Cep Telefonu Pazarı: Samsung mu Apple mı? 0

Cep telefonları artık  yaşamımızı kolaylaştırmasının yanında hayatımızın olmazsa olmazımız haline geldi. Öyle ki, sadece 2013’ün ikinci çeyreğinde yapılan cep telefonu satışı 435 milyona kadar çıktı. Sadece 3 aylık bir dönemde böylesine yüksek bir satış rakamına ulaşılması, artık cep telefonlarının bedenimizin bir parçası haline geldiğinin en büyük kanıtı.

Satılan 435 milyon cep telefonunun 225 milyonu akıllı telefon, geri kalan kısmı ise normal cihazlardan oluşuyor. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %46’lık bir satış artışı oranına ulaşan akıllı telefonlar, tarihte ilk kez normal cep telefonu satışlarını geçti. Normal cep telefonlarının satışı da geçtiğimiz yıla oranla %21 düşerek 210 milyonda kaldı.

Akıllı telefon satışlarının bu denli yüksek bir ivme ile artması, akıllara hangi telefon markalarının cep telefonu pazarına daha çok hakim olduğu ile ilgili soru işaretini getiriyor. Rakamlar ise şu şekilde;

 

Akıllı Telefon Satış Payları

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

Şirket

2.Ç-13

Ürün Sayısı

2Ç-13 Pazar (%)

2Ç-12

Ürün Sayısı

2Ç-12 Pazar (%)

Samsung

71,380.9

31.7

45,603.8

29.7

Apple

31,899.7

14.2

28,935.0

18.8

LG Electronics

11,473.0

5.1

5,827.8

3.8

Lenovo

10,671.4

4.7

4,370.9

2.8

ZTE

9,687.6

4.3

6,331.4

4.1

Diğerleri

90,213.6

40.0

62,704.0

40.8

Toplam

225,326.2

100.0

153,772.9

100.0

[/colored_box]

Samsung’un akıllı cep telefonu pazarında çok büyük bir üstünlüğü mevcut. En yakın rakibi Apple’ın iki katından daha fazla bir satış rakamına ulaşan şirketin düşük fiyat stratejisi ve ürün gamının genişliği, pazarı domine etmesindeki en büyük iki etmen. İstatistikte şaşırtıcı olan marka ise Lenovo. Şirketin bu denli yüksek bir satış rakamına ulaşmasının nedeni uzak doğu pazarındaki gücü.

İşletim Sistemine Göre Satış Rakamları

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

İşletim Sistemi

2Ç-13

 Units

2Ç-13 Market Pay (%)

2Ç-12

 Units

2Ç-12 Market Pay (%)

Android

177,898.2

79.0

98,664.0

64.2

iOS

31,899.7

14.2

28,935.0

18.8

Microsoft

7,407.6

3.3

4,039.1

2.6

BlackBerry

6,180.0

2.7

7,991.2

5.2

Bada

838.2

0.4

4,208.8

2.7

Symbian

630.8

0.3

9,071.5

5.9

Diğerleri

471.7

0.2

863.3

0.6

Toplam

225,326.2

100.0

153,772.9

100.0

[/colored_box]

Samsung, Sony, LG gibi birçok markanın işletim sistemi olan Android, Apple’ın işletim sistemi IOS’a karşı çok büyük bir üstünlüğe sahip. 2013’ün ikinci çeyreğinde  IOS’un neredeyse 6 katı fazla bir satış rakamına ulaşan sistem, bundan sonra da gücünü kaybetmeyeceğe benziyor. Microsoft’un büyük umutlarla çıkardığı sistemi ise üçüncü sırada olmasına rağmen istenilen düzeyi yakalayabilmiş değil.

Apple atakları dengeyi değiştirir mi?

apple-vs-samsung

Apple’ın pazardan daha çok pay alabilmek adına ürün gamını geliştireceğini hemen herkes biliyor. Geçmişte Steve Jobs’ın “Revolutionary Products” sistemi ile bu günlere gelen şirketin bu stratejisini değiştirip alt segmentleri hedeflemesi, elbette satışlarını arttıracaktır. Ancak tam bu noktada Apple’ın karşısına zaten bu sistemle başarıya ulaşmış bir Samsung çıkıyor. Bu karşılaşmanın galibinin kim olacağını kestirebilmek çok güç ancak rekabetin kaybedeni, bu stratejiyi uygulayan diğer küçük markalar olacaktır.  Cep telefonu pazarı giderek iki kutuplu bir hal alabilir ve birçok marka bu pazardan çekilebilir.

Önümüzdeki dönemlerde pazardaki gelişmeleri hep birlikte göreceğiz. Bakalım Apple, Samsung hegomonyasına dur diyebilecek mi.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Context Cards Özellikli Snapchat Artık Bir Sosyal Ağdan Daha Fazlası 0

Anlık ve kaybolan içerik anlayışıyla sosyal ağ kavramına yeni bir bakış açısı getiren ve özellikle de gençler arasında oldukça popüler bir konuma erişen Snapchat, kaynak kartları (context cards) sayesinde, artık diğer firmaların kendisi üzerinden hizmet sunmasına olanak sunacak.

Konum tabanlı Snapchat içeriklerinin, snap paylaşılan yer hakkında iş çevrelerine daha fazla bilgi aktarması bekleniyor. Bu yeni özellik, platform üzerinden rezervasyon yapma ve ortaklaşa otomobil kullanımı gibi birçok hizmete kapı aralıyor. Son olarak artırılmış gerçeklik ve sanatı birleştiren çalışmayla gündeme gelen Snapchat, bu hamlesiyle aslında bir yandan da mobil uygulama içinden yapılabilecek her şeyi daha da kolaylaştırmaya odaklandığını gösteriyor. İlk aşamada; Uber, Tripadvisor, Foursquare, Bookatable, Lyft vb. yeni kuşak şirketlerin yer alacağı bu mekanizma kapsamında gerçekleşecek ortaklıkların finansal şartları hakkında ise henüz bir bilgi verilmedi.

Snapchat’in konuyla ilgili olarak paylaştığı blog yazısında, kartların Snapchat’i dünya hakkında daha fazla şey öğrenme konusunda görsel bir başlama noktası hâline getireceği ve kullanıcıların, dikkatlerini çeken içeriklerle ilgili daha çok bilgiye ulaşmasında onları daha güçlü bir konuma getirdiği ifade edildi.

Kartlar, yararlanacak şirket kendi filtresini oluşturmuş veya söz konusu içerik kullanıcı tarafından herkese açık şekilde paylaşılmışsa, konum bilgisi paylaşılmış herhangi bir snap’te ortaya çıkabiliyor. Kullanıcılar bu hizmetten, Snapchat içeriğinin alt kısmında görünen “More” ifadesine dokunarak yararlanabiliyor. Böylece kullanıcılar; şehir rehberinden restoran yorumlarına, rezervasyon işlemlerinden Uber ile araç çağırmaya, hatta Lyft ile ortak otomobil sürüşüne kadar per çok farklı hizmetten yararlanabilecekler.

Yeni özellik şimdilik ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Avustralya ve Yeni Zelanda’da kullanılabiliyor. Snapchat bununla birlikte hem IOS hem de Android cihazlarda kullanılabilen Context Cards özelliğinin, gelecek dönemlerde daha fazla ülkede hizmete sunulacağını da belirtti.

Snapchat, Context Cards özelliği sayesinde, kullanıcılarına daha fazla seçenek sunacak.

Sizi bilmem ama ben bir sosyal medya platformunun ideal sayının üzerinde ve çıkış amacıyla çok da ilgili olmayan özellikler kazanması taraftarı değilim. Bu durum pek çok kişi için büyük bir kolaylık sayılıyor ve ekrandaki uygulamaları azaltmanın bir yolu olarak görülüyor olabilir. Fakat bir mobil uygulama ve sosyal ağ, aynı zamanda odaklanmış deneyim de yaşatmalı. Açıkçası, bir uygulamayı açtığımda “Rezervasyon mu yaptıracaktım, araba mı çağıracaktım, haritaya mı bakacaktım, ne yapacaktım ben?” gibi kafamda deli sorularla uğraşmayı ve sonunda her şeyin birbirine karışmasını hiç istemem.

Aslında buna benzer bir örneği WhatsApp’ta yaşadık. Instagram’a gelen hikâye özelliği oldukça ilgi görmüştü. Pek çok kullanıcı bu paylaşım şeklini hâlen yoğun olarak kullanıyor. Fakat Facebook aynı özelliği, bünyesindeki diğer platform WhatsApp’a taşıdığında bunu çok sayıda kişi anlamsız bulmuştu ki özelliğin WhatsApp’ta nadiren kullanıldığını görmek de bunu kanıtlıyor.

Ben her uygulamayı, işlevine uygun bir amaca yönelik olarak kullanmak isterim. Çünkü böylesini, kullanıcı deneyimi açısından daha pratik görüyorum. Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

2017 Yılının En Çok Satan Telefonları Açıklandı 0

Araştırma şirketi IHS Markit’in verilerine göre iPhone 7 ve iPhone 7 Plus, 2017 yılının ilk yarısında dünya genelinde en çok satan iki akıllı telefon oldu. Samsung Galaxy Grand Prime Plus ise listenin üçüncü basamağında yer alıyor.

Araştırma şirketi IHS Markit, 2017’nin ilk yarısında dünya genelinde en çok satan akıllı telefonları açıkladı. Verilere göre iPhone 7, bu yılın ilk altı ayında dünyadaki en popüler akıllı telefon oldu. İkinci sırada  iPhone 7 Plus geliyor. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ı sırasıyla Samsung Galaxy Grand Prime Plus, iPhone 6s ve Samsung Galaxy S8 takip ediyor.

Galaxy S8+ ise altıncı basamakta bulunuyor. Galaxy S7 edge ise 2016’nın ilk yarısının en çok satan dördüncü telefonu olmuştu. IHS, bu yılki sonuçların Samsung’un amiral gemisi modelleri için geç lansmanının bir sonucu olabileceğini söyledi.

Apple’ın 2016 model akıllı telefonları zirveye yerleşse de, ikilinin sevkiyat rakamları selefleri iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın 2016’nın ilk yarısındaki sevkiyat rakamlarının altında kaldı. Apple 2015’in ilk yarısında iPhone 6 ile yüzde 10’luk bir pazar payına ulaşmıştı. iPhone 6s, 2016’nın ilk yarısında pazarın yüzde 7’sini kontrol edebildi. iPhone 7’de ise bu oran yüzde 5’e geriledi.

Listede ilk on akıllı telefondan beşi Samsung, dördü Apple geriye kalan biri ise Oppo’ya ait.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link