Markalar İçin ‘Hikaye’nin Değeri

Hikâyeler anlatılmalıdır, yoksa ölürler ve öldüklerinde kim olduğumuzu veya niye burada olduğumuzu hatırlayamayız” der Sue Monk Kidd. Hayat dediğimiz şeyin başlı başına bir hikâye olduğunu betimleyen pek çok daha söz bulabilirsiniz. Hemen herkes de hayatını hikâyeleştirse roman olacağı iddiasındadır.

Tarihin ilk zamanlarından itibaren, insanlığın iletişiminde hikâye önemli bir yere sahip olmuştur. Deneyimler hikâyeleri yaratmış, geleceğin en önemli yol göstericilerinden olmuştur. Bilgiyi doğrudan vermek yerine hikâyeler arasına gizlemenin; bilginin yayılma ve hatırlanma şansını artırdığı gerçeği de günümüzde hikâyeleri eskisinden çok daha değerli hale getirmiştir. Annette Simmons’un da vurguladığı gibi, günümüzde insanlar daha fazla bilgi istemezler. Boğazlarına kadar bilgiye boğulmuş durumdadırlar. Onlar inanmak ister; size, amaçlarınıza, başarınıza, hikâyenize inanmak isterler. Dağları yerinden oynatan gerçekler değil, inançtır.

Hikâyenin gücünün farkına varan markalar da hatırı sayılır bir süredir markalarını anlatırken hikâyenin gücünden yararlanmaktadır. Marka kişiliklerinden, ürünlerinin özeliklerine tüm anlatımlarını hikâyeleştirebilmektedir. Kendilerini ifade edebilmek için hikâye anlatımına yönelik gerekirse #bimilyonneden dahi bulabilirler!

Bu doğrultuda, 10 maddede hikâye kullanımı veya 15 mucizevî hikaye anlatma yönetimi veremeyecek olsam da neden hikaye kullanılır ile nasıl kullanılmalı üzerinde biraz kafa yoralım.

Öncelikle hikâyeler, doğrudan bilgi aktarımlarından daha eğlencelidir. Eğlencenin ön plana çıktığı noktada da, daha çok hatırlanır olmak ile artan paylaşım sayısı beraberinde gelecektir. Daha samimidir ayrıca hikâyeler.  İçindeki küçük ayrıntılar ile süslenirken zihinde yarattığı tasvir, beynin kıvrımları arasına asıl anlatılmak istenen bilgiyi de yerleştirir. Binlerce kelimenin yerine geçecek bir resim gibidir hikâye…

Mütevazı olmak zordur, zararlı olabilir ama mütevazı olmamak da çok kolay bir şekilde ukala görünmenize neden olabilir. Burada da hikâye yardımınıza koşar. Ben şöyleyim, böyleyim demek yerine bunları bir hikâye arasına gizlediğinizde, kendinizi istediğiniz şekilde ifade etme şansı bulurken, bunu gayet şirin görünen bir kalıp içerisinde de gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu hikâyenin içerisine eksikliklerinizi de gizlemeniz samimiyetinizi artırırken, üstünlüklerinizi daha belirgin kılacak ve belki daha da önemlisi karşınızdakilerin de kendi eksikliklerini size göstermesine olanak sağlayacaktır.

storytell_image_web

Harika hikâyeler, yanlış bünyelerde vücut bulabilir. Çok değerli bir hikâyeye sahip olmak, onu anlatma/aktarma yeteneğine sahip olmadıkça hiçbir önem taşımaz. Ayrıntılara önem vermez, bir deneyimi doğrudan aktararak ve bunu duygusal içerikten yoksun bir şekilde yaparsanız hikâyenin oldukça uzağında kalırsınız. Sizin bu yaptığınız olsa olsa örnek vermek olur… Örnekler ise size düşünme şansı vermekten uzaktır. Oysa hikâyelere gücünü veren belki de en önemli özelliklerinden biri, insanlara ne yapmaları gerektiğini söylemek yerine, seçimlerine yönelik düşünme şekillerini etkileyerek onları yönlendirmeleridir.

Kuşkusuz hikâyeler, insan davranışlarını etkilerler. Buradaki önemli husus ise davranışları etkileyecek olan hikâyenin etki şiddeti, hikâyenin iyi ya da kötü bir hikâye olmasına değil, en çok hatırlanan hikâye olmasına bağlıdır. Hikâyeler her zaman güzellikleri anlatmazlar. Hatta belki de iyi hikâyelerden çok daha fazla kötü hikâyelere sahip bir dünyadayız. Ya da (daha da vahimi) kötü hikâyelerin daha çok paylaşıldığı ve hatırlandığı bir dünyadayız. O yüzden, siz iyi hikâyelerinizi yazma derdin iken, başkalarının sizin kötü hikâyelerinizi yazıyor olmadığına emin olun. Unutmayın, hikâye anlatımı, anlatmayı ve dinlemeyi içeren karşılıklı alışverişe dayalı bir ilişkidir. Dolayısıyla hikâye anlatan olmak kadar dinleyen olmak da önemlidir. Bir marka olarak hikâyelerinizi anlatırken, rakiplerinizin ve mutlaka müşterinizin hikâyelerine de kulak veren olun. Hikâyenin değeri, yaratabildiği karşılıklı duygular kadar değerlidir.

Bir hikâye dinleyen olarak da en büyük tehlikenin gerçekten (gerçek olandan) uzaklaşmak olduğunu bilmek gerekir. Herkesin bir hikâyesi vardır ancak herkesin hikâyesi her zaman gerçek veya doğruları söylemiyor olabilir. Daha çok müşteri çekmek, beklentileri artırmak veya kendini haklı göstermek için manipüle edilmiş hikâyeler de maalesef çoktur. Kuşkusuz bunun en iyi örneklerine siyasette rastlayabilirsiniz.

Hikâyeye eleştirel bir bakış ile yaklaşan Rolf Dobelli, Max Frisch’in “elbise dener gibi hikâye deniyoruz” sözünü referans göstererek; hikâyelerin gerçekleri çarpıttığını ve basitleştirdiğini iddia eder. Ama Dobelli de, hikâyeyi eleştirirken, bunu yine onun gücüne vurgulayarak yapar.  “…Ürünün avantajlarının rasyonel sıralanmasındansa, bir hikâye anlatan reklamlar daha çok işe yarar. Gerçekçi bir bakış ile yaklaştığımızda bir ürün için hikâye son derece önemsizdir. Ama beynimiz böyle çalışmıyor. O, hikâye istiyor…” düşünceleri ile (en azından) markalar için hikâye kullanımının ne kadar doğru bir şey olduğunu o da kabul ediyor. Geri kalanlar için ise hikâyenin tehlikesinden uzak kalmanın yolunun; “bu hikâyenin gizlemek istediği ne?” sorusunun kendinize sorulmasında olduğunu belirtiyor.  

Bugün, Amerika’da “master the art of storytelling” adı altında yüksek lisans programlarına konu olmuş hikâye anlatımının farkındalığına sahip olmak, markalar kadar birey olarak bizler için de oldukça önemlidir. Günümüzde herkes, hikâyesi kadar değerlidir. O yüzden öncelikle doğru/güzel hikâyeler yazabilecek bir yaşam peşinde olmanın ve sonrasında da bunu keyifle dinletebilecek bir anlatım yeteneğinde olmanın gayretinde olmamız gerekir.

Yararlanılan kaynaklar; (Hikayenin Gücü – Annette Simmons – MediaCat Yayınları) ve (Hatasız Düşünme Sanatı – Rolf Dobelli – NTV Yayınları)

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

5 yildir bankacilik/finans sektorunde finansal analiz ve kredi degerlendirme profesyoneli olarak calisan yazar, 2007 yilindan itibaren de pazarlama uzerine yazilar yazmaktadir.

Bir Cevap Yazın

Türkiye’nin En Çok Konuşulan 8 Yaratıcı Viral Reklamı

Türkiye’deki başarılı viral kampanyalardan bahsetmeden önce kısaca virali tanımlamak gerekirse; kulaktan kulağa pazarama metodunun internete uyarlanmış hali diyebiliriz. Viral pazarlama hakkında daha fazla fikir edinmek isterseniz daha önce “Viral Nedir?” konu başlığı ile yazdığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi gelin Türkiye’de yapılmış ve ses getiren başarılı viral kampanyalara bir göz atalım:

1. Gittigidiyor.com

“Fulya’nın intikamı” olarak bilinen ve Gittigidiyor.com‘un viral bir kampanyası olan video, bir dönemin en çok izlenen ve konuşulan videosu haline gelmişti. Fulya isimli genç bir kadının kendisini en yakın arkadaşıyla aldatan eski sevgilisinin eşyalarını Gittigidiyor üzerinden satmasını konu alan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

2. Pegasus

Sevgilisinin canı boyoz çektiği için Pegasus‘tan uçak bileti alıp sevgilisini boyoz yemeye günübirlik İzmir’e götüren Ömer’in viral videosu da oldukça ilgi görmüştü.

3. Panda

Selin Şekerci’nin yer aldığı ve diğer dondurma reklamlarıyla dalga geçen Panda‘nın viral reklamı da oldukça ses getirmişti. “Neyin peşindesiniz, reklamların mı dondurmanın mı?” diye sorgulatan ve dondurma yemeyi abartan reklamlara harika bir gönderme yapan Panda‘nın viral reklamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

4. Jolly Tour

Jolly Tour’un “Tatiliniz korku filmine dönüşmesin” sloganıyla yayımladığı reklam filmi, tatil için Jolly Tour‘u seçmeyen bir çiftin başından geçenleri abartılı ve absürd bir dille anlatıyor. Senede bir kere yapacağınız tatilde Jolly Tour’u seçmemeniz durumunda başınıza gelebilecekleri abartarak anlatan Jolly Tour’dan etkileyici ve başarılı bir viral kampanya örneği.

5. Garanti Bankası

Garanti Bankası internet bankacılığı kullanmayan son kişi kurmacasıyla yayınladığı viral reklam aracılığıyla internet bankacılığının kolaylığını tanıtıyor.

6. Markafoni

Markafoni’nin cesur reklam filmini izlemeye başladığınızda “Bu iş nereye gidiyor?” diye düşünebilirsiniz ancak Markafoni kıyafetine önem veren bir kadının neler yapabileceğini abartılı bir dille anlatarak alışılmadık bir viral kampanyaya imza atmıştı.

7. Eti Popkek

Eti Popkek’in “Mahmut Abi’yle Halay Öğreniyorum!” virali halayın reddedilemezliğine vurgu yaparken, Popkek’in “Kekimi ye beni yeme” sloganına da gönderme yaparak konuyu farklı bir yerden ele alıyor.

8. Samsung Tablet

Samsung’un hoş bir kıza yoldan geçen kimlerin ve nasıl baktığını kendi tabletiyle gösterdiği bir nevi sosyal deney sayılabilecek viral reklamı.

Siz en çok hangisini beğendiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Online Alışveriş: Güven Hiç Olmadığı Kadar Taze

Her ne kadar mağazaya gidip ürüne dokunmanın keyfi bir başka olsa da son zamanlarda online mağaza müşterilerinin aldığı ürünü iade etme oranlarında ciddi bir düşüş olduğu gözlemleniyor.

Bu genel bir gözlemden öte, Hitachi Capital tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları ile de daha doğru bir düzleme oturuyor. Online alışverişin pratikliği yine de vitrin seyretmenin verdiği keyfin yerine tam olarak geçebilmiş olmasa da büyük bir ilerleme kaydettiği şüphesiz.

2000 tüketici ile yapılan araştırma sonucunda sanal vitrin gezme olarak tabir edilen alışveriş oranı kişiler arasında haftada 3 defa gibi yüksek bir orana ulaşmış, aldıklarını iade etme oranları ise sadece %11’lerde kalmış durumda.

Hızlı ve pratik oluşu online alışverişi tüketiciler tarafından tercih sebebi yapması oldukça normal ancak asıl işin ilginç kısmı kişilerin “eğlence aktivitesi” olarak fiziksel mağazaları gezmek kadar online mağazaları gezmeyi de görmeye başlaması. Yani akıllı bir tüketici her hafta ortalama online olarak bir ürün alıyorsa, ayrı ayrı birkaç oturum esnasında bu ürünlerin fiyatlarını araştırmak için online alışveriş sitelerinde vakit geçiriyor.

Satın aldığını iade etme oranının bu denli düşük çıkması online mağazaların müşterileri, ürün görsellerinin gelişmesi, hatta bazı video içeriklerin sunulmaya başlanması, ürün hakkında müşteri yorumları gibi bir çok yönden tatmin etmeye başlamış olduğu şeklinde de yorumlanabilir.

“Almadan önce denemek” hissiyatının da artık eskisi kadar önemsenmediğini belirten araştırmacılar, ankete katılan kişilerin %18’inin yatakları, %13’ünün gelinliğini online alışveriş ile aldığını ifade ettiklerini ekliyor. Böylelikle internetten alışverişe birçok kategoride güvenin perçinlendiği çıkarımı yapılabiliyor.

Peki satın almadan önce denemek sizin için ne kadar önemli?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link