Markalardan ‘Duygulara Dokunan’ Milli Takım Sponsorlukları!

Kırmızı beyaz dendiği an akan sular duruyor bu ülkede.
Eh, zaten futbol tutkusu bu topraklarda büyümenin zorunluluğu.
İnsanın aşkı taşıyor, sığmıyor bedene hele de iş Milli Takım’a gelince.
Bu sene Euro 2016‘nın gelmesiyle işler çığırından iyiden iyiye çıkıyor. Heyecan zirve yapmış durumda ve futbolun kendi içindeki karmaşası, ligden az buçuk uzak durma kararı da almış olan tüm futbol aşıklarını kenetlenmenin, daha da orta noktasını bulmuş durumda.
İlk heyecan Fatih Terim’le başladı. Bir şekilde muhteşem bir iletişim devi haline gelmiş olan bir adamın, markasının gölgesini, takımın markasıyla buluşturması çok etkiliydi. Aslında bu, her bir kesimin örnek alması gereken şeydi. Lokal iletişim başarının odağında duruyor. Sizin müşteriyi anlama arzunuza benzer bu. Nasıl hareketlendireceğini bildiği bir ruhla çalışıyor teknik adam.
Bunun ötesinde en önemli konu; bir sürü sponsor markanın kanları kaynatan reklam filmleri çekmiş olması. İmaj reklam filmlerinin en başarılı örneklerini gördüğümüz bu süreçte, kimse geride kalmadı demek yanlış olmaz. Her filmin Milli Takım ve onun kökenlerini, içinde yaşadığı toplumu feyz alış şekli çok yakın oldu. Ancak herkesin oldukça duygusal bir fayda sunduğu, genelde dramatik bir ses tonu kullandığı da açık. Başka türlüsü olur muydu?
Hedef kitlen, bayrak görünce ağlayan bir kalabalık olursa, hayır.
Mesela Nike, Arda Turan’ın liderliğini kullanmayı uygun gördü. Kendiyle de bağlantı kurdu. Formanın değerini sunmanın daha duygusal bir yolunu buldu. Prodüksiyonu da oldukça güçlü olan reklamın, mahalle kültüründe futbol olan bir ülke için yapabileceği en nokta atışı dokunuşlardan birini yaptığını söyleyebiliriz.

‘Bir formaya kaç kişi sığar’ diyerek başladı Turkcell. O da zaten yerel halkını çok iyi tanıyan bir marka olarak, ‘formaya ruhunu ver’ başlığı altına topladı bütün destek dürtüsünü. Fatih Terim’in önderliğinde bir anda maçı açmaya karar vermenize neden olacak kadar güçlü bir reklam metniyle donatılmış reklam. Turkcell’in zaten sahip olduğu bütün marka algısının tam da temelini kuran duyguları konuk ederek, formanın ne anlama geldiğini bulmaya çalışan, çok şık bir yol izlemiş film.

Mercedes- Benz yolların en bilinen siması olduğunun altını çiziyor reklamında. Onları 20 yıldır bir yerden bir yere taşıyor olmakla gururlanan bir markanın, duygusal faydası, öyle azımsanacak boyutta değil. Diğer tüm reklamlara göre biraz daha az soluk kestiğini söylemek yanlış olmaz ancak yine de iyi bir yerden yakaladıkları ve taşıyıcı olmaya gelen başlığın haritasını çok yaratıcı bir açıyla çizdikleri kesin.

11 yıldır sponsorluktan sponsorluğa Milli Takım’la koşmuş olan Coca Cola, futbolla olan birliğini, üzerine oturan bu birliktelik imajıyla muhteşem bir şekilde bir araya getirdi yine. Diğer markalara göre çok daha hareketli bir tarz ve ton belirlemiş olduğunu söyleyerek başlayabiliriz. Radyo spotlarından çıkan sesi başarıyla kafamıza kazıyan bir jingle kullanarak, hem mecralardaki başarısını arttırdı, hem de kendini yine ezberletti diyebiliriz. Sosyal medyanın gücünü de en iyi kullanan markalardan biri olarak, kafasındaki her sesi bize öğreten, Milli Takım’ı kucaklatan başarılı bir reklam filmini oluşturdu.

Ülker muhteşem bir kreatif zekanın ürünü olduğunu düşündüğüm, altı her zaman doldurulabilir, yenilenebilir bir sloganla çıkmıştı karşımıza; ‘Mutluluk’. Hem kendi stratejisinden hiç ayrılmadan, hem de futbolun her dalında, her yerinde olduğunu, desteklediğini çok başarılı bir şekilde anlatan reklam filmini de yine mutluluk ve onun altını dolduran kelimelerle görüyoruz. Çok eğlenceli ve mizahi bir tonla, gerçek mutluluğu işaret eden, tam da markasını konumlandırdığı nokta da yapmış durumda işini de.

Türk Havayolları’nın iletişimde artık alışıldık ve bildiğimiz çok aşina olduğumuz bir dili var. O dili hiç bozmadan Milli Takım içinde uyguladı ve pilotun konuşarak, anonsla hislerini paylaştığı bir film çekti. Aslında Turkcell ve Nike reklam aurasına çok yakın bir yaklaşım sergilediğini söylemek yanlış olmaz. Kalbe dokunan, duygulandıran ve inanma gücünü tetikleyen atmosferi, başarılı metniyle güven veren marka algısını, Milli takım ile başarılı bir şekilde birleştirdi.

Herkes bir kere dokundu bu duyguya.
Milli takım ve ötesi için, uzun zamandır beklenilen bir filmin gelmesi hissini hepimiz aldık.
Şimdi ne olacağını beklerken, bu filmleri yeniden yeniden izleyerek daha çok heyecanlanıyoruz.
Markalara bağlanıyoruz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Zümrüt Tanrıöven; Pazarlamasyon'da pazarlama ve reklam üzerine yazılar yazmaktadır. Futbol Extra'da yazar olmasının yanında, bunun bir devamı olarak spor pazarlama konusunda oldukça derin eğitimler almış, bu konuda bir çok araştırmada ve projede bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde bitirdiği yüksek lisansıyla beraber kültür ve sosyolojik yönetimlere de odaklanmaya çalışmış, bu alanları birbiri içinde kullanmaya yönelmiştir. Alamet-i Farika, Show Tv gibi yerlerin ardından son 5 yılında TTNET, Tivibu'da İçerik Pazarlama'cı olarak çalıştı. Şimdi Türk Telekom Pazarlama İletişiminde yolunda devam etmekte.

Bir Cevap Yazın

İlk Bakışta Hoşlanmadığımız Onca Ürünü Neden IKEA’dan Alıyoruz?

  • Hepimizin kendisinden bir şeyler bulabileceği kocaman mağazaları ile IKEA hepimize mutlaka küçük bile olsa birkaç parça satmayı başarmıştır.
  • Peki, ilk bakışta gözümüze güzel gelmese de mutlaka IKEA’dan bir şeyler almayı nasıl başarıyoruz?
  • Benzeri yazılar içinYaratıcılıkta Çığır Açan 8 IKEA Reklamı

Mutlaka kendisiyle duygusal bir bağ kurduğumuz, bu nedenle atmaya kıyamadığımız birkaç parça vardır değil mi evimizde? Bu sorunun cevabı da tam olarak bu duygusal bağda gizli aslında. IKEA’nın hepimizle kendi dilinde bu duygusal bağı ince ince işliyor olmasında.

Binlerce ürünün arasında hem evimize renk katacağını, hem sade bir stil yaratacağımızı düşündüğümüz hem de aslında o kadar özgün olmayan ve her yerden de alabileceğimiz eşyalar bulunuyor.

IKEA’nın ödüllü ajansı Åkestam Holst ise görece IKEA’nın popüler ürünlerine göre daha az satış yakalamış ürünleri için bu alanda çalışmalar yapıyor; müşterilere bu ürünlerle bağ kurması sağlayacak projeler yaratmak.

Bu örneklerden birisi de kadınların sıklıkla okuduğu bir dergiye kendilerine has bir hamilelik testi yerleştirmek oldu. Bunu deneyen ve sonucun pozitif olduğunu gören kadınlara IKEA aile indirimi ile bebek ürünlerinde daha uygun fiyatlar sunmaları oldu.

Bu konu hakkında Åkestam Holst kreatif direktörü Magnus Jakobsson stratejisini şöyle paylaşıyor;

IKEA ayakkabı değil, parfüm değil, bu eşyalar sizi bir günlüğüne bile olsa kral ya da kraliçe gibi hissettirmeyecek- aşağı yukarı bir çatal, 20 dolara bir sandalye ya da bir ampul olabilir. Ama IKEA ürünlerine olan sevgi yukarı doğru çıkmalı, bu nedenle bizim kreatif stratejimizde tüm bu ürünlere duygusal bir değer eklemek, insanların sevebileceği bir şeyler eklemek, bu beğenilmeyenleri alıp insanların beğendiği bir hale getirmek.”

Aynı zamanda Jakobsson bahsettiği bu ürünleri allayıp pullamadıklarını ya da fiyatları ile oynamadıklarını, sadece bu ürünleri nasıl bizlerin sevebileceği bir hale getirmeye kafa patlattıklarını da ekliyor.

Aslında sokağa çıksak köşe başındaki markette de bulabileceğimiz sıradan ürünleri bizim sevip, onları IKEA’dan almamızı sağlamak için uğraşmak oldukça zor olmalı ama yine de IKEA gibi uluslararası bir dev markaya böylesine bağlanmamızı sağlayacak ayrıntıları keşfetmeye çalışmak biraz da eğlenceli olsa gerek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link