Mükemmel Bir İçerik Pazarlaması için Kaçınmanız Gereken 7 Basit Hata 0

 

Elbette pazarlama amaçlı bilgilendirici ve yararlı bir içerik hazırlamak göründüğü kadar kolay değildir. İçerik pazarlamasında yeni başlayanların birçoğunda görülen belli başlı basit hatalar olabiliyor ve bu hatalar çoğu kez içeriğin başarısız olmasına sebep oluyor. Etkili içerik pazarlaması için dikkat etmemiz gerekenler stratejimizi üst düzeye taşıyabilir. İşte yapmak üzere olduğunuz veya yapıyor olduğunuz 7 maddede topladığım o hatalar:

Bir plana veya bir stratejiye sahip değilsiniz

content

 

İçerik pazarlaması bütünden ayrılmaması gereken bir şeydir ve bir pazarlama stratejisi, içerik pazarlaması dahil tüm pazarlama yollarını kapsar. İçeriğinizi internet sitenizde veya sosyal medya gönderilerinizde göstermelisiniz ve müşterilere size bakmaları, sizi izlemeleri, takip etmeleri veya okumaları için bir neden vermelisiniz. Eğer içerik pazarlamanızı ayrı olarak düşünürseniz, müşterileriniz markanız veya şirketinizle ilgili büyük resmi göremeyeceklerdir.

Başarı şansınızı yükseltmek için bir hedef belirlemelisiniz ve bu hedefinize ulaşmanız için gerekli detayları sunan bir içerik stratejisi oluşturmalısınız.

Bir hedef belirlemek için hangi noktalara odaklanmanız gerektiğine karar vermelisiniz. En baştan birçok şey birden elde etmeye çalışmak neyin işe yaradığı ve neyin yaramadığını analiz etmeyi zorlaştırır. Daha fazla sosyal paylaşım üzerinden marka bilinirliği mi sağlamak istiyorsunuz? Bilgilendirici e-kitaplar yayınlamak ya da ücretsiz deneme sürümleri mi dağıtmak istiyorsunuz? Ya da sadece internet sitenize etkileşim mi sağlamak istiyorsunuz? İlk olarak neyi gerçekleştirmek istediğinizi bulmak size yardımcı olacaktır. Daha sonra kolaylıkla bu hedeflere ulaşmak için gerekli stratejinizi geliştirebilirsiniz.

Hedef kitlenizi anlamıyorsunuz

target-audience

Müşterilerinizin neye ihtiyacı olduğunu biliyor musunuz? Onların ilgisini nasıl çekeceğinizi biliyor musunuz? Hedef kitlenizi anlamak içerik pazarlamasının en önemli unsurudur. İçeriğinizi oluşturmadan önce, hedef kitlenizin kim olduğunu ve ne tür bilgilendirici içeriklerden hoşlandıklarını bilmeniz gerekiyor.

Kullanıcılar içeriğinizi okumaya karar verdiğinde, reklam kokan paragraflar okumak istemiyor; daha çok bilgi sahibi olmak için okuyorlar. Satış yapmanın yeri ve zamanı vardır. Müşterileriniz öncelikle size güvenebilmeli. Yani içeriğiniz size hizmet eden değil onlara hizmet eden bilgiler sunmalı. Müşteriler aradıkları cevaplara sahip olan markalara güveneceklerdir. Çünkü bu markalar hedef kitlelerinin ilgi alanlarını içerik stratejilerinde barındırıyorlar.

Eğer içeriğiniz hedef kitleniz için faydalı olursa, bu durum zamanla sizi kendi endüstrinizde güvenilir bir marka ve faydalı bir şirket yapabilir.

Başlık ve alt başlıklara, manşetlere önem vermiyorsunuzmapping-content

Kaliteli içerik internet sitenize güvenilirlik kazandırır ve böylece hedef kitleniz üzerinde iyi bir güven inşa etmiş olursunuz.

Başlık ve manşetlerle yaratıcı olabiliyorsanız, tık tuzağı başlıklar koyarak güvenilirliğinize zarar vermeyin. Bir okuyucu şöyle bir göz atmak için içeriğinize tıkladığında, başlıkta içeriğin ne olduğu söyleniyorsa verilen bilgiler de başlıkta söz verildiği gibi aynı olmalıdır. Okuyucular, markalar tarafından kendilerine sunulan içeriklerde eğlenceli ve ilginç başlıkların altında onunla alakası olmayan ya da beklentinin altında olan bir bilgiyle karşılaştıklarında o markaya olan güvenlerini kaybediyorlar.

Verilen başlıkların kalitesine dikkat edilmeli ve reklam kokan hareketlere başvurulmamalıdır. Son olarak, kalitesi yüksek ve etkili bir başlık belirlemede size kapsamlı destek sunabilen CoSchedule‘ı bir denemekte fayda var.

Paylaşmadan önce yazım hatalarını denetlemiyorsunuz

website

Dil bilgisi hataları yapmak sizi amatör gösterir. İçeriğinizi yayınlamadan önce her zaman yazım hatalarını denetlemelisiniz. İçeriğinizi (eğer İngilizce dilinde yazıyorsanız) ikinci bir defa kontrol etmenize yardımcı olabilecek birkaç ücretsiz araç var. Bunlardan en meşhur olan iki tanesi Hemingway Editor ve Grammarly. Zayıf bir anlatım ve hatalı bir gramer hedef kitlenin bizden ayrılıp başka bir kapıya gitmesi için yeterli olabilir.

SEO planı ve anahtar kelime araştırmasına önem vermiyorsunuz

arama-motoru-optimizasyonu1

Yazmaya başlamadan önce, hedef kitlenizi iyi tanıyın. Daha sonra hangi anahtar kelimelerin sizin şirketinizle veya ne yaptığınızla ilgili olduğunu belirleyin. Bunlara dikkat ederseniz ilgili bir aramada internet siteniz çok sayıda organik erişim elde edecektir.

Daha sonra, içeriğinizi bu anahtar kelimeleri kullanarak oluşturduğunuzdan emin olun. İşe yarar ve kaliteli bir içerik oluştururken başlığın anahtar kelimeleri içermesi, konu başlıkları ve gövde metni sağlam olması, her geçen gün organik arama derecenizi yükseltecektir.

Müşterilerinize yanıt vermiyorsunuz

customer-service-smile

Eğer sizinle iletişime geçmek isteyen müşterilerinize yanıt vermezseniz, onlara önem vermediğinizi düşüneceklerdir. İçerik pazarlamasının asıl amacı potansiyel müşterilerin ilgisini çekmektir. Bunun yolu da güvenlerini kazanmak ve size ulaşmak istemelerini sağlamak amacıyla işe yarar bilgiler sunmaktır. Müşteriler size ulaşmak istediğinde onları yanıtlamayı ihmal etmek, içerik pazarlaması yolunda yenilgiye uğradığınız anlamına gelir.

İçeriğinizi yayınlarken tanıtımını yapmıyorsunuz

content-marketing-2015

Sadece iyi bir içerik oluşturmak ne yazık ki yeterli değil. İçeriğinizin faydalı olabileceği insanlara ulaşmasından emin olmalısınız. Eğer şimdi yola koyulduysanız ve içerikleriniz vasıtasıyla bir marka bilinirliği inşa etmeye ihtiyacınız varsa, farklı ödeme seçenekleriyle farklı tanıtım araçları mevcut. Mesela Facebook, Twitter veya LinkedIn’de olduğu gibi sosyal medya reklamları ya da Google AdWords gibi tıklama başına maliyeti olan reklam seçenekleri gibi.

Bir içeriğin sponsorlu tanıtımını yaptıktan sonra bir de onun performans ölçünü analiz etmeniz gerekiyor. İçeriğiniz en çok nerelerde görüldü? Bir içerik bir önceki içeriğe göre daha mı çok etkileşim ve konuşulma oranı kazandı? İçeriğinizin performansını analiz etmek hedef kitlenizin ne tür içeriklere daha çok ilgi gösterdiklerini ölçmenize ve bir sonraki stratejinizde ne yapmanız gerektiğine yardımcı olacaktır.

 

İlerlemeniz üzerinde çalışmayı sürdürmek, her ayrıntıyı düşünmek neyin işe yaradığı ve neyin yaramadığını görmenize yardımcı olurken içerik pazarlamanızı da en etkili şekilde güçlendirmenizi sağlar.

Yeni medya ve kesintisiz iletişim alanları üzerinde araştırma ve çalışmalar yapıyor. Ayrıca kritik ve analitik düşünmeye önem veriyor. Sosyal medya stratejileriyle ilgili. Dijital pazarlama iletişimi alanındaki tecrübeleri yanında daima öğrenci.

Bir Cevap Yazın

2018’e Damgasını Vuracak Dijital Trendler Neler Olacak? 0

Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Me Consultancy kurucusu Murat Erdör, 2018 yılında dijital alanda öne çıkacak trendleri açıkladı. Trendlerle ilgili bilgi veren Murat Erdör, tüm dünyada öğrenmeye programlanmış yazılımların ve mobil kullanımının hızla artmasının, yaklaşık 2.5 milyar insanın aktif olarak kullandığı sosyal medya ağlarının çoğalmasının, nesnelerin interneti ve yapay zeka gibi teknolojilerdeki büyük yükselişin, 2018 yılında dijital alandaki pazarlama uygulamalarının önemini daha da artıracağının altını çizdi.

2018 yılına damgasını vurması beklenen dijital trendler şu şekilde:

Fijital pazarlama
Dünya’da bu süreç yaklaşık beş sene önce başlamış olsa da Türkiye’de fijital kavramının geçmişi henüz çok yeni. Yaklaşık 3-4 senedir Türkiye’de konuşulan fijital kavramı, fiziksel ile dijital deneyimleri harmanlayarak tüketiciye en doğru yoldan ve ölçümlenebilir şekilde ulaşılmasını sağlayacak yöntemlerden biri olacak.

Yapay zeka
Artık birçok alanda hizmet vermeye başlayan makineler ve yazılımlar da, tıpkı canlılar gibi topladıkları verileri işleyerek yeni şeyler öğreniyorlar. Öğrenen makinelere en yakın örneği, hemen her gün girdiğiniz Facebook. Yazılım, okuma alışkanlıklarınızı, kimin profilinde daha fazla vakit geçirdiğinizi, hangi gruplara ya da sayfalara yorum yaptığınızı sürekli kontrol ederek öğrenme sürecini geliştiriyor. Gelecek yıllarda Facebook örneğinde olduğu üzere öğrenmeye programlanmış yazılımların sayısı giderek artacak. Bu yazılımlar pazarlama ve dijital sektörler başta olmak üzere, birçok sektörün hedef kitlelerini doğru tespitine bir adım daha yaklaşılmasına olanak sağlayacak.

Mesajlaşma aplikasyonları
MIRC ile başlayan mesajlaşma geleneği, son dönemde Whatsapp ile hızla yükselişini sürdürüyor. Dünya genelinde aynı anda milyarlarca ileti bir kullanıcıdan, kullanıcı ya da kullanıcılara iletiliyor. Baş döndürücü sayıların olduğu bu alanda mesajlaşma aplikasyonlarının sayısının ve içerisindeki reklam alanlarının artması bekleniyor.

Live streaming videolar
İçerik her zaman kraldı ancak şimdi videolu içerikler daha da bir kral. Tüm sosyal medya platformlarının “live streaming” destekli bir altyapıya dönmeleri ile birlikte “izle ve geç” kavramı bu alanda iyice oturmaya başlayacak. Facebook’un ardından Twitter’ın da video içeriklerine dair düzenlemeleri, kullanıcıların ve bu alana ilgi duyan markaların daha sık şekilde video paylaşmalarını sağlayacak.

AR pazarlama
Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) son zamanların öne çıkan, pazarlama ve reklam sektörlerinin popüler konularından biri. Cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesi olarak tanımlayabileceğimiz Artırılmış Gerçeklik, müşterilerle bağlantı kurma ve katılımı artırma açısından yenilikçi ve yaratıcı bir yol olarak kabul ediliyor. Bu teknolojinin yaratacağı pazarın, 2022 yılına kadar 117.4 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Kısa süreli içerik
Periscope ile başlayan ve Snapchat, Scorp gibi uygulamalarla devam eden kısa süreli içerik kavramı, sosyal medyaya yön vermeye devam edecek. Paylaşılan içeriklerin belirli bir süre ile yayında kalması, markaların da stratejilerini bu hızlı tüketim çağına göre düzenlemesini gerektiriyor. Facebook’un canlı yayınları, Instagram Stories gibi uygulamalar “hızlı ve sonlu içerik” kavramını destekliyor.

VR pazarlama
Son dönemde teknolojisi ve popülerliği iyiden iyiye artan Virtual Reality (Sanal Gerçeklik) ve 360 derecelik videolar sayesinde pazarlama uzmanları, hedef kitleleri ile nasıl empati kuracaklarını ve onların davranış biçimlerini nasıl daha iyi anlayacakları öğrenmeye çalışıyorlar. Müşteriye sunulacak deneyimin önceden görülmesine ve hissedilmesine olanak sağlayacak sanal gerçeklik deneyimleri sayesinde birçok kurum, müşterisiyle daha sıkı bağlar kurma yoluna gidecek.

Chatbots
Yapay zeka formlarının hayatlarımıza girmesi şeklinde tanımlayabileceğimiz Chatbotslar, telefon ve bilgisayarlarımızı kullanma biçimimizi kesin olarak değiştirecek gibi gözüküyor. Chatbotslar, gelecekte kullanıcıların söylediklerini çok kısa sürede analiz edecek ve kullanıcıların isteklerini yerine getirmek için onları yönlendirecek uygulamalar olarak daha fazla hayatımıza girecek.

Sanal paralar
Baş döndürücü düzeydeki hızlı yükselişiyle sanal paranın web dünyasında popüler olmasına yol açan Bitcoin, hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmamasıyla dikkat çekiyor. Adını sıkça duysak da Bitcoin tek dijital para birimi değil. Günümüzde Bitcoin dışında oldukça popüler hale gelen ve altocin olarak adlandırılan Ethereum, Litecoin, Namecoin, Primecoin, Zcash gibi birçok yeni sanal para birimi mevcut. Bitcoin ve altcoin gibi sanal paralar popülerliklerini artıracak ve dijital alanın yükselen trendleri olmayı sürdürecek.

Daha öncesinde de sizler için 2017’deki İnternet, Mobil ve Sosyal Medya Trendleri‘ni araştırmıştık.

Pazarlamacılar Tinder’dan Neler Öğrenmeli? 0

Tinder’ı kullanmayan, kullanmasa da duymayan kalmadı. Ama yine de kısaca açıklamak gerekirse Tinder; yakınlıklarına bağlı olarak kullanıcıları özelliklerine göre eşleştiren bir mobil “date” uygulaması.

Tinder  2012 yılında piyasaya sürüldüğünden beri kullanıcı sayısı ve popülerliği giderek artıyor. İnsanlar uygulama üzerinden birbirlerinin fotoğraflarını sağa ya da sola kaydırarak iletişim kuruyorlar veya iletişimi reddediyorlar. 2017 itibariyle günlük kullanıcı sayısının 1.6 milyara ulaştığı varsayılıyor. Kullanıcılar günlük ortalama 36 dakikalarını Tinder’da geçiriyorlar ki Tinder’ın tanışma platformu ve geçiş aşaması olarak kullanıldığını düşünürsek bu çok uzun bir süre.

İnsanların neden Tinder’a ihtiyaç duyduğu veya ne amaçla kullandıkları sosyolojik bir araştırma konusu olabilir. Ancak biz bu yazıda Tinder’ın başarılı pazarlama taktiklerini konuşacağız. Tinder neden bu kadar başarılı oldu?

Tüm reklamcıların, pazarlamacıların bildiği bir şey vardır; tüketici davranışlarında duygular mantıktan önce gelir. Ürün veya hizmet satın alma eylemine karar verdirmek potansiyel tüketicinin duygularına hitap etmekle mümkündür. Tüketimin bugün geldiği noktayı göz önünde bulundurursak satın almanın ihtiyaç ile doğru orantılı olmadığı oldukça açık. Ayaklarımızı korumak için ayakkabıya ihtiyaç duyarız evet ama neden onlarca ayakkabımız var? Sahip olduğumuz araba gerçekten ayağımızı yerden kesse yetiyor mu yoksa rengi, modeli de önemli mi?  Demek ki bizi tüketmeye iten başka sebepler var…

Tüketici iki temel duyguyla hareket eder:

  1. Tatmin olma arzusu.
  2. Acıdan kaçma.

Tinder’ı baz aldığımızda kullanıcılar beğenilerek tatmin olma arzularını gideriyorlar, reddedilmekten korkarak da acıdan kaçıyorlar. Reddedilme insanlık tarihinin başından beri korkulu bir rüyadır. İlkel toplumlarda reddedilme soyunu devam ettirememe hatta uzun vadede dışlanma ölümle bile sonuçlanabiliyordu. Ancak Tinder’da ise reddedilmek söz konusu değil çünkü eşleşmenin sağlanabilmesi için iki tarafın da birbirini beğenmesi gerekiyor. Yani eğer reddedildiyseniz o kişiyle zaten iletişime geçmiyorsunuz. Dolayısıyla konuşma başladığında iki taraf da reddedilmediği, beğenildiği özgüveniyle iletişime başlıyor ve acıdan kaçması gerekmiyor. Tinder başlı başına acıdan kaçma ve haz alma üzerine kurulmuş bir düzen aslında. Tinder’ın başarısının köşe taşlarını da bu tüketici zihniyeti oluşturuyor.

Tinder aslında gerçek hayatın bir mobil yansıması. İnsanlar gerçek hayatlarında hızlı kararlar verirler ve burada ilk önceliği fiziksel kaygılar alır. Bu bir ürün için de böyledir duygusal bir eşleşme için de böyle. Eskiden de böyleydi şimdi de… Görücü usulü evliliklerde bile gelin; damadın annesi, yengesi vs tarafından önce görülür beğenilirdi. Sonra ailesi araştırılır, bilgisi görgüsü öğrenilirdi. Tinder’dan önceki yakın çağa gidersek  “Seni biriyle tanıştıracağım, birbirinize çok uygunsunuz” teklifi hemen “Fotoğrafı var mı?” sorusunu peşinden getirmiyor muydu?

Dış görünüş çok önemli elbet ama yeterli mi? Tabi ki değil. Dışarıdan beğendiniz peki içi nasıl? Neleri seviyor, ortak nelerimiz var, ne konuşabiliriz? İşte burada Tinder’ın başarısı süper hızlı eşleştirmeler. Tek tek okuduğunuz kitapları, sevdiğiniz filmleri, müzikleri yazmanız gereken bir yer yok. Facebook hesabınızla giriş yaptığınız için Tinder sizi zaten otomatik olarak eşleştirir ve zaman kaybetmenize gerek kalmaz.

İnsanların her an her yerde elektronik cihazlarla meşgul oldukları, kitapların önemli yerlerinin altını çizen uygulamalar aracılığıyla kitabı okumak zorunda kalmadan da bilgiyi hap gibi yutabildiğimiz, televizyon izlerken tabletten İnstagram’ı telefonlardan Twitter’ı güncelleyek her şeye aynı anda hakim olabildiğimiz bir çağda yaşıyoruz. Dolayısıyla gönül işlerinin de hızlanması ve güncellenmesi gerekiyordu. Tinder işte tam olarak bunu yaptı ve tüketiciye uyum sağladı. Yani Tinder’ın dünya çapında 36 farklı dilde ve 196 ülkede en çok kullanılan uygulamalardan birisi olmasının altında yatan şey aslında tüketici beklentilerini bu denli karşılayabilmesi ve gerçekçiliği. Tinder’ın bu denli büyümesinin altında, haz, ödül ve acıdan kaçma bileşenleri yatıyor.

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link