McDonald’s’ın Sınırlı Sayıdaki Özel Sosundan Alamayan İnsanlar Eylem Yaptı

Oldukça büyük bir hayran kitlesi bulunan çizgi dizi Rick and Morty‘nin üçüncü sezonunun ilk bölümünde McDonald’s‘ın Szechuan isimli özel sosuna yönelik bazı referanslara yer verilmişti. Bu özel sos, 1998 yılında Disney filmi Mulan ile bağlantılı olarak satışa sunulmuştu.

McDonald’s, geçtiğimiz temmuz ayında Rick and Morty’nin yaratıcısı olan Justin Roiland‘a bu özel sostan büyük bir şişe göndermiş ve ardından da sosun 7 Ekim’de, sadece bir günlüğüne ABD’deki belirli restoranlarda satışa sunulacağını duyurmuştu. Dev fast food restoran zinciri, bu duyuruda satışa sunulacak sosların “gerçekten sınırlı sayıda” olacağına da vurgu yapmıştı.

Ancak bu sınırlı sayıda satışa sunulan Szechuan sos, talebi karşılamaya yetmedi ve olanlar oldu. Görünen o ki, birçok insan bunca zamandır bu özel sosun satışa çıkması için tabir-i caizse pusuda bekliyormuş. Independent’ın yaptığı habere göre 7 Ekim günü sosun satışa sunulduğu McDonald’s restoranlarında uzun kuyruklar oluştu. İnsanlar, bu sostan alabilmek için öylesine bir hırs yapmış ki, bazı restoranlarda insanların sostan alamamaları nedeniyle tansiyon yükseldi ve polis çağrılmak zorunda kalındı.

Sostan alamayan birçok insan, sosyal medyada duydukları öfkeyi ifade etti. Twitter’da paylaşılan ve bizim de aşağıda yer verdiğimiz bir video ise olayın vahametini tam olarak gözler önüne seriyor. Videoda polis ekipleri, “Sos istiyoruz.” diye tempo tutan grubu kontrol altında tutmaya çalışıyor. Bununla birlikte, video ile birlikte atılan tweet’te 1000’den fazla insanın Szechuan sostan alabilmek için kamp kurduğu, ancak McDonald’s’ın ise sadece 70 adet sosa sahip olduğu belirtilmiş.


McDonald’s ise bu yaşananların ardından özür diledi, ancak ilk duyurularında sınırlı sayıda sosun satışa sunulacağını belirttiklerini vurgulamayı da ihmal etmediler.

Bu haberi ilk gördüğümde önce şaşırdım, sonra güldüm. Nihayetinde bir sos için koparılan onca yaygara, “Başka derdiniz mi yok?” sorusunu aklıma getirdi. Bu ve benzeri örnekleri, son yıllarda sıkça görüyoruz. Bu, tüketim çılgınlığının yaratmış olduğu sahip olma arzusuyla alakalı bir durum olabilir. Ama ben, bu çılgınlığın sebebini anlayamıyorum. Anlayabilen varsa buyursun, yorum kısmında görüşlerini belirtsin.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #66

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 7 – 13 Ekim arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tasarım Pazarlamayı Öldürecek mi?

Ikea’nın eski tasarım şefi Marcus Engman, son 6 yıldır Ikea tasarımlarını başarılı bir şekilde yürütmüştü. 2012’den beri Ikea’ya benzersiz tasarımlar yapan Engman geçtiğimiz günlerde kendi tasarım danışmanlığını kurmak için işten ayrıldığını belirtti.

[Fotoğraf: Ikea]

Engman bu ay kendi tasarım danışmanlığını yapmaya hazırlanırken, Bloomberg Businessweek’e tasarım, iş ve şeffaflığın önemi hakkında konuştu, biz de sizler için Engman’ın tasarım ve pazarlamayla ilgili öngörülerini sizler için derledik.

Reklam satın alımlarında para harcamak yerine, Engman şirketlere tasarımlarıyla kendilerini pazarlamayı öğretmek istiyor.

Engman şöyle diyor; “Gerçekten de tasarım olan bir pazarlama alternatifinin olduğunu göstermek istiyorum. “Eğer tasarım ve iletişim ile doğru bir şekilde çalışıyorsanız, medyaya o kadar ihtiyacınız olmadan pazarlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.”  Tasarım her zaman ön planda ön planda olmuştur. Artık işlerin nasıl yapıldığına odaklanma biraz değişmiştir, en büyük başarılarımızdan biri, tasarımımızın ortak bir diline benzeyen, kendi tasarım anlayışımızla (demokratik tasarım olarak adlandırdığımız) çalışmaya başladığımızı düşünüyorum. Birçok büyük şirketin tasarım uğraştığı bir sorun ve şirketin farklı bölümlerinin birbirini anlamadığı yönünde olduğunu düşünüyorum. Tasarımı ifade etmek için 5 temel özellik sayabilirim [biçim, işlev, kalite, sürdürülebilirlik ve satın alınabilirlik] herkesin ürün hakkında konuşmasını kolaylaştırmak böylelikle daha kolay bir hal alır.

Tüketici Odaklı Bir Dünyada Tasarım Büyük Bir Satış Noktası Haline Geldi

Tüketici-odaklı bir dünyada tasarım büyük bir satış noktası haline geldi. Tüketiciler, satın aldığımız ürünlerin arkasındaki niyet ve motivasyonu duymak için bu ürünleri tercih etmekte.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link