Nokia Sığ Reklamlara Devam Ediyor

Akıllı telefon pazarı iPhone öncesi döneme benzer bir sürece gittikçe yaklaşıyor. Gitgide artan rekabet, kağıt üzerinde teknolojik üstünlükten farklı bir şey ifade etmeyen yeni modeller, doymuşluğa gitgide yaklaşıldığı aşikar. Durum böyle oldukça markalarda bel altı oyunlarla rakiplerini güçsüz kılmak için elinden geleni yapıyor.

Gelelim Nokia’nın yayınlamış olduğu son reklam filmine. Savaşma, değiştir ana fikriyle hazırlanan reklam, Apple ve Samsung fanatiklerinin birbirlerine, bu markaların öne çıkan özellikleriyle laf attığı, en sonunda da koca bir kavgaya dönüşen bir senaryo üzerine. Reklam filmi ilk izleyişte her ne kadar yüzleri güldürmeyi başarsa da üzerine kafa yorulduğunda sorunlar su üstüne çıkmaya başlıyor.

nokia-lumia-920-camera-crew

Nokia’nın amiral gemisi olarak gördüğü, düştüğü bataklıktan kendisini çekip çıkaracak hamlesi Lumia, ilk lansmandan beri ciddi reklam ve pazarlama hatalarıyla gündeme geliyor. Hatırlarsınız ilk skandal Nokia’nın, Lumia 920 modelinin sahip olduğu Pureview teknolojisine çektiği reklam filminde ortaya çıkmıştı. Reklam filminde Nokia Lumia 920’yle çekilmiş gibi gösterilen ve sarsılmazlığın ön plana çıktığı görüntüler, reklamın bir yerinde arka planda yer alan karavanın camından yansıyan profesyonel kameralarla, aslında Nokia’yla çekilmemiş olduğunu gösteriyordu.

http://www.youtube.com/watch?v=Z19vR1GldRI

Gelelim son reklam filmine. Reklamın ilgi çektiği şüphesiz. Yayınlanmasının üzerinden 24 saat geçmeden 800.000 izlenme rakamına yaklaşması, bu ilginin göstergesi. Reklamda Samsung ve Apple taraflarının birbirlerine yaptığı göndermeler ve tüm bunların bir kavgaya sebep olması komik. Ancak reklamda verilmek istenen mesajın aksine, koca salonda yüzü aşkın kişi arasında yalnızca iki kişinin Nokia kullanması, Nokia’nın pazar payını da, Nokia’nın sahip olduğu vizyonu da gösterir nitelikte.

Nokia’nın sığ bakış açılarıyla hazırladığı reklamları ve pazarlama stratejisini değiştirmesi, var olma noktasında büyük önem arz ediyor. 2013 yılında hala daha değiştirebilir kapakla ön plana çıkmayı amaçlayan bir firmanın, uzun vadede başarılı olması, en azından eski günlerine dönmesi zor. Nokia’nın her şeyden önce, iPhone öncesi dönemden kalma bakış açısını değiştirmesi gerekiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

İzlanda Coca Cola Dünya Kupası Reklamını İzlanda Milli Takım Kalecisi Thór Halldórsson Yönetiyor!


Bayram’a karışan Dünya Kupası coşkusu tüm hızıyla devam ederken, karşılaştırmalar kadar heyecan verici detaylar da yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Bu detaylardan bir tanesi de Coca Cola’nın İzlanda reklam filmi ile ortaya çıktı. Dünya Kupası’nda yarışan en küçük ülke olan İzlanda’nın futbol takımı oyuncularının birçoğu futbol kariyerlerinden önce birçok farklı alanda da yeteneklerini sergileme imkanı bulmuşlar. Öyle ki Coca Cola’nın Dünya Kupası’na özel İzlanda reklam filminin yönetmeni de İzlanda milli takımının kalecisi Thór Halldórsson olmuş.

İzlanda milli takımı kalecisi Hannes Thór Halldórsson 2018 Dünya Kupası döneminde kalesini korurken, öncesinde kendi ülkesinde yayına girecek olan Coca Cola reklamını yönetmiş. Futbolu profesyonel bir kariyer olarak görmeden önce Halldórsson film yönetmeni olarak çalışıyormuş. Hatta teknik direktör Halgrimsson’da milli takımı yönetmediği vakitlerde diş hekimliği yapıyor.

Filmde baskın tema Euro 2016’da efsaneleşerek bir milli takım geleneği haline gelen Viking alkışının baştan sona tüm İzlanda halkını günlük yaşamda nasıl sarıp, tek bir noktada bir araya getirdiği olurken, hangi takımı tutuyorsanız tutun, o efsanevi alkışın ritmi sizi reklam boyunca sizi de sarıyor.

Sanıyorum asıl güzel olan da birçok ülkenin milli takımında ülkesini temsil eden milyon dolarlık futbolculara karşın İzlanda gibi daha küçük yüzölçümlü ülkelerin oyuncularının futbolla beraber başka meslek dallarında da başarılı olması.

Öyle ki kale bekçisi Halldórsson bundan dört yıl kadar önce profesyonel bir yönetmenken ikinci iş olarak futbolla ilgileniyormuş. Şimdilerde kariyerini bir Danimarka takımı olan Randers FC’da sürdüren Halldórsson, İzlanda’da yayına girecek bu reklam filmi için bir istisna yaparak yönetmen koltuğuna geri dönmüş ve halkı Dünya Kupası coşkusu ile birleştirecek çok güzel bir işe imza atmış.

Sanırım en iyisi de güzelce kurgulanmış bu reklam filminde birleştirici unsurlarla beraber İzlanda’nın doğal güzelliklerini de seyretmek  oldu. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link