Network’e Güvenemiyoruz! 2

Network Marketing, doğrudan satışın geliştirilmiş bir türü olarak adlandırılabilir. Kısaca bir mal veya hizmetin, tüketicilerle yüz yüze olmak üzere bir satışçı tarafından anlatılarak tanıtıldığı  satış yöntemidir. İş alanları genelde evler, işyerleri ve perakende satış noktası sayılamayacak yerler olarak kabul edilebilir.

Google da “network marketing” kelimesini arama yapan ülke istatistiklerinde Türkiye ilk 10 arasında yer almıyor. Yüzdelik payı ise 31′lerde. Peki Türkiye şuan bu sektörün neresinde dersiniz?

Türkiye de network sistemlerine yıllardır ön yargıyla bakılıyor, 1995 de dünyada yayılmaya başlayan ve Avrupa’da kısa sürede saygın bir yer alan Network Marketing sistemi Türkiye’de özellikle 90’lı yılların sonunda saadet zinciri olarak ortaya çıkan Titancılar ile bu sektöre çok ciddi bir darbe indirilmiş ve halkın Network Marketing ile ortaya çıkan her şirkete saadet zinciri gözüyle bakmasına sebep olmuştur. Öyle ki, gelişen e ticaret sektörü ve ülkemizde sayısı hızla artmaya devam eden Network Marketing şirketleri dahi bu sektörü halk tabanında itibarlı bir yere taşımaya yetmemiştir.

İşin olumlu ve hoş görünen yönü elbette var. Nitekim doğru süreçle birlikte, onbinlerce insana, iş ve kazanç olanağı sağlayarak, bu kişilerin eksik istihdamlarını önleyerek önemli bir değer sağlayabileceği, bireylere son derece düşük maliyetle ve kolaylıkla kendi işlerini başlatabilme olanağını sunabileceği gibi ihtimaller yok değil.

 

20100222_yeni-bir-saadet-zinciri-mi_k

Fakat öte yandan ‘Titan’ veya ‘Quest.net’ gibi, gazetelerde dolandırıcılık haberleriyle gündemde olan kuruluşların da varlığı gözardı edilemez.

Network marketing sisteminin Türkiye’de elde edebileceği bu denli ciroya rağmen hala sorunlu ve güvenilir olmayan bir sitem gibi görünmesinin temel sebebi nedir peki sizce? Bence en başında, Türkiye’de bu sistemi bilen ciddi liderlerin yetişmemesi, Network’ un bir alan olarak kabul edilmemesidir. Elbette tamamı demek oldukça yanlış. Fakat Türkiye de mevcut networkçuların %50’den fazlası çalıştıkları sistemi dahi çok net anlamda bilmyor. Alt kademelerindeki distribütörleri ise siz düşünün.

Bir diğer hata ise, Türkiye’de Network Marketing ve Piramit Organizasyon yapısının karıştırılmasıdır. Piramit sistemlerde ürün satışı yoktur. Ama sistemi bilenler yasal boşluklarda faydalanmak amacıyla genellikle göstermelik ürün satışları yaparak piyasada çalışırlar. Sıradan, her yerde satılan, kalite garantisi içermeyen ürünler satarlar. Böyle sıradan niteliksiz ürün satan hiçbir firma network firması olamaz.Eğer Network Marketing sistemin hiyerarşisine benzer bir hiyerarşi içinde çalışıyorlarsa kesinlikle uzak durulmalıdır.İnsanlar bu şirketlere karşı uyarılmalı ve yasal denetim makamlarına bildirilmelidir.Sakız,çorap gibi ürünler satan bir şirketin Network Marketing şablonunu kullanmasının arkasında kötü bir amaç vardır.Bunlar doğrudan satış işi içine gizlenmiş Titan yapılardır.Network Marketing işinde ürün satmak esastır. Hem de bu ürünlerin nitelikli ve kaliteli olma zorunluluğu vardır. Bu sistemde satılan tüm ürünlerin uluslararası kalite standartlarına uygun olması gerekir.

Piramit organizasyonlarda ilk katılma maliyetleri ve gelir dağılım oranları yüksektir. Çünkü işin davamı garanti olmadığından ilk katılanlardan yüksek gelir elde etmek için yüksek paylar alırlar. Piramit organizasyonlarda genellikle alttakiler yukarıdakileri gelir ve kariyer olarak geçemezler. İlk girenler para kazanmaya devam ederler ama sonradan girenler genellikle saha elemanı olarak çalıştırılırlar ve ilk girenlerin değirmenine su taşıtırlar. Sonradan girenlerden enerjisi bitenler gider ve yenileri, yenileri, hep yenileri devreye sokularak sömürü devam eder.

Titan-Zinciri

İşte bu noktada iki yapı arasında yaratılan, ya da yaratılmaya çalışılan karmaşa, Türkiye’de Network sektörünün en önemli baltalayıcılarından biri oldu yıllardır. Elbette eskisine nazaran bir ılımlaşma var diyebiliriz ama, Türkiye’de bu sektörün tamamen iç rahatlığıyla sürdürülmesi oldukça zaman alacaktır. Gerçi tamamen iç rahatlığıyla sürdürülme dediğim olayın da yapılması bambaşka yönlerden eski örnekli facialara dönüşün de göstergesi olabilir benim ülkemde ama, söylenebilecek çok fazla söz yok sanıyorum bu konuyla ilgili. Ne fırsatları kaçıralım, ne de dolandırıcılık haberlerine konu olalım isteriz elbette toplumca.

 

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

2 Comments

  1. Kairos planet 63 ülkede 200.000 üyesi türkiyede 16 aylık aktif ve türkiyedeki üye sayısıda 93.000’e ulaştı bu işin içinde olupta üzeleni ben görmedim henüz.

Bir Cevap Yazın

Apple’ın FaceID ile Başı Dertte Mi? 0

Apple, FBI’nın San Bernardino’da gerçekleşen ve 14 kişinin ölümüne sebep olan terör saldırısında ele geçirdiği şifreli iPhone 5c model telefondaki iletişim bilgilerine ulaşma talebini reddetmiş ve olay Silikon Vadisi’nin en çok konuşulan hadiselerinden biri olmuştu. Şimdi ise Face ID teknolojisine ABD Senatosu’ndan soruşturma geldi.

12 Eylül’de yapılan özel bir etkinlik ile Apple, yeni teknolojilerini duyurdu. Bu teknolojilerden en çok ilgi çekeni ise elbetteki FaceID oldu. Kullanıcılarına hem güvenlik hem de kolaylık sağlayan bu teknoloji duyurulduğu andan itibaren tüm dünyanın gündeminde yer aldı. Son zamanlarda ise güvenlik konusunda bu teknoloji üzerinde bir çok şüphe mevcut.

En son, şu anda Rusya’da ikamet eden NSA’in eski çalışanı Edward Snowden bu teknolojinin güvenlik zafiyeti içerdiğiyle ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar sonrasında ise sosyal medyada bu konu hakkında birçok paylaşımda bulunuldu ve birçok telefon kullanıcısı kişisel güvenlik ve gizlilik konusunda endişeye düştü.

Bu konuyu devralan ABD Senatosu’ndan Senatör Al Franken, kişisel güvenlik ve gizlilik konusundaki bu endişelerin giderilmesi için Apple CEO’su Tim Cook‘a bir mektup yazdı. Sonrasında Apple tarafından yapılan açıklamalarda Face ID ayrıntılarının telefonun kendisinde olacağı belirtildi. Ancak bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen Senatör, Apple’ın bu teknolojideki tüm adımlarını bilmek istiyor.

Senatör Franken sorduğu sorularda Apple’ın Face ID algoritmasını yetiştirmek için kullandığı bir milyar yüz görüntüsünün nereden geldiğini soruyor ve Apple’ın müşterilerinin yüzlerini başka bir amaçla kullanmayacağına dair güvence istiyor. Edward Snowden, Face ID’nin yüz taramayı normalleştirdiğini ifade ederek kesinlikle kötü amaçlarla kullanılacak bir teknoloji olduğunu belirtmişti.

Ancak şurası biliniyor ki Apple firması, güvenlik konusuna verdiği önem ve bu alanda yaptığı yatırımlarla ön plana çıkıyor. Birçok Apple kullanıcısı güvenli olduğu gerekçesiyle firmayı tercih ettiklerini belirtiyor.

 

NBA Yeni Sezon Formaları Sahibini Akıllı Uygulamalara Bağlayacak 0

NBA takımlarının 2017-2018 sezonunda giyeceği formaların tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Ligin yapısı gereği tüm takımların formaları tek bir marka tarafından üretiliyor. Yeni sezonda forma üretimini 2015 yılında yapılan anlaşma gereği Nike üstlendi.

Tasarlanan formalar sadece sporcuların fiziksel ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilmiyor. Akıllı telefon uygulamalarının günümüzde yarattığı etki göz önüne alınarak formanın sağ alt kısmında bulunan etiketin içine yerleştirilmiş çip, sahibini Nike Connect uygulamasına yönlendiriyor. Kişisel deneyimi artırmak amacıyla üretilen bu formalar satın alındıktan sonra çip, akıllı telefon tarafından okunuyor. Açılan uygulama ile NBA haberleri, takip edilen takımın maç öncesi bilgileri, maç takvimi ve oyuncuların istatistikleri ayrıntılı olarak görüntülenebilecek. NBA bilgilerinin yanı sıra ligin resmi oyunu olan NBA 2K18 ve Spotify ile ortak çalışma yürütülerek eş zamanlı kampanyaların yürütülmesi hedefleniyor. NBA, Çin Halk Cumhuriyetindeki büyük taraftar kitlesini göz ardı etmeyerek NBA 2K18 oyunu yerine 2K Online ve Spotify yerine QQ Music programlarını destekleyen bir çip ve uygulama üretmiş. Forma, satın alındığı için normal üyeliklerden farklı olarak bazı ekstra özellikleri ve avantajları sahibine sunuyor. Nike Connect uygulaması 29 Eylül tarihinde aktif hale gelecek. Uygulamanın kullanılması için iOS 11 sürümü (Iphone 7 ve üstü) ve NFC özelliğini destekleyen Android sürümü gerekiyor.

Uygulama için çekilen reklam filmini aşağıdaki aşağıda izleyebilirsiniz:

Yeni sezonda tüm NBA severlere keyifli bir sezon dilerim.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link