Mobil’de Reklam Ne Durumda? Nereye Gidiyor?

Şöyle bir düşünün, reklama maruz kalmadığınız bir an var mı ? Her şeyden uzaklaştım, sadece kendimleyim dediğiz an bile reklamla yüzyüze gelmeniz oldukça muhtemel. Bu denli yoğun bir reklam bombardımanı ister istemez insanları, reklamlara karşı duyarsız bir hale getiriyor. Evet dört bir yanımız reklamlarla sarılı ancak hangisi bizim satın alma kararlarımızı tam anlamıyla etkileyebiliyor ki ?

Reklam araçları, bu duyarsızlaşmaya karşı koymak adına her geçen gün gelişiyor, değişiyor. Tamda bu noktaya uyduğunu düşündüğüm bir söz var: Sen ne kadar iyi bir fare kapanı yaparsan yap, doğada o kadar zeki fareler yaratır. Bu, reklam – etkileyicilik ve insan üçgeni içinde geçerli bir durum. Ne kadar etkili reklam yöntemleri yaratılırsa yaratılsın, insan doğası gereği bu yöntemlere de duyarsızlaşıyor ve yöntemlerin etkileyiciliği gün geçtikçe azalıyor. Ancak elbette bu durum yeni yöntemlerin geliştirilmesine engel değil.

Son dönemlerin en gözde kavramı elbette mobil. Akıllı cihazların günlük yaşama her geçen gün biraz daha fazla entegre olması, bu alanı cazip kılan en önemli etken. Pasta bu kadar büyükken ve giderek çok daha büyük bir hal alıyorken, herkes bir anlamda burada yer almak, öncü olmak istiyor.

Şunu söylemek gerekir ki, geleneksel medyadan sosyal medyaya geçiş sürecinde yaşanan, sosyal medyayı geleneksel medyanın araçlarıyla ve yöntemleriyle kullanmaya çalışmak, yapılan hatalardan ders alınmış olunacak ki, mobil mecraya geçişte yapılmıyor. Daha bilinçli bir geçiş sürecini yaşadığımız bir gerçek. Durum böyleyken, mobil için mobilin kendi kurallarının geçerli olduğu yöntemler yaratılıyor. Gelelim başlığımızla alakalı olarak bahsetmek istediğim noktaya. Son dönemlerin en popüler reklam araçlarından biri olan mobil video reklamdan bahsedeceğim. Peki tam olarak nedir bu mobil video reklam ?

Kısaca, örnek üzerinden tanımlama yaparsak, mobil cihazınıza için ücretsiz bir uygulama indirdiğinizi ya da mobil cihanızdan bir internet sitesine bağlandığınızı düşünün. Mutlaka ekranınızın bir köşesinde, sizi ona tıklamaya teşvik edecek hareketli bannerlar görürsünüz. Bu bir simge de olabilir, içerisinde markanın web sitesine giden bir adres barındıran hareketli bir reklam filmide olabilir. Mobil video reklamcılığının birçok çeşidi var ancak en iyi bilinen formları bunlar. Aşağıda, Rhythm medyanın hazırladığı ve detaylı bilgiler içeren tanıtım filmini izleyebilirsiniz:

httpv://www.youtube.com/watch?v=LPgzks4jAUA

Şimdi gelelim savlarımızı destekleyen araştırmalara. Mobile SQUARED’in yaptığı bir araştırmaya göre, önümüzdeki dört sene içerisinde mobil video reklamcılığı, 7 Avrupa ülkesinde ( Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Rusya, İspanya, ve İngiltere ) en etkili reklam formatı olacak. Bir diğer araştırma ise InsightExpress tarafından kasım 2007 – haziran 2012 tarihleri arasında, 550 bin katılımcı ve 240 mobil reklam kampanyası üzerinde yapıldı. Sonuçlara göre mobil reklamlar yalnızca markanın bilinirliğini artırmakla kalmıyor, ayrıca satın alma kararlarını da etkiliyor. Yazının başında yer alan grafiğe gelirsek, mobil reklamların tüketiciler üzerinde ne denli etkili olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Mobil reklamlar, marka bilinirliğini %49’a kadar etkilerken, satın alma güdüsünü ise %24’e kadar etkileyebiliyor.

Son olarak gelelim bir diğer araştırma sonuçlarına. Mobil video, Tv ve Online video reklamlarının tüketici kararları üzerindeki etkileri üzerine AdColony ve Nielsen‘in yaptığı araştırma, reklam araçlarının da diğer tüm sektörler gibi mobile kaydığını gözler önüne seriyor. Genel geri dönüşe bakıldığında mobil reklamların etkileyiciliği %79’a kadar çıkarken, Tv reklamlarının etkileyiciliği %49’da, online video reklamlarının etkileyiciliği ise yalnızca %29’da kalıyor.

Mobil önümüzdeki yılların bir numaralı mecrası. Sosyal medya trenini kaçıran veya son anda yetişen markalar, mutlaka bu alana yatırım yapmalı. Yüksek bir dinamizmin hakim olduğu günlük yaşamda, trendlerin ve gelişmelerin uzağında kalan bir markanın, bu oyunda hayatta kalma gibi bir şansı yok. Mobilin kendi kurallarını oluşturduğu bu ortamda markalar, yarışta kalabilmek için mutlaka mobilin getirdiği yenilikleri ve araçları, uygulamalarına entegre etmeli.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İsminin Yanlış Telaffuzunu Muhteşem Bir Kampanyaya Dönüştürüp Ödül Alan Marka: MailChimp

  •  Markanızın isminin yanlış telaffuzu alıp nasıl ödüllü bir kampanya haline getirebilirsiniz?
  • MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp gibi dokuz farklı telaffuz hatası Mailchimp’e her zaman hatırlanabilecek bir kampanya yaratma ilhamı verdi, detaylar aşağıda,
  • Benzeri yazılar için;Start-Uplar için Kullanabileceğiniz En İyi 8 Pazarlama Aracı

Pazarlama otomasyonu ve e-mail pazarlama konularında akla ilk gelen markalardan olan MailChimp, geçtiğimiz sene yaptığı efsanevi pazarlama kampanyası hala çok konuşulurken bizlerde hem 2017 Cannes Lions International Festival of Creativity ödüllü bu kampanyayı tekrar hatırlatalım hem de izlemeyenler için kampanyayı tekrar anlatalım istedik.

Google’a sorduğumuz sorulardaki yazım yanlışlarını düzelttiği klasik soru kalıbını alıp bütün bir kampanyanın ana fikri yapan şirket, isminin yanlış telaffuzunu oldukça eğlenceli bir yolla anlatırken adeta aklının aklımıza kazınmasını sağlıyor. “Did you mean Mailchimp?”  sorusunun hakimiyetindeki kampanya ismin ona çok benzer dokuz farklı yanlış telaffuzunu birbirinden farklı, absürt şeylere dönüştürüyor.

Bunlardan üç tanesi MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp mod filmi diyebileceğimiz tarzda ve her yanlış telaffuz için kurulan mikro sitelerde yayına geçmeden önce Amerika’da ki birkaç sinema da yayınlanıyor.

Ve sanırım en güzeli de bir çoğunun distopik birer evren resmediyor hissi vermesi. Sizce?

MailShrimp

Robert Vacha ve Peter Klimes başrolündeki bu film, posta servisinde çalışan bir çocuğun karides (shrimp) sandviçi yemesini epik bir hale getiriyor.

KaleLimp

Zdenek Subr, Helena Jilkova, Boris Wilkenin başrolündeki bu kısa filmde bir lahana yaprağının tabağa olan yolculuğu lahanadan bir köpeğin maceraları şeklinde anlatılıyor.

JailBlimp

Bir hapisten kaçış hikayesi ne kadar garip olabilir. Tam da yukarıda izlediğiniz kısa film kadar. Bir doğum günü kızının kukla oyuncağını ezmesinden çıkan bir kaçış hikayesi…

VeilHymn

VeilHymn, Devonté Hynes ve Bryndon Cook isimli iki sanatçı ile yapılan bir ortaklığın ürünü. Ziyaretçiler veilhymn.com’u ziyaret ettiğinde 4:35 dk süren ve dinlemesi pek bir keyifli bir video ile karşılaşıyor.

SnailPrimp

Belki de aradığınız yaşlanma karşıtı birkaç üründü diye düşünen MailChimp salyongoz özlü yaşlanma karşıtı ürününden bahsetmek istedi. Instagram sayfası bile var: instagram.com/snailprimp.

 

FailChips

Kendisi gerçek bir ürün, tek sıkıntısı ise parçalanmış olması.

WhaleSynth

whalesynth.com’u ziyaret ederek bugüne kadar aradığınız o ritmi kendiniz okyanus seslerinin rahatlatıcı atmosferi ile bulabilirsiniz.

NailChamp

Tırnak süslemenin son moda versiyonları Tumblr-vari sitesi ile NailChamp’te sizi bekliyor. Hem de süslenmiş tırnakların yarıştığı bir yarışma için oy bile kullanabiliyorsunuz.

MaleCrimp

malecrimp.com, MaleCrimp Tumblr sitesi ile saçlarına ince kıvrımlar veren erkeklerin hikayesini anlatıyor. Öyle ki bu hikaye Buzzfeed’e bile konu oldu zamanında.

Bu başarılı kampanyanın arkasında Droga5, New York bulunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link