Muhalefetin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun kampanya detayları saat 11:30′da Çırağan Sarayı’nda düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Toplantı için hazırlanan sahnede Buğday Tarlası şeklindeki Türkiye haritasının üzerine yazılan ’Ekmek İçin Ekmeleddin’ sloganını görünce kısa bir süre afalladım. Ancak gördüklerim gerçekti…

ekmek-icin-ekmeleddin-4561030-1

2014 yılında bir Cumhurbaşkanı adayından, 100 yıl önce bile kullanılmayan “beni seçin, karnınız doysun” gibi bir iletişimi duymak ve sadece tarım toplumları için önem arz eden “buğday” simgesini tüm Türkiye haritasında görmek, bir pazarlama iletişimi profesyoneli olarak beni çok rahatsız etti.

Sadece ismi ile uyumlu olsun diye bu tür bir iletişim başlığı yarattığına emin olduğum İhsanoğlu’nun iletişim danışmanlarına bir kaç sözüm var izninizle;

1. Ekmek bildiğiniz gibi açlık hududunun simgesi ve en temel yiyeceğimiz. Acaba Türkiye’de ekmek sıkıntısı çeken kaç kişi var da böylesine kucaklayıcı bir makam için böylesine niş bir slogan ürettiniz?

2. Neden illa kafiyeli bir slogan bulmaya gayret ettiniz? Günümüz iletişiminde kafiye ile değil, fayda ile bezenmiş bir slogan bulmak daha iyi olmaz mıydı?

3. Buğdayı siyasette kullanan kaldı mı? Hangi yılda yaşıyoruz? Daha yeşil, daha doğa dostu, daha canlı renkler bulmak yerine neden geçici bir renk  olarak kabul edilen sarıyı ve buğdayı tercih ettiniz?

Bu kampanya son zamanlarda gördüğüm en büyük pazarlama iletişimi trajedisiydi. Umarım siyasiler ve markalar bu olaydan kendilerine güzel bir ders çıkartırlar.

Bir Cevap Yazın