MOM AND KIDS ZONE by Game Kudra İletişim Topluluğu

“ANNE – ÇOCUK EKSENİNDE İLETİŞİM” YAZI DİZİSİ NE ANLATACAK…

İletişim sektörü “anne ve çocuk” ekseninde döner, bu yadsınamaz bir gerçektir. Aklınıza gelen pek çok sektörde ana oyuncu “anne-kadındır”, onu ise yetiştirmekte olduğu birey ve ihtiyaçları takip eder.

Ve çocuklar, 0-3 yaş arasında annelerinin kontrolünde alışveriş ederken, 3 yaştan itibaren ailelerin alışveriş kararlarında, tepinerek, rica ederek, “bana ne, bana ne alacağım” diyerek etkili olmaya başlarlar.

Ve biz iletişimciler, bu 2 hedef kitleye ulaşmamız gerektiğinin uzun yıllardır farkındayız. Farkındalığımız bizi, tüketici davranış araştırmalarına, etnografik araştırmalara, yetmez shopalong’lara hatta yabancı kaynaklara yöneltirken, nedense brieflerimiz, “Anne 33 yaşında 2 çocuklu” nun ötesine geçemedi. Oysa ki, hem ülkemizde hem de dünyada en az 3 farklı anne profili yaşarken, çocuklar da yaş dönemlerine göre farklı beklentiler ve motivasyonlar içerisindeydiler.

1996-2001 yılları arasında uluslararası pek çok ajansın aslında bu alanda uzmanlaşmış departmanları vardı. Krizler nedeniyle tek tek kapandılar ve ajans içerisinde devam ettirildi süreç. Oysa dinamikleri,  çocuklarının ilerleyen yaşlarına göre değişen anneler, hem ülkemizde hem de dünyada daha detaylı analiz edilmeyi, daha fazla proje ile gönüllerinin fethedilmesini hak ediyorlar.

Çocuklarla ve annelerle ilgili pek çok kitap bulabilirsiniz. Bir sürü materyal mevcut ama bunun pazarlama yansıması konusunda elimizdeki kaynaklar ne yazık ki sınırlı…

Anne olduktan sonra işime ve hedef kitlelere bakışım değişti. Eskiden sadece “ iç görü” diyerek üzerine kampanya hazırladığımız ve geriye dönüp baktığımda, kısır bulduğum her bir duygu ve düşünceyi, bugün içselleştirebiliyorum, somutlaştırıyorum. Artık bir tatil köyüne gittiğimde, oyun alanı ve kafenin mesafesini dert ediyor, hazır gıdaların etiketlerini okuyor, okul seçimi için veli peşinde koşuyor, oyuncak seçimi için pedagoglara danışıyor, evde daha yaratıcı bir ortam nasıl sunarımın ipuçlarını arıyorum. Yalnız mıyım? Kesinlikle değilim. Benim gibi onlarca kadın, en doğru kaynağa, en doğru bilgiye ulaşmak için sadece eşine dostuna sormuyor, araştırıyor, öğrenmek için çaba harcıyor.

Kariyerlerimi ve ailemi dengede tutmak için, dünyadaki pek çok anne gibi ben de çaba harcıyorum. İletişimci bile olsam, çocuğum ve kendim için alışverişe çıktığımda sıradan bir tüketici haline geliyorum. Ve o anda aslında çocuğumla, benim ne derece farklı motivasyonlarım olduğunu yakından gözlemleme ve deneyimleme imkânı buluyorum.

Madem durum bu diyerek, Mom and Kids Zone’u hayata geçirmeye karar verdim. Bu yazı dizisi size gül bahçesi vaat etmiyor. Bu yazı dizisi size, “gerçek” anne içgörülerini, hatta anne itiraflarını, uzman görüşlerini, hatalarımızı, doğrularımızı, çocuklarımıza sunabileceklerimizi, annelere markaların vaat etmesi gerekenleri, firmalara kendilerine neler katabileceklerini, iletişimcilere dönem, sektör bazlı ipuçlarını vaat ediyor.

Her bölümde detaylı analizler ve veriler sunarken, bölüm sonlarında iletişimcilere ve markalara özel önerilere yer vereceğim. Yine bölümlerimizin lezzetini çoğaltacak röportajlara ve videolara yer vereceğiz. Kimi zaman bir anne ile konuşacağız, kimi zaman bir STK gönüllüsü ile kimi zamansa bir ünlü anneyi konuk alacağız. Alanımız geniş, söylenecek çok sözümüz var. İşin bence en heyecanlı tarafı, bu yazı dizindeki verilerin, benim oğlum büyüdükçe ve yaşadıklarım değiştikçe daha da zenginleşecek olması.

Bölüm Bölüm Paylaşacağım İçeriklerde Neler Olacak Derseniz:

 1. Anne – çocuk ekseninde pazarlama neden önemlidir? Rakamlar, veriler öneriler paylaşacağım sizinle.
 2. Anneler- Çalışan Anneler: ÇOCUK DA YAPARIM KARİYER DE” MASALININ SONU… Onların motivasyonlarına, beklentilerine ışık tutacağım. Ayrıca özel konuklar alacak ve “anne itirafları” ve “uzman görüşleri” dinleyeceğiz.
 3. Anneler- İşi bırakan anneler: “SENİN YENİ KARİYERİN ARKA ODADA UYUYOR BEBEĞİM!”. Onların motivasyonlarına, beklentilerine ışık tutacağım. Ayrıca özel konuklar alacak ve kariyerine ara veren annelere umut aşılamak, onları pazarlama7 iletişim alanlarında nasıl değerlendirebiliriz uzmanlardan görüşler alacağız.
 4. Anneler- Ev kadını anneler: EVLİ, ÇOCUKLU, MUTLU MU?”
 5. Anneler: Ortak paydaları ve onlara ulaşma yollarını iletişimci meslektaşlarım için derleyeceğim.
 6. İletişimcilere Öneriler- Doğum Öncesi Dönem
 7. İletişimcilere Öneriler – Bebeğim Büyüyor Dönemi
 8. İletişimcilere Öneriler – İlerleyen Dönemler
 9. Sektör Bazlı Öneriler – Moda, teknoloji, gıda vb. sektörlere özel öneriler ve fikirlere yer vereceğim
 10. Çocuklar
  1. Yaş kırımlarına göre davranış modelleri, iç görüleri, beklentileri ve motivasyonları
  2. Yaş kırılımlarına göre kahraman seçimleri
  3. Onlara ulaşma yolları

Bu yazı dizisini hazırlamamda bana destek olanlara, kocaman teşekkürlerim var:

En başta, oğlum Mert Egemen Güçlü, senin sayende artık işime daha farklı bakıyorum,

Değerli Game Kudra İletişim Platformu meslektaşlarım, benden desteklerini asla esirgemeyen, Gürkan Bayındır, Eda Şenyurt, Zeynep Göktürk Gürel, Oğuz Erdurak,

En samimi duygularını benimle paylaşan konuklarıma ve yazı dizisini yayınlayan Pazarlamasyon Ekibi ’ne gönülden teşekkür ederim.

Hadi başlayalım…

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Esra Baykal; İtalyan Filolojisi, Marmara Üniversitesi MBA mezunu, moderatör ve marka stratejistidir. Leo Burnett, Pars McCANN Erickson gibi uluslararası reklam ajanslarının yanı sıra yerel pek çok reklam ajansı, digital ajans ve kurumsal firmada marka stratejisti ve danışman olarak görev almıştır. 2012 yılından beri sahibi olduğu iletişim ve pazarlama danışmanlığı firması olan GAME KUDRA’da, ölümsüz ve zamana kafa tutan markalar yaratmak için çalışmaktadır. Game Kudra, sadece Türkiye'de değil, Arnavutluk, Azerbaycan ve Rusya'da da tüketici iç görülerine ve pazar bilgilerine hakimdir.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Amazon’dan Kasiyersiz Mağaza Hedefi

 • Bildiğiniz üzere Amazon Türkiye’de 19 Eylül Çarşamba günü açılmış oldu. 
 • Amazon artık bir e-ticaret sitesinden çok daha fazlası. 
 • İlgili yazı: Amazon, Artık Resmen Türkiye’de

ABD’li e-ticaret devi olan Amazon Türkiye pazarına girişini 19 Eylül Çarşamba günü itibari ile gerçekleştirmişti. Fakat Türkiye’deki e-ticaret devini nasıl şekillendireceği merak konusu olurken, Amazon hemen çalışmalara başladı ve kariyersiz mağaza konsepti olan AmazonGo’yu hızlı bir şekilde yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Dünya’nın en değerli ikinci şirketi olan Amazon bir süredir işlettiği, fiziksel kitap evleri, satın aldığı market zinciri Whole Foods ve kariyersiz market konsepti AmazonGo ile fiziksel mağazacılığa adım atmış bulunmakta. Bugün itibari ile Seattle’da üç, Chicago’da bir şubesi bulunan AmazonGo’nun öncelikli hedefi ABD içerisinde büyük metropollere yayılmak.

Bu açıklamanın ardından ABD’li market zincirleri olan Kroger ve Target‘in hisse senetleri yüzde bir ve yüzde iki civarında düşüş yaşamıştır. 

AmazonGo’nun Nasıl Kullanılacağı ise Merak Ediliyor;

AmazonGo müşterilere hızlı ve keyifli bir alışveriş deneyimi sunmaya hazırlanıyor. Akıllı telefonlardaki Amazon aplikasyonunu taratarak alışveriş yaptığınız markette istediğiniz ürünleri alıp, çantanıza koyarak mağazan çıkış yapabiliyorsunuz. Ödemenin nasıl yapılacağı ise akıllarda soru işareti bırakıyor. Ödemeyi cep telefonunuzdaki Amazon aplikasyonun’daki kodu taratarak kredi kartınız ile ödemeyi kolaylıkla yapabileceksiniz.

İlki bu yılın Ocak ayında Seattle’da açılan AmazonGo şu an toplamda dört şubeye ulaşmış durumda. ABD’li bir diğer market zinciri Walmart Amazon’a rakip teknolojiler geliştirmek için Microsoft’la projeler üretirken, Çinli e-ticaret devleri Alibaba ve JD.com da kasiyersiz mağaza konseptleriyle Çin’de önemli yatırımlar gerçekleştiriyorlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yerli Üretim Logosu Belli Oldu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Yerli Üretim Logosu Tanıtım Toplantısında açıklamalarda bulundu. Bakan Pekcan; etiketlerde yeni dönem başladığını belirterek ‘Yerli Üretim Logosu’nu tanıttı. Bakan Pekcan, yaptıkları denetimlerde 680 üründe gramajla oynandığını, 1296 üründe ise haksız fiyat artışına gidildiğini tespit ettiklerini açıkladı.

Ticaret Bakanlığı yerli malını ayırt edici etiket için ilk adımı attı.Fiyat etiketi yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelikle üretim yeri Türkiye olan mallar için bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaretin kullanılması öngörüldü. Bunun üzerine bugün yapılan toplantıda yerli üretim logosu tanıtıldı. 

Ticaret Bakanı Pekcan’ın ‘Genelde tüketicinin raflardaki ürünlerle ilgili şikayetlerini aldık. Bunun üzerine etiketlerde yeni dönem başlattık’ ifadesinde bulundu.

İşte Pekcan’ın Açıklamasından Notlar;

*  Kendi tükettiklerini üretmeden ülkelerin zenginleşmesine imkan yok. Varsa da bu kısıtlı olacaktır. Burada bir noktanın altını çiziyorum. Bize inanan, bizimle beraber ürünlerini burada üreten yabancı firmaların Türkiye’de üretilen ürünleri de yerlidir.

* Türkiye’de istihdam yapan, Yabancı firmaların Türkiye’de üretilen ürünleri de yerlidir. Onların da bizim Türkiye’deki alın terimizin payı vardır. Onlar da aynı yerli logoyu kullanacaktır. Onların da buradaki varlıklarını destekliyoruz.

* Dünya pazarında gerçekten rüzgar gibi esen Türk ürünleriyle insanımızın tüketicimizin gurur duymasını istiyoruz.

* Kalitesiyle onurlanmasını istiyoruz. Bu topraklarda üretilen ürünleri hep beraber tüketip, tükettiklerimizi hep beraber üretmek için buradayız. Çünkü biz yerliyiz, yerli üretim bizim zenginliğimiz, gücümüz. Çocuklarımızın mutlu geleceği.

680 Üründe Etiket Oyunu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Yerli Üretim Logosu Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “41 bin 821 ürün denetlendi dün itibariyle. Bin 296 ürün için haksız fiyat artışı tespit ettik. 680 ürününün fiyat etiketinde mevzuata aykırılık bulundu. Gramajda oynamalar falan. Bunlarla ilgili her türlü tedbiri almaya yetkilerimiz ölçüsünde devam ediyoruz. Ayrıca stokçularla ilgili de Hazine ve Maliye Bakanlığı ile beraber stok kontrolleri üzerinde de çalışıyoruz. Onlara da anında cezalarını kesiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet.com

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?