Mükemmel Bir İçerik Pazarlaması için Kaçınmanız Gereken 7 Basit Hata

 

Elbette pazarlama amaçlı bilgilendirici ve yararlı bir içerik hazırlamak göründüğü kadar kolay değildir. İçerik pazarlamasında yeni başlayanların birçoğunda görülen belli başlı basit hatalar olabiliyor ve bu hatalar çoğu kez içeriğin başarısız olmasına sebep oluyor. Etkili içerik pazarlaması için dikkat etmemiz gerekenler stratejimizi üst düzeye taşıyabilir. İşte yapmak üzere olduğunuz veya yapıyor olduğunuz 7 maddede topladığım o hatalar:

Bir plana veya bir stratejiye sahip değilsiniz

content

 

İçerik pazarlaması bütünden ayrılmaması gereken bir şeydir ve bir pazarlama stratejisi, içerik pazarlaması dahil tüm pazarlama yollarını kapsar. İçeriğinizi internet sitenizde veya sosyal medya gönderilerinizde göstermelisiniz ve müşterilere size bakmaları, sizi izlemeleri, takip etmeleri veya okumaları için bir neden vermelisiniz. Eğer içerik pazarlamanızı ayrı olarak düşünürseniz, müşterileriniz markanız veya şirketinizle ilgili büyük resmi göremeyeceklerdir.

Başarı şansınızı yükseltmek için bir hedef belirlemelisiniz ve bu hedefinize ulaşmanız için gerekli detayları sunan bir içerik stratejisi oluşturmalısınız.

Bir hedef belirlemek için hangi noktalara odaklanmanız gerektiğine karar vermelisiniz. En baştan birçok şey birden elde etmeye çalışmak neyin işe yaradığı ve neyin yaramadığını analiz etmeyi zorlaştırır. Daha fazla sosyal paylaşım üzerinden marka bilinirliği mi sağlamak istiyorsunuz? Bilgilendirici e-kitaplar yayınlamak ya da ücretsiz deneme sürümleri mi dağıtmak istiyorsunuz? Ya da sadece internet sitenize etkileşim mi sağlamak istiyorsunuz? İlk olarak neyi gerçekleştirmek istediğinizi bulmak size yardımcı olacaktır. Daha sonra kolaylıkla bu hedeflere ulaşmak için gerekli stratejinizi geliştirebilirsiniz.

Hedef kitlenizi anlamıyorsunuz

target-audience

Müşterilerinizin neye ihtiyacı olduğunu biliyor musunuz? Onların ilgisini nasıl çekeceğinizi biliyor musunuz? Hedef kitlenizi anlamak içerik pazarlamasının en önemli unsurudur. İçeriğinizi oluşturmadan önce, hedef kitlenizin kim olduğunu ve ne tür bilgilendirici içeriklerden hoşlandıklarını bilmeniz gerekiyor.

Kullanıcılar içeriğinizi okumaya karar verdiğinde, reklam kokan paragraflar okumak istemiyor; daha çok bilgi sahibi olmak için okuyorlar. Satış yapmanın yeri ve zamanı vardır. Müşterileriniz öncelikle size güvenebilmeli. Yani içeriğiniz size hizmet eden değil onlara hizmet eden bilgiler sunmalı. Müşteriler aradıkları cevaplara sahip olan markalara güveneceklerdir. Çünkü bu markalar hedef kitlelerinin ilgi alanlarını içerik stratejilerinde barındırıyorlar.

Eğer içeriğiniz hedef kitleniz için faydalı olursa, bu durum zamanla sizi kendi endüstrinizde güvenilir bir marka ve faydalı bir şirket yapabilir.

Başlık ve alt başlıklara, manşetlere önem vermiyorsunuzmapping-content

Kaliteli içerik internet sitenize güvenilirlik kazandırır ve böylece hedef kitleniz üzerinde iyi bir güven inşa etmiş olursunuz.

Başlık ve manşetlerle yaratıcı olabiliyorsanız, tık tuzağı başlıklar koyarak güvenilirliğinize zarar vermeyin. Bir okuyucu şöyle bir göz atmak için içeriğinize tıkladığında, başlıkta içeriğin ne olduğu söyleniyorsa verilen bilgiler de başlıkta söz verildiği gibi aynı olmalıdır. Okuyucular, markalar tarafından kendilerine sunulan içeriklerde eğlenceli ve ilginç başlıkların altında onunla alakası olmayan ya da beklentinin altında olan bir bilgiyle karşılaştıklarında o markaya olan güvenlerini kaybediyorlar.

Verilen başlıkların kalitesine dikkat edilmeli ve reklam kokan hareketlere başvurulmamalıdır. Son olarak, kalitesi yüksek ve etkili bir başlık belirlemede size kapsamlı destek sunabilen CoSchedule‘ı bir denemekte fayda var.

Paylaşmadan önce yazım hatalarını denetlemiyorsunuz

website

Dil bilgisi hataları yapmak sizi amatör gösterir. İçeriğinizi yayınlamadan önce her zaman yazım hatalarını denetlemelisiniz. İçeriğinizi (eğer İngilizce dilinde yazıyorsanız) ikinci bir defa kontrol etmenize yardımcı olabilecek birkaç ücretsiz araç var. Bunlardan en meşhur olan iki tanesi Hemingway Editor ve Grammarly. Zayıf bir anlatım ve hatalı bir gramer hedef kitlenin bizden ayrılıp başka bir kapıya gitmesi için yeterli olabilir.

SEO planı ve anahtar kelime araştırmasına önem vermiyorsunuz

arama-motoru-optimizasyonu1

Yazmaya başlamadan önce, hedef kitlenizi iyi tanıyın. Daha sonra hangi anahtar kelimelerin sizin şirketinizle veya ne yaptığınızla ilgili olduğunu belirleyin. Bunlara dikkat ederseniz ilgili bir aramada internet siteniz çok sayıda organik erişim elde edecektir.

Daha sonra, içeriğinizi bu anahtar kelimeleri kullanarak oluşturduğunuzdan emin olun. İşe yarar ve kaliteli bir içerik oluştururken başlığın anahtar kelimeleri içermesi, konu başlıkları ve gövde metni sağlam olması, her geçen gün organik arama derecenizi yükseltecektir.

Müşterilerinize yanıt vermiyorsunuz

customer-service-smile

Eğer sizinle iletişime geçmek isteyen müşterilerinize yanıt vermezseniz, onlara önem vermediğinizi düşüneceklerdir. İçerik pazarlamasının asıl amacı potansiyel müşterilerin ilgisini çekmektir. Bunun yolu da güvenlerini kazanmak ve size ulaşmak istemelerini sağlamak amacıyla işe yarar bilgiler sunmaktır. Müşteriler size ulaşmak istediğinde onları yanıtlamayı ihmal etmek, içerik pazarlaması yolunda yenilgiye uğradığınız anlamına gelir.

İçeriğinizi yayınlarken tanıtımını yapmıyorsunuz

content-marketing-2015

Sadece iyi bir içerik oluşturmak ne yazık ki yeterli değil. İçeriğinizin faydalı olabileceği insanlara ulaşmasından emin olmalısınız. Eğer şimdi yola koyulduysanız ve içerikleriniz vasıtasıyla bir marka bilinirliği inşa etmeye ihtiyacınız varsa, farklı ödeme seçenekleriyle farklı tanıtım araçları mevcut. Mesela Facebook, Twitter veya LinkedIn’de olduğu gibi sosyal medya reklamları ya da Google AdWords gibi tıklama başına maliyeti olan reklam seçenekleri gibi.

Bir içeriğin sponsorlu tanıtımını yaptıktan sonra bir de onun performans ölçünü analiz etmeniz gerekiyor. İçeriğiniz en çok nerelerde görüldü? Bir içerik bir önceki içeriğe göre daha mı çok etkileşim ve konuşulma oranı kazandı? İçeriğinizin performansını analiz etmek hedef kitlenizin ne tür içeriklere daha çok ilgi gösterdiklerini ölçmenize ve bir sonraki stratejinizde ne yapmanız gerektiğine yardımcı olacaktır.

 

İlerlemeniz üzerinde çalışmayı sürdürmek, her ayrıntıyı düşünmek neyin işe yaradığı ve neyin yaramadığını görmenize yardımcı olurken içerik pazarlamanızı da en etkili şekilde güçlendirmenizi sağlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yeni medya ve kesintisiz iletişim alanları üzerinde araştırma ve çalışmalar yapıyor. Ayrıca kritik ve analitik düşünmeye önem veriyor. Sosyal medya stratejileriyle ilgili. Dijital pazarlama iletişimi alanındaki tecrübeleri yanında daima öğrenci.

Bir Cevap Yazın

Facebook ve Google’ın Siyasi Reklamlarla Başı Dertte

Facebook

Facebook, Google ve diğer çevrimiçi platformlarda yayınlanan siyasi propaganda içerikli reklamlar, artık Federal Seçim Komisyonu tarafından çizilen çerçeve kapsamında ve daha sıkı kurallarla denetlenmek isteniyor.

Komisyonda Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Demokrat Parti üyesi Ellen Weintraub’un paylaştığı teklif radyoda, televizyonda ve basılı reklamlarda yayınlanan siyasi içerikli reklamlarda olduğu gibi, internette yer alan politik reklamların da kaynağının açıklanmasını şart koşuyor. Kongre, konuyla ilgili ciddi bir düzenleme olarak kabul edilen tasarıyı, 8 Mart’taki halka açık oturumda tartışacak.

Siyasi içerikli internet reklamları ABD’de oldukça popüler durumda.

Hatırlayacağınız üzere, Rusya’nın Donald Trump’ın kazandığı 2016 yılındaki ABD Başkanlık Seçimi‘ni sosyal ağlarda ve dijital ortamlarda manipüle ettiğine, Amerikan halkı üzerinde algı operasyonu yaptığına, hatta belli yöndeki propagandalara seçim sonuçlarını değiştirecek derecede maddi destek verdiğine dair iddialar hâlen sürüyor.

Kongrenin gündemine getirilen tasarı buradan hareketle, hem bu iddiaları daha yakından inceleyebilmek hem de benzer şüphelerin tekrarlanmaması için Facebook ve Google gibi dijital alandaki dev platformların, yayınladıkları siyasi içerikli reklamların sponsorlarının kim olduğu, bu reklamlara ne kadar para harcandığı, reklamların hangi kesimleri hedeflediği ve benzeri birçok noktada hem Beyaz Saray’a hem de Kongre’ye açıklama yapması kuralını getiriyor.

Federal Election Commission
Federal Seçim Komisyonu’nun gündeme getirdiği tasarı, siyasi içerikli internet reklamlarına sıkı denetim getiriyor.

Federal Seçim Komisyonu’nun teklifi, siyasal propaganda çalışmalarını, siyasi partileri ve teknoloji şirketleri de dahil olmak üzere federal seçimleri etkileyebilecek diğer kurumları kapsıyor. Bu durumda, söz konusu kapsamda faaliyet gösteren taraflara ait platformların ilgili mevzuata uyum sağlayacak hâle gelmesi gerekecek.

Yine de hikâyenin burada başlamadığını, konunun tâ 2011’e kadar uzandığını da belirtmemiz gerekiyor. Facebook o yıl, reklamlardaki “sponsorlu” ifadesinin sponsorun kimliğine dair bilgi vermediğini ve sponsorun internet sitesine yönlendirme yapmadığını belirterek Federal Seçim Komisyonu’ndan bu konuda muafiyet talep etmişti. Konu komisyonda görüşülmüş ama herhangi bir karar bağlanamamıştı.

Vladimir Putin
Rus manipülasyonuyla ilgili başı en çok ağrıyan platformlardan biri de Facebook.

2015 ve 2016 yıllarında Facebook, Google ve diğer bazı önemli internet sitelerinin Ruslar tarafından, Amerikan halkını politik konularda etkilemek amacıyla kullanıldığının ortaya çıkması, doğal olarak bu konunun komisyon tarafından yeniden gündeme getirilmesine yol açtı. Açıkçası komisyon bu sefer, sert kurallar koymakta ve sıkı denetim getirmekte kararlı görünüyor.

Nitekim söz konusu tasarı, internette metin veya görsel grafik biçimindeki siyasi içerikli reklamlarda reklamverenin adının yeterli büyüklükte ve açıkça okunabilir harflerle yazılmasını zorunlu tutuyor. Dijital müzik platformları ve internet radyolarında verilen politik reklamlar da düzenlemeden nasibini alacak. Zira buralarda verilen siyasi reklamlar sözlü feragatnameleri içermek zorunda olacak ve çevrimiçi video ve sesli mesaj yoluyla reklam veren adayların ad ve soyadlarını tam olarak belirterek “Bu mesajı onaylıyorum” ifadesini ekleyecek. Tasarı yasalaşırsa, internetteki ücretsiz içerikleri de etkileyecek. Örneğin YouTube’a ücretsiz bir şekilde video yükleyen siyasi kuruluş veya kişi, içerikten sorumlu olduğunu belirtecek. Mevcut yasada bu durum yalnızca reklamlı olarak paylaşılan politik videolarda sınırlı.

Tasarı yasalaşırsa, yeni düzenlemeden YouTube da derinden etkilenecek. Sponsorlu ya da sponsorsuz her siyasi reklamda yeni kıstaslar aranacak.

Komisyondan geçmesi için Cumhuriyetçi Parti’nin desteği gereken tasarı, sanal ve artırılmış gerçeklik konuları da dahil olmak üzere, teknolojik gelişmelerin yasal çerçevede düzenlenmesi yolunda önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

Federal Seçim Komisyonu’nun (FEC) internetteki politik reklamların yasal yönden düzenlenmesine ilişkin ilk girişimi elbette bu değil. Komisyon 2006 yılında Youtube’dan, bu platformda bireyler veya kimi gruplar tarafından satın alınan çevrimiçi siyasi reklamların ne kadara mal olduğuna dair bilgi vermesini istemişti. Hatta bu istek, başka sitelerde banner olarak bulunan ücretli politik reklamların tamamını da kapsar nitelikteydi. Komisyon, blog ve benzeri kişisel görüş içeren bazı dijital iletişim kanallarını ise bundan muaf tutmuştu.

Görünüşe göre, 2011 yılında FEC’in taleplerine direnen Facebook’u bu sefer daha zor bir mücadele bekliyor.

Tasarının yasalaşıp yasalaşmayacağı şimdilik meçhul. Fakat kendi durumumuza dönüp baktığımızda, bilişim hukuku konusunda henüz yeterli sayıda ve nitelikte insan kaynağının bile olmadığı ülkemizde, buna benzer çalışmaları görmek şimdilik yalnızca bir hayal olarak duruyor. Çünkü bilişim hukukunun genellikle sansüre yasal dayanak olarak kullanıldığı ve bunun kanıksandığı bir ortamda, politik reklamların kaynağını sorgulamak üst düzeyde bir şeffaflık ve hesap verebilirlik anlayışı ile özel uzmanlık gerektiren kalifiye insan kaynağına ihtiyaç duyar.

Peki, ABD’de gündeme gelen bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Siyasi amaçla verilen çevrimiçi reklamların kaynağının ayrıntılı bir şekilde sorgulanması ve en derin noktalarına kadar devlet kurumlarına bilgi verilmesi bir şeffaflık göstergesi mi, yoksa siyasi propaganda özgürlüğünü gelecekte kısıtlayabilecek bir düzenleme mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tüketicilerin %72’si Videolu İçerikleri Tercih Ediyor

Yeni bir yılın başlangıcıyla önümüzde ki bu 12 aylık sürenin, video pazarlamacılar açısından  nasıl bir süreç olacağını görmenin zamanı geldi.

Sizler için tam dört yıllık video pazarlama anketi sonuçları Wyzowl’da yayımlandı. Ortaya çıkan sonuçlara göre hem video pazarlamacılar hem tüketiciler açısından bu yıl büyük bir yıl olacak.

Paylaşacağımız istatistikler 2017’nin Aralık ayında 570 tane farklı katılımcıyı araştırarak toplandı. Katılımcılar hem pazarlama uzmanlarından hem çevrimiçi tüketicilerden oluşuyordu. Katılılımcılar pazarlamacılar ve tüketiciler olarak iki kategoriye ayrıldı.

Video kullanımı artıyor

İşletmelerin %81’i videoyu pazarlama aracı olarak kullanıyor. (2017)

Video kullananların %99 ise 2018’de de kullanmaya devam edeceğini söylüyor.

Video kullanmayanların %65’i ise 2018’de başlayacaklarını söylüyor.

Birçok video izliyoruz

İş yerinde izlediğimiz video içeriğine, çevrimiçi gösterilen video hizmetlerine kadar video hayatımızın bir parçası haline geldi. Bizde katılımcılara özellikle tipik bir günde ne kadar video izlediklerini sorduk. Sonuçlarda günde ortalama 1.5 saat video izlendiği sonucunu bulduk. Ayrıca katılımcıların %15’i ise günde 3 saatten fazla video izlediklerini söylediler.

Pazarlamacılar işlerini yapmalarına yardımcı olmak için videoya güveniyorlar

 Pazarlamacıların %97’si videonun ürün veya hizmetlerin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

%76’sı ise videonun satışları arttırmada etkili olduğunu söylüyor.

%47’sı video sayesinde gelen soruların azaldığını söylüyor.

%76’sı trafiğin artmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

%80’i videonun web sitelerinde kalma süresini arttırdığını söylüyor.

%95’i insanlar bir ürünü almak istediklerinde onun hakkında daha fazla bilgi almak için açıklayıcı videolara ihtiyaç duyuyorlar.

%81’i insanlar bir markanın videosunu izleyerek onu almaya daha kolay ikna oluyorlar.

%85’i markalardan daha fazla video görmek istediklerini söylüyor.

Tüketiciler videoyu seviyor

Videolar müşterilerimiz gibi bizler için önemli değere sahip. Hem videonun hem yazının bulunduğu bir sayfada müşterilerin %72’si videoyu tercih ediyor.

Paylaşmayı seviyoruz

İnsanlar genelde eğlenceli videoları paylaşmayı seviyorlar. Yapmanız gereken ise belirli bir kitlenin ilgileneceği video içeriğini oluşturmak. Bu sayede tüketicilerin %83’ü bunu kendi sitelerinde arkadaşlarıyla paylaşacaktır.

Linkedln 2018’de uçmak için hazır

Katılımcılarımıza farklı platformlar hakkında sorular sorduk. Facebook, Youtube, Snapchat, linkedln gibi… Şaşırtıcı bir şekilde ilk sırada linkedln geldi. Şuanda pazarlamacıların yalnızca  %38’i videolarını linkedln üzerinden paylaşırken 2018’in devamında %55’inin yani yarısından fazlasının da kullanacağını söylediler.

Kaynak: blog.hubspot.com

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link