Geçtiğimiz günlerde Microsoft’un Linkedin’i 26.2 milyon dolara satın aldığını duyurmuştuk. Satın alım işlemleri yıl sonuna kadar devam edecek ancak şimdiden Microsoft & Linkedin ortaklığının reklamcılara neler kazandıracağı konusunda fikirler ortaya atılmaya başlandı bile.

Özellikle B2B reklam verenler için önemli bir hale gelen bu ortaklık; B2B (business to business) reklam mecrasına daha özenli bir konumlandırma seçeneği getireceği ile beraber, Linkedin dünyasının da Microsoft bünyesine katılmasıyla birlikte hedef kitleye Linkedin’den de katılım olacağının müjdesini veriyor.

Bununla beraber Linkedin Microsoft birlikteliğinin bir diğer faydası da Microsoft’un dijital asistanı Cortana’nın Linkedin ile ‘profesyonellerin dijital asistanı’ şeklinde konumlandırılması sayesinde B2B reklam verenlere daha fazla ticari fırsat sağlaması olacak.

Microsoft’un profesyonel bulut hizmeti ile Linkedin’in profesyonel network hizmetinin bileşimi, kişilere profesyonel hedef kitleye ulaşma bakımından daha net çözümler üretecek.

Bu birleşmenin sonuçlarına dair öngörü olarak Microsoft, Intelligent Newsfeed ismini verdiği her profesyonelin birbiri ile bağlantıda kalacağı ve kendi iş ağlarında, çalıştığı sektör ve iş alanında günlük olarak nelerin olduğunu takip edebileceği başlıca haberlerin yer aldığı tüm verilerin birleştiği bir sistem ile ilgili bazı açıklamalar yaptı. Intelligent Newsfeed’in aynı zamanda oldukça etkin işleyen bir reklam alanı olacağı da düşünülüyor.

microsoftlinkedingraphic-100665853-large

Microsoft’un Linkedin’i bünyesine katması aslında kendi yapısı ve isteklerine uygun olarak sosyal mecralarda yer alma isteğinin doğal bir sonucu olarak doğmuştu. Özellikle 2016 yılında Linkedin’den yapılan son açıklamaya göre şirketin 154.1 milyon dolar bir reklam gelirine sahip olarak, özellikle sponsorlu içerik üzerinden her yıl reklam gelirlerinde %29’luk bir artışın sağlanması Microsfot’un Bing arama motoru reklamların %18’lik artışına gölgede bıraktı.  Linkedin’in özgün sosyal mecra gücü ile karşılaştırıldığında Bing reklam hasılatlarından ziyade Microsoft Linkedin’i özellikle mobil cihazlarda reklama açılan bir kapı olarak görüyor.

Özellikle Windows Phone reklamları konusunda Yahoo ile olan reklam anlaşmasının başarısızlığından sonra, Linkedin mobil mecralarda reklam konusunda Microsoft’a özgün ve daha keskin seçilebilecek bir hedef kitlesi ile ilaç gibi gelecek.

Siz ne dersiniz bu yeni birleşim B2B reklam için yeni bir soluk olabilir mi?

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın