Bir marka ismi her ne kadar özel olsa da, zihinlerde yer edecek bir kelimeden daha fazlasıdır. Diğer markalar arasından sıyrılıp sevilen bir marka haline gelmek için sadece daha kaliteli ya da estetik bir ürün sunmak da yetmiyor. Tüketiciyi anlayıp duygusal bir bağ kurmak gerekiyor.

Başarılı aynı zamanda aykırı projelerle tanınan Avustralyalı One Deep Design marka ajansı, araştırmalar sonucu elde etmiş olduğu istatistiklerle, markalaşma ile ilgili bir bilgilendirme grafiği paylaştı. Paylaşılan bilgilendirme grafiğinde, tüketicilerin bir markaya nasıl bağlanabileceğine dair 6 önemli özellikten bahsediliyor. Bu özellikleri kısaca sizler için derledim.

1. Kusursuz bir müşteri hizmeti

Müşterilerin devam eden ilişkisi, sadakatleri ve artarak devam eden satın alma davranışları, güçlü rekabet koşullarında markaları koruyacak değerlerdir. Pek çok marka, bu değeri koruyamadığından dolayı fazlası ile müşteri kaybediyor. Yapılan araştırmalar sonucu, müşterilerin %89’unun yetersiz bir hizmet sonucu marka ile bağlarını kopardığı belirlenmiştir.

2. Her zaman imajınıza önem verin

Görsel faktörler, müşterilerin satın alma kararını %90’dan fazla etkilemektedir. Bu dikkate alınması gereken bir istatistiktir. Web sitesi hazırlanırken, müşterinin isteği doğrultusunda karşılıklı görüşmelerle, eskizlerin oluşturulması ve grafiklerin kurumsallıkla eşleşmesini sağlamak gerekiyor. Önemli diğer bir görsel faktör de markaların logolarıdır. Logo bir markanın müşterilerine karşı oluşturduğu ilk görsel imajdır. Firmalar, hedef kitlelerine en iyi imajı çizmek için logolarını çok dikkatli ve titiz bir şekilde hazırlamalıdır.

3. İçeriğinizi özenle oluşturun

Markalar hedef kitlelerine öyle içerikler sunmalılardır ki, markaları hakkında konuşulsun, yorum yapılsın, paylaşılsın veya geri bildirimde bulunulsun. Paylaşılan içerikler sadece hedef kitlelere uygun olmamalıdır. Aynı zamanda insanlar, onları paylaşmaktan ve yakınlarına göstermekten keyif almaları gerekir. Araştırmalar sonucu tüketicilerin %70’i, markaların ilgi çekici paylaşımları ile onları tanıma fırsatı yakalıyor.

4. Satın almalar tamamen duygusaldır

One Deep Design’ın araştırmaları sonucunda, gerçekleşen satın alma eyleminin %75’nin duygusal olduğunu belirtiyor. Markaların bu istatistiği göz önünde bulundurarak, bilhassa tüketicilerin duygularına hitap ederek satın alma kararlarını etkilemeleri gerekiyor.

5. Müşterilerinizi şaşırtın

Müşterilerinizi kendinize bağlamak istiyorsanız, onları sürprizler ile şaşırtın. Müşterilerin %75’inin, geçmişte bir marka ile yapmış olduğu güzel tecrübelerin hatırına, satın alma eylemini devam ettirdikleri tespit edilmiştir.

6. Müşteri şikâyetleri buzdağının sadece görünen kısmıdır

İstatistiklere göre 26 müşteriden sadece 1 müşteri şikâyette bulunuyor. Bunu formüle dökecek olursak (1×26=26), yani 1 müşterinin şikâyetini 26 müşterinin şikâyeti olarak baz alınması gerekiyor.

6-ways-to-make-customers-fall-in-love-with-your-brand_52e843e89c070_w1500

Bir Cevap Yazın