Müşteri Odaklı Ürünleştirme

IT ve bilişim sektöründe dijital pazarın katlanarak büyümesiyle birlikte devasa şirketlerin sivrildiğini gördük. Hayatımıza birçok kolaylık sağlayan şirketler arasından acaba neden sadece Apple bu kadar sevildi veya kurumsal tarafta da aynı şekilde sevilen firmaların diğerlerinden farkı ne? Bir örnekle kurumsal tarafı eleştirerek açıklamak istiyorum:

http://www.ibm.com/smarterplanet/us/en/?lnk=fomf

IT tarafında sistemi çok iyi entegre ettikleri belli, sayfalarca ürün ve yine sayfalarca case study var, fakat ürünleştirme tarafı büyük sıkıntılar içeriyor. Site içerisinde istediğiniz ürünlere; paketlere erişmeniz ve de hangisinin size daha yararlı olacağını anlamanız zor. Demo videolar, ürün anlatımı çok genel ve şeffaf. Çünkü her sekmede çok fazla ürün ve detay var. Bu kadar fazla ürünün ve IT becerisinin bir pazarlama yaklaşımıyla paketlenmesi gerekli; maalesef yapılmamış. “İşletmelere dijital pazarlama paketi vb.”  paketler var ama içinde hizmet alacak kişinin neleri elde edeceği belirsiz. Özetle, ürünleri satın alacak kapsam; firmalar, kullanıcılar iyi planlanmamış. Büyük  firmalar, web ortamındaki ürünlere iş yoğunluğundan bakmayacak ve büyük miktar para ödeyeceklerinden her şeyi anahtar teslim kendilerine özel atanan satış temsilcilerinden isteyecekler. Diğer yandan orta ve küçük ölçekli işletmeler tamamen hizmeti algılayamayacak ve de onlara ulaşılamayacaktır. Oysaki genel olarak birçok ülkede öncelikli  gelişmiş ve de -gelişen- emerging global ekonomik yapının %95’ten fazlasını (1-2 istisna ülke haricinde) SME -kobi-‘ler yapmaktadır. Ayrıca birçok mikro yapının getirdiği potansiyel, internet ekonomisinin en büyük avantajı olarak bilinir. (Uzun Kuyruk Ekonomisi) Dolayısıyla aslında özetle demek istediğim çok açık. Çok fazla ürün var ve faydası ürünü satın alacak adamın seviyesinde açıklanamamış ve bu durum  potansiyel “Satış”ı düşürüyor…

Sonuç: Özellikle, IT-bilişim sektöründe, business tarafının ürünleri satın alacakları düşünerek, o seviyedeki ihtiyaçlar doğrultusunda ürünleştirme paketlemesini yapabilmeli ve hiçbir kanalda yormadan; karmaşık; detaylı ve faydası belirsiz bilgiler vermeden (firmanın faydası; dijital kanalı satışa çevirme methodları, kullanıcıya erişim, analiz & raporlama, segmentasyon içinde akıllı iletişim gibi…) sunumunu yapabilmelidir.

Apple bu işi harikulade başarıyla uyguladı. Ürünleri özellik-performans açısından Samsung‘dan ve diğer rakiplerinden biraz daha düşük olsa da ürünleştirmenin başarısı nedeniyle muazzam bir başarı yakaladı. Çünkü, ürün paketlemesi,  tüm kullanıcı profiline uyabiliyor ve en önemlisi kullanıcıyı yormuyor –kullanıcı deneyimi-. IT ve bilişim tarafından hep göz ardı edilen ve aslında işin başlama nedeni olan bu durum, internet ekonomisinin sınırsız alanda, sınırsız yere dokunabilme özelliğine uymuyor. Tüm dijital işlerde tüketici odaklı sadeleştirmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Bir şirket felsefesiyle yazıyı noktalayalım.

Apple’s philosophy:

ll about vision
ut people first
ursue excellence
ess is more
vangelise your story

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Montaigne'in bir sözünü benimserim. " bütün söylediklerim karşılıklı bir sohbettir ve hiçbiri öğüt niteliğinde değildir. Bu kadar serbest konuşabiliyorsam bu, başkalarını kendime inandırmak zorunda olmadığım içindir."

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #56

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 8 – 14 Temmuz arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Growth Istanbul 2: düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık ile “Pazar Yeri ve Büyüme”

İkincisi düzenlenen Growth Meetup İstanbul’un konuğu düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık. Düğün dikeyinde her geçen gün hızla büyüyen pazar yerinin hikayesinin ve pazar yerinde büyüme imkanlarının konuşulacağı etkinlik 18 Temmuz Çarşamba akşamı Karaköy’de! 

Büyüme stratejilerinin uygulanması en zor alanlardan biri de pazar yerleri. Türkiye’nin en ilgi çekici girişimlerinden biri dugun.com’un kurucusu Emek Kırbıyık büyüme hikayelerini paylaşmak için Growth Meetup Istanbul’da!  

Olabilecek en yerel alanlardan biri olan düğün sektöründe var olmak ve büyümek için ne gibi zorluklarla karşılaşıldı? Hemen her aşaması “geleneksel” olan düğün süreçleri nasıl dijitale aktarıldı? Tamamen yerel bir örnekten yurt dışına çıkacak proje nasıl geliştirildi?  

Tüm bunların konuşulacağı ve tartışılacağı etkinliğe katılım ücretsiz. Tek yapılması gereken etkinlik sayfasından kayıt olmak.  

Her ay alanında yetkin bir konuşmacının katılacağı etkinliğin programı şöyle:   

19.00 – 19.30: Tanışma   

19.30 – 19.50: Konuk Sunumu  

19.50 – 20.00: Çay-Kahve 

20.00 – 20.30: Bir vaka hakkında sohbet  

Kim düzenliyor?  

Etkinlik Online Matbaa bidolubaski.com ve Personel Yönetim Yazılımı Kolay İK tarafından destekleniyor ve düzenleniyor.  

Nerede düzenleniyor?  

Etkinlik mekanı:  bi’dolu TERAS 

Kemankeş Mah. Akçe Sok No:6 D:1-2-3 Karaköy / Beyoğlu  

Nasıl kayıt olunur: Etkinliğin sınırlı kontejanı bulunuyor, kayıtlarınızı  buradan yapabilirsiniz. 

Sosyal medya linkleri:    

Twitter: https://twitter.com/growthistanbul 

Facebook: https://www.facebook.com/growthistanbul/ 

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/growthistanbul/ 

Instagram: https://www.instagram.com/istanbulmeetups/

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link