Markanızın Nokta İstanbul’a Geçmesi İçin 3 Sebep

Türkiye’nin, Ortadoğu’nun hatta belki Avrasya’nın kalbidir İstanbul. Türkiye’nin sahip olduğu en büyük markalardan biri olan İstanbul gibi bir değeri kendi markanızla entegre ederek markanızın değerine değer katabileceğiniz yeni bir döneme girmiş bulunuyoruz aslında. Peki ama nasıl? Cevabı çok basit.  Girişimcilere ve profesyonellere çok sayıda fırsat sunan .ist ve .istanbul domainleri ile. Bugün biraz bu fırsatlardan söz edeceğim.

1-Jenerik İsimler

Domain alımında en önemli kriterlerden birisi akılda kalıcılık. .ist bize akılda kalıcılık üzerine güzel bir fırsat sunmakta aslında. Milyonlarca web sayfası arasında kendi alan adınızı seçerken, popüler olan “.com” veya “.net” yerine daha kişisel, içinde Türkiye’den bir marka barındıran alan adı uzantısı tercih edebilme olanağının bulunması, bunun da jenerik isim seçenekleri ile süslenmesi girişiminiz veya markanız için son derece önemli. Örnegin bir çırpıda aklıma gelen alan adlarını sıralayayım;

 • ist
 • ist
 • ist
 • ist
 • ist
 • ist
 • ist
 • karikatür.ist
 • ist
 • ist
 • ist

2.sitanbul

2-Deneyimsel Pazarlama

Artık “kent pazarlaması” dendiği zaman yalnızca destinasyon pazarlayarak şehre turist çekmek akla gelmiyor. Evrimleşen pazarlama anlayışıyla birlikte şehirler ve şehirdeki markalarda birbirleriyle etkileşime geçiyor. Birlikte daha güçlü hale geliyor.

 • Las Vegas: Casino şehri
 • Floransa: Rönesans’ın şehri
 • Prag: Kafka’nın şehri
 • Buenos Aries: Tango şehri

İstanbul’un gelişen markalaşması onu “uygarlıkların buluştuğu” şehir haline getiriyor. Aynı zamanda “enerjisi en yüksek” şehir de diyebiliriz İstanbul için yakın zamanda. Örneğin “enerji” ile bağdaşan marka deyince akla nasıl Red Bull geliyorsa, redbull.istanbul’u almak Red Bull için tıpkı turkiye.gov.tr’nin gov.tr uzantısını alması gibi neredeyse zorunlu bir hale gelecek. Eğer markanızın vermek istediği mesaj enerjik, hayat verici, tazeleyici gibi anlamlar içeriyorsa, sizden önce birisi domaini almadan alımı yapmanızı öneririm.

3-Destinasyon Pazarlama

Özellikle İstanbul, turizm alanında Türkiye’nin en önemli değeri. Sadece geçen yıl İstanbul 12 milyon turisti ağırladı. Özellikle Y ve Z kuşağındaki turistlerin İstanbul’da iken kalacağı oteli, yemek yiyeceği restoranı vb. gelmeden önce internet üzerinden araştırıp karar verdiğini biliyoruz. Bu araştırma esnasında İstanbul’a özgü bir domain ile onları karşılamak yine markalamaya artı bir değer olacaktır.

4-Peki Domain Nasıl Alınıyor?

Nokta İstanbul ve Nokta İst domainlerinin nasıl satın alınabileceğine dair güzel bir video hazırlamışlar, hiç domain alma deneyiminiz yoksa bile hızlıca işlemi gerçekleştirebilirsiniz;

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Kiğılı’dan Sevgililer Günü İçin Sosyal Deney

Kiğılı bu Sevgililer Günü için yaptığı sosyal deney videosunu sosyal medyadan yayınladı. #SeniGordugumZaman isimli sosyal deneyde Kiğılı özel günlerde güzel ve şık giyinmenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Hazırlanan videoda kadınlar ve erkeklere ilk tanıştıkları anlarla ilgili sorular soruluyor. İlk olarak erkeklere sorulan soruların aynıları sonradan kadınlara da soruluyor. “İlk buluşmada ne yediniz”, “nerede tanıştınız”, “evlilik teklifi nasıl geldi” gibi sorulara yanıt vermesi istenen çiftlere son olarak, “onu ilk gördüğünüz zaman ne giyiyordu” diye soruluyor. Kadınlar sorunun cevabını net bir şekilde verebilirken, erkekler bu soruyu o kadar rahat yanıtlayamıyorlar. Kiğılı bu sosyal deney videosunu, “Tüm özel anlarda olduğu gibi bu Sevgililer Günü’nde de ne giydiğiniz hatırlanacak” mesajıyla sonlandırıyor.

Marka, aynı konsept çatısı altında bir de sosyal medya da bir yarışma düzenliyor. instagtagram.com/kigiligiyim adresinde düzenlenen yarışmada, takipçilerin yarışma postunun altına sevgilisini etiketleyip, ilk tanıştıkları gün üzerinde ne olduğunu yorum olarak paylaşması bekleniyor. Hediye olarak ise 4 adet 500 TL’lik hediye çekinden birini kazanma şansı sunuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Alibaba, Milyarlarca Doların Yattığı 60 Yaş Üstü Tüketici Pazarına Yöneliyor

Günümüzde birçok şirket, öncelikle Y kuşağını hedef kitlesi olarak belirlerken e-ticaret devi Alibaba’nın sahibi olduğu online perakende şirketi Taobao, odağını Çin’in hızla artan yaşlı nüfusuna kaydırdı. Business Insider’ın yaptığı habere göre şirket, geçtiğimiz günlerde mobil uygulamasının yaşlı dostu versiyonunu kullanıma sundu. Taobao, bu şekilde Çin’deki yaşlı insanların dikkatini çekebilmeyi umuyor.

Şu anda Çin’de, 60 yaşın üzerinde 222 milyon insan bulunuyor. Bu rakamın 2020 itibarıyla yaklaşık olarak 255 milyonu bulacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte 2020 yılında, 60 yaş üzeri insanların, ülkenin toplam nüfusunun beşte birini oluşturması bekleniyor.

Çinli şirket Taobao da doğal olarak büyüyen bu tüketici tabanına erişebilmek amacıyla yaşlı kullanıcıların kolay bir şekilde kullanabilecekleri özel bir uygulama yayımladı. Yaşlı kullanıcıların hesapları, doğrudan çocuklarının hesaplarına bağlanabiliyor ve “Benim İçin Öde” seçeneği sayesinde yaptıkları alışverişin ücreti çocuklarına yansıtılabiliyor.

Bunların yanı sıra bu özelleştirilmiş uygulama, her sayfada yaşlı kullanıcıların çocuklarının resmini görüntülüyor ve böylece yaşlı kullanıcılar ürünleri kolay bir şekilde çocuklarıyla paylaşabiliyor ya da arama veya mesaj aracılığıyla bir sohbet başlatabiliyorlar. Ayrıca daha büyük ve biraz daha sade bir arayüze sahip olan uygulamada, yönlendirme için daha fazla kısa yol bulunuyor.

Taobao’nun Kıdemli Ürün Yöneticisi Ding Jian, Business Insider’a e-posta aracılığıyla yaptığı açıklamada şirketin bu yeni staratejisiyle ilgili olarak şunları ifade etti:

“Taobao uygulaması için bu basit ve kullanıcı dostu seçeneği sunarak yaşlı vatandaşlarımız için online alışveriş yapmayı daha kolay hale getireceğiz ve onların daha genç jenerasyonla ve halkla bağlantılı kalmalarına yardımcı olacağız.”

Taobao’nun paylaştığı verilere göre, geçtiğimiz yıl Çin’de yaşayan 50 yaşın üzerindeki tüketiciler, online alışverişte ortalama olarak 44 ürün aldılar ve yaklaşık olarak 800 dolar harcadılar. 60 yaşın üzerindeki tüketiciler hesaba katıldığında, yılda yaklaşık olarak 200 milyar dolarlık bir harcama potansiyeli ortaya çıkıyor.

Şu anda Taobao’nun 60 ila 69 yaşları arasında 6 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bununla birlikte şirket, yaşlı kullanıcılara özel uygulamasını geliştirmek amacıyla kullanıcılardan geri bildirim alma görevini üstlenmeleri için geçtiğimiz ay 60 yaş üzerindeki iki kişiyi işe aldı.

Bununla birlikte yaşlı tüketicileri odağına alan tek firma Taobao değil. Daha önce Nestle, Çin’de ve Japonya’da bulunan 50 yaşın üzerindeki tüketicilere özel bir süt piyasaya sürmüştü. Apple ve IBM ise yaşlı kullanıcılar için daha büyük metinlere, daha basit bir arayüze ve daha kolay bir şekilde aile bireyleriyle konuşulabilmesi amacıyla değiştirilmiş bir FaceTime uygulamasına sahip olan özel bir iPad geliştirmişlerdi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link