Mobil Bağımlı Sayısı Gün Geçtikçe Artıyor!

mobil-bagimlilik

Yahoo Flurry tarafından yapılan araştırma bizlere ilginç istatistikler sundu. Şu anda dünya üzerindemobil bağımlısı olarak adledilen 280 milyonun üzerinde insan var. Peki kim bu mobil bağımlıları? Flurry‘nin raporuna göre, mobil cihazlarından herhangi bir uygulama ya da uygulamaları günde 60 seferden daha fazla kullanan kişiler olarak değerlendirilen kitleye mobil bağımlıları deniyor.

Rapor, 2014 ve 2015 yıllarının ikinci çeyrekleri baz alınarak hazırlanmış. Dünya üzerindeki 1.8 milyar mobil cihaz, herbiri bir kullanıcıyı temsil edecek şekilde değerlendirilmiş. Yani bir kişinin farklı mobil cihazlarının olması, raporun dahil ettiği bir istatistik değil. Böyle olmasına rağmen ortaya çıkan veriler bir hayli ilgi çekici.

Araştırmada mobil kullanıcıları üç kategoriye ayrılmış; standart kullanıcılar (regular users), süper kullanıcılar (super users) ve mobil bağımlıları (mobile addicts). Bu üç kullanıcı kategorisi içerisinde ilk ve en büyük yoğunlukta standart kullanıcılar yer alıyor. Bu kullanıcılar mobil cihazlarından uygulamaları günde 1 ile 16 arasında bir sayıda kullanım yoğunluğuna sahip. Bu kategoride yer alan kişi sayısı geçtiğimiz yıla göre %26’lık bir artışla 784 milyon kişiden 985 milyon kişiye erişmişdurumda.

İkinci kategori olan süper kullanıcılar ise 2015 ikinci çeyrekte %34’lük bir artış yaşadı. Geçen sene aynı dönemde 440 milyon kullanıcı sayısına sahipken, 2015 yılına geldiğimizde bu sayı 590 milyonu bulmuş görünüyor.

Gelelim raporun en can alıcı kısmı mobil bağımlılara. Geçen sene 176 milyon kullanıcı sayısına sahipken bu sene bu rakam %59’luk bir artış yaşayıp 280 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda.Teknolojinin hayatımızın bu kadar içinde olmasını daha başka ne bu kadar iyi özetleyebilir ki?

mobil 1 pz

Rapora bakıldığında ortaya çıkan bir başka ilginç sıralama da bu mobil kullanıcılarının bir ülke olarak düşünülmesi. Eğer mobil kullanıcılarını bir ülkeye toplasaydık ve ona ‘mobil’ adını verseydik, bu ülke popülasyonu 2014 yılında 176 milyon ile sekizinci sırada yer alırken, 2015 yılında 280 milyon ile Endonezya’yı geçerek Amerika’nın hemen ardından dördüncülüğe kadar yükselebilecekti.

mobil 2 pz

Tamam kullanıcıları kategoriye ayırdık ve hatta bu mobil bağımlılarının dünyanın dördüncü büyük ülkesini oluşturabileceğini öğrendik, peki asıl soru bu kullanıcılar özellikle hangi uygulamalarda vakit harcıyorlar? Yani bir pazarlamacı ya da girişimci olarak, nerelerde var olunmalı?

Rapordan çıkarılabilecek bulgulardan birisi ise, en çok kullanılan kategorilerden 5 tanesini ele aldığımızda; sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarının açık ara lider olması. Yani lider kategorilerde daha çok görünürlük sağlanabileceği düşünüldüğünde bu tarz uygulamalar iyi değerlendirilebilir.mobil 3 pz

Her veriyi okumak önemlidir elbette. Bu tarz raporlar sayesinde de teknolojinin bize sağlayabileceği uçsuz bucaksız imkanlar dünyası iyi değerlendirilebilir. Tabi ki en başta görmek isteyenlere :)

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Google’ın Asya Ülkeleri İçin Sunduğu Yeni Mobil Cüzdanı “TEZ”

Çıkan birçok dedikodu sonrasında Google, yaptığı resmî açıklama ile Hindistan’da kullanılacak olan mobil ödeme uygulaması “Tez” i duyurdu. “Tez” kelimesi Hindu dilinde “hızlı” anlamına geliyor. Böylece Google, mobil ödeme alanında sadece ABD ile sınırlı kalmak istemediğini tez elden göstermiş oluyor.

Android Pay ile ABD de ciddi bir varlığa sahip olan Google, yeni Pazar arayışı ile Hindistan’ın dev nüfusunu ve teknolojiye olan iştahını fark etmiş durumda. 2017’nin başlarında başladığı Hindistan’daki internet ve akıllı telefon kullanımını artırmaya yönelik çalışma Google station wi-fi ve Android One sayesinde şimdiden başarılı olmuş gözüküyor.

Peki “Tez” nedir? Tez, Audio QR olarak adlandırılan ve kullanıcıların iki cihazı eşleştirmek için sesleri kullanarak para aktarımı yapmasını sağlayan bir teknolojiye sahip mobil cüzdan. Böylece NFC kullanılmadan para transferini sağlamış oluyor. Çünkü Hindistan’da 300 milyon akıllı telefon kullanıcısı var ve NFC’li telefonlar nispeten nadir ve pahalı, pek çok kullanıcı giriş seviyesi ve orta kademe cihazları tercih ediyor.

Bunun yanında Tez, kullanıcılarının Hindistan bankalarındaki ödeme uygulamalarını bağlamasına olanak tanıdığından Android Pay’ın ötesine geçen bir adım.

Güvenlik açısından da oldukça tatminkar olan uygulama, bankadan bankaya yapılan ödemeleri kolaylaştırıyor ve Google’ın dolandırıcılık tespit ettğinde kullanıcı kimliğini koruduğu bir veri güvenlik platformu olan Tez Shield tarafından korunuyor.

Tez, hem Android hem de iOS’da mevcut. Google, uygulamayı Vietnam, Endonezya ve Tayland gibi diğer gelişmekte olan ülkeler için de kullanıma sunmayı planlıyor.

PayPal’dan Arkadaşlarınıza Hediye Edebileceğiniz Dijital Kartlar

Geçtiğimiz günlerde Paypal üyelerine özel, MasterCard işbirliği ile yeni bir kredi kartı çıkaran ünlü şirket, kullanımı artırmak ve güzel bir sürpriz yapmak amacıyla “Arkadaşlık Gününe” özel olarak yarattıkları “arkadaşlık kartı” ile uzaktaki bir arkadaşına yemek ısmarlamak isteyen ya da zor zamanında yardımcı olmak isteyen altın kalpli arkadaşlara el uzatıyor.

Telefon uygulamasına eklediği kart yapabilme özelliği ile dev şirket kişilere uygulama üzerinden şablonlar yardımı ile kullanıcının tebrik kartına benzer kartları oluşturulabilmesine imkan tanıyor.

Aslında bu uygulamanın amacı bir yandan da kullanıcıların arkadaşlarına para transferini kolaylaştırarak bir nevi kullanım alışkanlığı yaratmak olarak değerlendirilebilir.

Bu konuda şirketin yaptığı araştırmalara göre Amerikalıların yüzde 84’ü aile ve arkadaşlarına bir yılda 4.200 dolar civarında para transfer ediyor ve para transfer işlemi yılda en az 35 kere kullanılıyor. Paypal gibi para transfer yapmayı kolaylaştıran platformların artması ile beraber insanların aile ve arkadaşlarına para yollamaları için “özel bir nedene” sahip olmaları gerekmiyor. Amerikalıların yüzde 40’ı, sevdiklerine özel bir nedenden dolayı değil sadece onları mutlu etmek ya da herhangi bir şey için teşekkür etmek için para transferi yapıyorlar.

Örneğin restoranda gelen hesabın bir kısmına yardımcı olmak, güzel bir teşekkür etme yolu bizce.

Kartlar ücretsiz şekilde yapılıyor ve bu kartlara para eklemek ise tamamen kullanıcının inisiyatifinde, fakat tahmin ediyoruz ki güzel bir kartla beraber gelen artı bir bakiye tüm arkadaşların hoşuna gidecek cinsten. Hem arkadaşlık gününü kutlamak için şirin kartlar oluşturup hem de mutlu anılar oluşturarak kullanıcılarda pozitif bir deneyim yaratan Paypal’ın bu fikrini biz sevdik, siz ne dersiniz?

 

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday