Markalardan ‘Duygulara Dokunan’ Milli Takım Sponsorlukları!

Kırmızı beyaz dendiği an akan sular duruyor bu ülkede.
Eh, zaten futbol tutkusu bu topraklarda büyümenin zorunluluğu.
İnsanın aşkı taşıyor, sığmıyor bedene hele de iş Milli Takım’a gelince.
Bu sene Euro 2016‘nın gelmesiyle işler çığırından iyiden iyiye çıkıyor. Heyecan zirve yapmış durumda ve futbolun kendi içindeki karmaşası, ligden az buçuk uzak durma kararı da almış olan tüm futbol aşıklarını kenetlenmenin, daha da orta noktasını bulmuş durumda.
İlk heyecan Fatih Terim’le başladı. Bir şekilde muhteşem bir iletişim devi haline gelmiş olan bir adamın, markasının gölgesini, takımın markasıyla buluşturması çok etkiliydi. Aslında bu, her bir kesimin örnek alması gereken şeydi. Lokal iletişim başarının odağında duruyor. Sizin müşteriyi anlama arzunuza benzer bu. Nasıl hareketlendireceğini bildiği bir ruhla çalışıyor teknik adam.
Bunun ötesinde en önemli konu; bir sürü sponsor markanın kanları kaynatan reklam filmleri çekmiş olması. İmaj reklam filmlerinin en başarılı örneklerini gördüğümüz bu süreçte, kimse geride kalmadı demek yanlış olmaz. Her filmin Milli Takım ve onun kökenlerini, içinde yaşadığı toplumu feyz alış şekli çok yakın oldu. Ancak herkesin oldukça duygusal bir fayda sunduğu, genelde dramatik bir ses tonu kullandığı da açık. Başka türlüsü olur muydu?
Hedef kitlen, bayrak görünce ağlayan bir kalabalık olursa, hayır.
Mesela Nike, Arda Turan’ın liderliğini kullanmayı uygun gördü. Kendiyle de bağlantı kurdu. Formanın değerini sunmanın daha duygusal bir yolunu buldu. Prodüksiyonu da oldukça güçlü olan reklamın, mahalle kültüründe futbol olan bir ülke için yapabileceği en nokta atışı dokunuşlardan birini yaptığını söyleyebiliriz.

‘Bir formaya kaç kişi sığar’ diyerek başladı Turkcell. O da zaten yerel halkını çok iyi tanıyan bir marka olarak, ‘formaya ruhunu ver’ başlığı altına topladı bütün destek dürtüsünü. Fatih Terim’in önderliğinde bir anda maçı açmaya karar vermenize neden olacak kadar güçlü bir reklam metniyle donatılmış reklam. Turkcell’in zaten sahip olduğu bütün marka algısının tam da temelini kuran duyguları konuk ederek, formanın ne anlama geldiğini bulmaya çalışan, çok şık bir yol izlemiş film.

Mercedes- Benz yolların en bilinen siması olduğunun altını çiziyor reklamında. Onları 20 yıldır bir yerden bir yere taşıyor olmakla gururlanan bir markanın, duygusal faydası, öyle azımsanacak boyutta değil. Diğer tüm reklamlara göre biraz daha az soluk kestiğini söylemek yanlış olmaz ancak yine de iyi bir yerden yakaladıkları ve taşıyıcı olmaya gelen başlığın haritasını çok yaratıcı bir açıyla çizdikleri kesin.

11 yıldır sponsorluktan sponsorluğa Milli Takım’la koşmuş olan Coca Cola, futbolla olan birliğini, üzerine oturan bu birliktelik imajıyla muhteşem bir şekilde bir araya getirdi yine. Diğer markalara göre çok daha hareketli bir tarz ve ton belirlemiş olduğunu söyleyerek başlayabiliriz. Radyo spotlarından çıkan sesi başarıyla kafamıza kazıyan bir jingle kullanarak, hem mecralardaki başarısını arttırdı, hem de kendini yine ezberletti diyebiliriz. Sosyal medyanın gücünü de en iyi kullanan markalardan biri olarak, kafasındaki her sesi bize öğreten, Milli Takım’ı kucaklatan başarılı bir reklam filmini oluşturdu.

Ülker muhteşem bir kreatif zekanın ürünü olduğunu düşündüğüm, altı her zaman doldurulabilir, yenilenebilir bir sloganla çıkmıştı karşımıza; ‘Mutluluk’. Hem kendi stratejisinden hiç ayrılmadan, hem de futbolun her dalında, her yerinde olduğunu, desteklediğini çok başarılı bir şekilde anlatan reklam filmini de yine mutluluk ve onun altını dolduran kelimelerle görüyoruz. Çok eğlenceli ve mizahi bir tonla, gerçek mutluluğu işaret eden, tam da markasını konumlandırdığı nokta da yapmış durumda işini de.

Türk Havayolları’nın iletişimde artık alışıldık ve bildiğimiz çok aşina olduğumuz bir dili var. O dili hiç bozmadan Milli Takım içinde uyguladı ve pilotun konuşarak, anonsla hislerini paylaştığı bir film çekti. Aslında Turkcell ve Nike reklam aurasına çok yakın bir yaklaşım sergilediğini söylemek yanlış olmaz. Kalbe dokunan, duygulandıran ve inanma gücünü tetikleyen atmosferi, başarılı metniyle güven veren marka algısını, Milli takım ile başarılı bir şekilde birleştirdi.

Herkes bir kere dokundu bu duyguya.
Milli takım ve ötesi için, uzun zamandır beklenilen bir filmin gelmesi hissini hepimiz aldık.
Şimdi ne olacağını beklerken, bu filmleri yeniden yeniden izleyerek daha çok heyecanlanıyoruz.
Markalara bağlanıyoruz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Zümrüt Tanrıöven; Pazarlamasyon'da pazarlama ve reklam üzerine yazılar yazmaktadır. Futbol Extra'da yazar olmasının yanında, bunun bir devamı olarak spor pazarlama konusunda oldukça derin eğitimler almış, bu konuda bir çok araştırmada ve projede bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde bitirdiği yüksek lisansıyla beraber kültür ve sosyolojik yönetimlere de odaklanmaya çalışmış, bu alanları birbiri içinde kullanmaya yönelmiştir. Alamet-i Farika, Show Tv gibi yerlerin ardından son 5 yılında TTNET, Tivibu'da İçerik Pazarlama'cı olarak çalıştı. Şimdi Türk Telekom Pazarlama İletişiminde yolunda devam etmekte.

Bir Cevap Yazın

Kiğılı’dan Sevgililer Günü İçin Sosyal Deney

Kiğılı bu Sevgililer Günü için yaptığı sosyal deney videosunu sosyal medyadan yayınladı. #SeniGordugumZaman isimli sosyal deneyde Kiğılı özel günlerde güzel ve şık giyinmenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Hazırlanan videoda kadınlar ve erkeklere ilk tanıştıkları anlarla ilgili sorular soruluyor. İlk olarak erkeklere sorulan soruların aynıları sonradan kadınlara da soruluyor. “İlk buluşmada ne yediniz”, “nerede tanıştınız”, “evlilik teklifi nasıl geldi” gibi sorulara yanıt vermesi istenen çiftlere son olarak, “onu ilk gördüğünüz zaman ne giyiyordu” diye soruluyor. Kadınlar sorunun cevabını net bir şekilde verebilirken, erkekler bu soruyu o kadar rahat yanıtlayamıyorlar. Kiğılı bu sosyal deney videosunu, “Tüm özel anlarda olduğu gibi bu Sevgililer Günü’nde de ne giydiğiniz hatırlanacak” mesajıyla sonlandırıyor.

Marka, aynı konsept çatısı altında bir de sosyal medya da bir yarışma düzenliyor. instagtagram.com/kigiligiyim adresinde düzenlenen yarışmada, takipçilerin yarışma postunun altına sevgilisini etiketleyip, ilk tanıştıkları gün üzerinde ne olduğunu yorum olarak paylaşması bekleniyor. Hediye olarak ise 4 adet 500 TL’lik hediye çekinden birini kazanma şansı sunuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Alibaba, Milyarlarca Doların Yattığı 60 Yaş Üstü Tüketici Pazarına Yöneliyor

Günümüzde birçok şirket, öncelikle Y kuşağını hedef kitlesi olarak belirlerken e-ticaret devi Alibaba’nın sahibi olduğu online perakende şirketi Taobao, odağını Çin’in hızla artan yaşlı nüfusuna kaydırdı. Business Insider’ın yaptığı habere göre şirket, geçtiğimiz günlerde mobil uygulamasının yaşlı dostu versiyonunu kullanıma sundu. Taobao, bu şekilde Çin’deki yaşlı insanların dikkatini çekebilmeyi umuyor.

Şu anda Çin’de, 60 yaşın üzerinde 222 milyon insan bulunuyor. Bu rakamın 2020 itibarıyla yaklaşık olarak 255 milyonu bulacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte 2020 yılında, 60 yaş üzeri insanların, ülkenin toplam nüfusunun beşte birini oluşturması bekleniyor.

Çinli şirket Taobao da doğal olarak büyüyen bu tüketici tabanına erişebilmek amacıyla yaşlı kullanıcıların kolay bir şekilde kullanabilecekleri özel bir uygulama yayımladı. Yaşlı kullanıcıların hesapları, doğrudan çocuklarının hesaplarına bağlanabiliyor ve “Benim İçin Öde” seçeneği sayesinde yaptıkları alışverişin ücreti çocuklarına yansıtılabiliyor.

Bunların yanı sıra bu özelleştirilmiş uygulama, her sayfada yaşlı kullanıcıların çocuklarının resmini görüntülüyor ve böylece yaşlı kullanıcılar ürünleri kolay bir şekilde çocuklarıyla paylaşabiliyor ya da arama veya mesaj aracılığıyla bir sohbet başlatabiliyorlar. Ayrıca daha büyük ve biraz daha sade bir arayüze sahip olan uygulamada, yönlendirme için daha fazla kısa yol bulunuyor.

Taobao’nun Kıdemli Ürün Yöneticisi Ding Jian, Business Insider’a e-posta aracılığıyla yaptığı açıklamada şirketin bu yeni staratejisiyle ilgili olarak şunları ifade etti:

“Taobao uygulaması için bu basit ve kullanıcı dostu seçeneği sunarak yaşlı vatandaşlarımız için online alışveriş yapmayı daha kolay hale getireceğiz ve onların daha genç jenerasyonla ve halkla bağlantılı kalmalarına yardımcı olacağız.”

Taobao’nun paylaştığı verilere göre, geçtiğimiz yıl Çin’de yaşayan 50 yaşın üzerindeki tüketiciler, online alışverişte ortalama olarak 44 ürün aldılar ve yaklaşık olarak 800 dolar harcadılar. 60 yaşın üzerindeki tüketiciler hesaba katıldığında, yılda yaklaşık olarak 200 milyar dolarlık bir harcama potansiyeli ortaya çıkıyor.

Şu anda Taobao’nun 60 ila 69 yaşları arasında 6 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bununla birlikte şirket, yaşlı kullanıcılara özel uygulamasını geliştirmek amacıyla kullanıcılardan geri bildirim alma görevini üstlenmeleri için geçtiğimiz ay 60 yaş üzerindeki iki kişiyi işe aldı.

Bununla birlikte yaşlı tüketicileri odağına alan tek firma Taobao değil. Daha önce Nestle, Çin’de ve Japonya’da bulunan 50 yaşın üzerindeki tüketicilere özel bir süt piyasaya sürmüştü. Apple ve IBM ise yaşlı kullanıcılar için daha büyük metinlere, daha basit bir arayüze ve daha kolay bir şekilde aile bireyleriyle konuşulabilmesi amacıyla değiştirilmiş bir FaceTime uygulamasına sahip olan özel bir iPad geliştirmişlerdi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link