Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding iştiraklerinden Metro Turizm Seyahat Organizasyon ve Ticaret A.Ş’nin hisseleri halka arz ediliyor. Değerleme raporu sonucuna göre şirketin piyasa değeri 874 milyon 607 bin 867 lira olarak belirlendi.

Halka arz sürecindeki şirketin konuyla ilgili açıklaması şu yönde;

Şirketimiz iştiraklerinden Metro Turizm Seyahat Organizasyon ve Ticaret A.Ş.’nin 20.01.2014 tarihli ve 2014/3 sayılı kararı ile ;
Metro Turizm Seyahat Organizasyon ve Ticaret A.Ş. ‘nin hisselerinin halka arz edilmesi için  Genel Kuruldan Yetki alınmasına karar verilmiştir. Bu amaçla PKF İstanbul Aday Bağımsız Denetim ve S.M.M.M. A.Ş. tarafından yapılan Şirket Değerleme Raporu sonuçlarına göre şirketin piyasa değeri 874.607.867.-TL olarak belirlenmiştir.

Türkiye’nin En Büyük Karayolu Taşıma Şirketi

Ciro büyüklüğü, taşınan yolcu ve araç sayısı ile Türkiye’nin en büyük kara yolu taşıma şirketi olarak konumlanan Metro Turizm, filosunda 415’i kendi öz malı olmak üzere toplam 1.373 otobüs ile günde ortalama 1.550 sefer gerçekleştiriyor. Bağlı bulunduğu Metro Holding’in güçlü sermaye yapısı ve etkin organizasyon oluşumunun yanı sıra, Metro Turizm, Türkiye’nin dört bir yanına yayılan 86 kentte 1.109 adet aktif acentesiyle, yurt içi ve yurt dışı bilet satış ağıyla Türkiye’deki en etkin kara yolu yolcu taşıma şirketi.

Daha önce 2011 yılında halk arz başvurusu yapan şirketin o dönemde başvurusu SPK tarafından reddedilmişti. Halka arz konusunda her dönem istekli olan şirketin doğrudan 12.000, dolaylı olarak da 25.000 çalışanı bulunuyor. Ancak grubun %40’ına sahip olan Galip Öztürk hakkında devam eden davalar da borsada manipülatif işlemler yapmak, SPK kararlarına yönelik etkilemenin de yer aldığı  gibi iddialar mevcut.

Bir Cevap Yazın