Müşterilerinizi sizi ne kadar seviyor? Responsys’in yaptığı araştırma, müşterilerin markalara karşı ne kadar sadık olduğunu ortaya çıkarıyor. Bazı markalar, müşterileri ile uzun dönemli ilişkiler kurabilirken, bazı markalar ilişki kuramadan müşterilerini kaybediyorlar. Bunların sebepleri ise çok basitken markaları daha da kişiselleştirerek yapılan pazarlamaya itmesi gerektiği ortaya çıkıyor.

Ortaya çıkan çarpıcı sonuçlardan bazıları:

  • Tüketicilerin %73’ü, onlara özen gösteren (ödüllendiren), markaya sadık olması için çabalayan markalar ile uzun dönemli ilişki istiyor.
  • Tüketicilerin sadece %32’si, onların ilgisini çeken teklifler, promosyonlar aldığını söylüyor.
  • Amerika’da bulunan müşterilerin %34’ü onların vaktini alan mesajları almaktan bıktığını belirtiyor ve o markalarla ilişkisini kesme noktasına geliyor.
  • Markalarla ilişkisini kesen müşterilerin %53’ü, çeşitli kanallardan kendilerine gelen alakasız mesajlardan bıktıklarını neden olarak gösteriyorlar.
  • Yine markalarla ilişkisini kesen müşterilerin %33’ü kendilerine gelen mesajın onlara özel olmadığını belirterek, kendilerini özel hissetmediklerini zaten o tekliflerin başkalarına da gittiğini bildikleri için anlamsız olduğunu söyleyerek markaları kullanmayı bırakıyorlar.

Peki sizin markanız müşterilerine karşı nasıl? Ruh ikizi misiniz yoksa platonik misiniz? Bunu öğrenmek için için birkaç soruyu cevap vermek yeterli.

cons

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın