Müşterileri Markanıza Bağlamanın 6 Önemli Yolu

Bir marka ismi her ne kadar özel olsa da, zihinlerde yer edecek bir kelimeden daha fazlasıdır. Diğer markalar arasından sıyrılıp sevilen bir marka haline gelmek için sadece daha kaliteli ya da estetik bir ürün sunmak da yetmiyor. Tüketiciyi anlayıp duygusal bir bağ kurmak gerekiyor.

Başarılı aynı zamanda aykırı projelerle tanınan Avustralyalı One Deep Design marka ajansı, araştırmalar sonucu elde etmiş olduğu istatistiklerle, markalaşma ile ilgili bir bilgilendirme grafiği paylaştı. Paylaşılan bilgilendirme grafiğinde, tüketicilerin bir markaya nasıl bağlanabileceğine dair 6 önemli özellikten bahsediliyor. Bu özellikleri kısaca sizler için derledim.

1. Kusursuz bir müşteri hizmeti

Müşterilerin devam eden ilişkisi, sadakatleri ve artarak devam eden satın alma davranışları, güçlü rekabet koşullarında markaları koruyacak değerlerdir. Pek çok marka, bu değeri koruyamadığından dolayı fazlası ile müşteri kaybediyor. Yapılan araştırmalar sonucu, müşterilerin %89’unun yetersiz bir hizmet sonucu marka ile bağlarını kopardığı belirlenmiştir.

2. Her zaman imajınıza önem verin

Görsel faktörler, müşterilerin satın alma kararını %90’dan fazla etkilemektedir. Bu dikkate alınması gereken bir istatistiktir. Web sitesi hazırlanırken, müşterinin isteği doğrultusunda karşılıklı görüşmelerle, eskizlerin oluşturulması ve grafiklerin kurumsallıkla eşleşmesini sağlamak gerekiyor. Önemli diğer bir görsel faktör de markaların logolarıdır. Logo bir markanın müşterilerine karşı oluşturduğu ilk görsel imajdır. Firmalar, hedef kitlelerine en iyi imajı çizmek için logolarını çok dikkatli ve titiz bir şekilde hazırlamalıdır.

3. İçeriğinizi özenle oluşturun

Markalar hedef kitlelerine öyle içerikler sunmalılardır ki, markaları hakkında konuşulsun, yorum yapılsın, paylaşılsın veya geri bildirimde bulunulsun. Paylaşılan içerikler sadece hedef kitlelere uygun olmamalıdır. Aynı zamanda insanlar, onları paylaşmaktan ve yakınlarına göstermekten keyif almaları gerekir. Araştırmalar sonucu tüketicilerin %70’i, markaların ilgi çekici paylaşımları ile onları tanıma fırsatı yakalıyor.

4. Satın almalar tamamen duygusaldır

One Deep Design’ın araştırmaları sonucunda, gerçekleşen satın alma eyleminin %75’nin duygusal olduğunu belirtiyor. Markaların bu istatistiği göz önünde bulundurarak, bilhassa tüketicilerin duygularına hitap ederek satın alma kararlarını etkilemeleri gerekiyor.

5. Müşterilerinizi şaşırtın

Müşterilerinizi kendinize bağlamak istiyorsanız, onları sürprizler ile şaşırtın. Müşterilerin %75’inin, geçmişte bir marka ile yapmış olduğu güzel tecrübelerin hatırına, satın alma eylemini devam ettirdikleri tespit edilmiştir.

6. Müşteri şikâyetleri buzdağının sadece görünen kısmıdır

İstatistiklere göre 26 müşteriden sadece 1 müşteri şikâyette bulunuyor. Bunu formüle dökecek olursak (1×26=26), yani 1 müşterinin şikâyetini 26 müşterinin şikâyeti olarak baz alınması gerekiyor.

6-ways-to-make-customers-fall-in-love-with-your-brand_52e843e89c070_w1500

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Dünyanın En İyi 10 Öğretmeni Arasına Giren Nurten Akkuş

Pazarlamaya ait faydalı alt konuların alanında uzman konuşmacılar tarafından anlatıldığı, iş zekasına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanarak pazarlama ekosistemini geliştirmeyi amaçlayan bir etkinlik serisi olan Marketing Meetup‘ın beşincisi olan Marketing Meetup Experience dün gerçekleşti. Deneyim temasıyla gerçekleştirilen ve dünyanın vatandaşlığa sahip ilk robotu olan Sophia‘nın da konuk olduğu Marketing Meetup Experience etkinliğinin konuşmacılarından biri de Samsun’daki bir köy okulunda görev yapan ve Microsoft‘un kurucusu Bill Gates tarafından “dünyanın en iyi 10 öğretmeni” arasında gösterilen Nurten Akkuş.

Nurten Akkuş, dünyanın en iyi öğretmenlerinden biri olarak gösterilmesine kadar uzanan serüveninde bugüne kadar neler yaşadığını anlattı. Öğretmenliğe ilk başladığında hayata dokunmanın önemini farkettiğini belirten Akkuş, bu başarı serüveninin şu anda da görev yaptığı Samsun’daki Ayvacık Anaokulu‘nda başladığını vurguladı.

Öğretmenlerin her anlamda öğrencilere örnek olduklarına vurgu yapan Nurten Akkuş, her şeyden önce öğretmenlerin cesaretli olması gerektiğini, ancak bu sayede öğrencilerin de cesaretli olabileceğini belirtti ve ekledi:

“Bir öğretmen hayal kurmalı ki, öğrencileri de hayal kursun.”

Öğrencilerin farkındalık kazanmaları için onların birçok farklı sosyal aktivite yapmalarını sağladıklarını belirten Akkuş, ayrıca kız çocuklarının eğitime kazandırılması için çalıştıklarını ve birçok kızın bu sayede eğitime kazandırıldığını ifade etti. Ayrıca “Baba Bana Bir Masal Anlat” isimli sosyal sorumluluk kampanyası kapsamında, erkeklerin de çocuklarının eğitiminde rol alması için girişimde bulunduklarını ve toplumdaki cinsiyet eşitsizliğine dikkat çektiklerini belirtti.

Başarılarının ardından Türkiye’de birçok ödüle layık görüldüğünü belirten öğretmen, son olarak da Bill Gates tarafından, dünya genelindeki binlerce öğretmen arasında dünyanın en iyi 10 öğretmeni arasında gösterildiğini belirtti. Bununla birlikte Nurten Akkuş, İngiltere’den bir yönetmenin Türkiye’ye gelerek bir eğitim filmi çekmek için kendisiyle görüştüğünü söyledi.

Türkiye’de gerçekleştirdiği projeleri ilerleyen dönemde yurt dışında da hayata geçirmek ve dünya çocuklarına fayda sağlamak istediğini belirten Nurten Akkuş, son olarak insanın başarabileceği şeylerin hayalleriyle sınırlı olduğuna vurgu yaptı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Abonelerinin %95’ini Elinde Tutmayı Başaran Abonelik Servisi: BarkBox

Abonelik modelinin kendine göre birtakım avantajları olsa da, bu modelde mevcut müşterileri sürekli olarak elde tutmak pek de kolay bir iş değildir. Genel olarak abonelik servislerinde, mevcut aboneleri elde tutma yüzdesi pek yüksek olmazken Bark isimli marka abonelerinin tamamına yakınının devamlılığını sağlayarak bu alanda önemli bir örnek teşkil ediyor.

Köpek sahibi olan üç kişi tarafından hayata geçirilen Bark, köpeklere yönelik ürünler tedarik eden bir firma ve bu firmanın BarkBox isimli bir abonelik servisi bulunuyor. BarkBox, faaliyetlerine başladığı 2012 yılından bu zamana dek abonelerine 10 milyonun üzerinde kutu gönderdi ve bu kutuların içerisinde toplamda 70 milyona yakın evcil hayvan oyuncağı ve maması bulunuyordu. Ancak bütün bu etkileyici rakamlara rağmen, BarkBox’ın en büyük başarısı sahip olduğu müşteriyi elde tutma oranı. Toplamda 500.000’den fazla abonesi bulunan BarkBox, abonelerinin %95’ini elde tutmayı başarıyor ve bu gerçekten muazzam bir oran.

BarkBox, her ay farklı bir temayı takip ediyor. Abonelere gönderilen kutularda doğal bileşenler kullanılarak üretilmiş olan köpek mamaları ve oyuncaklar bulunuyor. Oyuncaklarla ilgili şöyle güzel bir taraf bulunuyor: Eğer köpek oyuncağı sevmezse, oyuncak ücretsiz olarak değiştirilebiliyor. Ayrıca aboneler, çeşitli tedavilere erişim hakkı elde ediyorlar ve yapacakları alışverişlerde indirim kazanıyorlar.

Bunların yanı sıra aboneler, aldıkları kutular hakkında geri bildirim vermeleri konusunda teşvik ediliyor. Bu geri bildirimler ise her köpeğe uygun bir ürün kutusu hazırlama konusunda şirkete çok önemli fikirler sağlıyor. Yani aboneler ne kadar uzun süre hizmetten faydalanırlarsa, aldıkları kutular da o kadar kendilerine özel oluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link