MOM AND KIDS ZONE by Game Kudra İletişim Topluluğu

“ANNE – ÇOCUK EKSENİNDE İLETİŞİM” YAZI DİZİSİ NE ANLATACAK…

İletişim sektörü “anne ve çocuk” ekseninde döner, bu yadsınamaz bir gerçektir. Aklınıza gelen pek çok sektörde ana oyuncu “anne-kadındır”, onu ise yetiştirmekte olduğu birey ve ihtiyaçları takip eder.

Ve çocuklar, 0-3 yaş arasında annelerinin kontrolünde alışveriş ederken, 3 yaştan itibaren ailelerin alışveriş kararlarında, tepinerek, rica ederek, “bana ne, bana ne alacağım” diyerek etkili olmaya başlarlar.

Ve biz iletişimciler, bu 2 hedef kitleye ulaşmamız gerektiğinin uzun yıllardır farkındayız. Farkındalığımız bizi, tüketici davranış araştırmalarına, etnografik araştırmalara, yetmez shopalong’lara hatta yabancı kaynaklara yöneltirken, nedense brieflerimiz, “Anne 33 yaşında 2 çocuklu” nun ötesine geçemedi. Oysa ki, hem ülkemizde hem de dünyada en az 3 farklı anne profili yaşarken, çocuklar da yaş dönemlerine göre farklı beklentiler ve motivasyonlar içerisindeydiler.

1996-2001 yılları arasında uluslararası pek çok ajansın aslında bu alanda uzmanlaşmış departmanları vardı. Krizler nedeniyle tek tek kapandılar ve ajans içerisinde devam ettirildi süreç. Oysa dinamikleri,  çocuklarının ilerleyen yaşlarına göre değişen anneler, hem ülkemizde hem de dünyada daha detaylı analiz edilmeyi, daha fazla proje ile gönüllerinin fethedilmesini hak ediyorlar.

Çocuklarla ve annelerle ilgili pek çok kitap bulabilirsiniz. Bir sürü materyal mevcut ama bunun pazarlama yansıması konusunda elimizdeki kaynaklar ne yazık ki sınırlı…

Anne olduktan sonra işime ve hedef kitlelere bakışım değişti. Eskiden sadece “ iç görü” diyerek üzerine kampanya hazırladığımız ve geriye dönüp baktığımda, kısır bulduğum her bir duygu ve düşünceyi, bugün içselleştirebiliyorum, somutlaştırıyorum. Artık bir tatil köyüne gittiğimde, oyun alanı ve kafenin mesafesini dert ediyor, hazır gıdaların etiketlerini okuyor, okul seçimi için veli peşinde koşuyor, oyuncak seçimi için pedagoglara danışıyor, evde daha yaratıcı bir ortam nasıl sunarımın ipuçlarını arıyorum. Yalnız mıyım? Kesinlikle değilim. Benim gibi onlarca kadın, en doğru kaynağa, en doğru bilgiye ulaşmak için sadece eşine dostuna sormuyor, araştırıyor, öğrenmek için çaba harcıyor.

Kariyerlerimi ve ailemi dengede tutmak için, dünyadaki pek çok anne gibi ben de çaba harcıyorum. İletişimci bile olsam, çocuğum ve kendim için alışverişe çıktığımda sıradan bir tüketici haline geliyorum. Ve o anda aslında çocuğumla, benim ne derece farklı motivasyonlarım olduğunu yakından gözlemleme ve deneyimleme imkânı buluyorum.

Madem durum bu diyerek, Mom and Kids Zone’u hayata geçirmeye karar verdim. Bu yazı dizisi size gül bahçesi vaat etmiyor. Bu yazı dizisi size, “gerçek” anne içgörülerini, hatta anne itiraflarını, uzman görüşlerini, hatalarımızı, doğrularımızı, çocuklarımıza sunabileceklerimizi, annelere markaların vaat etmesi gerekenleri, firmalara kendilerine neler katabileceklerini, iletişimcilere dönem, sektör bazlı ipuçlarını vaat ediyor.

Her bölümde detaylı analizler ve veriler sunarken, bölüm sonlarında iletişimcilere ve markalara özel önerilere yer vereceğim. Yine bölümlerimizin lezzetini çoğaltacak röportajlara ve videolara yer vereceğiz. Kimi zaman bir anne ile konuşacağız, kimi zaman bir STK gönüllüsü ile kimi zamansa bir ünlü anneyi konuk alacağız. Alanımız geniş, söylenecek çok sözümüz var. İşin bence en heyecanlı tarafı, bu yazı dizindeki verilerin, benim oğlum büyüdükçe ve yaşadıklarım değiştikçe daha da zenginleşecek olması.

Bölüm Bölüm Paylaşacağım İçeriklerde Neler Olacak Derseniz:

 1. Anne – çocuk ekseninde pazarlama neden önemlidir? Rakamlar, veriler öneriler paylaşacağım sizinle.
 2. Anneler- Çalışan Anneler: ÇOCUK DA YAPARIM KARİYER DE” MASALININ SONU… Onların motivasyonlarına, beklentilerine ışık tutacağım. Ayrıca özel konuklar alacak ve “anne itirafları” ve “uzman görüşleri” dinleyeceğiz.
 3. Anneler- İşi bırakan anneler: “SENİN YENİ KARİYERİN ARKA ODADA UYUYOR BEBEĞİM!”. Onların motivasyonlarına, beklentilerine ışık tutacağım. Ayrıca özel konuklar alacak ve kariyerine ara veren annelere umut aşılamak, onları pazarlama7 iletişim alanlarında nasıl değerlendirebiliriz uzmanlardan görüşler alacağız.
 4. Anneler- Ev kadını anneler: EVLİ, ÇOCUKLU, MUTLU MU?”
 5. Anneler: Ortak paydaları ve onlara ulaşma yollarını iletişimci meslektaşlarım için derleyeceğim.
 6. İletişimcilere Öneriler- Doğum Öncesi Dönem
 7. İletişimcilere Öneriler – Bebeğim Büyüyor Dönemi
 8. İletişimcilere Öneriler – İlerleyen Dönemler
 9. Sektör Bazlı Öneriler – Moda, teknoloji, gıda vb. sektörlere özel öneriler ve fikirlere yer vereceğim
 10. Çocuklar
  1. Yaş kırımlarına göre davranış modelleri, iç görüleri, beklentileri ve motivasyonları
  2. Yaş kırılımlarına göre kahraman seçimleri
  3. Onlara ulaşma yolları

Bu yazı dizisini hazırlamamda bana destek olanlara, kocaman teşekkürlerim var:

En başta, oğlum Mert Egemen Güçlü, senin sayende artık işime daha farklı bakıyorum,

Değerli Game Kudra İletişim Platformu meslektaşlarım, benden desteklerini asla esirgemeyen, Gürkan Bayındır, Eda Şenyurt, Zeynep Göktürk Gürel, Oğuz Erdurak,

En samimi duygularını benimle paylaşan konuklarıma ve yazı dizisini yayınlayan Pazarlamasyon Ekibi ’ne gönülden teşekkür ederim.

Hadi başlayalım…

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Esra Baykal; İtalyan Filolojisi, Marmara Üniversitesi MBA mezunu, moderatör ve marka stratejistidir. Leo Burnett, Pars McCANN Erickson gibi uluslararası reklam ajanslarının yanı sıra yerel pek çok reklam ajansı, digital ajans ve kurumsal firmada marka stratejisti ve danışman olarak görev almıştır. 2012 yılından beri sahibi olduğu iletişim ve pazarlama danışmanlığı firması olan GAME KUDRA’da, ölümsüz ve zamana kafa tutan markalar yaratmak için çalışmaktadır. Game Kudra, sadece Türkiye'de değil, Arnavutluk, Azerbaycan ve Rusya'da da tüketici iç görülerine ve pazar bilgilerine hakimdir.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Nike ve Adidas Dünya Kupası için Güçlerini Bitmoji ile Birleştiriyor

 • Dünya kupası yaklaştıkça sponsorlarının bu en büyük futbol olayını kutlamak için yaptığı anlaşmalara daha fazla şahit olmaya başlıyoruz.
 • Bu alandaki son anlaşma ise kişisel emoji yaratma uygulaması olan Bitmoji ile forma sponsorluğunu üstelenen iki dev marka Nike ve Adidas’tan geldi.
 • Benzeri yazılar için; Dünya Kupası; Çok Güzel Hareketler Bunlar Dedirten Markalar

Dünya Kupası’nın başlamasına bir hafta kalmışken, futbol severlerin heyecanını bir kat daha arıtan bir haber var. Spor dünyasının en çok bilinen iki markası Nike ve Adidas güçlerini Bitmoji ile birleştirdi.

İki dev marka, futbol dünyasının bu en büyük olayını kutlamak için kişiye özel emoji uygulaması olan Bitmoji ile yaptıkları anlaşma ile tüm futbol fanlarına kendi çizgi film karakterlerini destekledikleri takıma göre oluşturabilecekleri özel bir kit hazırladılar.

Kit renkleri her markanın sponsoru olduğu kitlere göre değişkenlik gösteriyor. İngiltere için resmi Nike kiti hazırlanmışken, Adidas’ın resmi beyaz kiti sponsoru olduğu Almanya için hazırlanmış durumda.

Diğer resmi Adidas kitleri İspanya, Belçika, İsviçre, Arjantin, Kolombiya, Meksika, Japonya ve Mısır, resmi Nike kitleri ise Fransa, Polonya, Portekiz, Suudi Arabistan, Hırvatistan, Nijerya, Avusturya ve Güney Kore için hazırlandı.

Bitmoji kullanıcıları kendi profillerini Snapchat aracılığı ile sticker ve 3D Bitmoji artırılmış gerçeklik lenslerine Google Chrome ve Gmail uzantıları ile Apple için Bitmoji klavyesi, Android için ise Gboard üzerinden erişerek güncelleyebilecek.

Futbol fanlarının hem tutkulu hem de kreatif olduğunu belirten Bitmoji’nin yaratıcısı Ba Blackstock, Adidas ve Nike işbirliği ile hazırlanan bu kitleri kendi milli takımını desteklemek isteyenler için futbola sevgilerini gösterebilecekleri “yeni bir yol” olarak tarif etti.

“Futbol fanları binlerce çizgi film görsel ve 3D özellik içinden istediklerini seçerek,  Dünya Kupası hakkında neler hissettiğini anında arkadaşları ile paylaşabilecek.”

Snapchat uygulaması üzerinden Bitmoji’lerin kıyafetlerini formalar ile güncelleyebilir, sonrasında favoriniz olan takımın renklerini avatarınız üstünde hangi ülke ile forma anlaşması olduğuna bağlı olarak Adidas ve Nike logoları ile görebilirsiniz.

Aslında en güzeli tribünde ülkenin heyecanına ortak olmak ancak bu şansa erişemeyen fan kitlesi için tamamen kendilerini de içinde hissedebilecekleri dijital bir deneyim yaratma fikri de oldukça yaratıcı. Nike’ın Türkiye milli takım forma sponsoru olduğu halde listede şimdilik Türkiye’nin olmaması da biraz üzücü, ne dersiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

IKEA’dan Donald Trump ve Kim Jong-Un’a “Silahlarla Savaşmayın, Mobilya Yapın” Çağrısı

12 Haziran 2018, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un arasında Kuzey Kore’nin nükleer silahlandırılması konusundaki tarihi toplantısına ithafen IKEA bir Facebook postu yayınladı. 

Marka, vidaları sıkıştırmaya yarayan bir alyan anahtarı fotoğrafının yanınada “inşaat silahı 0 Dolar” şeklinde bir espri ile birlikte postun altında da “Mobilya yapalım, savaşmayalım” postu paylaştı.

IKEA tek bir alyan anahtarıyla çok anlamlı bir post yayınlayarak savaşa ve silahlanmaya karşı olduğunu belirtti. ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’a bedava olan alyan anahtarıyla savaşmak yerine mobilya yapmalarını teklif etti.

İlgi gören Facebook postunun altına Jin Spade’dan ilginç ve güzel bir yorum gelmiş: “Ya Ikea bir ülke olsaydı?”. Ardından Ikea da bu yoruma cevap vermekte gecikmemiş ve; “Alyan anahtarının yardımıyla bir şeylerin dağılmadığından emin olacağız.”

IKEA ilginç ve zekice reklam kampanyaları ile sık sık gündeme gelen bir marka ancak bu sefer herhangi bir ürününü tanıtmak yerine dünya barışına katkıda bulunmak istemiş. Siz ne düşünüyorsunuz, beğendiniz mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link