Yaz aylarının gelmesiyle birlikte markalar da yeni logolarını bir bir tanıtmaya başladı. Avea da bu markalardan biri. Logosuyla beraber mottosunu da değiştiren ve “Hayat değişir Avea’yla!”  diyen markanın bundan sonra nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.

Hepimizin de bildiği gibi ’80 ve sonrasında doğan Y ve Z kuşağı daha çok bilmek, hızlı tüketmek ve çok eğlenmek istiyor. Yani gençlere hitap eden markalar artık bunları göz önünde bulundurmak zorunda. Bu iki kuşağın hızına yetişemeyen markalar yok olup gitmeye mahkumlar çünkü eğer bu iki nesle ayak uyduramazlar ise, 2000’den sonra doğan Z kuşağını yakalamaları mümkün değil. Bu durumun farkında olan büyük markalar da yaptıkları değişikliklerle gençleri yakalamaya çalışıyor. Avea da geçtiğimiz günlerde yayınladığı yeni reklam filmiyle bu yenilikçi markalar kervanına katıldı.

httpv://www.youtube.com/watch?v=0gAVL4T4yXU

 

Markanın yaptığı bu değişiklikten sonra eleştiriler de bir bir gelmeye başladı. Reklam filmi ve jingle pek çok kişi tarafından beğenildi. Logo hakkındaki yorumlar biraz kötü olsa da (Google’ın Wallet servisiyle gösterdiği benzerlik yüzünden) onun da amacına uygun olduğunu düşünmekteyim. Çünkü pek çok insan yeni logonun hem hayatın tüm renklerini yansıttığını hem de markanın çekiş gücünü gösterdiğini söylüyor. Markanın ulaşmak istediği de bu olmalı. Gelelim esas meseleye. “Hayat değişir Avea’yla!” mottosu…

Eğer insanlara hayatınızı değiştireceğiz vaadinde bulunuyorsanız ve bunu yapmak için hiçbir girişimde bulunmuyorsanız başınız çok ciddi bir belada demektir, özellikle de günümüz tüketicisiyle… Çünkü tüketici artık ne istediğini biliyor. Bir marka bir şey vadediyor ve yerine getirmiyorsa o markadan vazgeçmekte hiç sıkıntı çekmiyor. Dolayısıyla hayatınızı değiştireceğiz gibi iddialı bir mottoyla yola çıkmak büyük cesaret işi. Gözlemlediğim kadarıyla insanların Avea’dan beklentisi oldukça yükseldi. Fakat her şeyin en iyisini isteyen ama aynı zamanda çok fazla bedel ödemek istemeyen Y ve Z kuşağı gençlerinin beklentileri arasında sabit fiyatlar da var. Hayatlarının değişmesini umacak olan bu gençler Avea’dan iyi bir hizmet beklerken aynı zamanda uygun fiyat politikasının da değişmemesini istiyor.

Eğer Avea bunu başarabilirse gerçekten gençlerin sevdiği ve benimsediği bir marka haline gelebilir. Ben de önümüzdeki günlerde markanın izleyeceği stratejileri merakla beklemekteyim.

Paylaş
Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın