Teknoloji ilerledikçe hayatımızdaki dijitalleşme de yüksek bir ivme ile artmaya başladı.  Hal böyle olunca dijital dünyanın dinamiklerini anlamak, farkındalık yaratmanın en önemli unsuru haline geldi. Bu dinamikleri anlamanın yolu da akıllı cihazların geldiği ve geleceği konumları iyi analiz etmekten geçiyor.

İstisnasız bütün otoriteler yıllardır ağızlarından ‘mobil’ kelimesini düşürmüyor. Pazarlamasyon olarak bizim de en çok yer verdiğimiz konulardan biri olan mobilin hayatımıza nasıl penetre olduğu ile ilgili 10 istatistik vermek istiyorum.

Öncelikle akıllı cihaz penetrasyonuna bakalım. ABD’de %60’a yaklaşan bir penetrasyon mevcut. Türkiye’de ise ABD’yi %20-25’lik bir geriden takip ediş  söz konusu. Ayrıca dünyada 2013 ortasında toplam 1.5 milyar akıllı telefon ve tablet kullanılacağı tahmin ediliyor.

Yukarıdaki genel grafikten sonra biraz daha spesifik istatistiklerle ilerleyelim. Örneğin mobildeki satın alma alışkanlıkları ne durumda? 2011  verilerine  göre insanların %56’sı mobil satın alım anında evde oluyor. Dışarda olanlar veya işte olanların dilimi ise %42.

Mobilde en çok tercih edilen ürün kategorisi ise dijital ürünler. Dijital ürünleri elbiseler ve biletler takip ediyor.

Akıllı telefonların en sık nerede kullanıldığı da pazarlama faaliyetleri için oldukça önemli bir durum. Şubat 2012’de ABD’de yapılan bir araştırmaya göre akıllı telefonların en sık kullanıldığı alanlar evler (%96). Aşağıda diğer yerleri de görebilirsiniz.

Peki mobili ne için kullanıyoruz? Çoğumuzun tahmin ettiği gibi akıllı cihazları en çok oyun amaçlı kullanıyoruz. Bu da oyun içi reklamların önümüzdeki dönemlerde ivmesinin daha da artacağının kanıtı.

Geçtiğimiz yıl bu dönemde  eMarketer tarafından yapılan bir araştırma ise alışveriş için tercih edilen mecraları sıralıyor.Mobilin payı ise araştırmanın üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen bir hayli yüksek.

Mobil ile ilgili dikkat çekici bir diğer istatistik ise tüketicilerin, mobil web sitelerindeki uyumsuzluğa karşı olan yaklaşımları. Tüketicilerin %46’sı mobil web sitelerin düzgün çalışmadığını / uyumsuz olduğunu farkettiklerinde o siteye tekrar girmek istemiyor.

Son olarak da ülkelere göre mobil trafik payları ve mobil ticaretin akıllı telefonlar ve tabletler arasındaki dağılımı anlatan bir infografiği göstermek istiyorum. İnfografik, mobilin ne noktada olduğunu gözler önüne seriyor.

Bir Cevap Yazın