Müşterilerin Eşref Saatinin Sabah Olduğunu Kanıtlayan Satış Tüyoları

İlişkiler kurabilen ve geliştirebilen satış temsilcileri, günümüzün satış dünyasında gerçekten başarılı oluyor. Müşterilerini ve onların beklentilerini çok iyi anlıyorlar, bir iş ve hizmetin ötesine geçen dialoglar kurabiliyorlar. Satış temsilcileri, işleri konusunda gerektiği gibi dürüst davranmayan insanlarla da karşılaşabiliyorlar. Ve potansiyel müşterileri tamamen dürüst olmayınca, onların ihtiyaçlarını tamamen karşılayabilecek bir çözüm üretmek de satışçılar için zor bir duruma dönüşüyor.

Müşterinizi yalancılıkla suçlayamayacağınıza göre, ne yapmanız gerekiyor?

Eğer potansiyel müşteriniz, başarılı olmanızı sağlayacak tüm bilgileri size vermiyorsa üzülmeyin, o bilgileri almanın bilimsel bir yolu var ve bu yol sabah erken kalkmaktan geçiyor. Araştırmalar gösteriyor ki; insanlar sabahları daha dürüst oluyorlar. Hatta bir çalışmaya göre insanların en dürüst olduğu zaman, sabah 8:00 ile öğle 12:00 saatleri arası. Saatler geçtikçe, dalavereye olan eğilimimiz de artıyor. Peki neden? Gün ilerledikçe yoruluyoruz ve irademiz zayıfladıkça düzgün kararlar verme yeteneğimiz de sekteye uğruyor.
Şimdi bu konsepti alalım ve satışa uygulayalım. Eğer potansiyel müşteriniz uzun bir gün geçirmişse iradesi normalden çok daha zayıflamış durumda olacaktır ve önemli soruları cevaplama (ve %100 kesin cevaplar verme) düşüncesi ona çok zor gelecektir. Müşterinizden sadece ve sadece doğruyu duymak mı istiyorsunuz? Sıradaki iki adımı mutlaka uygulayın.

1- Bir sonraki konuşma veya buluşmanızın zamanlamasını sabah saatlerine ayarlayın

Yapacağınız ilk şey potansiyel müşterinizle sabah erkenden bir görüşme yapmak. Müşterinizin iradesi sabahın erken saatlerinde güçlü olacak ve tüm gün boyunca sizinle yapabileceği en dürüst konuşmayı yapacaktır.

Peki, ne kadar erken aramalısınız?

Yapılan araştırmaya göre; Avrupa’da çalışanların birçoğu 7:55’te ofislerinde oluyor. Bu istatistiği avantajınıza kullanabilir ve müşterilerinizin ofise çalışmak için geldiği ilk anlarda onlarla görüşme yapmak veya telefonda konuşmak için ayarlamalar yapabilirsiniz. Bunun kolay bir yolu da sizin müsait olduğunuz zamanların bir listesini onlara göndermektir. Bu durumda müsait zamanlarınızın hepsini de sabah 8:00-12:00 olarak belirtebilirsiniz.

2- Doğru soruları hazırlayın
Satış temsilcileri, potansiyel müşterilerinin problemlerini çözmek için kesin bilgilere ihtiyaç duyarlar. Bu bilgilerden bazıları kişisel ve hatta kabul etmesi utanç verici bilgiler olabilir, dolayısıyla bunları paylaşmak da bazıları için zor olacaktır. Ama müşterinizi sabah erken saatte telefon başına oturtabilir veya ziyaret ederek eksikliklerini çok daha kolay yakalayabilir ve tamamen dürüst cevaplar alabilirsiniz. İşte satış temsilcilerinin müşterilerine sormalarının akıllıca olacağı bazı sorular:

• Bu problemi neden şimdi çözmek istiyorsunuz?
• Neden benim hizmetime ihtiyaç duyuyorsunuz?
• Bundan beş yıl sonra bu proje için hedefleriniz ne olacak?
• Hizmetimizin bedeli aylık olarak X TL; bunu karşılayabilecek misiniz?
• Her gün karşılaştığınız zorluklar nelerdir?
• Bu problem sizi kişisel olarak nasıl etkiliyor?

Bu tip sorular, işin derinliklerine inmenizi ve müşterinize nasıl yardım edebileceğinizi daha iyi anlamanızı sağlar.

Yetersiz veya zorlu müşterilerle bile sağlam ilişkiler inşa edebilme yeteneği, iyi bir satışçının bir numaralı yeteneğidir. Eğer doğru bilgileri almak için çok mücadele veriyorsanız, erken saatte bir görüşme ayarlayın. Doğan güneşin, bir gerçeklik serumu etkisi olduğunu keşfedebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Uber’in 57 Milyon Kullanıcısının Bilgileri Çalındı

Uber geçen sene Ekim ayında gerçekleşen hacker saldırısını ve 57 milyon kullanıcısının bilgilerinin çalındığını henüz duyurdu. Uber’in yaptığı açıklamaya göre şirketin dünya genelinde 57 milyon kullanıcısının isim, mail ve telefon numarası bilgileri çalınmış. Açıklamada, ABD’de Uber üzerinden sürücülük yapan 600 bin kişinin isim ve ehliyet bilgilerinin de saldırıda ele geçirildiği aktarıldı.

Bunlardan daha ilginç olanı Uber’in saldırıyı düzenleyenlere para verdiği iddiası. ABD basınında yer alan bazı haberlere göre Uber’in bu saldırının ardından saldırganlara bilgileri silmeleri için 100 bin dolar verdiği öne sürülüyor.

Olayın şöyle geliştiği düşünülüyor. İki hacker, Uber yazılım mühendislerinin kullandığı özel bir GitHub kod sitesine erişti. Daha sonra şirketin hesaplarının planlandığı Amazon  hesabına girdi. Bu hesap sayesinde de sürücü ve müşteri bilgilerinin bulunduğu bir arşive erişebildiler. En sonunda da Uber’e e-posta göndererek para talep ettiler.

Uber kullanıcı bilgilerinin çalındığı açıklamasını bu kadar geciktirdiği için kullanıcıların güvenliklerini tehlikeye atmakla suçlanıyor. New York Eyalet Savcılığı şirket hakkında hemen soruşturma başlattı. Ardından başka eyaletler de soruşturma yaptıklarını doğruladılar.

Uber Üst Yöneticisi (CEO) Dara Khosrowshahi “Bunların hiçbiri olmamalıydı. Olanlar için bahane üretmeyeceğim. Geçmişi silemem ama her Uber çalışanı adına hatalarımızdan ders çıkaracağımızın sözünü verebilirim.” şeklinde bir açıklama yaptı. Olaylar yaşandığı sırada Dara Khosrowshahi’nin şimdiki görevinde olmadığını belirtmekte de fayda var.

Uber daha önce de pek çok sorunla karşılaşmıştı. Kurulduğundan beri rüşvet, yasa dışı yazılım gibi pek çok şeyle suçlanmasının dışında  yakın bir zamanda gerçekleştirilen bir saldırının zanlısının Uber şoförü olduğu da açığa çıkmıştı.

Fakat Uber yeni şeyler deneyen bir şirket. Uber Restoran veya sürücüsüz araçların ücretsiz tanıtımı gibi pek çok inovasyon ile de ismininden sıklıkla bahsettiriyor. Kısa zamanda oldukça büyüyen şirketin bu yaşananlar üzerine yeni stratejiler geliştirmesi ve kaybettiği güveni tekrar kazanması gerekecek gibi gözüküyor.

 

Starbucks’tan Tepki Çeken Noel Reklamı

Noel döneminin yaklaşmasıyla birlikte markalar noel temalı reklamlarını yayınlamaya başladılar. Her sene yılbaşı yaklaştığında bardak tasarımlarını değiştiren, kış içeceklerini piyasaya süren Starbucks da bir noel reklamı yayınladı ancak reklam Twitter’da tartışma konusu oldu. Dilersiniz önce reklam filmini izleyelim.

Starbucks reklam filmine “Tatil herkes için farklı şeyler ifade eder” diyerek başlıyor. Sonra Starbucks’ın yeni rengarenk noel temalı bardağından çıkan bir çizgi bizi farklı dünyadan farklı insanların noel tatillerine götürüyor. Filmde farklı ırklardan çiftleri, aileleri görüyoruz. Son zamanlarda insanların din, cinsiyet, milliyet gibi farklılıklarından dolayı çıkan tartışmalara bir gönderme yapmak istemiş sanırım Starbucks. En çok tartışma yaratan konu ise reklamın sonunda lezbiyen olmaları muhtemel bir çiftin yer alması.

Starbucks, bu konulardaki açık sözlülüğü ve net duruşu nedeniyle genel olarak bu tip tepki çeken sansasyonel olaylar yaşıyor. Daha öncesinde 75 ülkede 5 yıl içinde 10.000 mülteciye iş imkanı sunacağını söylediğinde de oldukça tepki çekmişti. Bu kez de Twitter üzerinden bazı kişilerin eleştirisine uğradı.

Marka bu konuyla ilgili net bir açıklamada bulunmasa da sezonun ruhundan ilham alan bir deneyimi müşterilerine sunmayı amaçladıkları ve her türlü sosyal çevreden ve dini görüşten gelen müşterilerini kucaklamaya ve cesaretlendirmeye dünya çapındaki mağazalarında devam edecekleri belirtti.

Starbucks zaman zaman yaptığı bu açıklamalarla bazı insanlar tarafından tepki çekerken bazı insanların da marka sadakatini arttırıyor  aslında.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday