Modanın Liderleri Hakkında İlginç Bilgiler

Interbrand geçtiğimiz günlerde 2013 yılının  en iyi 100 global marka listesini açıkladı.Coca Cola’nın birincilikten üçünlüğe düştüğü sıralamada Apple ikincilikten birinciliğe yükseldi.

Bugün listenin liderlerinden değil de listedeki  modanın liderlerinden bahsetmek istiyorum. Her markanın bir hikayesi olduğu gibi onların da birer hikayesi var. İşte ilk 5’teki moda devlerinin künyeleri ve haklarında küçük ilginç bilgiler;

1)Louis Vuitton        

images

Kuruluş Tarihi: 1854     Kuruluş Yeri: Paris, Fransa

Yaşı: 159

Kurucu: Louis Vuitton

Interbrand sıralaması: 17

Hakkında:                            

indir

  *   Marka prensibi gereği hiçbir zaman indirim yapmıyor.

   *   LV çantalarında gördüğümüz bu efsane monogram canvas, Vuitton’un oğlu Georges tarafından taklitlere karşı yaratılmış ve sembollerinde Kraliçe Victoria döneminin sonlarından etkilenen Asya sanatından esinlenilmiş.

2) H&M

indir

Kuruluş Tarihi: 1947        Kuruluş Yeri: Västerås, İsveç

Yaşı: 66

Kurucu: Erling Persson

Interbrand sıralaması: 21

Hakkında: Marka ilk olarak 1947’de Hennes adıyla  ilk mağazasını açmış, daha sonra 1968’de Erling Persson’un av ve balıkçılık ekipmanları satan Mauritz Widforss’u satın almasıyla Hennes & Mauritz ( H & M) olarak isim değiştirmiş.

3) Zara

images

Kuruluş Tarihi: 1974       Kuruluş Yeri: Arteixo, İspanya

Yaşı: 39

Kurucu: Amancio Ortega-Rosalia Mera

Interbrand sıralaması: 36

Hakkında:

 * Amancio Ortega Zorba the Greek filminden etkilenerek Galicia’da açtığı ilk mağazasına Zorba ismini vermiş ancak 2 blok uzaklıkta aynı isimde bir barın olması ve barın sahibinin Zorba ismindeki iki mekanın akılları karıştıracağını söylemesi üzerine Amancio Ortega tabelasındaki harflerle biraz oynayarak Zara ismini bulmuş. 

Zara’nın yeni bir ürün geliştirip mağazalara ulaştırması için yalnızca 2 haftaya ihtiyacı olduğu (sektör ortalaması 6 ay) ve her yıl ortalama 10.000 yeni tasarımı piyasaya sürdüğüne dair bir rivayet var.

4) Gucci

indir

Kuruluş Tarihi: 1921    Kuruluş Yeri: Floransa, İtalya

Yaşı: 92

Kurucu: Guccio Gucci

Interbrand sıralaması: 38

Hakkında:  

Aldo Gucci yeni pazarlara girme isteğiyle American Motors Corporation (AMC) ile bir anlaşma imzalamış ve AMC’nin o zamanlar piyasaya yeni sürdüğü Hornet Sportsabout’un iç tasarımları Gucci tarafından yapılmış.

AMC_Hornet_wagon_with_Gucci_interior_drawing

5) Hermés                          

indir (1)Kuruluş Tarihi: 1837                Kuruluş Yeri: Paris, Fransa

Yaşı: 176

Kurucu: Thierry Hermés

Interbrand sıralaması: 54

Hakkında:

 Thierry Hermés’in kurduğu ilk Hermés, Avrupalı asilzadelere hizmet verme amacındaki, taşımalı ticaret için dövme koşumlar ve dizginler üretilen bir atölyeymiş ve markanın logosu da buradan geliyormuş.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Alibaba, Milyarlarca Doların Yattığı 60 Yaş Üstü Tüketici Pazarına Yöneliyor

Günümüzde birçok şirket, öncelikle Y kuşağını hedef kitlesi olarak belirlerken e-ticaret devi Alibaba’nın sahibi olduğu online perakende şirketi Taobao, odağını Çin’in hızla artan yaşlı nüfusuna kaydırdı. Business Insider’ın yaptığı habere göre şirket, geçtiğimiz günlerde mobil uygulamasının yaşlı dostu versiyonunu kullanıma sundu. Taobao, bu şekilde Çin’deki yaşlı insanların dikkatini çekebilmeyi umuyor.

Şu anda Çin’de, 60 yaşın üzerinde 222 milyon insan bulunuyor. Bu rakamın 2020 itibarıyla yaklaşık olarak 255 milyonu bulacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte 2020 yılında, 60 yaş üzeri insanların, ülkenin toplam nüfusunun beşte birini oluşturması bekleniyor.

Çinli şirket Taobao da doğal olarak büyüyen bu tüketici tabanına erişebilmek amacıyla yaşlı kullanıcıların kolay bir şekilde kullanabilecekleri özel bir uygulama yayımladı. Yaşlı kullanıcıların hesapları, doğrudan çocuklarının hesaplarına bağlanabiliyor ve “Benim İçin Öde” seçeneği sayesinde yaptıkları alışverişin ücreti çocuklarına yansıtılabiliyor.

Bunların yanı sıra bu özelleştirilmiş uygulama, her sayfada yaşlı kullanıcıların çocuklarının resmini görüntülüyor ve böylece yaşlı kullanıcılar ürünleri kolay bir şekilde çocuklarıyla paylaşabiliyor ya da arama veya mesaj aracılığıyla bir sohbet başlatabiliyorlar. Ayrıca daha büyük ve biraz daha sade bir arayüze sahip olan uygulamada, yönlendirme için daha fazla kısa yol bulunuyor.

Taobao’nun Kıdemli Ürün Yöneticisi Ding Jian, Business Insider’a e-posta aracılığıyla yaptığı açıklamada şirketin bu yeni staratejisiyle ilgili olarak şunları ifade etti:

“Taobao uygulaması için bu basit ve kullanıcı dostu seçeneği sunarak yaşlı vatandaşlarımız için online alışveriş yapmayı daha kolay hale getireceğiz ve onların daha genç jenerasyonla ve halkla bağlantılı kalmalarına yardımcı olacağız.”

Taobao’nun paylaştığı verilere göre, geçtiğimiz yıl Çin’de yaşayan 50 yaşın üzerindeki tüketiciler, online alışverişte ortalama olarak 44 ürün aldılar ve yaklaşık olarak 800 dolar harcadılar. 60 yaşın üzerindeki tüketiciler hesaba katıldığında, yılda yaklaşık olarak 200 milyar dolarlık bir harcama potansiyeli ortaya çıkıyor.

Şu anda Taobao’nun 60 ila 69 yaşları arasında 6 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bununla birlikte şirket, yaşlı kullanıcılara özel uygulamasını geliştirmek amacıyla kullanıcılardan geri bildirim alma görevini üstlenmeleri için geçtiğimiz ay 60 yaş üzerindeki iki kişiyi işe aldı.

Bununla birlikte yaşlı tüketicileri odağına alan tek firma Taobao değil. Daha önce Nestle, Çin’de ve Japonya’da bulunan 50 yaşın üzerindeki tüketicilere özel bir süt piyasaya sürmüştü. Apple ve IBM ise yaşlı kullanıcılar için daha büyük metinlere, daha basit bir arayüze ve daha kolay bir şekilde aile bireyleriyle konuşulabilmesi amacıyla değiştirilmiş bir FaceTime uygulamasına sahip olan özel bir iPad geliştirmişlerdi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link