Şüphesiz ki günümüzün en popüler markalarından biri Apple ve logosu da en çok bilinen logolar arasında. Marka adıyla paralellik gösterdiğinden olsa gerek bugüne kadar logonun kendisi ve tarihi hakkında düşünme gereği duymadım. Oysa ki ısırılmış elma, içerisinde pek çok teoriyi barındıran gizemli bir bilinmezmiş.  Aralarında en çok ilgimi çeken, hafiften tüyler ürpertici hikayeleri sizinle paylaşmak istiyorum.

A. Gökkuşağı Altında Bir Marka

apple-logo-redesign

Modern bilgisayarın kavramsal temelini atan İngiliz matematikçisi, bilimci ve kriptolog olan Alan Mathison Turing zekası ve kod kırmada ki yeteneği ile II. Dünya Savaşı’nın kaderinde önemli bir rol oynamaktadır. Nitekim dönemin hükümeti başta olmak üzere bilim dünyasına sağladığı sayısız katkıya rağmen eş cinsel olduğu için ‘müstechen uygunsuzluk’tan yargılanan Turing’in önünde iki seçenek vardı: Ya mahkum ya da İngiliz hükümetinin tedavi olarak nitelendirdiği acı dolu hormonal testlere denek olacaktı.   Bir süre boyunca hayatına denek olarak devam eden Turing 8 Haziran  1954 tarihinde hizmetçisi tarafından evde ölü olarak bulundu. Turing, siyanür enjekte ettiği elmayı ısırarak intihar etmiştir.

1976 yılında ilk kez içerisinde renk şeritlerinin bulunduğu ısırılmış elma logosunu kullanan Apple, LGBT bireylerinin en büyük sembolü olan gök kuşağı ile Turing’in intiharını bir araya getirerek bilgisayarın yaratıcılarından önemli bir ismine selam veriyor olabilir mi?

Pek çok kesimin inanışına göre bu mümkün. Apple logosunun tasarımcısı Rob Janoff ise aynı fikirde değil.

Janoff, 2009 senesinde gerçekleştirdiği röportaj sırasında elmanın kiraz olarak algılanmasından kaygılandığı için ısırık alınmış şekilde çizdiğini belirtti. Renk şeritleri ise ilk renkli bilgisayar ünvanını taşıyan Apple II için tasarlanmış bir ayrıntı. Dönemin hippie kültüründen de beslendiğini kabul eden Janoff yine de logoda herhangi bir LGBT gönderimin olmadığı konusunda karar kılıyor.

Rob Janoff’un kesin tavrına rağmen hâlâ (aralarında benim de bulunduğum) şüpheciler logonun arkasında daha karmaşık bir hikaye olduğuna inanmakta.

Bir sonraki teoride Apple ellerini Newton’a ve yaratılışımıza uzatacak. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın