Merak Konusu: “Everything Has Been Done Before” 0

“Mesafeler aşka engel olabilir mi?” diyen Turkcell’in yeni reklamı tepkileri üzerine çekmeye başladı. Bu da beni reklamın tabiri caiz ise ‘araklanmış’ olma ihtimali üzerine düşünmeye itti ve bende yepyeni bir merak konusu uyandırdı: “Everything has been done before” mu acaba?

Mesafeler aşka engel olamaz belki ama başka ülkelerdeki reklamları görmemize de engel olamıyor ‘maalesef’… Geçtiğimiz günlerde Twitter’da gezinirken reklam dünyasının fenomenlerinden biri olan AjansBaskani’nın bir reklama dikkat çektiğini gördüm. Merak ettim, açtım tabii hemen. Turkcell’in son reklamı vardı yazıda. İzlemeye başladım. Çok samimi bir reklamdı, prodüksiyon güzeldi. Gerçekten farklıydı film, aslında çok tanıdık bir fikrin farklı bir bakış açısıyla iyi bir reklama dönüşmüş haliydi. Derdini çok iyi anlatıyordu, mesajı netti. Sonra yazının konusunu oluşturan esas kısma geldim.

Bu samimi ve güzel reklam çalıntı mıydı?

Diğer reklamı da izlemeye başladım. İlk on saniye bizim reklamdan farklı geldi sonra ekran ikiye bölününce anladım ki arada pek de fark yokmuş. Hikaye benzer, kurgu da benzer… Gerçekten de Turkcell, teknoloji sayesinde mesafelerin bazı şeyleri asla engelleyemeyeceğini ve dünyanın giderek küçüldüğünü anlattığı reklamını yayınlamadan önce teknolojinin artık diğer ülkelerin reklamlarını da bulmamızı kolaylaştıracağını unutmuş sanki…

Önce çok şaşırdım sonra düşündüm. Daha önce duyduğum “Everything has been done before” sözü geldi aklıma. Gerçekten de böyle mi? Artık her fikir ‘neredeyse’ klişe olmuş durumda mı?  ‘Vayy bee!’ diyebileceğimiz fikir sayısı sınırlı mı? Gerçekten üzerinde tartışılabilecek bu konu hakkında sizlerin neler düşündüğünü merak ediyorum doğrusu.

http://www.youtube.com/watch?v=DxA1bM53uIU

http://www.youtube.com/watch?v=D7CM32i8-Bw

Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın

Düzenli İlaç Takibi İçin Dijital Hap Devri Başlıyor 0

Yakın bir zamanda üzerinde günlerin yazılı olduğu bir haftalık hap kutularına ihtiyacımız kalmayacak.

Hastaların ilaçlarını düzenli almıyor olmaları her sene sağlık sektöründe 100 milyar dolarlık bir kayba neden oluyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ilaçların alınıp alınmadığını kontrol etmek ve bu kaybı önlemek amacıyla bir dijital hap geliştirdi.

FDA tarafından yapılan açıklamada şizofreni ve bipolar bozukluk gibi bazı ciddi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacak Abilify MyCite isimli hapa onay verildi.

Abilify MyCite’ın içerisinde silikon, bakır ve magnezyum bulunuyor. Hap mide asidine karıştığında takibi mümkün hale geliyor. Dijital hap vücuda dışarıdan takılabilen bir elektronik bant ile takip edilebilecek şekilde tasarlandı. Akıllı telefonlar üzerinden takip edilebilen sensörler sayesinde hastaların ilaç takibini yakınları ve doktorları gerçekleştirebilecek.

Dijital tedaviyi kabul eden hastalar doktorları ve aile yakınlarından oluşan dört kişiye izin verilen ilaçların alındığı tarih ve saati gösteren elektronik verilere ulaşabilmeleri için izin belgesi imzalıyorlar.

Harward Tıp Fakültesi’nde eğitim veren Ameet Sarpatwari, dijital hapın özellikle haplarını düzenli kullanmak isteyen ama unutan hastalar göz önünde bulundurularak, halk sağlığını iyileştirme potansiyeli olduğunu söyledi. Yanlış kullanılması halinde güven yerine daha fazla güvensizlik uyandırabileceğini de ekledi.

Diğer şirketler bir hastanın dile hap yerleştirip yerleştirmediğini doğrulayabilecek dijital sistemler geliştirmeye devam ediyorlar.

Tech Meetup AI & IoT Day’e Sayılı Günler Kaldı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz Tech Meetup serisinin ilk üç buluşmasını gerçekleştirmiştik.  ‘Digital Day’, ‘Chatbot Day’, ‘Fintech Day’ konseptlerinin ardından sıradaki buluşmamızın konsepti ‘AI & IoT Day’ olacak.

Serinin dördüncü buluşması ‘AI & IoT Day’ 21 Kasım Salı saat 19.00’da Microsoft Türkiye Ofisi‘nde gerçekleşecek. Konuşmacılarımız İbrahim Kıvanç ve Çağlar içer AI & IoT Day’de hayatın her alanına yayılan yapay zeka üzerine konuşacaklar.

İlk konuşmacımız İbrahim Kıvanç  “Adım adım bilim kurgu’dan hayatımızın her alanına: Yapay Zeka ve IoT” konu başlığı çerçevesinde konuşacak.

İkinci konuşmacımız Çağlar İçer ise “Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Oyunları” konu başlığı ile konuşmasını yapacak.

Siz de gelecek etkinliğimiz ‘AI & IoT Day’de yer almak istiyorsanız detaylı bilgi ve ücretsiz  kayıt için techmeetup.net adresini ziyaret edebilirsiniz. İlgilenen herkesi bekliyoruz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link