Markanızın Nokta İstanbul’a Geçmesi İçin 3 Sebep

Türkiye’nin, Ortadoğu’nun hatta belki Avrasya’nın kalbidir İstanbul. Türkiye’nin sahip olduğu en büyük markalardan biri olan İstanbul gibi bir değeri kendi markanızla entegre ederek markanızın değerine değer katabileceğiniz yeni bir döneme girmiş bulunuyoruz aslında. Peki ama nasıl? Cevabı çok basit.  Girişimcilere ve profesyonellere çok sayıda fırsat sunan .ist ve .istanbul domainleri ile. Bugün biraz bu fırsatlardan söz edeceğim.

1-Jenerik İsimler

Domain alımında en önemli kriterlerden birisi akılda kalıcılık. .ist bize akılda kalıcılık üzerine güzel bir fırsat sunmakta aslında. Milyonlarca web sayfası arasında kendi alan adınızı seçerken, popüler olan “.com” veya “.net” yerine daha kişisel, içinde Türkiye’den bir marka barındıran alan adı uzantısı tercih edebilme olanağının bulunması, bunun da jenerik isim seçenekleri ile süslenmesi girişiminiz veya markanız için son derece önemli. Örnegin bir çırpıda aklıma gelen alan adlarını sıralayayım;

 • ist
 • ist
 • ist
 • ist
 • ist
 • ist
 • ist
 • karikatür.ist
 • ist
 • ist
 • ist

2.sitanbul

2-Deneyimsel Pazarlama

Artık “kent pazarlaması” dendiği zaman yalnızca destinasyon pazarlayarak şehre turist çekmek akla gelmiyor. Evrimleşen pazarlama anlayışıyla birlikte şehirler ve şehirdeki markalarda birbirleriyle etkileşime geçiyor. Birlikte daha güçlü hale geliyor.

 • Las Vegas: Casino şehri
 • Floransa: Rönesans’ın şehri
 • Prag: Kafka’nın şehri
 • Buenos Aries: Tango şehri

İstanbul’un gelişen markalaşması onu “uygarlıkların buluştuğu” şehir haline getiriyor. Aynı zamanda “enerjisi en yüksek” şehir de diyebiliriz İstanbul için yakın zamanda. Örneğin “enerji” ile bağdaşan marka deyince akla nasıl Red Bull geliyorsa, redbull.istanbul’u almak Red Bull için tıpkı turkiye.gov.tr’nin gov.tr uzantısını alması gibi neredeyse zorunlu bir hale gelecek. Eğer markanızın vermek istediği mesaj enerjik, hayat verici, tazeleyici gibi anlamlar içeriyorsa, sizden önce birisi domaini almadan alımı yapmanızı öneririm.

3-Destinasyon Pazarlama

Özellikle İstanbul, turizm alanında Türkiye’nin en önemli değeri. Sadece geçen yıl İstanbul 12 milyon turisti ağırladı. Özellikle Y ve Z kuşağındaki turistlerin İstanbul’da iken kalacağı oteli, yemek yiyeceği restoranı vb. gelmeden önce internet üzerinden araştırıp karar verdiğini biliyoruz. Bu araştırma esnasında İstanbul’a özgü bir domain ile onları karşılamak yine markalamaya artı bir değer olacaktır.

4-Peki Domain Nasıl Alınıyor?

Nokta İstanbul ve Nokta İst domainlerinin nasıl satın alınabileceğine dair güzel bir video hazırlamışlar, hiç domain alma deneyiminiz yoksa bile hızlıca işlemi gerçekleştirebilirsiniz;

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

İlk Bakışta Hoşlanmadığımız Onca Ürünü Neden IKEA’dan Alıyoruz?

 • Hepimizin kendisinden bir şeyler bulabileceği kocaman mağazaları ile IKEA hepimize mutlaka küçük bile olsa birkaç parça satmayı başarmıştır.
 • Peki, ilk bakışta gözümüze güzel gelmese de mutlaka IKEA’dan bir şeyler almayı nasıl başarıyoruz?
 • Benzeri yazılar içinYaratıcılıkta Çığır Açan 8 IKEA Reklamı

Mutlaka kendisiyle duygusal bir bağ kurduğumuz, bu nedenle atmaya kıyamadığımız birkaç parça vardır değil mi evimizde? Bu sorunun cevabı da tam olarak bu duygusal bağda gizli aslında. IKEA’nın hepimizle kendi dilinde bu duygusal bağı ince ince işliyor olmasında.

Binlerce ürünün arasında hem evimize renk katacağını, hem sade bir stil yaratacağımızı düşündüğümüz hem de aslında o kadar özgün olmayan ve her yerden de alabileceğimiz eşyalar bulunuyor.

IKEA’nın ödüllü ajansı Åkestam Holst ise görece IKEA’nın popüler ürünlerine göre daha az satış yakalamış ürünleri için bu alanda çalışmalar yapıyor; müşterilere bu ürünlerle bağ kurması sağlayacak projeler yaratmak.

Bu örneklerden birisi de kadınların sıklıkla okuduğu bir dergiye kendilerine has bir hamilelik testi yerleştirmek oldu. Bunu deneyen ve sonucun pozitif olduğunu gören kadınlara IKEA aile indirimi ile bebek ürünlerinde daha uygun fiyatlar sunmaları oldu.

Bu konu hakkında Åkestam Holst kreatif direktörü Magnus Jakobsson stratejisini şöyle paylaşıyor;

IKEA ayakkabı değil, parfüm değil, bu eşyalar sizi bir günlüğüne bile olsa kral ya da kraliçe gibi hissettirmeyecek- aşağı yukarı bir çatal, 20 dolara bir sandalye ya da bir ampul olabilir. Ama IKEA ürünlerine olan sevgi yukarı doğru çıkmalı, bu nedenle bizim kreatif stratejimizde tüm bu ürünlere duygusal bir değer eklemek, insanların sevebileceği bir şeyler eklemek, bu beğenilmeyenleri alıp insanların beğendiği bir hale getirmek.”

Aynı zamanda Jakobsson bahsettiği bu ürünleri allayıp pullamadıklarını ya da fiyatları ile oynamadıklarını, sadece bu ürünleri nasıl bizlerin sevebileceği bir hale getirmeye kafa patlattıklarını da ekliyor.

Aslında sokağa çıksak köşe başındaki markette de bulabileceğimiz sıradan ürünleri bizim sevip, onları IKEA’dan almamızı sağlamak için uğraşmak oldukça zor olmalı ama yine de IKEA gibi uluslararası bir dev markaya böylesine bağlanmamızı sağlayacak ayrıntıları keşfetmeye çalışmak biraz da eğlenceli olsa gerek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link