Apple Logosunun Gizemi – 1 0

Şüphesiz ki günümüzün en popüler markalarından biri Apple ve logosu da en çok bilinen logolar arasında. Marka adıyla paralellik gösterdiğinden olsa gerek bugüne kadar logonun kendisi ve tarihi hakkında düşünme gereği duymadım. Oysa ki ısırılmış elma, içerisinde pek çok teoriyi barındıran gizemli bir bilinmezmiş.  Aralarında en çok ilgimi çeken, hafiften tüyler ürpertici hikayeleri sizinle paylaşmak istiyorum.

A. Gökkuşağı Altında Bir Marka

apple-logo-redesign

Modern bilgisayarın kavramsal temelini atan İngiliz matematikçisi, bilimci ve kriptolog olan Alan Mathison Turing zekası ve kod kırmada ki yeteneği ile II. Dünya Savaşı’nın kaderinde önemli bir rol oynamaktadır. Nitekim dönemin hükümeti başta olmak üzere bilim dünyasına sağladığı sayısız katkıya rağmen eş cinsel olduğu için ‘müstechen uygunsuzluk’tan yargılanan Turing’in önünde iki seçenek vardı: Ya mahkum ya da İngiliz hükümetinin tedavi olarak nitelendirdiği acı dolu hormonal testlere denek olacaktı.   Bir süre boyunca hayatına denek olarak devam eden Turing 8 Haziran  1954 tarihinde hizmetçisi tarafından evde ölü olarak bulundu. Turing, siyanür enjekte ettiği elmayı ısırarak intihar etmiştir.

1976 yılında ilk kez içerisinde renk şeritlerinin bulunduğu ısırılmış elma logosunu kullanan Apple, LGBT bireylerinin en büyük sembolü olan gök kuşağı ile Turing’in intiharını bir araya getirerek bilgisayarın yaratıcılarından önemli bir ismine selam veriyor olabilir mi?

Pek çok kesimin inanışına göre bu mümkün. Apple logosunun tasarımcısı Rob Janoff ise aynı fikirde değil.

Janoff, 2009 senesinde gerçekleştirdiği röportaj sırasında elmanın kiraz olarak algılanmasından kaygılandığı için ısırık alınmış şekilde çizdiğini belirtti. Renk şeritleri ise ilk renkli bilgisayar ünvanını taşıyan Apple II için tasarlanmış bir ayrıntı. Dönemin hippie kültüründen de beslendiğini kabul eden Janoff yine de logoda herhangi bir LGBT gönderimin olmadığı konusunda karar kılıyor.

Rob Janoff’un kesin tavrına rağmen hâlâ (aralarında benim de bulunduğum) şüpheciler logonun arkasında daha karmaşık bir hikaye olduğuna inanmakta.

Bir sonraki teoride Apple ellerini Newton’a ve yaratılışımıza uzatacak. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link