Mükemmel Bir İçerik Pazarlaması için Kaçınmanız Gereken 7 Basit Hata

 

Elbette pazarlama amaçlı bilgilendirici ve yararlı bir içerik hazırlamak göründüğü kadar kolay değildir. İçerik pazarlamasında yeni başlayanların birçoğunda görülen belli başlı basit hatalar olabiliyor ve bu hatalar çoğu kez içeriğin başarısız olmasına sebep oluyor. Etkili içerik pazarlaması için dikkat etmemiz gerekenler stratejimizi üst düzeye taşıyabilir. İşte yapmak üzere olduğunuz veya yapıyor olduğunuz 7 maddede topladığım o hatalar:

Bir plana veya bir stratejiye sahip değilsiniz

content

 

İçerik pazarlaması bütünden ayrılmaması gereken bir şeydir ve bir pazarlama stratejisi, içerik pazarlaması dahil tüm pazarlama yollarını kapsar. İçeriğinizi internet sitenizde veya sosyal medya gönderilerinizde göstermelisiniz ve müşterilere size bakmaları, sizi izlemeleri, takip etmeleri veya okumaları için bir neden vermelisiniz. Eğer içerik pazarlamanızı ayrı olarak düşünürseniz, müşterileriniz markanız veya şirketinizle ilgili büyük resmi göremeyeceklerdir.

Başarı şansınızı yükseltmek için bir hedef belirlemelisiniz ve bu hedefinize ulaşmanız için gerekli detayları sunan bir içerik stratejisi oluşturmalısınız.

Bir hedef belirlemek için hangi noktalara odaklanmanız gerektiğine karar vermelisiniz. En baştan birçok şey birden elde etmeye çalışmak neyin işe yaradığı ve neyin yaramadığını analiz etmeyi zorlaştırır. Daha fazla sosyal paylaşım üzerinden marka bilinirliği mi sağlamak istiyorsunuz? Bilgilendirici e-kitaplar yayınlamak ya da ücretsiz deneme sürümleri mi dağıtmak istiyorsunuz? Ya da sadece internet sitenize etkileşim mi sağlamak istiyorsunuz? İlk olarak neyi gerçekleştirmek istediğinizi bulmak size yardımcı olacaktır. Daha sonra kolaylıkla bu hedeflere ulaşmak için gerekli stratejinizi geliştirebilirsiniz.

Hedef kitlenizi anlamıyorsunuz

target-audience

Müşterilerinizin neye ihtiyacı olduğunu biliyor musunuz? Onların ilgisini nasıl çekeceğinizi biliyor musunuz? Hedef kitlenizi anlamak içerik pazarlamasının en önemli unsurudur. İçeriğinizi oluşturmadan önce, hedef kitlenizin kim olduğunu ve ne tür bilgilendirici içeriklerden hoşlandıklarını bilmeniz gerekiyor.

Kullanıcılar içeriğinizi okumaya karar verdiğinde, reklam kokan paragraflar okumak istemiyor; daha çok bilgi sahibi olmak için okuyorlar. Satış yapmanın yeri ve zamanı vardır. Müşterileriniz öncelikle size güvenebilmeli. Yani içeriğiniz size hizmet eden değil onlara hizmet eden bilgiler sunmalı. Müşteriler aradıkları cevaplara sahip olan markalara güveneceklerdir. Çünkü bu markalar hedef kitlelerinin ilgi alanlarını içerik stratejilerinde barındırıyorlar.

Eğer içeriğiniz hedef kitleniz için faydalı olursa, bu durum zamanla sizi kendi endüstrinizde güvenilir bir marka ve faydalı bir şirket yapabilir.

Başlık ve alt başlıklara, manşetlere önem vermiyorsunuzmapping-content

Kaliteli içerik internet sitenize güvenilirlik kazandırır ve böylece hedef kitleniz üzerinde iyi bir güven inşa etmiş olursunuz.

Başlık ve manşetlerle yaratıcı olabiliyorsanız, tık tuzağı başlıklar koyarak güvenilirliğinize zarar vermeyin. Bir okuyucu şöyle bir göz atmak için içeriğinize tıkladığında, başlıkta içeriğin ne olduğu söyleniyorsa verilen bilgiler de başlıkta söz verildiği gibi aynı olmalıdır. Okuyucular, markalar tarafından kendilerine sunulan içeriklerde eğlenceli ve ilginç başlıkların altında onunla alakası olmayan ya da beklentinin altında olan bir bilgiyle karşılaştıklarında o markaya olan güvenlerini kaybediyorlar.

Verilen başlıkların kalitesine dikkat edilmeli ve reklam kokan hareketlere başvurulmamalıdır. Son olarak, kalitesi yüksek ve etkili bir başlık belirlemede size kapsamlı destek sunabilen CoSchedule‘ı bir denemekte fayda var.

Paylaşmadan önce yazım hatalarını denetlemiyorsunuz

website

Dil bilgisi hataları yapmak sizi amatör gösterir. İçeriğinizi yayınlamadan önce her zaman yazım hatalarını denetlemelisiniz. İçeriğinizi (eğer İngilizce dilinde yazıyorsanız) ikinci bir defa kontrol etmenize yardımcı olabilecek birkaç ücretsiz araç var. Bunlardan en meşhur olan iki tanesi Hemingway Editor ve Grammarly. Zayıf bir anlatım ve hatalı bir gramer hedef kitlenin bizden ayrılıp başka bir kapıya gitmesi için yeterli olabilir.

SEO planı ve anahtar kelime araştırmasına önem vermiyorsunuz

arama-motoru-optimizasyonu1

Yazmaya başlamadan önce, hedef kitlenizi iyi tanıyın. Daha sonra hangi anahtar kelimelerin sizin şirketinizle veya ne yaptığınızla ilgili olduğunu belirleyin. Bunlara dikkat ederseniz ilgili bir aramada internet siteniz çok sayıda organik erişim elde edecektir.

Daha sonra, içeriğinizi bu anahtar kelimeleri kullanarak oluşturduğunuzdan emin olun. İşe yarar ve kaliteli bir içerik oluştururken başlığın anahtar kelimeleri içermesi, konu başlıkları ve gövde metni sağlam olması, her geçen gün organik arama derecenizi yükseltecektir.

Müşterilerinize yanıt vermiyorsunuz

customer-service-smile

Eğer sizinle iletişime geçmek isteyen müşterilerinize yanıt vermezseniz, onlara önem vermediğinizi düşüneceklerdir. İçerik pazarlamasının asıl amacı potansiyel müşterilerin ilgisini çekmektir. Bunun yolu da güvenlerini kazanmak ve size ulaşmak istemelerini sağlamak amacıyla işe yarar bilgiler sunmaktır. Müşteriler size ulaşmak istediğinde onları yanıtlamayı ihmal etmek, içerik pazarlaması yolunda yenilgiye uğradığınız anlamına gelir.

İçeriğinizi yayınlarken tanıtımını yapmıyorsunuz

content-marketing-2015

Sadece iyi bir içerik oluşturmak ne yazık ki yeterli değil. İçeriğinizin faydalı olabileceği insanlara ulaşmasından emin olmalısınız. Eğer şimdi yola koyulduysanız ve içerikleriniz vasıtasıyla bir marka bilinirliği inşa etmeye ihtiyacınız varsa, farklı ödeme seçenekleriyle farklı tanıtım araçları mevcut. Mesela Facebook, Twitter veya LinkedIn’de olduğu gibi sosyal medya reklamları ya da Google AdWords gibi tıklama başına maliyeti olan reklam seçenekleri gibi.

Bir içeriğin sponsorlu tanıtımını yaptıktan sonra bir de onun performans ölçünü analiz etmeniz gerekiyor. İçeriğiniz en çok nerelerde görüldü? Bir içerik bir önceki içeriğe göre daha mı çok etkileşim ve konuşulma oranı kazandı? İçeriğinizin performansını analiz etmek hedef kitlenizin ne tür içeriklere daha çok ilgi gösterdiklerini ölçmenize ve bir sonraki stratejinizde ne yapmanız gerektiğine yardımcı olacaktır.

 

İlerlemeniz üzerinde çalışmayı sürdürmek, her ayrıntıyı düşünmek neyin işe yaradığı ve neyin yaramadığını görmenize yardımcı olurken içerik pazarlamanızı da en etkili şekilde güçlendirmenizi sağlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yeni medya ve kesintisiz iletişim alanları üzerinde araştırma ve çalışmalar yapıyor. Ayrıca kritik ve analitik düşünmeye önem veriyor. Sosyal medya stratejileriyle ilgili. Dijital pazarlama iletişimi alanındaki tecrübeleri yanında daima öğrenci.

Bir Cevap Yazın

İsminin Yanlış Telaffuzunu Muhteşem Bir Kampanyaya Dönüştürüp Ödül Alan Marka: MailChimp

  •  Markanızın isminin yanlış telaffuzu alıp nasıl ödüllü bir kampanya haline getirebilirsiniz?
  • MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp gibi dokuz farklı telaffuz hatası Mailchimp’e her zaman hatırlanabilecek bir kampanya yaratma ilhamı verdi, detaylar aşağıda,
  • Benzeri yazılar için;Start-Uplar için Kullanabileceğiniz En İyi 8 Pazarlama Aracı

Pazarlama otomasyonu ve e-mail pazarlama konularında akla ilk gelen markalardan olan MailChimp, geçtiğimiz sene yaptığı efsanevi pazarlama kampanyası hala çok konuşulurken bizlerde hem 2017 Cannes Lions International Festival of Creativity ödüllü bu kampanyayı tekrar hatırlatalım hem de izlemeyenler için kampanyayı tekrar anlatalım istedik.

Google’a sorduğumuz sorulardaki yazım yanlışlarını düzelttiği klasik soru kalıbını alıp bütün bir kampanyanın ana fikri yapan şirket, isminin yanlış telaffuzunu oldukça eğlenceli bir yolla anlatırken adeta aklının aklımıza kazınmasını sağlıyor. “Did you mean Mailchimp?”  sorusunun hakimiyetindeki kampanya ismin ona çok benzer dokuz farklı yanlış telaffuzunu birbirinden farklı, absürt şeylere dönüştürüyor.

Bunlardan üç tanesi MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp mod filmi diyebileceğimiz tarzda ve her yanlış telaffuz için kurulan mikro sitelerde yayına geçmeden önce Amerika’da ki birkaç sinema da yayınlanıyor.

Ve sanırım en güzeli de bir çoğunun distopik birer evren resmediyor hissi vermesi. Sizce?

MailShrimp

Robert Vacha ve Peter Klimes başrolündeki bu film, posta servisinde çalışan bir çocuğun karides (shrimp) sandviçi yemesini epik bir hale getiriyor.

KaleLimp

Zdenek Subr, Helena Jilkova, Boris Wilkenin başrolündeki bu kısa filmde bir lahana yaprağının tabağa olan yolculuğu lahanadan bir köpeğin maceraları şeklinde anlatılıyor.

JailBlimp

Bir hapisten kaçış hikayesi ne kadar garip olabilir. Tam da yukarıda izlediğiniz kısa film kadar. Bir doğum günü kızının kukla oyuncağını ezmesinden çıkan bir kaçış hikayesi…

VeilHymn

VeilHymn, Devonté Hynes ve Bryndon Cook isimli iki sanatçı ile yapılan bir ortaklığın ürünü. Ziyaretçiler veilhymn.com’u ziyaret ettiğinde 4:35 dk süren ve dinlemesi pek bir keyifli bir video ile karşılaşıyor.

SnailPrimp

Belki de aradığınız yaşlanma karşıtı birkaç üründü diye düşünen MailChimp salyongoz özlü yaşlanma karşıtı ürününden bahsetmek istedi. Instagram sayfası bile var: instagram.com/snailprimp.

 

FailChips

Kendisi gerçek bir ürün, tek sıkıntısı ise parçalanmış olması.

WhaleSynth

whalesynth.com’u ziyaret ederek bugüne kadar aradığınız o ritmi kendiniz okyanus seslerinin rahatlatıcı atmosferi ile bulabilirsiniz.

NailChamp

Tırnak süslemenin son moda versiyonları Tumblr-vari sitesi ile NailChamp’te sizi bekliyor. Hem de süslenmiş tırnakların yarıştığı bir yarışma için oy bile kullanabiliyorsunuz.

MaleCrimp

malecrimp.com, MaleCrimp Tumblr sitesi ile saçlarına ince kıvrımlar veren erkeklerin hikayesini anlatıyor. Öyle ki bu hikaye Buzzfeed’e bile konu oldu zamanında.

Bu başarılı kampanyanın arkasında Droga5, New York bulunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Geleneksel Pazarlama Vs Dijital Pazarlama

Pek çok küçük/büyük işletmeler veya markalar pazarlama yöntemine karar vermekte zorlanır. Genelde bütçeleri sadece birine yeter ve hangisinin kendilerine daha fazla fayda sağlayacağı konusunda kararsız kalabilirler. Peki bu işletmeler kendi pazarlama metodlarına nasıl güvenmeli ve hangi yolları izlemeli?

Geleneksel pazarlama için dergi, tv, gazete reklamlarını, mailleri basitçe örnek verebiliriz. Öte yandan Facebook, YouTube, Twitter gibi platformlarda yapılan pazarlama çalışmaları da dijital marketing için basit örneklerdir. Geleneksel mecraların kullanıldığı, geleneksel stratejilerin geliştirildiği yöntemler geleneksel pazarlama iken dijital ortamlarda geliştirilen stratejilere dijital pazarlama diyoruz. Tanıtımınız ve reklamlarınız için hangi alanı seçmeniz gerektiğine aşağıdaki bilgiler ışığında siz karar verin.

Geleneksel Pazarlamanın Faydaları

Geleneksel pazarlama yöntemleri ile yerel hedef kitlenize erişmeniz çok kolaydır. Örneğin bir radyo reklamıyla, gazete ilanı vererek veya broşür bastırarak reklamınızı kolayca yapabilirsiniz. Ve genelde materyalleriniz saklanabilir, tekrar tekrar okunabilir, izlenebilir veya dinlenebilir nitelikte olacaktır.

Geleneksel mecralardaki reklamların veya pazarlama stratejilerin geneli kolay anlaşılabilirdir. Geleneksel mecralardaki anlaşılabilirlik genellikle 14 yaşındaki bir bireyin anlayabileceği düzeyde olur, basit ve sade bir anlatımla tüm kesime hitap eder.

Doğrudan posta, dijital ortama göre% 21 daha az bilişsel çaba gerektirir. Hem anlaşılması daha kolay hem de daha akılda kalıcıdır. Reklama maruz kalanlarla yapılan anketlere göre; geleneksel ortamda reklamı görenlerin hatırlama oranı %70 iken, dijital ortamda bu oran %45’e düşer. 

Geleneksel Pazarlamanın Negatif Yönleri

Geleneksel mecralarda reklam vermek maliyetli olabilir. Örneğin baskı malzemeleri pahalı olabilir ve bu malzemelerin dağıtımı, gösterimi vs için insanları işe almanız gerekir.

Geleneksel mecraların erişim oranı yüksek olsa da etkileşim oranı azdır. Tv reklamlarını düşünün, çoğumuz reklamlarda televizyonun sesini kısıyor veya kanalı değiştirmiyor muyuz?

Ayrıca bu pazarlama stratejilerinin sonuçları kolay ölçülemez. Örneğin bir billboard’u günde ortalama kaç kişinin gördüğünü bilebilirsiniz ama kaç kişinin okuduğundan veya ilgilendiğinden emin olamazsınız. (Tabii bu da yakın zamanda değişebilecek bir metrik zira “Brezilya’daki Reklam Panoları Gelen Tepkileri Ölçebiliyor” haberini sizlerle paylaşmıştık.)

Dijital Pazarlamanın Faydaları

Dijital pazarlama aracılığıyla uluslararası bir kitleyi hedefleyebilirsiniz. Ayrıca, bir kampanyayı cinsiyet, konum, yaş ve ilgi alanları gibi belirli kitle demografilerine uyarlayabilirsiniz. Bu, kampanyanızın daha etkili olacağı anlamına gelir.

Kitlenizin özleliklerine ve isteklerine göre içeriğinizi belirleyebilirsiniz. Örneğin okumayı sevenler için blog üzerinden izlemeyi sevenler için YouTube üzerinden kitlenize ulaşabilirsiniz. Bu bağlamda dijital pazarlama geleneksel pazarlamaya göre daha çok seçenek sunar.

Günümüzde herkesin en çok vakit geçirdiği platform olan sosyal medyadan kitlenize ulaşmanız mümkündür. Bu sayede müşterilerinizi ve takipçilerinizi harekete geçmeye, web sitenizi ziyaret etmeye, ürün ve hizmetlerinizi okumaya, puanlama yapmaya, satın almanıya ve pazarınızda görülebilecek geri bildirim sağlamaya teşvik edebilirsiniz. Üstelik bu geri bildirimi dijital ortam üzerinden aldığınız için son derece hızlı ve kolaydır. Stratejilerinizin işe yarayıp yaramadığını öğrenebilir ve ona göre hızlıca değiştirebilirsiniz. 

Dijital pazarlama geleneksel pazarlamaya göre daha düşük maliyetlidir.

Tüm bu sonuçlara baktığımızda dijital pazarlamanın her anlamda daha işlevli olduğunu görüyoruz ki artık markalar da bunu farkında ve dijitale yatırım yapıyorlar. Ancak geleneksel pazarlama yöntemlerini de genelde dijitali desteklemek için kullanıyoruz. Müşteri memnuniyeti ve kalitesini artırmak için geleneksel mecraları minimum düzeyde kullanarak bütçenin asıl büyük payını dijitale ayırmak en mantıklı strateji gibi gözüküyor. Siz ne dersiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link