Mobil Bağımlı Sayısı Gün Geçtikçe Artıyor!

mobil-bagimlilik

Yahoo Flurry tarafından yapılan araştırma bizlere ilginç istatistikler sundu. Şu anda dünya üzerindemobil bağımlısı olarak adledilen 280 milyonun üzerinde insan var. Peki kim bu mobil bağımlıları? Flurry‘nin raporuna göre, mobil cihazlarından herhangi bir uygulama ya da uygulamaları günde 60 seferden daha fazla kullanan kişiler olarak değerlendirilen kitleye mobil bağımlıları deniyor.

Rapor, 2014 ve 2015 yıllarının ikinci çeyrekleri baz alınarak hazırlanmış. Dünya üzerindeki 1.8 milyar mobil cihaz, herbiri bir kullanıcıyı temsil edecek şekilde değerlendirilmiş. Yani bir kişinin farklı mobil cihazlarının olması, raporun dahil ettiği bir istatistik değil. Böyle olmasına rağmen ortaya çıkan veriler bir hayli ilgi çekici.

Araştırmada mobil kullanıcıları üç kategoriye ayrılmış; standart kullanıcılar (regular users), süper kullanıcılar (super users) ve mobil bağımlıları (mobile addicts). Bu üç kullanıcı kategorisi içerisinde ilk ve en büyük yoğunlukta standart kullanıcılar yer alıyor. Bu kullanıcılar mobil cihazlarından uygulamaları günde 1 ile 16 arasında bir sayıda kullanım yoğunluğuna sahip. Bu kategoride yer alan kişi sayısı geçtiğimiz yıla göre %26’lık bir artışla 784 milyon kişiden 985 milyon kişiye erişmişdurumda.

İkinci kategori olan süper kullanıcılar ise 2015 ikinci çeyrekte %34’lük bir artış yaşadı. Geçen sene aynı dönemde 440 milyon kullanıcı sayısına sahipken, 2015 yılına geldiğimizde bu sayı 590 milyonu bulmuş görünüyor.

Gelelim raporun en can alıcı kısmı mobil bağımlılara. Geçen sene 176 milyon kullanıcı sayısına sahipken bu sene bu rakam %59’luk bir artış yaşayıp 280 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda.Teknolojinin hayatımızın bu kadar içinde olmasını daha başka ne bu kadar iyi özetleyebilir ki?

mobil 1 pz

Rapora bakıldığında ortaya çıkan bir başka ilginç sıralama da bu mobil kullanıcılarının bir ülke olarak düşünülmesi. Eğer mobil kullanıcılarını bir ülkeye toplasaydık ve ona ‘mobil’ adını verseydik, bu ülke popülasyonu 2014 yılında 176 milyon ile sekizinci sırada yer alırken, 2015 yılında 280 milyon ile Endonezya’yı geçerek Amerika’nın hemen ardından dördüncülüğe kadar yükselebilecekti.

mobil 2 pz

Tamam kullanıcıları kategoriye ayırdık ve hatta bu mobil bağımlılarının dünyanın dördüncü büyük ülkesini oluşturabileceğini öğrendik, peki asıl soru bu kullanıcılar özellikle hangi uygulamalarda vakit harcıyorlar? Yani bir pazarlamacı ya da girişimci olarak, nerelerde var olunmalı?

Rapordan çıkarılabilecek bulgulardan birisi ise, en çok kullanılan kategorilerden 5 tanesini ele aldığımızda; sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarının açık ara lider olması. Yani lider kategorilerde daha çok görünürlük sağlanabileceği düşünüldüğünde bu tarz uygulamalar iyi değerlendirilebilir.mobil 3 pz

Her veriyi okumak önemlidir elbette. Bu tarz raporlar sayesinde de teknolojinin bize sağlayabileceği uçsuz bucaksız imkanlar dünyası iyi değerlendirilebilir. Tabi ki en başta görmek isteyenlere :)

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Context Cards Özellikli Snapchat Artık Bir Sosyal Ağdan Daha Fazlası

Anlık ve kaybolan içerik anlayışıyla sosyal ağ kavramına yeni bir bakış açısı getiren ve özellikle de gençler arasında oldukça popüler bir konuma erişen Snapchat, kaynak kartları (context cards) sayesinde, artık diğer firmaların kendisi üzerinden hizmet sunmasına olanak sunacak.

Konum tabanlı Snapchat içeriklerinin, snap paylaşılan yer hakkında iş çevrelerine daha fazla bilgi aktarması bekleniyor. Bu yeni özellik, platform üzerinden rezervasyon yapma ve ortaklaşa otomobil kullanımı gibi birçok hizmete kapı aralıyor. Son olarak artırılmış gerçeklik ve sanatı birleştiren çalışmayla gündeme gelen Snapchat, bu hamlesiyle aslında bir yandan da mobil uygulama içinden yapılabilecek her şeyi daha da kolaylaştırmaya odaklandığını gösteriyor. İlk aşamada; Uber, Tripadvisor, Foursquare, Bookatable, Lyft vb. yeni kuşak şirketlerin yer alacağı bu mekanizma kapsamında gerçekleşecek ortaklıkların finansal şartları hakkında ise henüz bir bilgi verilmedi.

Snapchat’in konuyla ilgili olarak paylaştığı blog yazısında, kartların Snapchat’i dünya hakkında daha fazla şey öğrenme konusunda görsel bir başlama noktası hâline getireceği ve kullanıcıların, dikkatlerini çeken içeriklerle ilgili daha çok bilgiye ulaşmasında onları daha güçlü bir konuma getirdiği ifade edildi.

Kartlar, yararlanacak şirket kendi filtresini oluşturmuş veya söz konusu içerik kullanıcı tarafından herkese açık şekilde paylaşılmışsa, konum bilgisi paylaşılmış herhangi bir snap’te ortaya çıkabiliyor. Kullanıcılar bu hizmetten, Snapchat içeriğinin alt kısmında görünen “More” ifadesine dokunarak yararlanabiliyor. Böylece kullanıcılar; şehir rehberinden restoran yorumlarına, rezervasyon işlemlerinden Uber ile araç çağırmaya, hatta Lyft ile ortak otomobil sürüşüne kadar per çok farklı hizmetten yararlanabilecekler.

Yeni özellik şimdilik ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Avustralya ve Yeni Zelanda’da kullanılabiliyor. Snapchat bununla birlikte hem IOS hem de Android cihazlarda kullanılabilen Context Cards özelliğinin, gelecek dönemlerde daha fazla ülkede hizmete sunulacağını da belirtti.

Snapchat, Context Cards özelliği sayesinde, kullanıcılarına daha fazla seçenek sunacak.

Sizi bilmem ama ben bir sosyal medya platformunun ideal sayının üzerinde ve çıkış amacıyla çok da ilgili olmayan özellikler kazanması taraftarı değilim. Bu durum pek çok kişi için büyük bir kolaylık sayılıyor ve ekrandaki uygulamaları azaltmanın bir yolu olarak görülüyor olabilir. Fakat bir mobil uygulama ve sosyal ağ, aynı zamanda odaklanmış deneyim de yaşatmalı. Açıkçası, bir uygulamayı açtığımda “Rezervasyon mu yaptıracaktım, araba mı çağıracaktım, haritaya mı bakacaktım, ne yapacaktım ben?” gibi kafamda deli sorularla uğraşmayı ve sonunda her şeyin birbirine karışmasını hiç istemem.

Aslında buna benzer bir örneği WhatsApp’ta yaşadık. Instagram’a gelen hikâye özelliği oldukça ilgi görmüştü. Pek çok kullanıcı bu paylaşım şeklini hâlen yoğun olarak kullanıyor. Fakat Facebook aynı özelliği, bünyesindeki diğer platform WhatsApp’a taşıdığında bunu çok sayıda kişi anlamsız bulmuştu ki özelliğin WhatsApp’ta nadiren kullanıldığını görmek de bunu kanıtlıyor.

Ben her uygulamayı, işlevine uygun bir amaca yönelik olarak kullanmak isterim. Çünkü böylesini, kullanıcı deneyimi açısından daha pratik görüyorum. Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Facebook Mobil Uygulamasına Whatsapp Butonu Ekleniyor

Facebook, Android işletim sistemli telefonlardaki uygulamasına WhatsApp butonu eklemek için denemeler yapıyor.

Facebook, üç sene önce satın aldığı WhatsApp‘ı kendi bünyesine daha fazla entegre etmek için çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Facebook bu entegrasyon için kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacak yeni bir sistem üzerine çalışmalara başladı. Android işletim sistemli telefonlarda bulunan Facebook uygulamasının için bir WhatsApp butonu entegre etmeyi düşünen Facebook bu sayede kullanıcılarını ana uygulamadan çıkmadan WhatsApp servisini kullanma imkanı da sağlayacak. Facebook bu sayede hem kullanıcılarına kolaylık sağlayacak hem de uygulamalarda geçirilen sürelerin artmasını sağlayacak.

Whatsapp butonunun uygulama içinde menü kısmında, kullanıcı isminin altında kullanıcıların kolayca ulaşabileceği bir yerde bulunacak ve bu sayede kullanıcıların butonu aktif olarak kullanması sağlanacak.

Android cihazlarda test edilen buton, iOS tabanlı telefonların bazılarında da kullanılabilecek.

Satın aldığı tüm mecraları ana uygulamasına bağlamaya çalışan Facebook’un geçtiğimiz günlerde bu tarz bir entaegrasyonu Instagram Hikayeler için de yaptığını sizlere duyurmuştuk.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link