Müşterilerin Eşref Saatinin Sabah Olduğunu Kanıtlayan Satış Tüyoları

İlişkiler kurabilen ve geliştirebilen satış temsilcileri, günümüzün satış dünyasında gerçekten başarılı oluyor. Müşterilerini ve onların beklentilerini çok iyi anlıyorlar, bir iş ve hizmetin ötesine geçen dialoglar kurabiliyorlar. Satış temsilcileri, işleri konusunda gerektiği gibi dürüst davranmayan insanlarla da karşılaşabiliyorlar. Ve potansiyel müşterileri tamamen dürüst olmayınca, onların ihtiyaçlarını tamamen karşılayabilecek bir çözüm üretmek de satışçılar için zor bir duruma dönüşüyor.

Müşterinizi yalancılıkla suçlayamayacağınıza göre, ne yapmanız gerekiyor?

Eğer potansiyel müşteriniz, başarılı olmanızı sağlayacak tüm bilgileri size vermiyorsa üzülmeyin, o bilgileri almanın bilimsel bir yolu var ve bu yol sabah erken kalkmaktan geçiyor. Araştırmalar gösteriyor ki; insanlar sabahları daha dürüst oluyorlar. Hatta bir çalışmaya göre insanların en dürüst olduğu zaman, sabah 8:00 ile öğle 12:00 saatleri arası. Saatler geçtikçe, dalavereye olan eğilimimiz de artıyor. Peki neden? Gün ilerledikçe yoruluyoruz ve irademiz zayıfladıkça düzgün kararlar verme yeteneğimiz de sekteye uğruyor.
Şimdi bu konsepti alalım ve satışa uygulayalım. Eğer potansiyel müşteriniz uzun bir gün geçirmişse iradesi normalden çok daha zayıflamış durumda olacaktır ve önemli soruları cevaplama (ve %100 kesin cevaplar verme) düşüncesi ona çok zor gelecektir. Müşterinizden sadece ve sadece doğruyu duymak mı istiyorsunuz? Sıradaki iki adımı mutlaka uygulayın.

1- Bir sonraki konuşma veya buluşmanızın zamanlamasını sabah saatlerine ayarlayın

Yapacağınız ilk şey potansiyel müşterinizle sabah erkenden bir görüşme yapmak. Müşterinizin iradesi sabahın erken saatlerinde güçlü olacak ve tüm gün boyunca sizinle yapabileceği en dürüst konuşmayı yapacaktır.

Peki, ne kadar erken aramalısınız?

Yapılan araştırmaya göre; Avrupa’da çalışanların birçoğu 7:55’te ofislerinde oluyor. Bu istatistiği avantajınıza kullanabilir ve müşterilerinizin ofise çalışmak için geldiği ilk anlarda onlarla görüşme yapmak veya telefonda konuşmak için ayarlamalar yapabilirsiniz. Bunun kolay bir yolu da sizin müsait olduğunuz zamanların bir listesini onlara göndermektir. Bu durumda müsait zamanlarınızın hepsini de sabah 8:00-12:00 olarak belirtebilirsiniz.

2- Doğru soruları hazırlayın
Satış temsilcileri, potansiyel müşterilerinin problemlerini çözmek için kesin bilgilere ihtiyaç duyarlar. Bu bilgilerden bazıları kişisel ve hatta kabul etmesi utanç verici bilgiler olabilir, dolayısıyla bunları paylaşmak da bazıları için zor olacaktır. Ama müşterinizi sabah erken saatte telefon başına oturtabilir veya ziyaret ederek eksikliklerini çok daha kolay yakalayabilir ve tamamen dürüst cevaplar alabilirsiniz. İşte satış temsilcilerinin müşterilerine sormalarının akıllıca olacağı bazı sorular:

• Bu problemi neden şimdi çözmek istiyorsunuz?
• Neden benim hizmetime ihtiyaç duyuyorsunuz?
• Bundan beş yıl sonra bu proje için hedefleriniz ne olacak?
• Hizmetimizin bedeli aylık olarak X TL; bunu karşılayabilecek misiniz?
• Her gün karşılaştığınız zorluklar nelerdir?
• Bu problem sizi kişisel olarak nasıl etkiliyor?

Bu tip sorular, işin derinliklerine inmenizi ve müşterinize nasıl yardım edebileceğinizi daha iyi anlamanızı sağlar.

Yetersiz veya zorlu müşterilerle bile sağlam ilişkiler inşa edebilme yeteneği, iyi bir satışçının bir numaralı yeteneğidir. Eğer doğru bilgileri almak için çok mücadele veriyorsanız, erken saatte bir görüşme ayarlayın. Doğan güneşin, bir gerçeklik serumu etkisi olduğunu keşfedebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İsminin Yanlış Telaffuzunu Muhteşem Bir Kampanyaya Dönüştürüp Ödül Alan Marka: MailChimp

  •  Markanızın isminin yanlış telaffuzu alıp nasıl ödüllü bir kampanya haline getirebilirsiniz?
  • MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp gibi dokuz farklı telaffuz hatası Mailchimp’e her zaman hatırlanabilecek bir kampanya yaratma ilhamı verdi, detaylar aşağıda,
  • Benzeri yazılar için;Start-Uplar için Kullanabileceğiniz En İyi 8 Pazarlama Aracı

Pazarlama otomasyonu ve e-mail pazarlama konularında akla ilk gelen markalardan olan MailChimp, geçtiğimiz sene yaptığı efsanevi pazarlama kampanyası hala çok konuşulurken bizlerde hem 2017 Cannes Lions International Festival of Creativity ödüllü bu kampanyayı tekrar hatırlatalım hem de izlemeyenler için kampanyayı tekrar anlatalım istedik.

Google’a sorduğumuz sorulardaki yazım yanlışlarını düzelttiği klasik soru kalıbını alıp bütün bir kampanyanın ana fikri yapan şirket, isminin yanlış telaffuzunu oldukça eğlenceli bir yolla anlatırken adeta aklının aklımıza kazınmasını sağlıyor. “Did you mean Mailchimp?”  sorusunun hakimiyetindeki kampanya ismin ona çok benzer dokuz farklı yanlış telaffuzunu birbirinden farklı, absürt şeylere dönüştürüyor.

Bunlardan üç tanesi MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp mod filmi diyebileceğimiz tarzda ve her yanlış telaffuz için kurulan mikro sitelerde yayına geçmeden önce Amerika’da ki birkaç sinema da yayınlanıyor.

Ve sanırım en güzeli de bir çoğunun distopik birer evren resmediyor hissi vermesi. Sizce?

MailShrimp

Robert Vacha ve Peter Klimes başrolündeki bu film, posta servisinde çalışan bir çocuğun karides (shrimp) sandviçi yemesini epik bir hale getiriyor.

KaleLimp

Zdenek Subr, Helena Jilkova, Boris Wilkenin başrolündeki bu kısa filmde bir lahana yaprağının tabağa olan yolculuğu lahanadan bir köpeğin maceraları şeklinde anlatılıyor.

JailBlimp

Bir hapisten kaçış hikayesi ne kadar garip olabilir. Tam da yukarıda izlediğiniz kısa film kadar. Bir doğum günü kızının kukla oyuncağını ezmesinden çıkan bir kaçış hikayesi…

VeilHymn

VeilHymn, Devonté Hynes ve Bryndon Cook isimli iki sanatçı ile yapılan bir ortaklığın ürünü. Ziyaretçiler veilhymn.com’u ziyaret ettiğinde 4:35 dk süren ve dinlemesi pek bir keyifli bir video ile karşılaşıyor.

SnailPrimp

Belki de aradığınız yaşlanma karşıtı birkaç üründü diye düşünen MailChimp salyongoz özlü yaşlanma karşıtı ürününden bahsetmek istedi. Instagram sayfası bile var: instagram.com/snailprimp.

 

FailChips

Kendisi gerçek bir ürün, tek sıkıntısı ise parçalanmış olması.

WhaleSynth

whalesynth.com’u ziyaret ederek bugüne kadar aradığınız o ritmi kendiniz okyanus seslerinin rahatlatıcı atmosferi ile bulabilirsiniz.

NailChamp

Tırnak süslemenin son moda versiyonları Tumblr-vari sitesi ile NailChamp’te sizi bekliyor. Hem de süslenmiş tırnakların yarıştığı bir yarışma için oy bile kullanabiliyorsunuz.

MaleCrimp

malecrimp.com, MaleCrimp Tumblr sitesi ile saçlarına ince kıvrımlar veren erkeklerin hikayesini anlatıyor. Öyle ki bu hikaye Buzzfeed’e bile konu oldu zamanında.

Bu başarılı kampanyanın arkasında Droga5, New York bulunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link