Markalar Ürün ve Hizmetlerine İsim Verirken Nelere Dikkat Etmelidir?

Firmalar bir ürün veya hizmete isim oluştururken kişisel ve bilimsel bir süreçten çok sanatsal bir yaklaşım içinde olmalıdır. Çünkü tüketicinin aklında yer etmek sadece marka bilinirliğine sahip olmak değil, aynı zamanda insanların bu ismi özümsemesini sağlamaktır. Doğru isimle müşterilerin ilgi odağı olabilecekken, yanlış bir isim seçimiyle markanızın görünmez olmasını sebebiyet verebilirsiniz.

Bu yanlışa düşmemek için firma olarak bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekir. Peki bir ürüne veya hizmete isim verirken nelere dikkat etmeliyim diyorsanız işte size bu sorunun cevabı:

1- Tüketici ihtiyaçlarını önemseyin

Marka konumlandırması, ürün veya hizmetiniz için titizlikle yapılması gereken bir süreçtir. Hedef kitlenizin ihtiyaç ve isteklerinin ne olduğunu anlamak bu süreçte size fazlasıyla fayda sağlayacaktır. İsimlendirme yapmadan önce, marka konumlandırmanızı yaptığınıza emin olun ve buna göre hareket edin.

2- Açıklamalarınızda abartılı olmayın

İyi bir marka ismi bulmak, tüketicinin zihninde istenilen etkiyi yaratmaktan geçer. Bu yüzden hedeflediğiniz kitleye detaylı açıklamalar yapmak yerine, gizemli noktalar bırakarak onların ilgisini çekmeyi amaçlamalısınız. Direkt vermek istediğiniz mesaja odaklanmalı, boşlukları müşterilerinizin doldurmasına izin vermelisiniz.

Örneğin, cheaptickets.com gibi isimler tüm açıklayıcılığıyla tüketicinin karşınıdadır. Tüm detayları tüketiciye verir. Bu yüzden tamamen genel ve unutulmaya mahkumdur.

3- Herkesin davrandığı gibi davranmayın

Her şeyin koplayalandığı bir dünyada yaşıyoruz. Eğer başarılıysanız birçok kopyanızın olması muhtemeldir. Çok iyi bildiğimiz markaların özendirici olmasının sebebi budur. Fakat çok iyi bir bilinirlik sağlamanın zaman ve reklam yatırımları ile bu seviyeye geldiğinin bilinmesi gerekir. Bu yüzden markanıza isim oluştururken rakiplerinizi kopyalamaktan vazgeçin ve özgün şeyler üretin.

4- Zor kelimeler seçmeyin

İsimlendirme yaparken değişik olmak için telaffuzu zor kelimeler seçmemeniz gerekir. Marka isminin büyüsünün bozulmaması açısından bu husus çok önemlidir. Çünkü marka isminizin kolay telaffuz edilmemesi, insanların bu durumu yanlış yorumlamasına sebebiyet verecektir.

5- Yeniliklere uyumlu bir isim seçin

Trendler sürekli değişir. Bu yüzden, isimlendirme yaparken geleceği iyi görmeniz ve  sihirini hiç kaybetmeyeceğini düşündüğünüz bir kelimeye odaklanmalısınız.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Nano Teknoloji Sayesinde Sivrisinek Katiline Dönüşen Sivrisinekler

Sivrisinekler, özellikle dünyanın belirli bölgelerinde yaşayan insanlar için her zaman problem olmuştur. Çeşitli türlerdeki sivrisineklerin, her yıl Afrika, Güney Amerika, Orta Amerika, Meksika, Rusya ve Asya’nın büyük bölümünde 700 milyondan fazla insana çeşitli hastalıkları bulaştırdıkları tahmin ediliyor ve sivrisineklerin neden olduğu hastalıklardan dolayı yılda en az iki milyon insan hayatını kaybediyor.

Sivrisinekler, özellikle düşük gelirli toplumlar için hala büyük bir tehdit oluşturuyor. Çünkü düşük gelirli toplumlarda, sivrisineklerin bulaştırdığı en basit hastalıklar bile, imkansızlıklardan ötürü kolay bir şekilde tedavi edilemiyor ve hastalıkların ilerlemesi sonucu hastaların birçoğu hayatını kaybediyor. Reklam ajansı BBDO Bangkok, SCG Chemicals ve Pasteur Enstitüsü bir araya gelerek bu soruna çözüm bulmak için ortak bir çalışma gerçekleştirdiler ve bu çalışma sonucunda “Nano Ayakkabılar” adı verilen bir bakteri üretildi.

Nano Ayakkabılar, sivrisinek larvalarını öldüren, sentetik ama doğal olarak meydana gelen bir bakteri. Sivrisineklerin bacaklarına yapışan bu bakteri, sivrisinekler üreme alanlarına gittiklerinde suya karışarak sivrisinek larvalarının büyümelerini durduruyor. Bu çalışmayla sivrisineklerin üremesi engellenerek hastalık taşıyan sivrisineklerden en çok etkilenen düşük gelirli toplumlara yardım edilmesi amaçlandı.

BBDO Bangkok Yönetim Kurulu Başkanı Suthisak Sucharittanonta, bu sosyal sorumluluk projesinin nasıl hayata geçtiği ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Kendimize sorduk: BTI (bir tür bakteri) larva öldürücüsünü fiziksel olarak kendimiz yapmak zorunda kalmadan üreme alanlarına nasıl ulaştırabiliriz? Bu noktadan itibaren ekipler, derhal bu temel sosyal haklardan mahrum toplulukların içerisindeki mevcut nesnelerin yeniden tasarlanması ve uygulanması konusunda düşünmeye başladılar.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

D&R, Turkuvaz Grubu’na Satıldı

Doğan Grubu‘nun sahibi olduğu D&R, 440 milyon liraya Turkuvaz Grubu‘na satıldı.

BusinessHT’nin haberine göre; Şirketten KAP‘a yapılan açıklamada, satış için 440 milyon lira bedel ile Turkuvaz TK Kitap ve Kırtasiye A.Ş.’ye ile ön protokol imzalandığı bildirildi.

Şirket’ten konuyla ilgili KAP’a yapılan açıklama ise şu şekilde oldu:

“Tamamı ödenmiş 50.000.000 Türk Lirası sermayesinde, yüzde 100 oranında paya sahip olduğumuz doğrudan bağlı ortaklığımız Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş.’nin (‘D&R’) sermayesinde sahip olduğumuz payların tamamının, Hisse Devir Sözleşmesi’nin imzalanacağı tarihte nakden ve peşin olarak ödenmek üzere, 440.000.000 Türk Lirası bedel üzerinden satışı ve devri konusunda, Şirketimiz ile Turkuvaz TK Kitap ve Kırtasiye A.Ş. arasında 13.04.2018 tarihinde (bugün) tarafları bağlayıcı bir ‘ön protokol’ imzalanmıştır”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link