mobil-bagimlilik

Yahoo Flurry tarafından yapılan araştırma bizlere ilginç istatistikler sundu. Şu anda dünya üzerindemobil bağımlısı olarak adledilen 280 milyonun üzerinde insan var. Peki kim bu mobil bağımlıları? Flurry‘nin raporuna göre, mobil cihazlarından herhangi bir uygulama ya da uygulamaları günde 60 seferden daha fazla kullanan kişiler olarak değerlendirilen kitleye mobil bağımlıları deniyor.

Rapor, 2014 ve 2015 yıllarının ikinci çeyrekleri baz alınarak hazırlanmış. Dünya üzerindeki 1.8 milyar mobil cihaz, herbiri bir kullanıcıyı temsil edecek şekilde değerlendirilmiş. Yani bir kişinin farklı mobil cihazlarının olması, raporun dahil ettiği bir istatistik değil. Böyle olmasına rağmen ortaya çıkan veriler bir hayli ilgi çekici.

Araştırmada mobil kullanıcıları üç kategoriye ayrılmış; standart kullanıcılar (regular users), süper kullanıcılar (super users) ve mobil bağımlıları (mobile addicts). Bu üç kullanıcı kategorisi içerisinde ilk ve en büyük yoğunlukta standart kullanıcılar yer alıyor. Bu kullanıcılar mobil cihazlarından uygulamaları günde 1 ile 16 arasında bir sayıda kullanım yoğunluğuna sahip. Bu kategoride yer alan kişi sayısı geçtiğimiz yıla göre %26’lık bir artışla 784 milyon kişiden 985 milyon kişiye erişmişdurumda.

İkinci kategori olan süper kullanıcılar ise 2015 ikinci çeyrekte %34’lük bir artış yaşadı. Geçen sene aynı dönemde 440 milyon kullanıcı sayısına sahipken, 2015 yılına geldiğimizde bu sayı 590 milyonu bulmuş görünüyor.

Gelelim raporun en can alıcı kısmı mobil bağımlılara. Geçen sene 176 milyon kullanıcı sayısına sahipken bu sene bu rakam %59’luk bir artış yaşayıp 280 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda.Teknolojinin hayatımızın bu kadar içinde olmasını daha başka ne bu kadar iyi özetleyebilir ki?

mobil 1 pz

Rapora bakıldığında ortaya çıkan bir başka ilginç sıralama da bu mobil kullanıcılarının bir ülke olarak düşünülmesi. Eğer mobil kullanıcılarını bir ülkeye toplasaydık ve ona ‘mobil’ adını verseydik, bu ülke popülasyonu 2014 yılında 176 milyon ile sekizinci sırada yer alırken, 2015 yılında 280 milyon ile Endonezya’yı geçerek Amerika’nın hemen ardından dördüncülüğe kadar yükselebilecekti.

mobil 2 pz

Tamam kullanıcıları kategoriye ayırdık ve hatta bu mobil bağımlılarının dünyanın dördüncü büyük ülkesini oluşturabileceğini öğrendik, peki asıl soru bu kullanıcılar özellikle hangi uygulamalarda vakit harcıyorlar? Yani bir pazarlamacı ya da girişimci olarak, nerelerde var olunmalı?

Rapordan çıkarılabilecek bulgulardan birisi ise, en çok kullanılan kategorilerden 5 tanesini ele aldığımızda; sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarının açık ara lider olması. Yani lider kategorilerde daha çok görünürlük sağlanabileceği düşünüldüğünde bu tarz uygulamalar iyi değerlendirilebilir.mobil 3 pz

Her veriyi okumak önemlidir elbette. Bu tarz raporlar sayesinde de teknolojinin bize sağlayabileceği uçsuz bucaksız imkanlar dünyası iyi değerlendirilebilir. Tabi ki en başta görmek isteyenlere :)

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın