Tepsiler ve yemek kutularının fast food markaları tarafından yaratıcı bir şekilde amacından farklı şekilde kullanılmasına alışkınız.  Sanırım hiçbiri Mc Donald’s’ın klasikleşen içeceği Mc Flurry’nin 20. yılını kutlamak için içecek tepsilerini portatif bir hoparlöre dönüştürmesi kadar faydalı değildi.

Mc Donald’s’ın  BoomBox ismini verdiği ve sadece kısa bir süre için geçerli olacak bu özel hoparlör sistemli tepsiler, Mc Donald’s Kanada, STACKLAB ve Waterloo Üniversitesi ses araştırma grubu ile işbirliği yapılarak üretilmiş.  İçecek tutmaya yarayan kağıt tepsiler, içine yerleştirilen akıllı telefonları 7o’lerin ikonik portatif teyplerine dönüştürebiliyor.

Yapım aşamasının bir çok sürecinde aktif rol alan Stacklab tasarımcılarından Paul Cook tepsilerin aslında çok basit bir ses artırma sistemine sahip olduğunu belirtiyor. Yapım aşamasında, tepsi basitçe ters çevrilerek içecek taşımaya yarayan bölgenin olabildiğince geniş, hoparlör etkisi yaratacak kısmın olabildiğince dar ve hoparlör olarak düşünülen bölümlerin birbirinden mümkün olduğu kadar uzak olması sağlanmış. Böylelikle mukavvadan yapılan bu sistemin ortasına telefonunuzu yerleştirdiğiniz de mümkün olan en iyi sesi almanızı sağlayacak bir sistem geliştirmişler.

Mukavvanın sesi içinde hapsetmesi bu çalışmanın ikilemi olsa da tıpkı nefesli çalgılarda olduğu gibi Boombox’ta da yansımalı yüzeylerin olması sesin sıçrayarak dışarı çıkmasını sağlamış. Sadece yansıma materyallerinin kullanılması ses kalitesini %43 artırırken, cep telefonunun tepsiye yerleştirilmesi ses kalitesini %101 artırmış.

Keşke tüm dünyaya yayılacak bir icat olsa da yakında incelesek dediğimiz Mc Flurry tepsileri maalesef kısa bir süreliğine var olacak. Mc Flurry sanılanın aksine Amerikan değil, Kanada icadı olduğu için bu güzel ses sistemli tepsileri sadece Kanadalılar görüyor olacaklar. Fazlaca ilgi olursa belki diğer ülkelere bile yayılabilir ne dersiniz?

 

 

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın