Müşteri Hizmetleri Y Kuşağı için Değişmeli mi?

musteri-hizmetlerinde-y-kusagi-icin-degismeli-mi

Dünya değişiyor, tüketim anlayışı , bakış açısı ve pazarlama anlayışları da büyük bir değişime uğruyor. Ve bunu çok rahat ifade edebiliriz ki bugünün jenerasyonun ilgi alanları, hayata bakış açıları ve yaşam tarzları geçtiğimiz kuşaklardan oldukça farklı. Dijitalde gerçekleşen bu yükselme, pazarlama stratejilerinin millenials olarak tabir edilen Y kuşağının üzerine kurulmasına zemin sağladı. Y kuşağı klasik iş yapış yöntemlerini değiştirdi, peki müşteri hizmetleri de onlarla beraber değişmeli mi?

İlk olarak Y kuşağından bahsedelim isterseniz. Günümüzün en geniş satın alım yapan kitlesi ve tabi ki en geniş gelir kaynaklarından birisi. 1980- 1999 yılları arası doğan herhangi bir kimse Y kuşağına dahil oluyor. Tüketmek istedikleri an istedikleri her şeye akıllı telefonları sayesinde hemen erişen bu nesil, teknolojinin getirdiği kolaylıkla beraber tüketici ile ilgili olan beklentileri de değiştirdiler.

Bu değişime müşteri hizmetleri de dahil.

Y-Kuşağı

Ürün ya da hizmet hakkında bir sıkıntısı olan Y kuşağı tüketicisi uzun dakikalar boyunca telefon başında müşteri hizmetleri yetkilisini beklemekten ziyade bir tweet atmayı tercih edecektir. Yani artık 2 dakika boyunca mekanik bir ses ile mücadele vererek çağrı merkezine bağlanma devri geçti. Artık şirketler müşteri ile sadece ürünün satın alım sürecinde değil, satış sonrası hizmetlerinde de tüketici ile bireysel bir bağ kurmak zorundalar. Ve bu yükümlülüğe sadece dijitalleşmenin getirdiği bir sonuç olarak değil, markaların müşterilerine yaratacakları marka deneyimini iyi, hızlı ve Y kuşağının etkin olduğu sosyal mecralarda yaparak sadakat sağlamanın da bir anahtarı olarak görmek olarak bakmalılar.

Yani Y kuşağı tüketiciniz sizi aradığında, e-mail attığında, tweet attığında bir kaç saat içinde yanıt vermeniz yapmanız gerekendir. Siz yapmıyorsanız zaten rakiplerinizden birisi bunu yapıyor olacaktır ve müşteri hizmetlerinin hızlılığı konusunda olumlu değerlendirmelere sahip olan rakibiniz müşterinizi sizden alacaktır.

Olumsuz müşteri hizmetleri deneyimi müşterinizin sadece sizle olan bağını koparması ile sonuçlanmayacaktır elbette, o müşteriniz sosyal medya mecralarından yaşadığı olumsuz deneyimi çevresi ile paylaşacak ve bu sorun belki de bir kaç saat içinde inanamayacağınız bir kitle tarafından bilinir olacak. Belki de başta çözmediğiniz bu sorun bir gün içinde büyük bir kriz olarak size dönecek. Bilebilir miyiz? Hayır. İnternet sürprizlerle doludur.

Sadece sorun çözmekle kalmamalı aynı zamanda müşterileriniz herhangi bir karşılık beklemeden ekstra bir değer daha yaratmalısınız. Yani burada bahsettiğimiz ürünleriniz ya da hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi, ücretsiz e-kitaplar ya da sizinle çalışmalarının onlara sağlayacağı yararlardan bahsedebilirsiniz. Yaratıcılığınızı konuşturun!

Çağın ve Y kuşağının istek ve ihtiyaçlarına uygun olarak, artık müşteri hizmetleri anlayışının daha kişisel bir ilişkiye dayalı olduğunu unutmamalı ancak sadece Y kuşağı için değil, tüm müşterilerinizin ihtiyacını karşılamak konusunda eşit davranmalısınız.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İsminin Yanlış Telaffuzunu Muhteşem Bir Kampanyaya Dönüştürüp Ödül Alan Marka: MailChimp

  •  Markanızın isminin yanlış telaffuzu alıp nasıl ödüllü bir kampanya haline getirebilirsiniz?
  • MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp gibi dokuz farklı telaffuz hatası Mailchimp’e her zaman hatırlanabilecek bir kampanya yaratma ilhamı verdi, detaylar aşağıda,
  • Benzeri yazılar için;Start-Uplar için Kullanabileceğiniz En İyi 8 Pazarlama Aracı

Pazarlama otomasyonu ve e-mail pazarlama konularında akla ilk gelen markalardan olan MailChimp, geçtiğimiz sene yaptığı efsanevi pazarlama kampanyası hala çok konuşulurken bizlerde hem 2017 Cannes Lions International Festival of Creativity ödüllü bu kampanyayı tekrar hatırlatalım hem de izlemeyenler için kampanyayı tekrar anlatalım istedik.

Google’a sorduğumuz sorulardaki yazım yanlışlarını düzelttiği klasik soru kalıbını alıp bütün bir kampanyanın ana fikri yapan şirket, isminin yanlış telaffuzunu oldukça eğlenceli bir yolla anlatırken adeta aklının aklımıza kazınmasını sağlıyor. “Did you mean Mailchimp?”  sorusunun hakimiyetindeki kampanya ismin ona çok benzer dokuz farklı yanlış telaffuzunu birbirinden farklı, absürt şeylere dönüştürüyor.

Bunlardan üç tanesi MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp mod filmi diyebileceğimiz tarzda ve her yanlış telaffuz için kurulan mikro sitelerde yayına geçmeden önce Amerika’da ki birkaç sinema da yayınlanıyor.

Ve sanırım en güzeli de bir çoğunun distopik birer evren resmediyor hissi vermesi. Sizce?

MailShrimp

Robert Vacha ve Peter Klimes başrolündeki bu film, posta servisinde çalışan bir çocuğun karides (shrimp) sandviçi yemesini epik bir hale getiriyor.

KaleLimp

Zdenek Subr, Helena Jilkova, Boris Wilkenin başrolündeki bu kısa filmde bir lahana yaprağının tabağa olan yolculuğu lahanadan bir köpeğin maceraları şeklinde anlatılıyor.

JailBlimp

Bir hapisten kaçış hikayesi ne kadar garip olabilir. Tam da yukarıda izlediğiniz kısa film kadar. Bir doğum günü kızının kukla oyuncağını ezmesinden çıkan bir kaçış hikayesi…

VeilHymn

VeilHymn, Devonté Hynes ve Bryndon Cook isimli iki sanatçı ile yapılan bir ortaklığın ürünü. Ziyaretçiler veilhymn.com’u ziyaret ettiğinde 4:35 dk süren ve dinlemesi pek bir keyifli bir video ile karşılaşıyor.

SnailPrimp

Belki de aradığınız yaşlanma karşıtı birkaç üründü diye düşünen MailChimp salyongoz özlü yaşlanma karşıtı ürününden bahsetmek istedi. Instagram sayfası bile var: instagram.com/snailprimp.

 

FailChips

Kendisi gerçek bir ürün, tek sıkıntısı ise parçalanmış olması.

WhaleSynth

whalesynth.com’u ziyaret ederek bugüne kadar aradığınız o ritmi kendiniz okyanus seslerinin rahatlatıcı atmosferi ile bulabilirsiniz.

NailChamp

Tırnak süslemenin son moda versiyonları Tumblr-vari sitesi ile NailChamp’te sizi bekliyor. Hem de süslenmiş tırnakların yarıştığı bir yarışma için oy bile kullanabiliyorsunuz.

MaleCrimp

malecrimp.com, MaleCrimp Tumblr sitesi ile saçlarına ince kıvrımlar veren erkeklerin hikayesini anlatıyor. Öyle ki bu hikaye Buzzfeed’e bile konu oldu zamanında.

Bu başarılı kampanyanın arkasında Droga5, New York bulunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link