Dünya’da milyarderlerin en çok yaşadığı şehirleri her yıl paylaşan Forbes, bu yılki araştırmanın sonucunda ilk 10 şehri açıkladı. ABD’den sadece Dallas ve New York‘un bulunduğu listede Asya’dan 6, Avrupa’dan 3 ve Latin Amerika’dan 1 şehir yer aldı.  Son 5 yılın 4’ün de liderliği elinde bulunduran Rusya’nın başkenti Moskova 84 milyarder ve 366 milyar dolarlık servet ile yine birinciliği bırakmadı. Roman Abramovich‘te Rusya milyarderlerinin zirvesinde bulunuyor. İkinci sırada ise 62 Milyarderi ve 280 milyar dolarlık servet büyüklüğü ile yine New York yer aldı.

New York’un en son lider tamamladığı yıl olan 2009’da ilk 10’da ABD’den 5 şehir bulunmasına rağmen bu yıl sayının 2’de kalması, sermayenin Asya yolculuğunu net biçimde ortaya koyduğu yorumları yapıldı. Asya’nın lideri ise 43 milyarderi ve 195 milyar dolarlık servetleriyle Hong Kong oldu. Milyarder sayısında eşitlik olmasına rağmen, toplam serveti 159 milyar dolarda kalan Londra,  Hong Kong’un hemen arkasında kendisine yer buldu.

Beşinciliği ise geçen yıl olduğu gibi yine Asya ve Avrupa’nın kesiştiği noktada bulunan, bölgenin finans merkezi olmaya aday metropol şehrimiz  İstanbul kaptı. Geçen yıl 30 olan milyarder sayısını, bu yıl 37’ye çeken İstanbul, toplam servet değerinde ise sınıfta kaldı. 65 milyar dolarlık bir servete sahip olan İstanbul milyarderleri 1,7 milyar dolarlık ortalama ile diğer şehirlerin oldukça gerisinde yer aldı. İstanbul’un, aynı zamanda Türkiye’nin de en zengin ismi, yaklaşık 3.5 milyar dolarlık servetiyle Ferit Şahenk oldu.

Diğer şehirlerin milyarder sayıları ve servetleri ise şöyle ;

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir Cevap Yazın