri/kişileri fark ettirmeden akıllara getirir. Örneğin; tıraş bıçağı dendiğinde akıllara Gillette markasının gelmesi ya da Rolex saat markasının tüketicilere zenginlik kelimesini çağrıştırması gibi…

Nusr-Et dendiğinde de tüketicilerin aklına steak’den ziyade, artık bizim kasap Nusret geliyor. Bana göre bu da bir başarı. Şovları, tarzı, kişiliği… Fakat kendisinin Nusr-Et markasının önüne geçmesi ne kadar doğru? Sonuçta o da bir fani.

Geçmişte bununla ilgili birçok başarılı-başarısız marka hikâyesi var. Hatırlayın, tanıdığımız çoğu ünlü kendi markasını çıkarmış, bazıları tekstil bazıları da kozmetik alanlarına yönelmiştir. Birçoğu çaptan düştükçe veya vefat edince önce isimleri sonrasında da markaları unutulmaya başlanmıştır. Fakat Steve Jobs gibi örnekleri de unutmamak lazım. Çünkü Apple dendiğinde halen akıllara Steve Jobs gelir. Steve Jobs vefat ettiğinde, “Apple biter.” diyenler çok oldu. Aksine marka yöneticileri, Steve Jobs’un vizyonunu diri tutarak yollarına başarıyla devam ediyorlar.

Anlatmak istediğim şu: Al Ries’in kelime kuralının bir kısıtlaması yok, bu kelime tüketicilerin zihninde bir cisim veya canlı da olabilir. Önemli olan tüketicinin zihninde bir kelimeye sahip olduktan sonra geleceği öngörerek akıllıca yönetebilmektir.

2 Comments

  1. Markayı yaratan adam öldükten sonra markanın ne olacağı çok da önemli değil. Her ne kadar ortakları yatırımcıları olsa da markanın babası yaratandır. Yatırımcılar alacaklarını zaten almışlardır. Nusret’in Nusr’et’in önüne geçmesi mi önemli yoksa Nusr’et’in Nusret’in hayatının önüne geçmesi mi ?

  2. nusret kendi cabasıyla buraya gelmiş biri reklam vb şeyler bir bakıma yapılmıstır ama büyük cogunluguyla instagram buna öncülük etmiştir.. Şimdi bu adam ölse devam edermi eder işi ama ne kadar ünlü olarak anılır bilinmez..

Bir Cevap Yazın

Ucuz Uçak Biletleriyle Ünlü Ryanair İflasın Eşiğinde Olabilir 0

Uygun fiyatlı uçak biletleriyle Avrupa’nın en çok tercih edilen havayolu şirketi Ryanair, altı haftada 2 binden fazla uçuşunu durduracak.

İrlandalı ucuz havayolu şirketi, seferlerin dakikliğini artırmak için gelecek altı haftada bin 680 ila 2 bin 100 kadar uçuşunu iptal edeceğini açıkladı.

Şirket,meteorolojik koşullar, pilotların izin planlarındaki değişiklikler, hava trafik kontrolü şirketinin rötarları ve grevleri nedeniyle yaşanan aksaklıklar nedeniyle günlük uçuş programının yüzde 2’sinden azına denk gelen 40 ila 50 seferini durduracağını belirtti.

Mağdur olan birçok yolcu tepkilerini sosyal medya üzerinden belirtirken, Ryanair İletişim Direktörlüğü, “İptallerden etkilenen müşterilerimizden özür dileriz. Kendilerine alternatif uçuşların sağlanması ve tam para iadesinin yapılması için elimizden geleni yapacağız” açıklamasını yayınladı.

Açıklamada ayrıca, “Yaz döneminde hava trafiği yoğunluğumuz rekor seviyeye ulaştı. Temmuz ve ağustosta bu rakam en üst seviyeye çıktı. Ancak eylül ve ekimde pilotlarımız ve kabin görevlilerimizin yıllık izinlerini düzenlememiz gerekiyor” ifadeleri yer aldı.

Ryanair, özellikle Fransa Hava Kontrolü’nde gerçekleşen grevin, son iki haftada, zamanında sefer performansını yüzde 80 düşürdüğünü duyurdu.

Ayrıca, her ne kadar seferlerin dakikliğini arttırmak için uçuşların iptal edileceği açıklansa da, şirketin finansal açıdan aşırı ucuz fiyat politikası uygulaması nedeniyle zarara uğradığı ve bu nedenle küçülme yolunda ilerlediği aldığımız haberler arasında.

Söz konusu uygulama, kış tarifesinin başlayacağı kasım ayına kadar devam edecek.

McCANN’in Yeni CEO’su Melda Barkın oldu! 0

McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas, McCANN İstanbul’un yeni İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak Melda Barkın’ın 11 Eylül 2017 itibarıyla göreve başladığını açıkladı.

Melda Barkın, McCann İstanbul’un yeni CEO’su oldu. Yeni görevi hakkında “McCANN gibi köklü ve saygın bir ajansın geleceğe taşınmasına liderlik etmek oldukça heyecan verici” diyen Melda Barkın, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nün ardından UC Berkeley’de Pazarlama Programı’nı tamamladı. Çalıştığı ajansların değişim ve yenilenme süreçlerinin yönetilmesi ve bunların hayata geçirilmesinde önemli deneyimlere sahip olan Barkın, kariyeri boyunca Y&R İstanbul’da genel müdürlük ve Leo Burnett’te CEO’luk görevlerinin yanı sıra, 2015-2016 döneminde Reklamcılık Vakfı Başkanı olarak da görev yaptı.

Türkiye’deki hedeflerimizin ilk ve en büyük adımı”

McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas da Melda Barkın’ın CEO olmasına ilişkin duygularını; “Melda’nın aramıza katılması hepimizi çok mutlu etti. Bu bizim Türkiye pazarı ile ilgili hedeflerimize ulaşma yolunda attığımız ilk ve en önemli adım. McCANN’in Türkiye pazarında çok zengin bir geçmişi var. Melda’nın varlığı ile çok daha parlak bir geleceğin bizi beklediğine yürekten inanıyorum” sözleriyle ifade etti.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link