Mobil Pazarlamayı Anlamak: 5 Temel Strateji

Mobil mecralar farklı kullanım yöntemleriyle beraber sosyal & lokal yaklaşımlarla kurumların pazarlama becerilerini geliştiriyor. ABD’de akıllı telefon penetrasyonuyla beraber bugün %70 üst seviye perakende markası müşterilerine özel mobil uygulama deneyimi sunma gereksinimi hissediyor. Markaların mobil hakkında neleri bilmesi ve neleri değerlendirmesi gerekir? Mobil yaşamalarımıza ne gibi alışkanlıklar kattı? Markamızı bu ufak ekranda ne gibi pazarlama hizmetleriyle beraber konumlandırmamız gerekir.

1. Mobil alışveriş deneyimi yaratmak

Marka uygulamaları ürünleri mobil cihaz üzerinden de ulaşılabilir kılan hizmetlerden biri olarak tüketici alışverişine çeşitli faydalar sağlayabiliyor. Wallgreens alış-veriş deneyimini mobile entegre ederek %20 satış kaybı yaşadığı ürün bulma problemine çözüm buldu.

Firmaların mobili kullanmaya başlarken dikkat etmesi gereken önemli konulardan birisi, mobile entegre bir ödeme & alışveriş deneyimi sunabilmek olmalı. ABD’deki büyük market şirketleri farklı kampanyalarını müşterilerinin market listeleriyle pekiştirerek haftalık alışverişlerden kazanç sağlayıp alışveriş yapabilmesine olanak sağlıyor. Alışveriş listenizden kampanyaya giren ürünleri mobilden takip ederek, indirimleri mağazadan veya internet üzerinden satın alıp işlemi tamamlayabiliyorsunuz. Bu konuda önemsenmesi gereken ve genelde atlanan şey sunacağınız platformun yaygın bir kullanımı benimsememesi ve entegre mobil hizmetlerini kullanmayarak uygulamaya bağımlı bir iletişim yönetimi çalışması yapılmasıdır. Aksi halde, uygulamalar birçok özelliğiyle herkese faydası dokunabilecekken genellikle sadık müşterilerin kullandığı bir ürün olarak kalıyor.

2. Fiyat taleplerine karşılık verebilecek bir politika oluşturmak & Çalışanların yetkinliklerini geliştirmek

Müşterinizin olduğu kadar çalışanlarınızın da mobil devrime ayak uydurması ve talepleri anında cevaplaması için gerekli ekipmanlara ihtiyaçları var. Teknoloji alanında tüketiciler en uygun fiyatı bulmak için karşılaştırmalı siteleri kullanarak alışveriş yapıyor. 2013 yılında Best Buy özel bir pilot program ile mağaza satış ekibine tablet vererek, müşterinin taleplerine uygun anlık pazar fiyat araştırması yapıp, bazı ürün kategorilerinde en iyi fiyatı vermelerini sağlayacak bir karşılaştırma programını denemeye aldı. Best Buy bu sayede belirli kategorilerde karşılaştırma ile farklı firmalara kaçırdıkları potansiyel müşterileri çok düşük, hatta zararına satışlarla elde tutarak, bir sonraki alışverişte farklı faydalar sağlayarak veya toplu bir alışveriş bonusu vererek, farklı kategoriler üzerinden kar marjını arttırma, potansiyel müşteriyi sıcağı sıcağına kaybetmeden satışı yönetmelerine yarayacak, sadakat programı & kampanyalarla müşteriyi sahiplenme stratejisine yönelik bir girişim başlattı.

3. Mobilden arandığınızda erişilebilir olun. Ürünlerinizi sergileyeceğiniz, müşterilerinizin özellikleriniz hakkında bilgi alabileceği bir mobil site yaratın.

Mobil uygulamadan çok daha önemlisi tüketicinin günlük mobil arama kelimeleri arasında talep edildiğinizde bulunabilir olmak. Günümüzün yeni trendi, insanların farklı kanallardan aldığı bilgiyi mobil uzaktan kumandalarıyla hızlıca arama yapmalarıyla noktalandığını gösteriyor. 2013 IAB pazar analizinde gelişmiş ülkelerdeki en büyük hizmet ağının mobil arama kalemi üzerinde olduğu ve akıllı telefon penetrasyonu arttıkça bu hizmet kaleminin mobil pazarlama sektörünü geliştiren etkenlerden biri olduğu söyleniyor. Bu da açık biçimde insanların akıllı telefonlarını, TV’de film izlerken oyuncuları merak ederek veya bir ürün hakkında bilgi edinmek üzere ya da sohbet ortamında duydukları bir konu hakkında aramalar yaptıklarının bir göstergesi olarak, buradan gelen müşteri talebinin on-demand bir ihtiyacı karşılayabilecek önemli bir kapı olduğunun işaretçisi. Google bu kavramı ürünleştirerek tanıtır halde şuan… Unilever’in Moment of Truth olarak ifade ettiği mağazadaki karar anının yerini, Zero Moment of Truth‘a bıraktığını araştırmalarıyla destekliyor. İnternet bizlere ürünü yerinde görmeden, yeterli bilgi edinerek karar verebilmemize yardımcı oluyor. Bu durumda oluşacak olan talebe uygun karşılık verebilmek gerekiyor. “Sevgilim bu şubat Paris’e mi gitsek?”,  “Konser biletleri satışa çıkmış mıdır acaba?”, “Üzerindeki güzelmiş nereden aldın?” gibi sorulara anında yanıt bulmamızı sağlayan mobil site & aramanın etkisini önemsemeli, bir an evvel kendinizi bu yapıya entegre etmelisiniz.

4. Ödül & Sadakat mekanizmalarıyla deneyimi arttırın.

Kupon ve puan gibi çalışmalarla müşteriye anlık bilgi verebilmek, kampanyalarınızın etkisini müşterilerinizin talepleriyle şekillendirerek duyurmak; kişiselleştirilmiş bir iletişim sağlamak mobilin kurumlara uzun vadeli sunacağı en büyük faydalardan birisi… Bu kapsamda müşterinizin farklı kanallardan size bağlandığını unutmadan kanallarınızı birbirine entegre etmelisiniz. Dijital kanallarla mobil veri tabanınızı entegre ederek mükemmel bir deneyim haritası oluşturabilirsiniz.

Amazon, geliştirdiği data analiz algoritmasıyla ilgili lokasyonda bulunan müşterilerinin alabileceği ürünlerin stoklarını yöneterek, pazarlama faaliyetlerini şekillendiriyor. Pazarlama yakın gelecekte farklı kaynakları entegre kullanarak çıkarımlar üzerinden kampanyalar yaratan, gelişmiş algoritma anlayışlarıyla kişiye özel sadakat programları yürütecek platformlarla sağlanacak.

Mağazada sunduğunuz deneyim, 5 duyu organına hitap eden mağaza atmosferi, çalışanlar, ürün-kampanya döngüleri vb. etkenler bileşiminde büyük bir fark yaratıyor. Genellikle bu konu, müşterilerinizin sadakat ve alışveriş anlayışlarını ister istemez şekillendiriyor.

Mobili de bu çerçevede kendine has özellikleriyle değerlendirerek müşterinin talep ettiği anda uygun bilgi ve kampanyalarla iletişimde olmak, yukarıdaki maddeler üzerinden şekillenen markanıza ait bir deneyim haritasıyla mümkün olacaktır. Bu durum her an bağlı, elinin altında olan bir mecra üzerinden iletişim kanallarıyla etkileşim içinde bir konumlandırma yapmanızı gerekli kılıyor.

5. Mobile has farklılaşma noktaları üzerinden ilerlemek

Adidas Neo alışveriş olgusuyla Almanya’daki mağaza vitrinin bir bölümünü dijital bir alışveriş deneyimine çevirdi. Müşteriler mobil üzerinden alışveriş yapabiliyor & ürünleri modeller üzerinde deneyebiliyorlar. Eğlenerek farklı bir deneyimi yaşıyorlar.

Mobilin tüketiciye ulaşma becerisinin yanında diğer bir önemli hüneri bir gameboy olması aslında. Bu alışkanlık nedeniyle mobil mecralarınızı keyifli bir mecra haline getirecek, farklı kurgularla oyunlaştırılmış kampanyalar üretmek, müşterinizin içerikler üretmesini sağlayacak konular –bahaneler- bulmak, zevk alacağı içerikleri ürettirmek (fotoğraf çekimi, uzaktan kontrol vb…), etkileşim yaratmanızı sağlayacak hikayeler yazmak, pazarlama kampanyalarınızı köpürtecek önemli bir yetenek olarak önemsenmeli ve mutlaka kampanya & tanıtımlarınız içerisinde kullanılmalı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Montaigne'in bir sözünü benimserim. " bütün söylediklerim karşılıklı bir sohbettir ve hiçbiri öğüt niteliğinde değildir. Bu kadar serbest konuşabiliyorsam bu, başkalarını kendime inandırmak zorunda olmadığım içindir."

Bir Cevap Yazın

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking, bir iş modelini kullanıcıya kavuşturmak için yaptığı planlı büyüme stratejisi ve planlamalarının hazırlanmasıdır. Bu kavram birkaç yıllık geçmişe sahip olsa da, esasında uzun yıllar önce bir çok firma “Büyüme Stratejisi” adı altında projeler ilerletmiştir.

Growth Hacking’i iki parça haline ayırıp, ele aldığımız zaman öncelikle Growth bölümüne bakmamız gerekiyor. Growth ile anlamamız gereken şey internet trafiği, sosyal medyadaki takipçi sayınız gibi gerçek büyüme metriklerinden uzak ve bağımsız konular olamaz. Growth Hacking kavramın ikinci kısım olan Hacking bölümü ise düşündüğünüzden çok daha farklıdır. Hacking ile anlaşılması gereken yazılım korsanlığı yapmak veya ücretsiz kaynaları ele geçirmeyi  değil, tespit edilmiş olan problemlere en etkili ve inovatif çözümleri üretebilmek için standart metotlar yerine farklı yöntemleri kullanmayı ele almış oluruz.

Growth Hacker Nedir?

Growth Hacking ile uğraşan kişiler “Growth Hacker” olarak adlandırılıyor. Dijital pazarlama uzmanı olan Growth Hackerlar, SEO, analitik araçların kullanımı ve analizlerde, kullanıcı testleri ve sosyal medya planlarında, viral içerikler konusunda belirli bir beceriye sahiptirler. Growth Hackerlar aslında online pazarlama ile uğraşıyorlar fakat online pazarlamacılardan farkları ise her türlü konuları analiz etmeleri, test etmeleri ve ölçümleri online  sunmalarıdır. SEO, Google Analytics ve diğer analitik araçları, içerik pazarlaması, A/B testi, viral pazarlama ve sosyal medya pazarlaması ise growth hacking konusunda en çok kullanılan kavramlardandır.

Growht Hacking’in online pazarlamaya kıyasla daha çok internet girişimleriyle özdeşleşmesinin sebebi ise daha düşük bütçelere ihtiyaçlar duymasıdır. Growht Hacking’i; Linkendln, Twwitter, Facebook gibi büyük şirketler kullanımaktadır.

Growth Hacking Ne Zaman Sahaya Çıkar

İnternet gelişiminde bütçe ve sermaye tüketiminin kısıtlama olması Growht Hacking kavramına ihtiyaç duyularak daha düşük bütçeler ile büyüme planlamasının gerçekleşmesini sağlar. Küçük çaplı sosyal medya projeleri ve firmalar değil günümüzde sıkça kullandığımız sosyal medya ve veri depolama siteleri de aktif olarak bu stratejiyi kullanmaktadır.

Growth Hacking Planlaması Nasıl Yapılır?

Growth hacking planlamasının genel hedefi ise SEO başta olmak üzere diğer tüm pazarlama kanallarının daha çok stratejik bir şekilde kullanılmasıdır. Bu plan üzerinde kullanılan strateji ise hedeflerin artırılması ve kısa süre içerisinde ani bir çıkış yakalayarak tüm stratejilerin geliştirilmesidir. Geliştirilen stratejiler de pazarlama alanında siteye hızlı ve güçlü ivme kazandıracak çalışmalarla gerçekleşecektir.

Growth Hacking Nasıl Çalışır?

1- Veri Analizi

Büyüme ile ilgili sorunları bulabilmek için hem pazarlama çalışmalarınız hem de kullanıcıların internet sitesi uygulamanız içerisinde davranışlarını ince bir şekilde analiz etmeniz gerekir. Growth hackerların bunu yapabilmeleri için dünya genelinde popüler olan Google Analytics, Hotjar, Mixpanel, Kissmetrics gibi araçlara hakim olmaları gerekir.

İlk aşamada bu analizlerin teknik kurumlarını yapmaları gerekir. İkinci aşamada ise bu araçlardan gelen verilerin okunması ve yorumlanması gerekir. Verilerin yorumlanması aşamasında hem istatiksel veriler incelenmeli hem de kullanıcı araştırması, anket gibi istatiksel olmayan yazılı ve sözel verilerin incelenmesi önemlidir.

2- Teknik Bilgi

Büyüme süreci hızlı bir şekilde fikirlerin test edilmesi ve başarısız olan fikirlerin analiz edilip, öğrenilmeyi sağlaması, başarılı olan fikirlerinden daha detaylı olarak uygulanması şeklinde devam eder. Bu süre zarfın da yapılacak büyüme çalışmaları ile ilgili Growth Hackerların teknik bilgisinin yüksek olması beklenir. 

3- Kreatif Düşünme

Başarılı Growth Hackerlar problemlere kişilerin getirdiği çözümlerin dışında daha farklı çözümler getirir. Bunu sağlamak ise ancak yaratıcı düşünce ile güçlüdür. Farklı farklı sektörlerde bulunan alanlarda çözümleri bilmeleri ve bunu ele aldıkları problemlere göre nasıl uyarlayabileceklerini düşünebilmeleri gerekir.

Growth Hacking konusunda eğitim almak ve uzmanlaşmak istiyorsanız, derslerin arasında Growth Hacking’in de bulunduğu Digital Excellence Program’a buradan göz atabilirsiniz. 8 haftalık bir dijital pazarlama eğitimi maratonu ile dijitalde uzmanlaşabilirsiniz!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Şehrin Ortasında Dilediğiniz Zaman Uyuyabileceğiniz Uyku Salonu

Gün içinde uykunuz geldiğinde veya çok yorgun hissettiğinizde evinize gidip biraz kestirmeyi isterdiniz değil mi? Yenilikçi uyku şirketi Casper da bu ihtiyaçtan yola çıkarak gün içinde şekerleyebileceğiniz bir uyku merkezi açtı.

Ney York şehrinde, Manhattan’ın merkezinde kutu içi yatak konseptini tanıtmak için bir uyku merkezi açan Casper uyku için gereken tüm malzemeleri de müşterilerine sağlıyor. Şirket uyku merkezini  yüz yıkama platformu, lüks pijama markası Sleepy Jones’un pijamaları ve diş temizliği yapan Hello’nun diş fırçaları ve diş macunu ile donatmış.Yastık, yorgan gibi tüm malzemelerle birlikte saydığımız lüks malzemeleri kullanmak ve 45 dakikalık bir uyku için 25 dolar ödemeniz gerekiyor.


Casper, yıldızlarla donatılmış karanlık bir giriş kısmı ve yıldızlı pijamalar ile tam takım bir uyku konsepti sunuyor.

Müşteri deneyimini sonuna kadar yaşatan marka uyku moduna girmeniz için her şeyi yapıyor ve size 45 dakikalık muhtemelen unutamayacağınız bir deneyim yaşatıyor.

Casper’in CMO’su Jeff Brooks, amaçlarının sakinleştirici ve dinlendirici bir yer yaratmak olduğunu ve boşlukları bi deneyimle doldurmak istediklerini söylüyor. Yaklaşık 1 yıldır işleyen bu konseptin sadece marka için değil kaliteli ve sağlıklı uyku anlayışı için de çok önemli olduğunu ve bu şekilde müşterilerinin memnuniyetlerini çok rahat ölçebildiklerini de ekliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link