Tablet sektöründe büyük bir savaş var. Hemen hemen bütün teknoloji şirketleri kendi tabletlerini üretiyor. Rakipler çoğalıyor. Rakiplerin çoğalmasıyla birlikte bu sektör için de pazarlama bütçeleri artıyor. Her üretici kendisinin en iyi olduğu alanı savunmak için elinden geleni yapıyor.  Teknoloji şirketlerinin de artık takımlar gibi büyük taraftarları var. Bu taraflar da ellerinden geldiğince tuttukları şirketleri savunuyorlar. İşte bu noktada da yaratıcılık ve büyük savaşlar başlıyor. Bu savaşın en sıcak halini geçtiğimiz haftalarda Microsoft’un ürettiği Surface adlı tabletinin, taraftarlarının Apple’ın Yeni iPad’ine karşı açtığı savaşta gördük.

Savaş şöyle başladı, Apple Yeni iPad ve iPad Mini’yi anlatan bir reklam yayınladı. İşte o reklam:

httpv://www.youtube.com/watch?v=l5J908SxAgA

Bu reklamda Apple sade bir biçimde ürettiği bütün ürünlerin bir modelinin tanıtımını yapıyor ve ürünlerinde özellikle ses ve dokunma özelliğini vurguluyor.

Ses ve işlemci hızının Apple’ın Yeni iPad’inden daha iyi olduğunu ispatlamak isteyen Microsoft Surface taraftarları ise Apple reklamına karşılık veriyor. İşte o meşhur video:

httpv://www.youtube.com/watch?v=4d5xkULjc50

Bu reklam Apple’ın yayınladığı reklamdan çok daha fazla ilgi gördü. Bu da akla şu soruları getiriyor: hiçbir ürünle rekabet etmeden sadece kendini mi tanıtmak daha iyi yoksa bir savaş açmak mı ? Microsoft Surface örneğine bakıldığında savaş açmak daha iyiymiş gibi görünüyor. Peki Apple’ın yaptığı reklam ? Apple hiç kimseye savaş açmayarak belki de rakipsiz olduğunu mu söylemek istedi ? Microsoft Surface taraftarları ise yaptığı reklamla Apple’ı rakibi olarak gördüğünü kabul etti. Ya taraflar markaya zarar verdiyse ? Hangi taktik doğru ? Bu sorunun cevabını ancak satışlar belirler…

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın