Cep Telefonu Pazarı: Samsung mu Apple mı?

Cep telefonları artık  yaşamımızı kolaylaştırmasının yanında hayatımızın olmazsa olmazımız haline geldi. Öyle ki, sadece 2013’ün ikinci çeyreğinde yapılan cep telefonu satışı 435 milyona kadar çıktı. Sadece 3 aylık bir dönemde böylesine yüksek bir satış rakamına ulaşılması, artık cep telefonlarının bedenimizin bir parçası haline geldiğinin en büyük kanıtı.

Satılan 435 milyon cep telefonunun 225 milyonu akıllı telefon, geri kalan kısmı ise normal cihazlardan oluşuyor. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %46’lık bir satış artışı oranına ulaşan akıllı telefonlar, tarihte ilk kez normal cep telefonu satışlarını geçti. Normal cep telefonlarının satışı da geçtiğimiz yıla oranla %21 düşerek 210 milyonda kaldı.

Akıllı telefon satışlarının bu denli yüksek bir ivme ile artması, akıllara hangi telefon markalarının cep telefonu pazarına daha çok hakim olduğu ile ilgili soru işaretini getiriyor. Rakamlar ise şu şekilde;

 

Akıllı Telefon Satış Payları

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

Şirket

2.Ç-13

Ürün Sayısı

2Ç-13 Pazar (%)

2Ç-12

Ürün Sayısı

2Ç-12 Pazar (%)

Samsung

71,380.9

31.7

45,603.8

29.7

Apple

31,899.7

14.2

28,935.0

18.8

LG Electronics

11,473.0

5.1

5,827.8

3.8

Lenovo

10,671.4

4.7

4,370.9

2.8

ZTE

9,687.6

4.3

6,331.4

4.1

Diğerleri

90,213.6

40.0

62,704.0

40.8

Toplam

225,326.2

100.0

153,772.9

100.0

[/colored_box]

Samsung’un akıllı cep telefonu pazarında çok büyük bir üstünlüğü mevcut. En yakın rakibi Apple’ın iki katından daha fazla bir satış rakamına ulaşan şirketin düşük fiyat stratejisi ve ürün gamının genişliği, pazarı domine etmesindeki en büyük iki etmen. İstatistikte şaşırtıcı olan marka ise Lenovo. Şirketin bu denli yüksek bir satış rakamına ulaşmasının nedeni uzak doğu pazarındaki gücü.

İşletim Sistemine Göre Satış Rakamları

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

İşletim Sistemi

2Ç-13

 Units

2Ç-13 Market Pay (%)

2Ç-12

 Units

2Ç-12 Market Pay (%)

Android

177,898.2

79.0

98,664.0

64.2

iOS

31,899.7

14.2

28,935.0

18.8

Microsoft

7,407.6

3.3

4,039.1

2.6

BlackBerry

6,180.0

2.7

7,991.2

5.2

Bada

838.2

0.4

4,208.8

2.7

Symbian

630.8

0.3

9,071.5

5.9

Diğerleri

471.7

0.2

863.3

0.6

Toplam

225,326.2

100.0

153,772.9

100.0

[/colored_box]

Samsung, Sony, LG gibi birçok markanın işletim sistemi olan Android, Apple’ın işletim sistemi IOS’a karşı çok büyük bir üstünlüğe sahip. 2013’ün ikinci çeyreğinde  IOS’un neredeyse 6 katı fazla bir satış rakamına ulaşan sistem, bundan sonra da gücünü kaybetmeyeceğe benziyor. Microsoft’un büyük umutlarla çıkardığı sistemi ise üçüncü sırada olmasına rağmen istenilen düzeyi yakalayabilmiş değil.

Apple atakları dengeyi değiştirir mi?

apple-vs-samsung

Apple’ın pazardan daha çok pay alabilmek adına ürün gamını geliştireceğini hemen herkes biliyor. Geçmişte Steve Jobs’ın “Revolutionary Products” sistemi ile bu günlere gelen şirketin bu stratejisini değiştirip alt segmentleri hedeflemesi, elbette satışlarını arttıracaktır. Ancak tam bu noktada Apple’ın karşısına zaten bu sistemle başarıya ulaşmış bir Samsung çıkıyor. Bu karşılaşmanın galibinin kim olacağını kestirebilmek çok güç ancak rekabetin kaybedeni, bu stratejiyi uygulayan diğer küçük markalar olacaktır.  Cep telefonu pazarı giderek iki kutuplu bir hal alabilir ve birçok marka bu pazardan çekilebilir.

Önümüzdeki dönemlerde pazardaki gelişmeleri hep birlikte göreceğiz. Bakalım Apple, Samsung hegomonyasına dur diyebilecek mi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye’nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon‘un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Motorola da Reklam Savaşlarına Dahil Oldu

Hatırlarsanız yakın zamanda Samsung ‘Growing up’ isminde Apple’a bolca gönderme yapan bir reklam filmi yayınlamıştı. Motorola da bu rekabetin içinde olduğunu yeni yayınladığı reklam filmiyle kanıtladı.

Samsun son reklamında iphone’dan üstün olduğu noktalara vurgu yapmış ve ‘Growing up’ ismini verdiği reklam ile Samsung’un gelişmiş özelliklerini göstermeye çalışmıştı.

Motorola da yayınladığı son reklam ile Samsung’un taktiğini kullanarak hemApple’a hem de Samsung’a gönderme yapıyor. Samsung yayınladığı reklamda insanlara Iphone’un sadece bir bağımlılık olduğunu ve telefonlarını Samsung Galaxy’ye yükseltmeleri gerektiğini söylemişti. Motorola’nın yeni reklam filminde yine Samsung reklamındaki gibi bir çift görüyoruz ve erkek oyuncu Samsung’un telefonunda izlediği videoyu sevgilisine gösteriyor. Sevgilisi ise Motorola markalı telefonunu hızlı bir hareketle masaya sabitliyor ve duvara yansıtarak aynı videoyu o şekilde izlemelerini sağlıyor. Reklam filminin sonunda marka, telefonları “bir tık daha geliştirip” Motorola’ya yükseltmeleri gerektiğini öğütlüyor.

Bu tip zekice göndermeler hem yüksek bir haber değeri taşıyor hem de ince mizah tüketicilerin dikkatini markala yöneltiyor. Reklam savaşları denilince akla ilk gelen markalardan birisi de Burger-King. Bildiğiniz gibi  McDolands’a yaptığı göndermeler ile sıkça gündeme gelen Burger King en son Cadılar Bayramı’nda yine McDonalds’ın maskotu palyaço ile dalga geçmişti 

Bakalım akıllı telefon üreticilerinin reklam savaşları devam edecek mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

AirPod ve iPhone X Yeni Apple Reklamında Buluştu

Apple Sway

ABD’de önemli bir tatil günü olan Şükran Günü,yaklaşan yeni yılla birlikte aslında kısa aralıklı bir tatil dönemi olarak görülebilir. Pek çok marka da Black Friday ile başlayan bu dönemi, çeşitli reklam filmleri, kampanyalar ve indirimlerle bir fırsata çevirmeye çalışır. Apple, bu yılda bu dönemi es geçmedi ve AirPod ürününü öne çıkardığı reklam filmiyle huzurumuza çıktı.

Sway” adlı reklam filmi, karlı bir havada yolda yürüyen bir kadının AirPod’unu kulağına takmasıyla başlıyor. Arka planda dinlediğimiz Sam Smith Palace adlı parçası ise reklamın başlangıcıyla birlikte bir çekim alanı yaratıyor ve fondaki manzaraya da uyumlu bir melodi oluşturuyor.

Müziğin gücüyle sokakta yürümeyi bırakıp hafif hareketlerle dans etmeye başlayan kadın, bir adama çarparak durabiliyor. Mecburi bir sarılma ânıyla gerçekleşen bu karşılaşmada, kadın kahramanımız AirPod kulaklıklarından birini ona veriyor ve ardından erkek kahramanımız da bu koreografik yürüyüşte ona eşlik ediyor. Sonrasında yakınlaşan çiftimizin hareketlerine, bir tür takip şeklinde tanık oluyoruz. Gerek ışık gerekse çekim açılarındaki kamera kullanımı açısından sinematografik bir kimliğe bürünen reklam, şehrin farklı köşelerinden manzaralarla romantik bir hava da kazanıyor.

Fakat gelin görün ki reklam filminin son sahnesinde, bu görüntülerin burun buruna gelen erkek ve kadının aklından geçirdikleri olduğunu anlıyoruz. Yakınlaşan çiftimiz birbirinden uzaklaşarak ayrılıyor ve ekranda son olarak “Move someone this holiday” ifadesiyle karşılaşıyoruz.

Reklam filmi her ne kadar daha önce farklı yerlerde izlemediğimiz sahneler vadetmese de müziğin birleştirici ve harekete geçirici gücünü ve duygulara etkisini göstermesiyle, Apple’ın kablosuz kulaklığı AirPod için tam isabet bir anlatım ortaya koyuyor. Zira AirPod bu çalışmada, iki insanı bir araya getiren, müziğin o büyük gücünü paylaşmaya teşvik eden bir ürün olarak işlenmiş.

Apple AirPod
Apple AirPod, işlevsel özellikleriyle daha iyi ve pratik bir müzik dinleme deneyimi sunuyor.

Kaldı ki reklam aslında Apple için işlevsel bir rol üstlenmiş. Çünkü AirPod, işin sadece en çok gördüğümüz tarafı. Kadının AirPod’u bağladığı cihazın son iPhone modeli olan iPhone X olması ve müziği Apple Music’ten dinlediğinin gösterilmesi, markanın birden çok ürününü aynı reklamda ve aynı tema çerçevesinde sergilemesini mümkün kılmış.

AirPod, kulaktan çıkarıldığında müziği otomatik olarak kesmesi, kulağa tekrar takıldığında müziği kendi kendine başlatması, cihaza ek bir işlem gerekmeden kendiliğinden bağlanması ve birbirinden bağımsız olarak kulaklık paylaşımına izin vermesi özellikleriyle, inovatif Apple anlayışının bir yansıması olarak görülüyor. Bununla birlikte, AirPod ürününün birbirinden bağımsız kulaklıklar hâlinde kullanılmasının, Apple’ın birbirine bağlı tipteki kulaklığı EarPod göre paylaşım duygusunu düşürdüğüne dair, bazı çiftlerden şikayetler geldiğini de sözlerimize ekleyelim.

iPhone X
Reklam, son İPhone modeli iPhone X’i de öne çıkarıyor.

Evli bir çift olan Lauren Yatango ve Christopher Grant’in hareketlerde gösterdiği uyumun da reklamın enerjik bir yapım olmasına katkıda bulunduğunu söylemeliyiz.

Sonuç olarak Sway unutulmaz bir reklam olmayacak belki ama çalışmanın, dansçı çiftin bize izlettiği performans yönünden izleyicinin, iki ürün ve bir hizmetinin aynı reklamda yansıtılması açısından ise Apple’ın işine yarayacak bir

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link