Nerede o eski  … başlayan cümleler insanoğlunun geçmişe özlemini anlatan en iyi örnekler olarak çıkar karşımıza. Hayatının yoğun temposundan, stresinden bunaldığımız anda hemen gözümüzün önüne o eski mutlu günlerimiz gelir. Tabi o günlere tekrar dönmenin imkanı olmadığından bizi avutan tek şey o günleri bize anlatan nesnelerdir.Bu nesneler artık bizim için sıradan bir nesne olmaktan çıkmış üzerine değerler yüklenerek birer ikon haline gelmiştir.Bu durum tüketim kültürünün temelinde yatan nesnelere anlamsız değerler yükleyip onları sembolleştirme özelliğiyle de birleştiğinde ortaya devasa bir Pazar çıkıyor.Geçmişteki  markaların ,ürünlerin canlandırılarak yeniden pazarlanması anlamına gelen retro pazarlama insanlara eski günlerini özlemlerini,efsanelerini  sunuyor.Belirli bir tarihe sahip ,tüketicinin gönlünde yer etmiş markalarda bu fırsatı kaçırmıyor ve geçmişi tüketiciye en iyi şekilde sunmak için ellerinden  geleni yapıyorlar. Coca-cola, Migros ,Sana, gibi tarihsel markalar insanlara çocukluk anılarını,gençlik heyecanlarını anımsatan sembol ürünleriyle tüketiciye harika bir deneyim yaratıyorlar.

Migros

Türkiye’de perakendecilik dendiğinde akla ilk gelen markalardan biri Migros. Yaklaşık altmış yıllık bir tarihe sahip olan Migros bugüne kadar yaptığı yenilik ve atılımlarla tüketicinin gönlünde yer etmiş markalardan biri. 59 yıl önce İstanbul’da küçük kamyonlarla başlayan yolculuk bugün Türkiye’nin dört bir yanında yüzlerce markayla devam ediyor. Hal böyle olunca Migros’un nostalji kampanyasından daha doğal bir şey olamazdı.57. yıl nostalji kampanyasıyla oldukça ilgi toplayan ve beğenilen Migros bu ilgiden çok memnun kalmış olacak ki yine karşımıza bir nostalji kampanyasıyla çıktı.Ayrıca Migros kampanyaya nostaljik bir reklam filmi çekerek kampanyanın tüketiciye sunuluşuna da ne kadar önem verdiğini gösteriyor. 

Coca-Cola

Kolaya ismini veren dünyanın dört bir yanında birbirinden çok farklı tüketicilere aynı duyguyu yaşatan bir marka haklı olarak büyük bir kitle için bir anlam ifade ediyor. Bütün dünyaya mutluluk satan markanın neredeyse her ürünü koleksiyoncuların en değerli ürünleri arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda sınırlı sayıda piyasaya sürdüğü nostaljik şişeleriyle büyük ilgi toplayan Coca-Cola bu sefer Coca-Cola çadırıyla Türkiye’nin farklı yerlerini geziyor. Ayısından şişelerine eski reklamlarına kadar birçok ürünün bulunduğu çadır insanlara inanılmaz bir deneyim yaşatıyor.

Coca-Cola

Markaların kendilerine motto haline getirdiği insanlar hep en iyiyi en yeniyi ister anlayışıyla durmaksızın yeni ürünler piyasaya sürmesi insanları her geçen gün biraz daha eskiye yakınlaştırıyor. İnsanlar içlerinde heyecanı, özlemi barındıran efsane markalarını özlüyorlar.Tüketicinin bu isteğini gören markalarda çok başarılı bir şekilde nostaljiyi onlara tekrar sunuyor.Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı anlayışı olan bir topluma eskiyi’yeni’olarak satmak başarı değil de ne olabilir ki?

Paylaş
Halkla ilişkiler ve reklamcılık 3.sınıf ögrencisi.Merak eden ,sorgulayan ,eleştiren bir markaperver.Siyasal iletişim ve markalaşma konularıyla ilgileniyor.

Bir Cevap Yazın