Akıllı cihaz penetrasyonunun artmasıyla birlikte mobil, hayatımızın en önemli unsurlarından biri haline geldi. Bu durumla birlikte dijital pazarlama uzmanlarına da büyük bir yük binmiş oldu. Bir yandan web siteleri ve sosyal medya ile mücadele eden dijital pazarlamacılar, bir yandan da mobilin gerektirdiği kriterlere şirketlerini hazılamak zorundalar. Peki böyle bir dünyada mobil  nasıl bir önem arz ediyor?

DemandForce‘un yaptığı infografik bize bu konuda önemli ipuçları veriyor. İşte araştırmanın yer aldığı infografikte öne çıkan noktalar;

Dijital pazarlama için en önemli fırsat mobil optimizasyonu

Dijital pazarlamacılara yöneltilen sorular neticesinde bugünün dünyasındaki en önemli fırsatın mobil optimizasyonu olduğu belirlendi. Pazarlamacıların %43’ünün mobil optimizasyonun önemini kabul ettiği araştırmada sıralama ise şu şekilde;

  1. Mobil optimizasyonu (%43)
  2. Sosyal medya etkileşimi (%35)
  3. Hedefleme ve kişiselleştirme (%35)
  4. İçerik pazarlaması (%30)
  5. İçerik optimizasyonu (%30)

Web sitelerinin %90’ı mobile uyumlu değil

Her ne kadar mobilin yükselişi sürse de şu an kullandığımız web sitelerinin birçoğu mobil ile uyumlu bir halde değil. Bu da aslında yeni mezunlar ve mobil bilgisi olanlar için önemli bir açık. Bu konuda bilgi sahibi olan kişilerin bir kaç yıl içinde ciddi miktarlarla istihdam edilmesi bekleniyor.

Mobile uyumsuz sitelerin yarattığı olumsuz etki büyük

Kullanıcı tarafı mobilde yaşadığı sorunlara sert tepkiler verebiliyor. Örneğin kullanıcıların %52‘si mobilde yaşadığı kötü bir deneyimin ardından marka ile etkileşime girme konusunda sorunlar yaşayabiliyor. Öte yandan kullanıcıların %61‘i girdiği sitenin mobile uyumsuz olduğunu gördüğü anda sayfayı kapatma eğiliminde oluyor.  Mobile uyumlu sitelerde mobilden yapılan alışverişin %67 daha fazla satışa konu olduğu da araştırmada belirtilmiş.

Araştırmanın diğer sonuçlarının yer aldığı infografiği incelemek için ;

demandforce_mobile-blog-full

Bir Cevap Yazın