Mobil Pazarlamayı Anlamak: 5 Temel Strateji

Mobil mecralar farklı kullanım yöntemleriyle beraber sosyal & lokal yaklaşımlarla kurumların pazarlama becerilerini geliştiriyor. ABD’de akıllı telefon penetrasyonuyla beraber bugün %70 üst seviye perakende markası müşterilerine özel mobil uygulama deneyimi sunma gereksinimi hissediyor. Markaların mobil hakkında neleri bilmesi ve neleri değerlendirmesi gerekir? Mobil yaşamalarımıza ne gibi alışkanlıklar kattı? Markamızı bu ufak ekranda ne gibi pazarlama hizmetleriyle beraber konumlandırmamız gerekir.

1. Mobil alışveriş deneyimi yaratmak

Marka uygulamaları ürünleri mobil cihaz üzerinden de ulaşılabilir kılan hizmetlerden biri olarak tüketici alışverişine çeşitli faydalar sağlayabiliyor. Wallgreens alış-veriş deneyimini mobile entegre ederek %20 satış kaybı yaşadığı ürün bulma problemine çözüm buldu.

Firmaların mobili kullanmaya başlarken dikkat etmesi gereken önemli konulardan birisi, mobile entegre bir ödeme & alışveriş deneyimi sunabilmek olmalı. ABD’deki büyük market şirketleri farklı kampanyalarını müşterilerinin market listeleriyle pekiştirerek haftalık alışverişlerden kazanç sağlayıp alışveriş yapabilmesine olanak sağlıyor. Alışveriş listenizden kampanyaya giren ürünleri mobilden takip ederek, indirimleri mağazadan veya internet üzerinden satın alıp işlemi tamamlayabiliyorsunuz. Bu konuda önemsenmesi gereken ve genelde atlanan şey sunacağınız platformun yaygın bir kullanımı benimsememesi ve entegre mobil hizmetlerini kullanmayarak uygulamaya bağımlı bir iletişim yönetimi çalışması yapılmasıdır. Aksi halde, uygulamalar birçok özelliğiyle herkese faydası dokunabilecekken genellikle sadık müşterilerin kullandığı bir ürün olarak kalıyor.

2. Fiyat taleplerine karşılık verebilecek bir politika oluşturmak & Çalışanların yetkinliklerini geliştirmek

Müşterinizin olduğu kadar çalışanlarınızın da mobil devrime ayak uydurması ve talepleri anında cevaplaması için gerekli ekipmanlara ihtiyaçları var. Teknoloji alanında tüketiciler en uygun fiyatı bulmak için karşılaştırmalı siteleri kullanarak alışveriş yapıyor. 2013 yılında Best Buy özel bir pilot program ile mağaza satış ekibine tablet vererek, müşterinin taleplerine uygun anlık pazar fiyat araştırması yapıp, bazı ürün kategorilerinde en iyi fiyatı vermelerini sağlayacak bir karşılaştırma programını denemeye aldı. Best Buy bu sayede belirli kategorilerde karşılaştırma ile farklı firmalara kaçırdıkları potansiyel müşterileri çok düşük, hatta zararına satışlarla elde tutarak, bir sonraki alışverişte farklı faydalar sağlayarak veya toplu bir alışveriş bonusu vererek, farklı kategoriler üzerinden kar marjını arttırma, potansiyel müşteriyi sıcağı sıcağına kaybetmeden satışı yönetmelerine yarayacak, sadakat programı & kampanyalarla müşteriyi sahiplenme stratejisine yönelik bir girişim başlattı.

3. Mobilden arandığınızda erişilebilir olun. Ürünlerinizi sergileyeceğiniz, müşterilerinizin özellikleriniz hakkında bilgi alabileceği bir mobil site yaratın.

Mobil uygulamadan çok daha önemlisi tüketicinin günlük mobil arama kelimeleri arasında talep edildiğinizde bulunabilir olmak. Günümüzün yeni trendi, insanların farklı kanallardan aldığı bilgiyi mobil uzaktan kumandalarıyla hızlıca arama yapmalarıyla noktalandığını gösteriyor. 2013 IAB pazar analizinde gelişmiş ülkelerdeki en büyük hizmet ağının mobil arama kalemi üzerinde olduğu ve akıllı telefon penetrasyonu arttıkça bu hizmet kaleminin mobil pazarlama sektörünü geliştiren etkenlerden biri olduğu söyleniyor. Bu da açık biçimde insanların akıllı telefonlarını, TV’de film izlerken oyuncuları merak ederek veya bir ürün hakkında bilgi edinmek üzere ya da sohbet ortamında duydukları bir konu hakkında aramalar yaptıklarının bir göstergesi olarak, buradan gelen müşteri talebinin on-demand bir ihtiyacı karşılayabilecek önemli bir kapı olduğunun işaretçisi. Google bu kavramı ürünleştirerek tanıtır halde şuan… Unilever’in Moment of Truth olarak ifade ettiği mağazadaki karar anının yerini, Zero Moment of Truth‘a bıraktığını araştırmalarıyla destekliyor. İnternet bizlere ürünü yerinde görmeden, yeterli bilgi edinerek karar verebilmemize yardımcı oluyor. Bu durumda oluşacak olan talebe uygun karşılık verebilmek gerekiyor. “Sevgilim bu şubat Paris’e mi gitsek?”,  “Konser biletleri satışa çıkmış mıdır acaba?”, “Üzerindeki güzelmiş nereden aldın?” gibi sorulara anında yanıt bulmamızı sağlayan mobil site & aramanın etkisini önemsemeli, bir an evvel kendinizi bu yapıya entegre etmelisiniz.

4. Ödül & Sadakat mekanizmalarıyla deneyimi arttırın.

Kupon ve puan gibi çalışmalarla müşteriye anlık bilgi verebilmek, kampanyalarınızın etkisini müşterilerinizin talepleriyle şekillendirerek duyurmak; kişiselleştirilmiş bir iletişim sağlamak mobilin kurumlara uzun vadeli sunacağı en büyük faydalardan birisi… Bu kapsamda müşterinizin farklı kanallardan size bağlandığını unutmadan kanallarınızı birbirine entegre etmelisiniz. Dijital kanallarla mobil veri tabanınızı entegre ederek mükemmel bir deneyim haritası oluşturabilirsiniz.

Amazon, geliştirdiği data analiz algoritmasıyla ilgili lokasyonda bulunan müşterilerinin alabileceği ürünlerin stoklarını yöneterek, pazarlama faaliyetlerini şekillendiriyor. Pazarlama yakın gelecekte farklı kaynakları entegre kullanarak çıkarımlar üzerinden kampanyalar yaratan, gelişmiş algoritma anlayışlarıyla kişiye özel sadakat programları yürütecek platformlarla sağlanacak.

Mağazada sunduğunuz deneyim, 5 duyu organına hitap eden mağaza atmosferi, çalışanlar, ürün-kampanya döngüleri vb. etkenler bileşiminde büyük bir fark yaratıyor. Genellikle bu konu, müşterilerinizin sadakat ve alışveriş anlayışlarını ister istemez şekillendiriyor.

Mobili de bu çerçevede kendine has özellikleriyle değerlendirerek müşterinin talep ettiği anda uygun bilgi ve kampanyalarla iletişimde olmak, yukarıdaki maddeler üzerinden şekillenen markanıza ait bir deneyim haritasıyla mümkün olacaktır. Bu durum her an bağlı, elinin altında olan bir mecra üzerinden iletişim kanallarıyla etkileşim içinde bir konumlandırma yapmanızı gerekli kılıyor.

5. Mobile has farklılaşma noktaları üzerinden ilerlemek

Adidas Neo alışveriş olgusuyla Almanya’daki mağaza vitrinin bir bölümünü dijital bir alışveriş deneyimine çevirdi. Müşteriler mobil üzerinden alışveriş yapabiliyor & ürünleri modeller üzerinde deneyebiliyorlar. Eğlenerek farklı bir deneyimi yaşıyorlar.

Mobilin tüketiciye ulaşma becerisinin yanında diğer bir önemli hüneri bir gameboy olması aslında. Bu alışkanlık nedeniyle mobil mecralarınızı keyifli bir mecra haline getirecek, farklı kurgularla oyunlaştırılmış kampanyalar üretmek, müşterinizin içerikler üretmesini sağlayacak konular –bahaneler- bulmak, zevk alacağı içerikleri ürettirmek (fotoğraf çekimi, uzaktan kontrol vb…), etkileşim yaratmanızı sağlayacak hikayeler yazmak, pazarlama kampanyalarınızı köpürtecek önemli bir yetenek olarak önemsenmeli ve mutlaka kampanya & tanıtımlarınız içerisinde kullanılmalı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Montaigne’in bir sözünü benimserim. ” bütün söylediklerim karşılıklı bir sohbettir ve hiçbiri öğüt niteliğinde değildir. Bu kadar serbest konuşabiliyorsam bu, başkalarını kendime inandırmak zorunda olmadığım içindir.”

Bir Cevap Yazın

Milyonlarca Dolar Kazandıran Basit Ama Çılgın Fikirler

Ünlü düşünür Montaigne “Fikirler güçlü varlıklardır; önlenemezler, asla cesaretlerini kaybetmezler.” der. Reklam, pazarlama ve startup ekosistemi dahiyane fikirler etrafında döner. Bazen aklınızda şimşekler çaktıran fikirler kalabalıkların dikkatini çekmezken, bazen de “Delilik bu!” denilen fikirler size yeni dünyaların kapısını açtırabilir. Peki nasıl bir fikir bulmalı ki hayal ve hedeflerinize giden yolda size milyonlar kazandırıp yeni platformlara yelken açmanızı sağlasın? Farklı alanlarda başarılı olmuş basit ama çılgın fikirleri derlediğimiz bu yazının size ilham vermesini diliyoruz.

Milyon Dolarlık Sayfa

Alex Tew, 21 yaşındayken üniversite masraflarını karşılamak için çözüm ararken milyon dolarlık web sayfası fikrini bulmuş. Bir milyon pikselden oluşan bir internet sayfası tasarlayarak, her bir piksel alanına 1 dolarlık reklam alan bu İngiliz gencin fikri dört aydan kısa bir süre içinde viral olunca, tüm reklam alanlarını satmayı başararak 1 milyon dolar kazanmış. Sonrasında okulu bırakan Tew, Calm adlı yeni bir girişim kurarak yoluna devam etme kararı almış.

Post – it Notlar

Dünyanın her yerinde karşımıza çıkan, ofis çalışanlarının ve öğrencilerin hayatını kolaylaştıran bu renkli notlar nasıl ortaya çıktı dersiniz? Amerikalı kimyager Dr. Spencer Silver 1968 yılında yeni çeşit güçlü bir yapıştırıcı keşfetme çalışmaları yaparken, kolayca yapıştırılıp çıkarılabilen bir yapıştırıcı üretiyor. Meslektaşı Art Fry bir gün kilisede ilahi söylerken farkediyor ki kutsal kitabına aldığı notlar kayıp düşerek, işaretlediği yerleri kaybetmesine sebebiyet veriyor. Silver’ın bulduğu yapıştırıcıyı notlarına sürüp kitabında işaretlemeye başlamasıyla da bugün dünyanın her yerinde karşımıza çıkan organizasyon gereci Post – It’ler de hayatımıza girmiş oluyor. Bugüne kadar Post – It’ler 1 milyar dolardan fazla kâr getirmiş durumda.

Gülen Sarı Yüz

Hepimizin aşina olduğu bu ifade tarihte ilk olarak Türkiye’de bulunan milattan önce 1700’lü yıllara ait bir Hitit testisinde  karşımıza çıksa da, günümüzde ticari bir marka haline gelmesi 1960’lı yıllara dayanıyor. Dijital dünyanın olmazsa olmazı ruh hali yansıtıcısı Smiley’nin tarihi hakkında çeşitli spekülasyonlar olsa da ikonun ilk ticari hakkını Bernard ve Murray Spain kardeşler “İyi günler!” mottosunu da marka haklarına ekleyerek almışlar. Sonrasında olabildiğince bunu yaygınlaştırmaya çalışarak T-shirtlere, etiketlere ve daha bir çok ürüne entegre ederek ünlü bir ikon haline getirmişler. Girişimcilerine daha ilk yıllarda 50 milyon dolardan fazla kazandıran ikonun ticari hakları, 2000 yılında Dollar Tree şirketine 500 milyon dolar karşılığında satıldı. Bu sarı benizli gülen ikonun ayrıntılı tarihine göz atmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Slinky

Ülkemizde stres yayı, helezon yay, yürüyen yay gibi isimlerle anılsa da kendisini bilip adını bilmediğimiz bu oyuncak özellikle 90’lı yılların çocuklarının en büyük eğlencesi olmuştur. Gemi inşaat mühendisi Richard James tarafından 1943 yılında gemilerdeki hassas ekipmanları bir arada tutmak için üretilen bu yaylar, bir gün James’in duvara fırlatmasıyla yere düşmeyip o ünlü “yürüme” hareketini yapması sonucu bugün Time gazetesinde tüm zamanların en harika oyuncağı ünvanını kazandı. Eşine oyuncak fikrini anlattıktan sonra sözlükleri karıştıran James, bir İsveç terimi olan Slinky ismini buluyor. “Parlak ve kıvrımlı” Bu kazara oyuncak olan renkli yaylar James ve ailesine 250 milyon dolardan fazla kazandırmış. Gelmiş geçmiş tüm Slinky reklamlarını izlemek isterseniz buradan buyrunuz.

Pet Rock

Evcil Kaya – Pet Rock, 1970’li yıllarda yoğun iş temposundan dolayı evcil hayvan besleyemeyen insanları farkeden reklamcı Gary Dahl tarafından bulunmuş dahiyane bir pazarlama fikri. Kutulara koyduğu mini kaya parçalarının yanına bir de “Evcil kayanızın bakım ve eğitim klavuzu”nu ekleyerek, her birini 3.95 dolardan satışa sunmuş. Bunun 3 doları ise kâr olarak Gary’ye kalmış. En iyi evcil hayvan ses çıkarmayan, hastalanmayan, sizden bir şey talep etmeyen ve ölmeyendir sloganıyla Gary Dahl, bu çılgınca fikri dahiyane algı yönetim tekniklerini kullanarak başarıya ulaştırmış ve sadece 6 ayda 15 milyon dolardan fazla kazanmış. Her ne kadar mucidi aramızdan ayrılmış olsa da, bu sevimli Evcil Kaya Amerika’da hala satışa sunuluyor.

Amabrush

Dünyanın ilk tam otomatik diş fırçası sloganıyla karşımıza çıkan Amabrush sadece 10 saniyede ve tek bir tuşa basarak aynı anda tüm dişlerinizi temizlemeyi vaat ediyor. Uluslararası kitlesel fonlama sitesi Indiegogo‘da bir aydan az bir sürede €4,295,409 toplamayı da başarmış.

Bir fikri hayata geçirmeden önce kendinize inanın. Sonrasında öncelikli pazar araştırmaları yapmayı, farklı güruhlardan her ne kadar sert eleştirilerle yüzleşmek zorunda kalsanız da görüş almayı ihmal etmeyin. Aslında kim ne derse desin, eğer siz kendinize ve fikrinizin potansiyeline inanıyorsanız tek yapmanız gereken sadece biraz cesur olmak. Cesur olun ve sesinizi dünyaya duyurun.

Dahiyane fikirlerin zihninizde canlandığı mutlu bir hafta dilerim. :)

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pantone 2018’in Rengi “Morotesi” İçinde Gizli Bir Mesaj mı Taşıyor?

2018 için kendimizi yavaş yavaş hazır hissetmeye başlamışken Pantone  2018’in rengini açıkladı. Gelecek yıl neredeyse her yerde göreceğimiz trend renk morötesi (ultra violet) olacak.

2000 yılından bu yana “Yılın Renklerini” belirleyen Pantone, 2018’de tasarım trendlerine yön vermesi beklenen PANTONE 18-3838 TCX Ultra Violet Pantone tarafından “çarpıcı bir şekilde kışkırtıcı ve anlayışlı” olarak nitelendirildi.

Pantone Color Institute Direktörü Leatrice Eiseman’a göre, 2018’in rengi Morotesi bizi geleceğe taşıyacak olan vizyoner düşünce, orijinallik ve yaratıcılığı temsil eden güçlü bir mor tonu olarak potansiyelimizi daha üst seviyelere çıkarmayı hedefliyor.

Aslında 2018’in renginin 2017’nin rengi yeşili (greenary) takip ettiğini belirten Pantone,  yeşili “kargaşa içindeki sosyal ve politik çevre arasında özlemini çektiğimiz dinginlik” olarak tanımlarken, morotesi için ise eğer 2017 güveni temsil ediyorsa 2018’de tutku ve geleceğe bakmayı temsil etmeliydi şeklinde düşünüyor.

Yeni teknolojilerin keşfedildiği, galaksinin sınırlarının daha da aşıldığı günümüz dünyasının sanatsal ifade ediliş ve ruhsal yansımasının rengini en iyi morötesinin temsil edeceğini düşünen Pantone’un seçiminin arkasında unutulmaz pop kültür ikonları David Bowie, Jimi Hendrix ve tabii ki doğa yer alıyor.

Bununla beraber kırmızı ve mavi gibi taban tabana zıt iki rengin bir araya gelerek oluşturduğu bir renk olan mor, iç mekan tasarımcısı Martin Kesselman’a göre daha derin bir anlam taşıyor olabilir. Öyle ki Kesselman iki zıt rengin oluşturduğu bu rengin cesareti temsil ettiğini ve özellikle bu sene kendini her türlü zorbalığa karşı cesurca ifade edebilmiş, seslerinin duyulmasını isteyen kişilerden ilham almış olabileceğini düşünüyor. Ve tasarım trendlerinin de bu akımı yansıtacağına inanıyor.

Ne dersiniz bu senenin renginde cesareti tetikleyen gizli bir mesaj olabilir mi?

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link