Mobil’de Reklam Ne Durumda? Nereye Gidiyor? 0

Şöyle bir düşünün, reklama maruz kalmadığınız bir an var mı ? Her şeyden uzaklaştım, sadece kendimleyim dediğiz an bile reklamla yüzyüze gelmeniz oldukça muhtemel. Bu denli yoğun bir reklam bombardımanı ister istemez insanları, reklamlara karşı duyarsız bir hale getiriyor. Evet dört bir yanımız reklamlarla sarılı ancak hangisi bizim satın alma kararlarımızı tam anlamıyla etkileyebiliyor ki ?

Reklam araçları, bu duyarsızlaşmaya karşı koymak adına her geçen gün gelişiyor, değişiyor. Tamda bu noktaya uyduğunu düşündüğüm bir söz var: Sen ne kadar iyi bir fare kapanı yaparsan yap, doğada o kadar zeki fareler yaratır. Bu, reklam – etkileyicilik ve insan üçgeni içinde geçerli bir durum. Ne kadar etkili reklam yöntemleri yaratılırsa yaratılsın, insan doğası gereği bu yöntemlere de duyarsızlaşıyor ve yöntemlerin etkileyiciliği gün geçtikçe azalıyor. Ancak elbette bu durum yeni yöntemlerin geliştirilmesine engel değil.

Son dönemlerin en gözde kavramı elbette mobil. Akıllı cihazların günlük yaşama her geçen gün biraz daha fazla entegre olması, bu alanı cazip kılan en önemli etken. Pasta bu kadar büyükken ve giderek çok daha büyük bir hal alıyorken, herkes bir anlamda burada yer almak, öncü olmak istiyor.

Şunu söylemek gerekir ki, geleneksel medyadan sosyal medyaya geçiş sürecinde yaşanan, sosyal medyayı geleneksel medyanın araçlarıyla ve yöntemleriyle kullanmaya çalışmak, yapılan hatalardan ders alınmış olunacak ki, mobil mecraya geçişte yapılmıyor. Daha bilinçli bir geçiş sürecini yaşadığımız bir gerçek. Durum böyleyken, mobil için mobilin kendi kurallarının geçerli olduğu yöntemler yaratılıyor. Gelelim başlığımızla alakalı olarak bahsetmek istediğim noktaya. Son dönemlerin en popüler reklam araçlarından biri olan mobil video reklamdan bahsedeceğim. Peki tam olarak nedir bu mobil video reklam ?

Kısaca, örnek üzerinden tanımlama yaparsak, mobil cihazınıza için ücretsiz bir uygulama indirdiğinizi ya da mobil cihanızdan bir internet sitesine bağlandığınızı düşünün. Mutlaka ekranınızın bir köşesinde, sizi ona tıklamaya teşvik edecek hareketli bannerlar görürsünüz. Bu bir simge de olabilir, içerisinde markanın web sitesine giden bir adres barındıran hareketli bir reklam filmide olabilir. Mobil video reklamcılığının birçok çeşidi var ancak en iyi bilinen formları bunlar. Aşağıda, Rhythm medyanın hazırladığı ve detaylı bilgiler içeren tanıtım filmini izleyebilirsiniz:

httpv://www.youtube.com/watch?v=LPgzks4jAUA

Şimdi gelelim savlarımızı destekleyen araştırmalara. Mobile SQUARED’in yaptığı bir araştırmaya göre, önümüzdeki dört sene içerisinde mobil video reklamcılığı, 7 Avrupa ülkesinde ( Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Rusya, İspanya, ve İngiltere ) en etkili reklam formatı olacak. Bir diğer araştırma ise InsightExpress tarafından kasım 2007 – haziran 2012 tarihleri arasında, 550 bin katılımcı ve 240 mobil reklam kampanyası üzerinde yapıldı. Sonuçlara göre mobil reklamlar yalnızca markanın bilinirliğini artırmakla kalmıyor, ayrıca satın alma kararlarını da etkiliyor. Yazının başında yer alan grafiğe gelirsek, mobil reklamların tüketiciler üzerinde ne denli etkili olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Mobil reklamlar, marka bilinirliğini %49’a kadar etkilerken, satın alma güdüsünü ise %24’e kadar etkileyebiliyor.

Son olarak gelelim bir diğer araştırma sonuçlarına. Mobil video, Tv ve Online video reklamlarının tüketici kararları üzerindeki etkileri üzerine AdColony ve Nielsen‘in yaptığı araştırma, reklam araçlarının da diğer tüm sektörler gibi mobile kaydığını gözler önüne seriyor. Genel geri dönüşe bakıldığında mobil reklamların etkileyiciliği %79’a kadar çıkarken, Tv reklamlarının etkileyiciliği %49’da, online video reklamlarının etkileyiciliği ise yalnızca %29’da kalıyor.

Mobil önümüzdeki yılların bir numaralı mecrası. Sosyal medya trenini kaçıran veya son anda yetişen markalar, mutlaka bu alana yatırım yapmalı. Yüksek bir dinamizmin hakim olduğu günlük yaşamda, trendlerin ve gelişmelerin uzağında kalan bir markanın, bu oyunda hayatta kalma gibi bir şansı yok. Mobilin kendi kurallarını oluşturduğu bu ortamda markalar, yarışta kalabilmek için mutlaka mobilin getirdiği yenilikleri ve araçları, uygulamalarına entegre etmeli.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link