Memlekette Almancı, Burada Yabancı! 0

Geçenlerde bir TV programında, Almanya’da yaşan Türklere yönelik bir sokak röportajı ilgimi çekti. Röportajı yapan kadın muhabir, Almanya sokaklarında gurbetçilerimizi durdurup sohbet ediyordu. Muhabir, bir tonton amcayı durdurdu. Amcaya önce yaşını sordu. Kendisi 76 yaşında olduğunu söyledi, bunun üzerine muhabir  “Peki, amca hiç Türkiye’ye temelli dönüş yapmayı düşünmedin mi?” sorusunu yöneltti. Amcanın yanıtı manidardı, “Ah be kızım hiç aklımdan çıkmadı ki, ben buraya geleli 50 sene olacak. Burada 3 evlat sahibi oldum, onların eğitimi, işi, evliliği derken şimdi 4 tane torunum oldu. Onları bırakıp nasıl gideyim ?”  Evet maalesef misafir olarak gidilen ülke artık gurbetçilerimizin yalancı vatanları olmuş ve şuanda 3’ncü nesle ulaşılmıştır. Ben de o 3’ncü neslin gençlerinden biri sayılırım ve gurbette geçen hayatı iyi bilirim.

1960 yıllarında işçi olarak giden büyüklerimiz, Almanya’ya adapte olmakta zorlansa da, 2’nci ve 3’nü nesil bunu aştı. Fakat iki kültürün arasında kalmışlık, bu iki nesil için sıkıntılara neden oldu. Dolaysıyla ne Almanya’ya, ne de tam Türkiye’ye uyum sağlanabildi. Sonuç olarak, “Memlekette Almancı burada (Almanya’da) yabancı” söylemi de kaçınılmaz oluyor.

Almanya’da ki mevcut Türk nüfusunun, Alman vatandaşlığına geçenleri de dâhil edecek olursak 3 milyona yakın olduğunu söyleyebilirim. Bu önemsenmesi gereken bir rakam, çünkü birçok dünya ülkesinin nüfusundan fazla. Bu nüfusun üçte ikisinin 45 yaş altında olduğunu da unutmamak lazım. Yapılan bir araştırmaya göre; Almanya’da ki Türk tüketicilerinin yıllık satın alma güçleri yaklaşık 20 milyar euro olduğu saptanmış. Düşünün, ortada 20 milyar euro’luk bir pasta var ve birçok Türk markası da Alman piyasasına acaba nasıl girerim hesabı yapıyor.

almanciakini

Alman piyasasına girmek için neler yapmalıyız dersek;

Hedefi daraltıp odaklanın!

Gurbetçilere yönelik etnik pazarlamaya geçmeden önce Almanya’da yaşayan Türklerin bazı belirgin özelliklerini belirtmek istiyorum:

  • Vatan hasreti çektikleri için aşırı milliyetçiler ve birbirlerine oldukça bağlılar.
  • Gurbetçilerimiz Türkçe konuşurken Almanca kelimeleri de araya sıkıştırırlar ve inanın çoğu zaman farkında bile olmazlar.
  • Asimile olma korkusundan dolayı inançlarına ve değerlerine fazlasıyla sahip çıkıyorlar.

Bildiğiniz üzere, artık pazarlama dünyasında ürünün kalitesi ve müşteri hizmeti bir zorunluluk olmuştur. Önemli olan tüketicilerin kalbine dokunup dokunamadığınız ile ilgilidir. Aşk markası kavramının yaratıcısı Kevin Roberts der ki: “İnsanları gerçekler değil, duyguları harekete geçirir. Mantık insanları sonuca götürür, duygu ise eyleme geçirir.” Almanya’da yaşayan gurbetçilerimizin hali hazırda zaten Türk markalarına karşı duygusal bir bakışa sahip olmaları, Türk markaları için kaçırılmaz bir fırsat olarak görülmelidir. Fakat bu istismar edilmeden kullanılmalıdır.

Türk markaları gurbetçileri anladığını ve yanlarında olduğunu hissettirdiği takdirde, sadık müşteriler kazanacaklardır. Bu fırsatı Türklerden önce İspanyol kökenli Alman bir  iş adamı fark etmiş ve pek çok kişi tarafından Türk markası olarak bilen Gazi markası ile bir alt kategori oluşturarak, gurbetçileri hedef almıştır. Gurbetçilere yönelik geleneksel Türk peynirleri ve süt ürünlerini pazarlayan Gazi, şuanda gurbetçiler için marka bilinirliği en yüksek marka olma özelliğini taşıyor.

Gurbetçilere yönelik etnik pazarlamanın başarılı olması için dil ve kültür farklılıklarının da göz önünde bulundurulması gerekiyor. Etnik detaylar dikkate alınarak pazarlama stratejileri belirmemesi şart. Almanya’da Türklere ait medya kanallarına yönelik hazırlanacak yaratıcı bir reklam kampanyasıyla bile, milyonlara bir anda ulaşılabilir. Günümüzde giderek daha fazla Alman şirketi, gurbetçilere yönelik etnik pazarlamayı keşfediyor. Bunun en güzel örneği ise Alman mobil telefon devi E-Plus’un gurbetçilere yönelik Ay-Yıldız markası için hazırlattığı iki dilli reklam kampanyası. “Sadece für Dich” (Sadece senin için) anlamını taşıyan slogan, Almanya’da ki gurbetçileri yansıtıyor.

Bu kapsamda hazırlanan bir kaç yaratıcı reklam kampanyaları;

Ay-Yıldız

Wenn du das verstanden hast, sende bizdensin (Bunu anladıysan, sende bizdensin)

Liebe Damen es tut uns Leid kaynananızı daha sık aramalısınız (Sevgili kadınlar, üzgünüz artık kaynananızı daha sık aramalısınız)

Ekran Alıntısı7

Man sagt: mesaj mesajı açar (Söylendiğine göre: mesaj mesajı açar)

FAN_AY-YILDIZ-Werbekampagne-SADECE_3

HypoVereinsbank

hvb-tuerkische-mitarbeiter

Ekran Alıntısı

Leibniz Kekse

ll

Türk Hava Yolları

Gurbetçiler tarafından sıklıkla kullanılan direkt kelimesine yapılan vurgu,

tuerk-hava

Umarım yakın zamanda Türk markalarımız bu potansiyelin farkına varırlar. Başlangıç olarak gurbetçilere odaklanmak, Türk markaları için Avrupa’ya giriş vizesi olabilir. Güçlü bir marka değilseniz ve Avrupa arenasına girme gibi bir hedefiniz varsa, gurbetçilerin  desteklerini görmezden gelmemeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın

Cinemaximum Seyircileri Sınırsız Patlamış Mısırla Tavladı 0

Son birkaç yıldır Türkiye’deki sinema sektörünün önce konsolide olması, sonrasında ise tekelleşmesi mâlumunuz. Mars Entertainment Group’a bağlı Cinemaximum salonları, artık neredeyse her alışveriş merkezinde karşımıza çıkıyor. Bunun en büyük yansıması da sinema deneyiminin alışveriş merkeziyle eş anlamlı hâle gelmesi oldu. Her yerde Cinemaximum ve onun beraberinde getirdiği konsept olunca, birbirinin kopyası, özgün bir ortamı olmayan salonlar türemeye başladı. Üstüne bir de bu sinemaların yiyecek-içecek bölümlerindeki yüksek fiyatlar eklenince durum, bazı seyirciler tarafından çekilmez bir hâl almaya başladı.

Ülkemizin en büyük sinema zinciri muhtemelen bu gidişatı fark etmiş olacak ki yeni açılan alışveriş merkezlerinden olan Emaar Square Mall’daki salonunun cazibesini artırmak için kolları sıvadı. 20 Eylül 2017 tarihini “Kendi Kabıyla Gelene Sınırsız Popcorn” günü ilan etti ve saat 18:00’e kadar, izleyicilerin getirdiği kap ne kadar büyük olursa olsun, 5 TL karşılığında sınırsız patlamış mısır verileceğini söyledi.

Sınırsız Popcorn Günü, aslında ülkemizdeki kampanyacı ruhun bir yansıması.

İşin renkli tarafı, sınırsız patlamış mısır vaadini duyan izleyicilerin, sıra dışı paketler ve kaplarla gelmesi oldu. Giyim mağazasından alınan büyük karton torbalardan tutun da hasır sepetlere, yoğurt kutularına, ev yapımı kocaman paketlere kadar çeşit çeşit kaplarla Emaar Square Mall Cinemaximum’a gelen izleyiciler, toplumumuzdaki kampanyacı ruhun ne kadar üst düzeyde olduğunu kanıtladı.

Seyirciler, akla hayale gelmeyecek paketlerle salona geldiler.
Sınırsız patlamış mısır, her yaştan izleyiciyi çekmek için işe yarar bir fikre benziyor.

Bazı izleyiciler, Cinemaximum’un bu konuda yaptığı paylaşımların altına, 5 TL karşılığında patlamış mısırın satılabildiği bir yerde neden normal zamanda kendilerinden 20-25 TL arasında ücret alındığını sorgulasa da markaya günden kalan, izleyicilerin kaplarıyla oluşturduğu gülümseten kareler oldu.

Sınırsız patlamış mısırı duyanlar, getirdikleri “kap”larda da sınır tanımadı.

Sinema salonları çok kurumsal ortamlar sayılmaz. O yüzden kendi açımdan bu görüntülerin markanın imajına zarar verdiğini düşünmüyorum. Hatta belki de Apple’ın sinema salonlarındaki filmleri yayınlama isteğiyle daha zor şartlar altında faaliyet gösterecek sinema salonları seyircileri, gelecekte bu tür promosyonlarla salonlara çekmeye çalışacak. Çünkü keskin rekabet doğal olarak bunu gerektirecek.

Getirilen kaplar arasında ev yapımı olanlar da vardı.

Peki, Cinemaximum’un bu çalışması hakkında sizin görüşünüz nedir? Yoğurt kabıyla gelip patlamış mısır alan bir müşteri, bir sinema salonuna renk katar mı, yoksa tersine bir etki mi yaratır?

Walt Disney’in Minik Fareyle Başlayan Başarı Öyküsü 0

Çocukluk yıllarımızın vazgeçilmez çizgi film karakteri Mickey Mouse’un yaratıcısı Walt Disney’in minik bir fareyle tamamen değişen hayatı ve sizi mucizelere inandıracak kadar sefil bir hayattan karikatür filmlerinin öncüsü olmaya kadar yükselen başarı hikayesini anlatacağız.

İrlanda göçmeni bir ailenin oğlu olan Walt Disney, hasta olan babası çalışamadığından ve ekonomik durumlarının kötü olması nedeniyle sürekli çalışmak, para kazanmak zorundaydı. Ayrıca ailesi sürekli taşındığı için düzenli bir hayata da sahip değildi.

Disney, maddi yetersizlikten okula devam edemediği için herhangi bir mesleğe de sahip değildi. Bu nedenle girdiği işlerin hepsi geçici olduğu için ayrılmak zorunda kalıyordu. Babasının ölümü ile derin bir sarsıntı yaşayan Walt, babasını tedavi ettiremediği için kendini suçladı ve bir süre bunun etkisinden kurtulamadı.

Walt tam bir kitap kurduydu ve kazandıklarının bir miktarını kitaplara ayırıyordu. Bir gün kitapçıdan aldığı kitabın arasında bir reklam kağıdı gördü. Kağıtta “Kansas City Sanat Enstitüsü sizi ücretsiz kurslara çağırıyor yazıyordu. Yazıyı okuyan Walt hiç düşünmeden kursa yazılmaya ve çizim konusunda kendisini geliştirerek bir meslek edinmeye karar verdi. Üstelik kurs için herhangi bir ücret ödemek zorunda değildi.

Walt çizim dersleri öğreniyor hatta bazı ajanslara karikatür çizerek az da olsa para kazanıyordu. Kansas Sanat Enstitüsü’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra ailesinin yanına dönen Walt, çizimlerini gazete ve dergilere yolluyor ancak hala bir sonuç alamıyordu. Bu kadar maddi imkansızlıkların ardından çalıştığı işinden de yeterince yaratıcı olmadığı için kovulan Walt tekrar karamsarlığa geri döndü.

Tüm olumsuzluklara rağmen vazgeçmeyen Walt çizim yapmaya devam etti ve bir gün çizim yaptığı sırada odasında küçük bir fare gördü. İlgisini çeken bu fareyi bir süre izlemeye ve beslemeye başladı. Ardından bu ikili arasında bir arkadaşlık oluştu ve bir gün onu çizmeye karar verdi. İşte bu çizim Walt Disney için bir dönüm noktasıydı.

Elindeki fare çizimleriyle Hollywood’a doğru yola çıktı ve Kansas Sanat Enstitüsü’den arkadaşı Iwerks’i bularak ona fare çizimlerinden söz etti. Walt bu fareye ilk olarak ‘Mortimer’ adı verilmiş ancak ilerleyen zamanlarda Walt Disney’in eşi Lilly’nin önerisiyle ‘Mickey Mouse’ olarak değiştirilmiş. Mickey Mouse adını verdikleri fare ilk olarak 1928 yılında ‘Steamboat Willie’’de yer aldı.

Walt Disney ve Iwerks ellerinde bulunan son paralarına kadar harcadıkları bu filmde büyük bir başarı elde ettiler ve film izlenme rekorları kırdı. İlk filmden sonra Walt Disney ve kardeşi Roy, Walt Disney Productions’ı kurdu. Ardından birçok çizgi film çekerek başarılarına başarı kattılar. Bir anda dünyanın en ünlü animasyonu haline gelen Mickey Mouse 100’den fazla çizgi filmde baş karakter olarak yer aldı. Bunu takip eden dönemlerde; Donald Duck (1934), Pinokyo (1940), Aslan Kral, Kayıp Balık Nemo, Külkedisi, Winnie The Pooh, Sindrella (1950), Uyuyan Güzel (1958), 101 Dalmaçyalı (1961) ve daha birçok başarılı çizgi filmde Walt Disney imzası yer aldı. 1938 yılında gösterime giren ve 1.5 milyon dolar harcanarak yapılan “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” 8 milyon dolarlık bir hasılata ulaştı.

1955 yılında Los Angeles’ta çalışanların çocuklarıyla birlikte eğlenebileceği büyük bir eğlence parkı olan Disneyland projesini hayat geçirdi. Walt Disney bu projenin yapımında çalışan mühendislere “Disneyland’ın dünyadaki en inanılmaz yer olmasını ve içinde parkı boydan boya gezen bir tren olmasını istiyorum dedi.

Walt Disney Productions bugün 30 milyar dolarlık yıllık gelire sahip. Walt Disney Company, American Broadcasting Company (ABC) ve Entertainment and Sports Programming Network (ESPN) gibi kuruluşları da bünyesine katıp Kaliforniya merkezli çalışan devasa bir medya şirketi haline geldi.

Hayatın getirdiği zorluklar karşısında yılmadan, yorulmadan mücadele eden, hayal ettiklerinden her ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyen Walt Disney zoru başardı. Çizgi film dünyasına adını altın harflerle yazdırdı. 65 yaşında akciğer kanseri sebebiyle hayatını kaybettikten sonra ardında medya devi bir şirket bıraktı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link