Akıllı telefon pazarı iPhone öncesi döneme benzer bir sürece gittikçe yaklaşıyor. Gitgide artan rekabet, kağıt üzerinde teknolojik üstünlükten farklı bir şey ifade etmeyen yeni modeller, doymuşluğa gitgide yaklaşıldığı aşikar. Durum böyle oldukça markalarda bel altı oyunlarla rakiplerini güçsüz kılmak için elinden geleni yapıyor.

Gelelim Nokia’nın yayınlamış olduğu son reklam filmine. Savaşma, değiştir ana fikriyle hazırlanan reklam, Apple ve Samsung fanatiklerinin birbirlerine, bu markaların öne çıkan özellikleriyle laf attığı, en sonunda da koca bir kavgaya dönüşen bir senaryo üzerine. Reklam filmi ilk izleyişte her ne kadar yüzleri güldürmeyi başarsa da üzerine kafa yorulduğunda sorunlar su üstüne çıkmaya başlıyor.

nokia-lumia-920-camera-crew

Nokia’nın amiral gemisi olarak gördüğü, düştüğü bataklıktan kendisini çekip çıkaracak hamlesi Lumia, ilk lansmandan beri ciddi reklam ve pazarlama hatalarıyla gündeme geliyor. Hatırlarsınız ilk skandal Nokia’nın, Lumia 920 modelinin sahip olduğu Pureview teknolojisine çektiği reklam filminde ortaya çıkmıştı. Reklam filminde Nokia Lumia 920’yle çekilmiş gibi gösterilen ve sarsılmazlığın ön plana çıktığı görüntüler, reklamın bir yerinde arka planda yer alan karavanın camından yansıyan profesyonel kameralarla, aslında Nokia’yla çekilmemiş olduğunu gösteriyordu.

http://www.youtube.com/watch?v=Z19vR1GldRI

Gelelim son reklam filmine. Reklamın ilgi çektiği şüphesiz. Yayınlanmasının üzerinden 24 saat geçmeden 800.000 izlenme rakamına yaklaşması, bu ilginin göstergesi. Reklamda Samsung ve Apple taraflarının birbirlerine yaptığı göndermeler ve tüm bunların bir kavgaya sebep olması komik. Ancak reklamda verilmek istenen mesajın aksine, koca salonda yüzü aşkın kişi arasında yalnızca iki kişinin Nokia kullanması, Nokia’nın pazar payını da, Nokia’nın sahip olduğu vizyonu da gösterir nitelikte.

Nokia’nın sığ bakış açılarıyla hazırladığı reklamları ve pazarlama stratejisini değiştirmesi, var olma noktasında büyük önem arz ediyor. 2013 yılında hala daha değiştirebilir kapakla ön plana çıkmayı amaçlayan bir firmanın, uzun vadede başarılı olması, en azından eski günlerine dönmesi zor. Nokia’nın her şeyden önce, iPhone öncesi dönemden kalma bakış açısını değiştirmesi gerekiyor.

Bir Cevap Yazın