Firmalar bir ürün veya hizmete isim oluştururken kişisel ve bilimsel bir süreçten çok sanatsal bir yaklaşım içinde olmalıdır. Çünkü tüketicinin aklında yer etmek sadece marka bilinirliğine sahip olmak değil, aynı zamanda insanların bu ismi özümsemesini sağlamaktır. Doğru isimle müşterilerin ilgi odağı olabilecekken, yanlış bir isim seçimiyle markanızın görünmez olmasını sebebiyet verebilirsiniz.

Bu yanlışa düşmemek için firma olarak bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekir. Peki bir ürüne veya hizmete isim verirken nelere dikkat etmeliyim diyorsanız işte size bu sorunun cevabı:

1- Tüketici ihtiyaçlarını önemseyin

Marka konumlandırması, ürün veya hizmetiniz için titizlikle yapılması gereken bir süreçtir. Hedef kitlenizin ihtiyaç ve isteklerinin ne olduğunu anlamak bu süreçte size fazlasıyla fayda sağlayacaktır. İsimlendirme yapmadan önce, marka konumlandırmanızı yaptığınıza emin olun ve buna göre hareket edin.

2- Açıklamalarınızda abartılı olmayın

İyi bir marka ismi bulmak, tüketicinin zihninde istenilen etkiyi yaratmaktan geçer. Bu yüzden hedeflediğiniz kitleye detaylı açıklamalar yapmak yerine, gizemli noktalar bırakarak onların ilgisini çekmeyi amaçlamalısınız. Direkt vermek istediğiniz mesaja odaklanmalı, boşlukları müşterilerinizin doldurmasına izin vermelisiniz.

Örneğin, cheaptickets.com gibi isimler tüm açıklayıcılığıyla tüketicinin karşınıdadır. Tüm detayları tüketiciye verir. Bu yüzden tamamen genel ve unutulmaya mahkumdur.

3- Herkesin davrandığı gibi davranmayın

Her şeyin koplayalandığı bir dünyada yaşıyoruz. Eğer başarılıysanız birçok kopyanızın olması muhtemeldir. Çok iyi bildiğimiz markaların özendirici olmasının sebebi budur. Fakat çok iyi bir bilinirlik sağlamanın zaman ve reklam yatırımları ile bu seviyeye geldiğinin bilinmesi gerekir. Bu yüzden markanıza isim oluştururken rakiplerinizi kopyalamaktan vazgeçin ve özgün şeyler üretin.

4- Zor kelimeler seçmeyin

İsimlendirme yaparken değişik olmak için telaffuzu zor kelimeler seçmemeniz gerekir. Marka isminin büyüsünün bozulmaması açısından bu husus çok önemlidir. Çünkü marka isminizin kolay telaffuz edilmemesi, insanların bu durumu yanlış yorumlamasına sebebiyet verecektir.

5- Yeniliklere uyumlu bir isim seçin

Trendler sürekli değişir. Bu yüzden, isimlendirme yaparken geleceği iyi görmeniz ve  sihirini hiç kaybetmeyeceğini düşündüğünüz bir kelimeye odaklanmalısınız.

Bir Cevap Yazın