Markalar Dijitalde Neden Başarısız ve Korkak Oluyorlar?

Yeni nesil medya olarak adlandırılan ve belli bir sınırı olmayan bu koca dünyada markalar başarısız olmaktan korkuyor. Her şeyden evvel bu gerçeği kabullenmek gerekiyor. Korkunun üzerine gitmeden evvel korkuyu kabullenmek gerek. Ardından çözüm üretme aşamasına geçilebilir.

Markaların dijitale karşı bu denli temkinli olmaları, dijitalin nimetlerinden yararlanmak konusunda markalara bir handikap oluşturuyor.  Markaların dijitali iyi ve etkili kullanamamasının ardındaki nedenleri sıralamadan önce her şeyin bir çözümü olduğunu hatırlatmak isterim. Ancak tedaviye başlamadan önce, teşhisi koymak gerektiğini de bilmemiz gerekiyor. Tam olarak markaların bu rahatsızlığının ardındaki nedenleri bulmadan bu hastalığa ilaç sunmak mümkün değildir.

***

Genel olarak dijitalde, dijitalin özelinde ise sosyal medyada markaların yeterince faal olamamasının nedenlerini herhangi bir önem sırası olmaksızın konuşmamız gerekiyor. Kısacası bu sebeplerin biri diğerinden daha önemli değil. Aksine her sebep markanın dijitalde tıkanıp kalmasında başlı başına büyük bir engel oluşturmaktadır. O halde hepsi için ayrı ayrı ama hepsine aynı etkide çözümler üretilmelidir.

Geleneksel düşüncedeki patronlar markaları hasta ediyor;

Çünkü bu düşüncedeki şirket yöneticileri değişen ve gelişen dünyada basmakalıp yöntemlerin hala işe yarayacağını düşünüyorlar.

Aslında bakıldığında dünyada ve Türkiye’de üretim anlayışı tarımdan sanayiye evrilirken, sanayi toplumunun ihtiyaçlarını karşılamak üzere seri – fabrikasyon – üretimin önem kazandığı bilinen bir gerçektir. Bu durum ise “rekabet” denilen sihirli sözcüğü doğurdu.Rekabet ise beraberinde bir firmanın diğer bir firmaya üstün olma ihtiyacını getirdi.

dijital

Dünyadaki ve Türkiye’deki köklü şirketlere ve bu şirketlerden çıkan markalara baktığınızda hepsinde şunu görürsünüz; bu şirketler daha kuruldukları ilk andan itibaren bir stratejiye sahipler. Henüz “marka” sözcüğü tam anlamıyla kavramlaşmamışken daha doğrusu marka olmak bir lüks iken dahi bu şirketler ürünlerinin markalaştırma hususunda oldukça ileri görüşlü adımlar atmışlar. O halde aslında sihirli sözcük “marka” değil “strateji”dir dersek yanlış konuşmuş olmayız.

Konuyu niye buraya çektiğimi soracak olursanız açıkçası tüm bunları bir ironiye değinmek adına anlattım. Reklam sektöründe, reklamı gereksiz harcama olarak yorumlayan şirket yöneticilerine, sahiplerine “geleneksel kafadaki patronlar” deniliyor.Oysa ilk kurulan şirketlerin bugün dahi varlık sürdürmeleri aslında geleneksel zihniyetteki patronların başarılı olduğunu gösteriyor. Zaman içerisinde bu terim anlam kaymasına uğramış ve geleneksel zihniyetle yönetilen markaların başarısız olacağına dair bir inanç oluşmuş. Bu yüzden biz de şimdi markaları hasta eden, markaların dijitalden korkmasına neden olan olgunun geleneksel düşündeki patronlar olduğunu söylemek zorundayız.

Evet, dijital dönüşümün 2000’li yıllarda başlamasına değin hatta 2010 yılına gelindiğinde bile şirketler dijitalde var olmadan ayakta kalabildiklerini bu nedenle dijitalde ayak uydurma konusunda herhangi bir mecburiyetlerinin olmadığını dile getirdiler. Şunu kabul edelim Türkiye’de hala her departman direkt olarak patrona bağlı çalışır. Departmanların adı vardır ama işlevi yoktur. Şirketteki işlerin profesyonelce ilerlediği yapılanmalar Türkiye’de çok nadirdir. Vahim olansa hala birçok şirket, dijital pazarlama ve sosyal medya yönetimi işini şirkette çok iş yükü olmayan kişiye yaptırır. Hatta stajyere şirketin tüm sosyal medya ve web site yönetimini veren firmalar var.

Çünkü Türkiye’de patronlar böyle ister.

Çünkü Türkiye’de hiçbir maliyet olmadan dijitaldeyiz diye patronun gözüne girmeye çalışan departman yöneticileri vardır.

Çünkü Türkiye’de şirketler kuruluş aşamasında stratejiden yoksundur. Sonrasında da strateji çizmek ekstra bir maliyet olduğundan firmalar buna yanaşmazlar.

digital_imac

2 gün eğitimle dijital pazarlama yöneticisi olan (!) uzmanlar markayı hasta ediyor;

Çünkü iki üç gün süren eğitimlerde sosyal medya veya SEO, Adwords, remarketing, kreatif içerik gibi sözcükler sadece kavramsal olarak anlatılır. Bunların detaylı olarak öğrenilmesi bırakın iki üç günü haftalar hatta aylar sürebilir. Her konuda temel bilgiye sahip olmak insanı uzman yapmaz, uzman yardımcısı da yapmaz.

Kavramsal olarak bir meseleyi öğrenmek insana ancak iyi bir içerik yazma konusunda yardımcı olur. Marka / şirket / patron ise, dijital pazarlama & sosyal medya yöneticisinden Facebook’un tarihçesiyle ilgili bir içerik değil Facebook’ta nasıl bir stratejiyle ilerleneceğini öğrenmek ister. Daha doğrusu bunu görmek ister. Çünkü o hep eleştirdiğimiz “geleneksel yöntemlerle yönetilen” markalar sosyal medyayı daha fazla ürün satmak için kullanıyor.

İşini iyi yapan bir dijital pazarlama uzmanı satış ile pazarlama kavramlarının iki ayrı şey olduğunu bilir ve buna göre ilerleme kaydeder.

Pazarlama olmadan satış yapmaya kalkışırsanız kriz olur. Ve iki günlük eğitimlerde dijitalde kriz yönetimi nasıl yapılır size öğretmezler. Kavramsal olarak bilmek dijitalde bir krizi yönetmeye yetmez.

***

Özetlemek gerekirse markayı hasta eden iki olgu var;

  • Patronlar
  • Uzmanlar

Üçüncü bir grup yok.

Her iki tarafın yapacağı ilk şey markaya dokunmaktır. Kavramların ötesine geçip, markaya dokunmayı başaran uzmanlar, patronların reklama, dijitale ve sosyal medyaya bakışını değiştirir. Markaya dokunmadan yapılan işler başarısızlıkla sonuçlandığından patronlar kendilerini reklama, dijitale, sosyal medyaya yatırım yapmanın ne kadar gereksiz olduğu konusunda haklı görecektir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ajans Paradise - Genel Müdür / Dijital Pazarlama & Sosyal Medya Uzmanı, Marka Yöneticisi, Yazar

2 Comments

  1. Müfit bey yazılarınızı zevkle takip ediyorum.Dijital pazarlama hususunda önereceğiniz iyi bir kitap var mı?Esen kalın

    1. Merhaba Levent Bey, teşekkürler. Yakın zamanda marka yönetimi temalı yeni kitabım çıkıyor. Yazılarımı, konferanslarım, eğitimlerim ve kitaplarım hakkında duyuruları takip etmek için beni sosyal medyada takip edebilirsiniz Facebook+Twitter+Instagram/MurselSaglam

Bir Cevap Yazın

Fulltrip İle Dijital Tatil Dönemi Başladı

Türkiye’nin dijital seyahat platformu Fulltrip, uçtan uca tatil planlamaya imkan tanırken Turkcell’in Hızlı Giriş teknolojisi sayesinde siteye telefon numarası ile kolaylıkla üye olunabiliyor. Tatilini planlayan kullanıcılar ayrıca milli ödeme platformu Paycell ile güvenli bir şekilde ödemelerini yapabiliyor. Ayrıca sitedeki tüm işlemler için BiP’ten 7/24 destek imkanı bulunuyor. 2018 yazına özel yüzde 45’e varan erken rezervasyon indirimi sunan Fulltrip’te koşulsuz iptal seçeneği de yer alıyor.

Turkcell desteğiyle tamamen dijital hale gelen Fulltrip, 2018’de tatilcilere eşsiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Hafta sonları ve resmi tatillerle birlikte toplam 116 gün resmi tatilin bulunduğu bu yıla özel çalışmalarını da sürdüren Fulltrip, 2018’de seyahat ihtiyaçlarının tek bir adres üzerinden uçtan uca karşılanmasını amaçlıyor.

Fulltrip ile dijital tatil deneyimi yaşanıyor

Turkcell’in ürün ve servisleriyle tatil kavramına yeni bir anlayış getiren Fulltrip bu sayede tatilcilere dijital tatil deneyimi sunuyor. Dijitalleşmenin ilk adımı olarak internet sitesine giriş özelliğiyle fark yaratan Fulltrip, hızlı giriş teknolojisini kullanarak sektörde bir ilke imza atıyor. Bu sayede Fulltrip’e tüm operatör kullanıcıları sadece telefon numaralarını girerek üye olabiliyor. Bununla birlikte Fulltrip’te milli ödeme platformu Paycell altyapısı kullanılarak tüm kredi kartlarıyla güvenle satın alma işlemleri yapılıyor. Müşteri hizmetlerini de BiP ile dijitalleştiren Fulltrip, 7/24 anlık destek sağlıyor. BiP’te bulunan Fulltrip kanalı ile kullanıcılar, müşteri hizmetlerine online olarak ulaşılabiliyor.

Seyahat öncesi kullanıcılarının rotasına göre bir de özel dijital rehber hazırlayıp sunan Fulltrip.com bu özelliğiyle de farklılaşıyor. Türkiye’den ve dünyadan 120 şehir için hazırlanan ve Gezginin Defteri olarak adlandırılan bu rehberde şehrin önde gelen yeme-içme noktaları, restoran önerileri ve görülmesi gereken yerler bulunurken otel, eğlence adresleri, yazlık ve kışlık mekânlara özel tavsiyeler de yer alıyor.

Yüzde 45’e varan erken rezervasyon indirimi Fulltrip’te

Türkiye’nin dijital seyahat platformu Fulltrip, erken rezervasyon dönemine özel başlattığı kampanya kapsamında 28 Şubat 2018 tarihine kadar yüzde 45’e varan indirim sunuyor. Koşulsuz erken rezervasyon iptalinin de yapılabildiği Fulltrip’te kredi kartıyla peşin fiyatına 9 taksit imkanı da bulunuyor.

220 binden fazla otel, 120’den fazla havayolu şirketi, 4 binden fazla araç kiralama firması anlaşması ve 1000’den fazla tur seçeneği ile Fulltrip.com, uçak bileti alımlarında sınıf ve yemek seçimi yapabilme, online vize servisi ve seyahat rehberi gibi yeni özellikleri ile dijital seyahat sektörüne farklı bir bakış açısı getiriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dünyanın En Ünlü Markalarının İsimlerinin Nereden Geldiğini Biliyor Muydunuz?

1. Amazon

İlk ismi Cadabra idi. Ancak kısa sürede bu isim “Cadaver” (Kadavra) sözcüğünü çağrıştırdığı için değiştirildi. Kurucu Jeff Bezos yeni isim olarak, alfabetik sıralamada üst sıralarda yer alması için A harfiyle başlayan bir kelime düşünmeye başladı, dünyanın en büyük ırmağı Amazon’un isminde karar kıldı.

2. Ikea

Şirketin ismi, kurucusu Ingvar Kamprad’ın; onun doğduğu çiftlik Elmtaryd’in ve büyüdüğü köy Agunnaryd’in baş harflerinin yan yana gelmesinden oluşuyor.

3. P&G

Sabun üreticisi William Proctor ile mum imalatçısı James Gamble, 1837’de aynı aileden iki kız kardeşle evlenip bacanak olunca, güçlerini tek bir şirket çatısı altında birleştirmeyi düşünürler. Böylece günümüz P&G’si (Proctor&Gamble) doğar.

4. Starbucks

Kahve devinin ismi ilk önce, Herman Melville’in klasik romanı Moby Dick’teki geminin adı  “Pequod” olarak düşünülür. Ancak bu isim kurul tarafından reddedilince, yine romandan bir karakter olan “Starbuck” ismine yönelinir.

5. Vodafone

İngiliz menşeili telekomünikasyon devi ismini İngilizce’deki “Voice” (ses),  “Data” (veri) ve “Telephone” (telefon) kelimelerinden alıyor

6. Lego

Danimarka merkezli şirket Lego’nun ismi ,Türkçe’de “iyi oyna” anlamına gelen Legt Godt kelimelerinden geliyor.

7. Coca Cola

İçecek firması ismini koka bitkisi yaprakları ve kola fıstığından alıyor.

8. Nike

Dünyanın önde gelen spor ürünleri üreticisi Nike’nin ismi, Yunan mitolojisinden zafer tanrıçası Nikea’dan geliyor. İznik kentinin antik ismi de Nikea’dır.

9. Virgin Records

Söylentiye göre ünlü plak şirketinin kurucusu Richard Branson’a bu isim “Bu sektörü hiç bilmiyorsun, bakire (virgin) sayılırsın” diyen bir arkadaşı tarafından önerilir. Branson fikri beğenir ve uygulamaya koyar.

10. Adidas

1949 yılında kurulan günümüz spor devi, ismini kurucusu Adolf Dassler’in takma adı “Adi” ile soyadının ilk üç harfinin birleşiminden alıyor.

11. Nintendo

Şirketin Japonca adı Nintendou’daki ‘Nin’ güvenilir, tendou ise cennet anlamına geliyor.

12. Reebok

Spor ürünleri üreticisi Reebok’ın ismi, Afrikalıların bir tür antiloba Rhebok diye seslenmesinden esinlenerek konulmuş.

13. Volkswagen

Şirketin ismi Almanca halkın otomobili anlamına geliyor.

14. Nikon

Ünlü kamera ve lens üreticisi şirket ismini, Japon Optiği anlamına gelen Nippon Kogaku’nun kısaltılmış halinden alıyor.

15. Pepsi

Pepsi ismini bir tür sindirim enzimi olan Pepsin’den alıyor.

16. Intel

Integrated Electronics’in kısaltması.

17. Canon

 

Kurulduğunda ismi Budizm’de merhamet tanrıçasının ismi olan Kwanon’du. 1935’de marka dünyaya açılma kararı aldığında isim yerini Canon’a bıraktı.

18. Nissan

Japon Endüstrisi anlamına gelen Nippon Sangyo sözcüklerinin kısaltılmışıdır.

19. IBM

IBM Bilgisayar devi ‘IBM’in açılımı ‘International Bussiness Machines’ yani Uluslararası İş Makineleri.

20. Saab

Bir zamanların sağlamlığıyla ünlü otomobil firması Saab, ismini ‘İsveç Havacılık Şirketi’nden (Senska Aeroplan Aktiebolaget ) alıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link