Dönüşüm optimizasyonu ile ilgilenen birçok kişi Google Adwords reklamları, reklam metinleri, açılış sayfaları, harekete geçirici butonlara odaklanırlar. Bu konular her dijital pazarlama alanında çalışan uzmanlar için çok önemli olmasına rağmen, bazı web sitesi yöneticileri mobil sitelere gereken önemi vermiyorlar. Bu yazımda, neden mobil sitenize önem vermeniz gerektiğinin sebeplerini verilerle yazacağım:

1)İnsanlar mobil cihazlardan alışveriş yaparlar

Hafta sonları, hafta içine göre %20 daha fazla alışveriş mobil cihazlar üzerinden yapılıyor. Bu da gösteriyor ki, insanlar tatilde de alışveriş yapıyor fakat dizüstü bilgisayarlar yerine mobil cihazları tercih ediyor. Bu yüzden mobil sitesi kullanıcı dostu olan birçok e-ticaret sitesi yöneticisi yaz aylarında satışlarının mobil cihazlardan arttığını göreceklerdir. Pazarlama stratejilerinizde eğer mobil site yapmak ve mobil odaklı kampanyalar yapmak yoksa günün sonunda kaybedebilirsiniz.

2) Mobil Seo’da 1 numarada olmak zorundasınız

Mobil sitenize gelen trafiğin büyük bir kısmı, arama motorlarından ve e-posta pazarlama üzerinden yaptığınız kampanyalardan gelir. Yapılan araştırmalara göre müşteriler mağaza içinde bile mobil cihazlarını kullanarak fiyat karşılaştırması yapıyorlar. Müşteriler mobil cihazları internette genellikle, fiyat karşılaştırma, kampanya bulma, navigasyon amacıyla kullanıyorlar.

mobil cihaz alışkanlıkları

Her e-ticaret sitesinde olduğu gibi mobil sitelerde de gelirlerin artması için trafiğe ihtiyaç var ve bunun yollarından biri de hiç kuşkusuz ki SEO, yani arama motorlarında doğal yollardan üst sıralarda çıkmak. Fakat mobil cihazlarda bu konu biraz daha zorlaşıyor, çünkü mobil cihazların ekranı küçük olduğu için organik sonuçlarda 1. sırada çıkmak tıklama oranlarınızı masaüstü organik sonuçlarda çıkmanızdan daha yüksek olur. Ayrıca mobil cihazlarda organik sıranın üstünde çıkan reklam sayısının masaüstü cihazlarda çıkan reklamlarla aynı sayıda ve hacimde olduğunu da unutmamak gerekir.

mobil tıklama oranları

Grafikte de görüldüğü gibi mobilde 1. sırada olan mobil siteler, yaklaşık %28 tıklama oranı alırken, 2. sırada olan sadece %9.2 oranında tıklama alıyor. Aşağıda ise, masaüstü bilgisayarlardaki organik sonuçların sıralamalarına göre tıklama oranlarını görebilirsiniz. Burada 1 ve 2. sıradaki kelimelerde mobil cihazlardaki gibi çok büyük bir fark bulunmuyor.

desktop tıklama oranları

3) E-posta pazarlama trafiğinin çoğu mobilden geliyor

Her yerde ve anda internet erişimi ve mobil cihaz sayısı artmaya devam ettikçe, insanların e-postalarını mobil cihazlardan bakmaları alışkanlık haline geldi. Bu yüzden yukarıda da bahsettiğim gibi, mobil sitenizin trafiğinin çoğu arama motorları dışında, e-posta ile yapılan kampanyalardan geliyor.

cihaza göre eposta açılması

Araştırmalara göre, eğer bir müşteri, e-postasını mobil cihazdan açarsa, ürünü almaya daha yatkın olur.

4) Dönüşüm huninizin tamamı mobilde de kullanıcı dostu olmalı

Mobil sitenizin yanında, mobil satın alma sürecinizin kullanıcı açısından kolay hatta masaüstüne göre daha hızlı işlem yapabilmeyi sağlamalı. Eğer mobil satın alma huninizin yeterince kullanıcı dostu değilse, çok kolay bir biçimde müşteri kaybedersiniz. Aşağıda yapılan araştırmalarda cihazlara göre dönüşüm oranlarını görebilirsiniz.

dönüşüm oranları

Yukarıdaki verilerin de gösterdiği gibi web sitenizden daha fazla gelir bekliyorsanız mobili de stratejilerinize katmalısınız.

 
Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın