Apple Logosunun Gizemi – 1

Şüphesiz ki günümüzün en popüler markalarından biri Apple ve logosu da en çok bilinen logolar arasında. Marka adıyla paralellik gösterdiğinden olsa gerek bugüne kadar logonun kendisi ve tarihi hakkında düşünme gereği duymadım. Oysa ki ısırılmış elma, içerisinde pek çok teoriyi barındıran gizemli bir bilinmezmiş.  Aralarında en çok ilgimi çeken, hafiften tüyler ürpertici hikayeleri sizinle paylaşmak istiyorum.

A. Gökkuşağı Altında Bir Marka

apple-logo-redesign

Modern bilgisayarın kavramsal temelini atan İngiliz matematikçisi, bilimci ve kriptolog olan Alan Mathison Turing zekası ve kod kırmada ki yeteneği ile II. Dünya Savaşı’nın kaderinde önemli bir rol oynamaktadır. Nitekim dönemin hükümeti başta olmak üzere bilim dünyasına sağladığı sayısız katkıya rağmen eş cinsel olduğu için ‘müstechen uygunsuzluk’tan yargılanan Turing’in önünde iki seçenek vardı: Ya mahkum ya da İngiliz hükümetinin tedavi olarak nitelendirdiği acı dolu hormonal testlere denek olacaktı.   Bir süre boyunca hayatına denek olarak devam eden Turing 8 Haziran  1954 tarihinde hizmetçisi tarafından evde ölü olarak bulundu. Turing, siyanür enjekte ettiği elmayı ısırarak intihar etmiştir.

1976 yılında ilk kez içerisinde renk şeritlerinin bulunduğu ısırılmış elma logosunu kullanan Apple, LGBT bireylerinin en büyük sembolü olan gök kuşağı ile Turing’in intiharını bir araya getirerek bilgisayarın yaratıcılarından önemli bir ismine selam veriyor olabilir mi?

Pek çok kesimin inanışına göre bu mümkün. Apple logosunun tasarımcısı Rob Janoff ise aynı fikirde değil.

Janoff, 2009 senesinde gerçekleştirdiği röportaj sırasında elmanın kiraz olarak algılanmasından kaygılandığı için ısırık alınmış şekilde çizdiğini belirtti. Renk şeritleri ise ilk renkli bilgisayar ünvanını taşıyan Apple II için tasarlanmış bir ayrıntı. Dönemin hippie kültüründen de beslendiğini kabul eden Janoff yine de logoda herhangi bir LGBT gönderimin olmadığı konusunda karar kılıyor.

Rob Janoff’un kesin tavrına rağmen hâlâ (aralarında benim de bulunduğum) şüpheciler logonun arkasında daha karmaşık bir hikaye olduğuna inanmakta.

Bir sonraki teoride Apple ellerini Newton’a ve yaratılışımıza uzatacak. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Cif’ten Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Vurgu Yapan Proje

  • Bu zamana kadar genelimize dayatılmış ve öğretilmiş olan ”ev işlerini kadın yapar” mottosuna karşı son zamanlarda markaların toplumsal cinsiyet eşitliğine daha fazla değindiği görüyoruz.
  • Cif’te hepimizin elinde projesiyle aslında bu mottoyu yıkmak isteyen markalardan biri.
  • İlgili Yazı: Hornbach’tan Cinsiyetçi Klişileri Yıkan Reklam Filmi

Hepimizin elinde projesi  17 Ekim Çarşamba günü Unilever Ev Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörü Duygu Ersoy ve proje elçisi  Arzum Onan’ın katıldığı basın toplantısı ile tanıtılmıştı. Proje ev işlerinin yalnızca kadına ait olmadığı ve aile bireyleri arasında dağılımın yapılması gerektiği vurguluyor. Kadınların iş ve sosyal hayatta daha fazla yer almasını ve bu projeyle bir farkındalık yaratmak Cif markasının ana amaçlarından biri olarak gözüküyor.

Kadının Görevi

Verilere göre insanların yüzde 86’sı ev işlerini, yüzde 77’si temizliği, yüzde 79’u çamaşır yıkamayı, yüzde 69’u bulaşık yıkamayı, yüzde 72’si ise yemek yapmayı ‘kadın görevi’ olarak tanımlıyor.

Kadın, reklamda gerçek dışı bir varlık olarak tanımlanıyor. Ayrıca reklamda bugüne kadar sıkça duyulan ”kadın dediğin parfüm değil, çamaşır suyu kokacak arkadaş”, ” yemek yapmayı,bulaşık yıkamayı bilmeyen kendine kadın demesin” gibi söylemlere ironik bir eleştiri yapılırken, kadın görevi diye adlandırılan, kadınlardan beklenen temizlik işlerinin verileri sıralanıyor. Reklamda gördüğümüz heykel ise,  farkındalık artırmayı hedefleyen bu proje için Arzum Onan tarafından yapılan gerçek üstü kadın heykeli olarak adlandırılan heykel. Altı kolu ve dört bacağı bulunan kadın heykeli, ev işleri konusunda kendisinden beklenen tüm sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan gerçek üstü güçteki bir  kadını temsil ediyor.

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Coca-Cola’dan “Ölümcül” Kelime Hatası

Global markalar yeni bir ülkede pazara girmeden önce oranın kültürünü ve dilini iyice anlamaya yönelik pazar araştırması yaparlar. Coca-Cola Yeni Zelanda’da yerli halk için koyduğu otomatın üzerine yazacağı cümle için yeterince araştırma yapmamış olacak ki önemli bir hata meydana gelmiş.

Coca-Colanın Yeni Zelanda halkına “Arkadaşça” ulaşma çabası “Ölüme merhaba” anlamına gelecek bir yerel dil karışıklığına yol açtı. Otomatın üzerine “Kia Ora, Mate” şeklinde bir mesaj yazan Coca-Cola’nın amacı; yerel dilde merhaba demek olan “Kia Ora” ile İngilizce’de arkadaş, eş anlamına gelen “Mate”i birleştirmek ve halkı sıcak bir dille selamlamaktı ancak Maori dilinde “Mate” kelimesinin “Ölüm” anlamına gelmesi hoş olmayan bir karışıklığa yol açtı.

“Ölüme Merhaba” sloganı kolanın ölümcül bir içecek olduğuna yormaya çok müsait bir slogan ve elbette Coca-Cola gibi büyük bir marka için 2018 yılında kabullenmesi zor bir hata oldu.

Coca-Cola sonrasında duruma yönelik bir açıklama yaparak İngilizce ile yerel dili birleştirdiklerini ve bir sorun olmadığını belirtti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link