Modanın Liderleri Hakkında İlginç Bilgiler

Interbrand geçtiğimiz günlerde 2013 yılının  en iyi 100 global marka listesini açıkladı.Coca Cola’nın birincilikten üçünlüğe düştüğü sıralamada Apple ikincilikten birinciliğe yükseldi.

Bugün listenin liderlerinden değil de listedeki  modanın liderlerinden bahsetmek istiyorum. Her markanın bir hikayesi olduğu gibi onların da birer hikayesi var. İşte ilk 5’teki moda devlerinin künyeleri ve haklarında küçük ilginç bilgiler;

1)Louis Vuitton        

images

Kuruluş Tarihi: 1854     Kuruluş Yeri: Paris, Fransa

Yaşı: 159

Kurucu: Louis Vuitton

Interbrand sıralaması: 17

Hakkında:                            

indir

  *   Marka prensibi gereği hiçbir zaman indirim yapmıyor.

   *   LV çantalarında gördüğümüz bu efsane monogram canvas, Vuitton’un oğlu Georges tarafından taklitlere karşı yaratılmış ve sembollerinde Kraliçe Victoria döneminin sonlarından etkilenen Asya sanatından esinlenilmiş.

2) H&M

indir

Kuruluş Tarihi: 1947        Kuruluş Yeri: Västerås, İsveç

Yaşı: 66

Kurucu: Erling Persson

Interbrand sıralaması: 21

Hakkında: Marka ilk olarak 1947’de Hennes adıyla  ilk mağazasını açmış, daha sonra 1968’de Erling Persson’un av ve balıkçılık ekipmanları satan Mauritz Widforss’u satın almasıyla Hennes & Mauritz ( H & M) olarak isim değiştirmiş.

3) Zara

images

Kuruluş Tarihi: 1974       Kuruluş Yeri: Arteixo, İspanya

Yaşı: 39

Kurucu: Amancio Ortega-Rosalia Mera

Interbrand sıralaması: 36

Hakkında:

 * Amancio Ortega Zorba the Greek filminden etkilenerek Galicia’da açtığı ilk mağazasına Zorba ismini vermiş ancak 2 blok uzaklıkta aynı isimde bir barın olması ve barın sahibinin Zorba ismindeki iki mekanın akılları karıştıracağını söylemesi üzerine Amancio Ortega tabelasındaki harflerle biraz oynayarak Zara ismini bulmuş. 

Zara’nın yeni bir ürün geliştirip mağazalara ulaştırması için yalnızca 2 haftaya ihtiyacı olduğu (sektör ortalaması 6 ay) ve her yıl ortalama 10.000 yeni tasarımı piyasaya sürdüğüne dair bir rivayet var.

4) Gucci

indir

Kuruluş Tarihi: 1921    Kuruluş Yeri: Floransa, İtalya

Yaşı: 92

Kurucu: Guccio Gucci

Interbrand sıralaması: 38

Hakkında:  

Aldo Gucci yeni pazarlara girme isteğiyle American Motors Corporation (AMC) ile bir anlaşma imzalamış ve AMC’nin o zamanlar piyasaya yeni sürdüğü Hornet Sportsabout’un iç tasarımları Gucci tarafından yapılmış.

AMC_Hornet_wagon_with_Gucci_interior_drawing

5) Hermés                          

indir (1)Kuruluş Tarihi: 1837                Kuruluş Yeri: Paris, Fransa

Yaşı: 176

Kurucu: Thierry Hermés

Interbrand sıralaması: 54

Hakkında:

 Thierry Hermés’in kurduğu ilk Hermés, Avrupalı asilzadelere hizmet verme amacındaki, taşımalı ticaret için dövme koşumlar ve dizginler üretilen bir atölyeymiş ve markanın logosu da buradan geliyormuş.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Geleneksel Pazarlama Vs Dijital Pazarlama

Pek çok küçük/büyük işletmeler veya markalar pazarlama yöntemine karar vermekte zorlanır. Genelde bütçeleri sadece birine yeter ve hangisinin kendilerine daha fazla fayda sağlayacağı konusunda kararsız kalabilirler. Peki bu işletmeler kendi pazarlama metodlarına nasıl güvenmeli ve hangi yolları izlemeli?

Geleneksel pazarlama için dergi, tv, gazete reklamlarını, mailleri basitçe örnek verebiliriz. Öte yandan Facebook, YouTube, Twitter gibi platformlarda yapılan pazarlama çalışmaları da dijital marketing için basit örneklerdir. Geleneksel mecraların kullanıldığı, geleneksel stratejilerin geliştirildiği yöntemler geleneksel pazarlama iken dijital ortamlarda geliştirilen stratejilere dijital pazarlama diyoruz. Tanıtımınız ve reklamlarınız için hangi alanı seçmeniz gerektiğine aşağıdaki bilgiler ışığında siz karar verin.

Geleneksel Pazarlamanın Faydaları

Geleneksel pazarlama yöntemleri ile yerel hedef kitlenize erişmeniz çok kolaydır. Örneğin bir radyo reklamıyla, gazete ilanı vererek veya broşür bastırarak reklamınızı kolayca yapabilirsiniz. Ve genelde materyalleriniz saklanabilir, tekrar tekrar okunabilir, izlenebilir veya dinlenebilir nitelikte olacaktır.

Geleneksel mecralardaki reklamların veya pazarlama stratejilerin geneli kolay anlaşılabilirdir. Geleneksel mecralardaki anlaşılabilirlik genellikle 14 yaşındaki bir bireyin anlayabileceği düzeyde olur, basit ve sade bir anlatımla tüm kesime hitap eder.

Doğrudan posta, dijital ortama göre% 21 daha az bilişsel çaba gerektirir. Hem anlaşılması daha kolay hem de daha akılda kalıcıdır. Reklama maruz kalanlarla yapılan anketlere göre; geleneksel ortamda reklamı görenlerin hatırlama oranı %70 iken, dijital ortamda bu oran %45’e düşer. 

Geleneksel Pazarlamanın Negatif Yönleri

Geleneksel mecralarda reklam vermek maliyetli olabilir. Örneğin baskı malzemeleri pahalı olabilir ve bu malzemelerin dağıtımı, gösterimi vs için insanları işe almanız gerekir.

Geleneksel mecraların erişim oranı yüksek olsa da etkileşim oranı azdır. Tv reklamlarını düşünün, çoğumuz reklamlarda televizyonun sesini kısıyor veya kanalı değiştirmiyor muyuz?

Ayrıca bu pazarlama stratejilerinin sonuçları kolay ölçülemez. Örneğin bir billboard’u günde ortalama kaç kişinin gördüğünü bilebilirsiniz ama kaç kişinin okuduğundan veya ilgilendiğinden emin olamazsınız. (Tabii bu da yakın zamanda değişebilecek bir metrik zira “Brezilya’daki Reklam Panoları Gelen Tepkileri Ölçebiliyor” haberini sizlerle paylaşmıştık.)

Dijital Pazarlamanın Faydaları

Dijital pazarlama aracılığıyla uluslararası bir kitleyi hedefleyebilirsiniz. Ayrıca, bir kampanyayı cinsiyet, konum, yaş ve ilgi alanları gibi belirli kitle demografilerine uyarlayabilirsiniz. Bu, kampanyanızın daha etkili olacağı anlamına gelir.

Kitlenizin özleliklerine ve isteklerine göre içeriğinizi belirleyebilirsiniz. Örneğin okumayı sevenler için blog üzerinden izlemeyi sevenler için YouTube üzerinden kitlenize ulaşabilirsiniz. Bu bağlamda dijital pazarlama geleneksel pazarlamaya göre daha çok seçenek sunar.

Günümüzde herkesin en çok vakit geçirdiği platform olan sosyal medyadan kitlenize ulaşmanız mümkündür. Bu sayede müşterilerinizi ve takipçilerinizi harekete geçmeye, web sitenizi ziyaret etmeye, ürün ve hizmetlerinizi okumaya, puanlama yapmaya, satın almanıya ve pazarınızda görülebilecek geri bildirim sağlamaya teşvik edebilirsiniz. Üstelik bu geri bildirimi dijital ortam üzerinden aldığınız için son derece hızlı ve kolaydır. Stratejilerinizin işe yarayıp yaramadığını öğrenebilir ve ona göre hızlıca değiştirebilirsiniz. 

Dijital pazarlama geleneksel pazarlamaya göre daha düşük maliyetlidir.

Tüm bu sonuçlara baktığımızda dijital pazarlamanın her anlamda daha işlevli olduğunu görüyoruz ki artık markalar da bunu farkında ve dijitale yatırım yapıyorlar. Ancak geleneksel pazarlama yöntemlerini de genelde dijitali desteklemek için kullanıyoruz. Müşteri memnuniyeti ve kalitesini artırmak için geleneksel mecraları minimum düzeyde kullanarak bütçenin asıl büyük payını dijitale ayırmak en mantıklı strateji gibi gözüküyor. Siz ne dersiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link