MOM AND KIDS ZONE by Game Kudra İletişim Topluluğu 1

“ANNE – ÇOCUK EKSENİNDE İLETİŞİM” YAZI DİZİSİ NE ANLATACAK…

İletişim sektörü “anne ve çocuk” ekseninde döner, bu yadsınamaz bir gerçektir. Aklınıza gelen pek çok sektörde ana oyuncu “anne-kadındır”, onu ise yetiştirmekte olduğu birey ve ihtiyaçları takip eder.

Ve çocuklar, 0-3 yaş arasında annelerinin kontrolünde alışveriş ederken, 3 yaştan itibaren ailelerin alışveriş kararlarında, tepinerek, rica ederek, “bana ne, bana ne alacağım” diyerek etkili olmaya başlarlar.

Ve biz iletişimciler, bu 2 hedef kitleye ulaşmamız gerektiğinin uzun yıllardır farkındayız. Farkındalığımız bizi, tüketici davranış araştırmalarına, etnografik araştırmalara, yetmez shopalong’lara hatta yabancı kaynaklara yöneltirken, nedense brieflerimiz, “Anne 33 yaşında 2 çocuklu” nun ötesine geçemedi. Oysa ki, hem ülkemizde hem de dünyada en az 3 farklı anne profili yaşarken, çocuklar da yaş dönemlerine göre farklı beklentiler ve motivasyonlar içerisindeydiler.

1996-2001 yılları arasında uluslararası pek çok ajansın aslında bu alanda uzmanlaşmış departmanları vardı. Krizler nedeniyle tek tek kapandılar ve ajans içerisinde devam ettirildi süreç. Oysa dinamikleri,  çocuklarının ilerleyen yaşlarına göre değişen anneler, hem ülkemizde hem de dünyada daha detaylı analiz edilmeyi, daha fazla proje ile gönüllerinin fethedilmesini hak ediyorlar.

Çocuklarla ve annelerle ilgili pek çok kitap bulabilirsiniz. Bir sürü materyal mevcut ama bunun pazarlama yansıması konusunda elimizdeki kaynaklar ne yazık ki sınırlı…

Anne olduktan sonra işime ve hedef kitlelere bakışım değişti. Eskiden sadece “ iç görü” diyerek üzerine kampanya hazırladığımız ve geriye dönüp baktığımda, kısır bulduğum her bir duygu ve düşünceyi, bugün içselleştirebiliyorum, somutlaştırıyorum. Artık bir tatil köyüne gittiğimde, oyun alanı ve kafenin mesafesini dert ediyor, hazır gıdaların etiketlerini okuyor, okul seçimi için veli peşinde koşuyor, oyuncak seçimi için pedagoglara danışıyor, evde daha yaratıcı bir ortam nasıl sunarımın ipuçlarını arıyorum. Yalnız mıyım? Kesinlikle değilim. Benim gibi onlarca kadın, en doğru kaynağa, en doğru bilgiye ulaşmak için sadece eşine dostuna sormuyor, araştırıyor, öğrenmek için çaba harcıyor.

Kariyerlerimi ve ailemi dengede tutmak için, dünyadaki pek çok anne gibi ben de çaba harcıyorum. İletişimci bile olsam, çocuğum ve kendim için alışverişe çıktığımda sıradan bir tüketici haline geliyorum. Ve o anda aslında çocuğumla, benim ne derece farklı motivasyonlarım olduğunu yakından gözlemleme ve deneyimleme imkânı buluyorum.

Madem durum bu diyerek, Mom and Kids Zone’u hayata geçirmeye karar verdim. Bu yazı dizisi size gül bahçesi vaat etmiyor. Bu yazı dizisi size, “gerçek” anne içgörülerini, hatta anne itiraflarını, uzman görüşlerini, hatalarımızı, doğrularımızı, çocuklarımıza sunabileceklerimizi, annelere markaların vaat etmesi gerekenleri, firmalara kendilerine neler katabileceklerini, iletişimcilere dönem, sektör bazlı ipuçlarını vaat ediyor.

Her bölümde detaylı analizler ve veriler sunarken, bölüm sonlarında iletişimcilere ve markalara özel önerilere yer vereceğim. Yine bölümlerimizin lezzetini çoğaltacak röportajlara ve videolara yer vereceğiz. Kimi zaman bir anne ile konuşacağız, kimi zaman bir STK gönüllüsü ile kimi zamansa bir ünlü anneyi konuk alacağız. Alanımız geniş, söylenecek çok sözümüz var. İşin bence en heyecanlı tarafı, bu yazı dizindeki verilerin, benim oğlum büyüdükçe ve yaşadıklarım değiştikçe daha da zenginleşecek olması.

Bölüm Bölüm Paylaşacağım İçeriklerde Neler Olacak Derseniz:

 1. Anne – çocuk ekseninde pazarlama neden önemlidir? Rakamlar, veriler öneriler paylaşacağım sizinle.
 2. Anneler- Çalışan Anneler: ÇOCUK DA YAPARIM KARİYER DE” MASALININ SONU… Onların motivasyonlarına, beklentilerine ışık tutacağım. Ayrıca özel konuklar alacak ve “anne itirafları” ve “uzman görüşleri” dinleyeceğiz.
 3. Anneler- İşi bırakan anneler: “SENİN YENİ KARİYERİN ARKA ODADA UYUYOR BEBEĞİM!”. Onların motivasyonlarına, beklentilerine ışık tutacağım. Ayrıca özel konuklar alacak ve kariyerine ara veren annelere umut aşılamak, onları pazarlama7 iletişim alanlarında nasıl değerlendirebiliriz uzmanlardan görüşler alacağız.
 4. Anneler- Ev kadını anneler: EVLİ, ÇOCUKLU, MUTLU MU?”
 5. Anneler: Ortak paydaları ve onlara ulaşma yollarını iletişimci meslektaşlarım için derleyeceğim.
 6. İletişimcilere Öneriler- Doğum Öncesi Dönem
 7. İletişimcilere Öneriler – Bebeğim Büyüyor Dönemi
 8. İletişimcilere Öneriler – İlerleyen Dönemler
 9. Sektör Bazlı Öneriler – Moda, teknoloji, gıda vb. sektörlere özel öneriler ve fikirlere yer vereceğim
 10. Çocuklar
  1. Yaş kırımlarına göre davranış modelleri, iç görüleri, beklentileri ve motivasyonları
  2. Yaş kırılımlarına göre kahraman seçimleri
  3. Onlara ulaşma yolları

Bu yazı dizisini hazırlamamda bana destek olanlara, kocaman teşekkürlerim var:

En başta, oğlum Mert Egemen Güçlü, senin sayende artık işime daha farklı bakıyorum,

Değerli Game Kudra İletişim Platformu meslektaşlarım, benden desteklerini asla esirgemeyen, Gürkan Bayındır, Eda Şenyurt, Zeynep Göktürk Gürel, Oğuz Erdurak,

En samimi duygularını benimle paylaşan konuklarıma ve yazı dizisini yayınlayan Pazarlamasyon Ekibi ’ne gönülden teşekkür ederim.

Hadi başlayalım…

 

Esra Baykal; İtalyan Filolojisi, Marmara Üniversitesi MBA mezunu, moderatör ve marka stratejistidir. Leo Burnett, Pars McCANN Erickson gibi uluslararası reklam ajanslarının yanı sıra yerel pek çok reklam ajansı, digital ajans ve kurumsal firmada marka stratejisti ve danışman olarak görev almıştır. 2012 yılından beri sahibi olduğu iletişim ve pazarlama danışmanlığı firması olan GAME KUDRA’da, ölümsüz ve zamana kafa tutan markalar yaratmak için çalışmaktadır. Game Kudra, sadece Türkiye'de değil, Arnavutluk, Azerbaycan ve Rusya'da da tüketici iç görülerine ve pazar bilgilerine hakimdir.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

‘Nike By You’ Lab: Tasarlayın, 90 Dakikada Ayağınıza Giyin 0

Alışverişte zor karar verenlerden misiniz? Birçok seçenek arasında hala kendinize uygun bir çift ayakkabıyı bulamadınız mı? Neden mağaza gezerken saatlerce uğraşasınız ki? Spor denilince akla gelen ilk markalardan olan Nike, size kendi ayakkabılarınızı tasarlama imkanı veriyor.

Ee bunu birçok marka artık  kendi websitesi üzerinden sağlıyor diyebilirsiniz, haklısınız da. Ancak Nike, tasarım laboratuvarı “Nike by You” ile kendinize özel tasarladığınız ayakkabıyı 90 dakika içinde ayağınıza giyme imkanı sağlıyor.

Geleceğin alışveriş deneyimi, alışverişte kişiselleştirme gibi kavramlar hayatımızda sıklıkla var olmaya başlamışken gelin size geleceğin alışveriş deneyimi tam olarak nasıl oluyormuş gösterelim.

New York’un Soho semtinde bulunan tasarım laboratuvarı, gelecekte tasarım ayakkabımeselesinin nasıl kökten değişime uğrayacağının işaretini bugünden veriyor.

Marka tarafından Nike Maker’s Experience ismi verilen bu olay, geleneksel ayakkabı üretimine dijital tasarım dokunuşu katmak olarak açıklanıyor.

Nike tarafından, Maker’s Experience için özel üretilen Nike Presto X ayakkabı üzerine bir kısmı Nike tarafından sağlanan ya da o anda karar verdiğiniz tasarımlar, sizin tercihleriniz doğrultusunda ayakkabı üzerine desen olarak işleniyor. Öyle ki hangi desenin nerede durabileceğine siz karar veriyorsunuz.

Değişimi gerçek zamanlı yakalayan Nike By You teknolojisi, müşterilere ayakkabının ayakta nasıl duracağını da gösteriyor. Tüm süreçler tamamlandığında ayakkabının üretimi bir saatten daha az bir sürede bitiriliyor.

Kendi sporcuları ile yaşadıkları tasarım deneyimini müşterileri ile de yaşamak isteyen Nike, kendi hikayelerini anlatan ayakkabıları seven sporcuların yaşadığı bu hissi, müşterilerine de yaşatmak istemiş. Bu nedenle bir çok farklı hikayeyi ayakkabılarında anlatmak için bu etkinliği planlamışlar.

Sizce de geleceğin alışveriş deneyimi tam olarak bu değil mi?

 

 

Facebook’ta Özgeçmişiniz İle İş Bulma Özelliği Geliyor 0

Facebook 2 milyar kullanıcısına öyle özellikler sunuyor ki artık yeni gelen güncellemelerle beraber diğer uygulamaları pek kullanmayacağız gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook üzerinden yemek siparişi verebilme özelliğini duymuştuk. Şimdi ise Facebook’ta, LinkedIn gibi özgeçmiş oluşturabileceksiniz ve iş başvurusunda bulunabileceksiniz.

Bilindiği üzere Facebook’ta birçok iş arama/bulma bazlı sayfalar bulunuyor. İşte Facebook’un bu özelliği mesleki ve eğitimsel geçmişinizi daha ayrıntılı bir şekilde sunmanıza ve oradan iş başvurusunda bulunmanıza olanak tanıyor. Ayrıca aldığınız eğitimleri, sertifikaları, kursları ve yetenekleri profilinizde kaydedip görüntüleyebileceksiniz.

ABD’deki bazı kullanıcılar yalnızca deneme sürümünü kullanabildiler. Türkiye’de ise şu an bu bilgileri profilimizde görmek mümkün olmayacak. Ancak LinkedIn’nın kullanım sıklığından dolayı Facebook’un bu uygulamasının büyük kitlelere ulaşma ihtimali yüksek gibi görünüyor. Eğer beklenen ilgi görülürse bu uygulamanın yakında Türkiye’de de kullanılmaya başladığını görebiliriz.

Bir Facebook sözcüsü ilk olarak The Next Web’e yaptığı açıklamada bu özelliği duyurmuştu. “Facebook’ta her zaman yeni ürün ve hizmetler üretip test ediyoruz, şu anda insanların ve işletmelerin Facebook’ta iş bulmalarına yardımcı olacak özgeçmiş özelliğini test ediyoruz.”

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link