Markanızın İletişim Stratejisini Nasıl Geliştirmelisiniz? 0

Ürün odaklı pazarlamadan müşteri odaklı pazarlamaya geçişle birlikte iletişim stratejileri de değişti. Sosyal medya pazarlamasındaki yükselişle de markalar direkt olarak tüketicilerle ürün geliştirmeye başladılar. Aslında temelde müşteriler ürünün ortak yaratıcıları oldu.  Bugün online içeriğin %80’i kullanıcılar tarafından oluşturuluyor ve içerikler müşteri gruplarından gelmeye hızlıca devam ediyor. Edecek de. Tam da bu noktada önemli bir soru ortaya çıkıyor: Markamızın büyümesini, ağızdan ağıza dolaşmasını, ünlü olmasını sağlayacak müşterilerimize nasıl ulaşacağız? Müşterilerinizle marka iletişiminizi geliştirmenize yardımcı olacak işte birkaç samimi anahtar nokta:

  • İletişim kurmak:

Unutmayalım ki müşterilerle iletişimin tonu ve derecesi önemlidir. Onlar, sizin markanıza bir kişilik oturtur ve onu insanlaştırır. Bu yüzden bizde doğal konuşmalar içerisine markamızın girmesini sağlamalıyız. Marka stratejisinin bir kısmını eş zamanlı olarak Twitter’da müşterileriyle etkileşime geçerek eğlenceli bir konuşma içerisinde sürdüren Oreo bu konuda harika bir örnektir. Çünkü markalar, müşterilerle birebir konuşmaya başladığı zaman müşteriler kendilerini değerli hisseder ve böylece marka sadakatini de arttırmış olurlar.

  • Müşteri Kişiliği Oluşturmak:

İdeal ve geniş pazarlar oluşturabilmek için müşterilerinizin genel karakterlerini belirlemek son derece önemlidir.  Hedef alıcılarınızı belirleyebilmek içinde öncelikle araştırmaları organize ederek, yapılmış anket ve röportajlarla işe başlayabilirsiniz. Sonrasında bu araştırmaları organize edip şekillendirebilir, segmentasyon ve içerik haritası oluşturmak için hedef alıcılarınızın kişiliklerini kullanabilirsiniz.  İdeal müşterilerinizi gerçekten bildiğiniz zaman, daha ikna edici ve ilgi çekici içerikler oluşturulabilir.

Müşterilerinizi nerede yakalamanız gerektiğini gösteren tipik iyi örneklerden Walt Disney, nerede, ne zaman, kiminle konuşacağını gerçekten iyi bilen bir marka.  Facebook kullanıcıları arasında en yüksek yüzde yaşları 34-35 arasında olup, bu kullanıcıların çoğunu kadınlar oluşturuyor.  Aileleri için büyük bir olasılıkla tatil rezervasyonlarını ve planlarını yapanlar elbette ki anneler! Walt Disney bunu çok iyi bildiği içinde Facebook üzerindeki bütün çalışmalarını bu grup üzerine odaklıyor.

  • Şeffaf Olmak:

İletişimde şeffaflık ve açıklık büyük bir kazançtır. Bazı şirketler, samimi bir şekilde kendileri ile ilgili detayları paylaşarak dikkat çekmeyi başarmışlardır. Açıklık ve şeffaflıkla yazmak, müşterilerle güvenle iletişim kurmanın anahtarıdır. McDonald’s Kanada’da “Bizim yiyeceğimiz, Sizin sorularınız” dijital platformuyla müşterilerden zorlu sorular sormasını istedi. Karşılığında da açık ve anlaşılır cevaplar vereceğine söz verdi.  Bu açık, dürüst ve nazik bir yaklaşım olarak karşılanabilir.

  • Müşterilerin Oluşturduğu İçerikleri Kullanmak:

Markaların ürünlerini ve mesajlarını geliştirmek için müşterilerini odak almaları gerekir. Markanızın fanlarının paylaşımları, gördükleri, beğendikleri ve deneyimlerini önemsemek ve bunları içeriklere uyarlamak markanız için önemli bir fırsattır.  Starbucks, bu konuda her zaman fanlarıyla etkileşimde olan ve onların paylaştıkları fotoğrafları sosyal medyada kullanmasıyla dikkat çeken bir markadır. Sonuç olarak, Starbucks bu paylaşımlarla Facebook,  Instagram ve Pinterest sayfaları için harika görsel içerikler oluşturuyor, hem de sosyal medya erişimini arttırıyor.

Her zaman müşterilerle işbirliği içerisinde olmak, her açıdan markalara olumlu kazanç olarak geri dönecektir. Markaların en büyük, en organik pazarlamacılarının sadık ve mutlu müşteriler olduğu unutulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

Apple’ın FaceID ile Başı Dertte Mi? 0

Apple, FBI’nın San Bernardino’da gerçekleşen ve 14 kişinin ölümüne sebep olan terör saldırısında ele geçirdiği şifreli iPhone 5c model telefondaki iletişim bilgilerine ulaşma talebini reddetmiş ve olay Silikon Vadisi’nin en çok konuşulan hadiselerinden biri olmuştu. Şimdi ise Face ID teknolojisine ABD Senatosu’ndan soruşturma geldi.

12 Eylül’de yapılan özel bir etkinlik ile Apple, yeni teknolojilerini duyurdu. Bu teknolojilerden en çok ilgi çekeni ise elbetteki FaceID oldu. Kullanıcılarına hem güvenlik hem de kolaylık sağlayan bu teknoloji duyurulduğu andan itibaren tüm dünyanın gündeminde yer aldı. Son zamanlarda ise güvenlik konusunda bu teknoloji üzerinde bir çok şüphe mevcut.

En son, şu anda Rusya’da ikamet eden NSA’in eski çalışanı Edward Snowden bu teknolojinin güvenlik zafiyeti içerdiğiyle ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar sonrasında ise sosyal medyada bu konu hakkında birçok paylaşımda bulunuldu ve birçok telefon kullanıcısı kişisel güvenlik ve gizlilik konusunda endişeye düştü.

Bu konuyu devralan ABD Senatosu’ndan Senatör Al Franken, kişisel güvenlik ve gizlilik konusundaki bu endişelerin giderilmesi için Apple CEO’su Tim Cook‘a bir mektup yazdı. Sonrasında Apple tarafından yapılan açıklamalarda Face ID ayrıntılarının telefonun kendisinde olacağı belirtildi. Ancak bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen Senatör, Apple’ın bu teknolojideki tüm adımlarını bilmek istiyor.

Senatör Franken sorduğu sorularda Apple’ın Face ID algoritmasını yetiştirmek için kullandığı bir milyar yüz görüntüsünün nereden geldiğini soruyor ve Apple’ın müşterilerinin yüzlerini başka bir amaçla kullanmayacağına dair güvence istiyor. Edward Snowden, Face ID’nin yüz taramayı normalleştirdiğini ifade ederek kesinlikle kötü amaçlarla kullanılacak bir teknoloji olduğunu belirtmişti.

Ancak şurası biliniyor ki Apple firması, güvenlik konusuna verdiği önem ve bu alanda yaptığı yatırımlarla ön plana çıkıyor. Birçok Apple kullanıcısı güvenli olduğu gerekçesiyle firmayı tercih ettiklerini belirtiyor.

 

NBA Yeni Sezon Formaları Sahibini Akıllı Uygulamalara Bağlayacak 0

NBA takımlarının 2017-2018 sezonunda giyeceği formaların tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Ligin yapısı gereği tüm takımların formaları tek bir marka tarafından üretiliyor. Yeni sezonda forma üretimini 2015 yılında yapılan anlaşma gereği Nike üstlendi.

Tasarlanan formalar sadece sporcuların fiziksel ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilmiyor. Akıllı telefon uygulamalarının günümüzde yarattığı etki göz önüne alınarak formanın sağ alt kısmında bulunan etiketin içine yerleştirilmiş çip, sahibini Nike Connect uygulamasına yönlendiriyor. Kişisel deneyimi artırmak amacıyla üretilen bu formalar satın alındıktan sonra çip, akıllı telefon tarafından okunuyor. Açılan uygulama ile NBA haberleri, takip edilen takımın maç öncesi bilgileri, maç takvimi ve oyuncuların istatistikleri ayrıntılı olarak görüntülenebilecek. NBA bilgilerinin yanı sıra ligin resmi oyunu olan NBA 2K18 ve Spotify ile ortak çalışma yürütülerek eş zamanlı kampanyaların yürütülmesi hedefleniyor. NBA, Çin Halk Cumhuriyetindeki büyük taraftar kitlesini göz ardı etmeyerek NBA 2K18 oyunu yerine 2K Online ve Spotify yerine QQ Music programlarını destekleyen bir çip ve uygulama üretmiş. Forma, satın alındığı için normal üyeliklerden farklı olarak bazı ekstra özellikleri ve avantajları sahibine sunuyor. Nike Connect uygulaması 29 Eylül tarihinde aktif hale gelecek. Uygulamanın kullanılması için iOS 11 sürümü (Iphone 7 ve üstü) ve NFC özelliğini destekleyen Android sürümü gerekiyor.

Uygulama için çekilen reklam filmini aşağıdaki aşağıda izleyebilirsiniz:

Yeni sezonda tüm NBA severlere keyifli bir sezon dilerim.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link