Marka İdeolojisi mi? O da Ne?

Kendi ülkemiz, kendi içinde bambaşka dinamiklere sahip bir şekilde yürüye dursun, Amerika Birleşik Devletleri için başkan seçimi süreci de oldukça ateşli bir yola girdi. Dışarıdan bir göz ve markacı olarak bu süreci izlemek o kadar keyifli ki, anlatılması zor.

Amerika Aralık’da yapılacak olan seçimler için süratle yoluna devam ediyor.

Alevler hiç durmadığı gibi her an körüklenmekten muzdarip.

Amerika bu heyecanı seviyor.

Aslına bakarsanız, bu heyecanı biz bile seviyoruz. Her gün bambaşka tartışmaların oluşunu seyretmek, her başka gün başka bir gafın ortaya çıkışı bizlerin bile içini titretecek kadar heyecanlı ve dur durak bilmez bir beyin fırtınası ortamı.

Amerika’nın en ünlü siyasi kampanya yöneticilerinin Amerika için önemli bulduğu ana başlık ‘Clear Message’ yani net bir mesaj ve duyuru gücü. Herkese ulaşabilen, tüm pazarın ve kamunun anlayabildiği, üzerinde konuşabildiği netlikte maddeler hayati önem taşıyor. Amerika halkını kendi içinde konuşur kılmak önemli. Bu, onların hem yapılan tüm etkinliklere ve kampanya ayaklarına tepki vermesini sağlıyor hem de gündemi yoğun tutabilmek için de enerjilerini odaklamış kılıyor. Gündem değiştirme teorisi Amerika’da çok sık işleyebilen bir durum değil. O an için belirli bir akış sağlanıyor olsa da, hiçbir vatandaş, sonraki sezonda bunu unutmuş olmuyor. Yani yapacağınız her hareket, vereceğiniz bütün mesajlar an ve an beyinlere işleniyor. Yani tıpkı bir markanın, kötü bir ürününü kullanarak tecrübe etmiş tüketicinin tepkisi gibi.

Ancak tabii ki aslında tüm dünya üzerinde olduğu gibi bu konuda da ne kadar auraya sahip olduğunuz önemli bir yer kaplıyor. Hatta yakın zamanda eşimle bununla ilgili ‘Game Change’ adında 2012 yapımı bir televizyon filmi izledik. Belki de bu durumun en net yaşanmışlık hikayesine sahip film denilebilir.

Yani, ne kadar süperstar’sınız sorusu çok önemli.

are-you-in-two

Siyaset size de çok ciddi bir iş gibi geliyor olabilir, ancak dünyada her konunun yolunu değiştirmesi gibi, bu konu da, var olan jenerasyonlara, markalaşma süreçlerine ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişiklik yaşıyor. Uzun zamandır bunun üstünde ilerlediğinin farkındayız. Amerika bunun en yakın ve net örneğini Obama’nın seçimiyle gösterdi bize. Şimdi de bu konuda bir değişiklik olduğunu düşünen varsa yanılıyor.

Yani elimizde bir star, herkesin orta noktasına dokunabilecek net bir mesaj varsa, biraz biraz bu yolda ilerliyoruz demek.

Elbette ki Amerika’nın başkanı olmak o kadar kolay değil.

Verdiğiniz her demeç, yaşadığınız her olay, mimikleriniz, hikayeleriniz, aileniz, çocuklarınızın giyimi, taktığınız saat, gülümseme şekliniz, gazetecilere tepkileriniz, ne kadar cesur olabildiğiniz, üslubunuz ve daha bir çok etken bu konuda ana damarları oluşturuyor.

Öncelikle seçmenin algısını görsel ve sloganlar boyuyor. 60’lı yıllardan ve hatta daha öncesinden beri bu böyle evet, ancak artık bütçelerimizin hemen hemen yarısından fazlası online olmak üzerine yürüyor. Her an görünür olmak, her anır ulaşır olmak, telefonla ulaşılır olmaktan daha kolay yolla, sosyal medya platformları ve resmi internet sitesiyle mümkün. Artık yaygın bir şekilde görüyoruz ki ‘.com’ iletişimleri daha fazla yapılıyor. Bazen kampanyaların en önemli görsellerini bu banner lar oluşturuyor. Tıpkı barniesanders.com görselliği gibi. Hillary Clinton kendi kampanyası için belki çok daha fazla bütçe ayırmıştı ancak, görüyoruz ki sosyal medya kullanımı da bu kapsama, bu kadar yoğun bütçe harcamadan da ulaşabiliyor.

Donald Trump, ünlü olmanın, ünün ve onlara yakın olmanın ne kadar önemli olduğunu göstermeye çalışan ve az harcamayla başarı elde eden farklı bir örnek olmuş durumda. Popülerliğin, güzel bir eş sahibi görünümünün, ünlülerle fotoğraflarının vurgulanması gerektiğinin çok farkında. Onun kampanyası Trump’ı başkan yapabilsin ya da yapamasın, başarılı olduğu kesin. Kitaplarda anlatılması gereken önemli stratejilere ve kriz yönetimlerine sahip.

Yani ideoloji savunmak da artık pazarda domates satmaktan farklı değil. Kötülemek manasında değil ancak işin matematiğini anlamak açısından bu şekilde dile getirmek daha doğru. Ürün ne olursa olsun mantık aynı şekilde ilerliyor. Çevresel faktörler markaları aynı şekilde etkiliyor.

İyi bir ürün, iyi bir mesaj, iletişim gücü, insanlarla konuşabilmek, ulaşılabilir olmak ve tüm bunlarla beraber güçlü, tutarlı marka yönetimi başkanlığın kan yapıcı maddeleri.

Kim başkan olursa olsun, ideolojinin kazanmadığını artık biliyoruz.

Artık strateji ve güçlü marka başkan olabiliyor sadece.

Sizin için en güçlü marka hangisi bu durumda?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Zümrüt Tanrıöven; Pazarlamasyon'da pazarlama ve reklam üzerine yazılar yazmaktadır. Futbol Extra'da yazar olmasının yanında, bunun bir devamı olarak spor pazarlama konusunda oldukça derin eğitimler almış, bu konuda bir çok araştırmada ve projede bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde bitirdiği yüksek lisansıyla beraber kültür ve sosyolojik yönetimlere de odaklanmaya çalışmış, bu alanları birbiri içinde kullanmaya yönelmiştir. Alamet-i Farika, Show Tv gibi yerlerin ardından son 5 yılında TTNET, Tivibu'da İçerik Pazarlama'cı olarak çalıştı. Şimdi Türk Telekom Pazarlama İletişiminde yolunda devam etmekte.

Bir Cevap Yazın

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İsminin Yanlış Telaffuzunu Muhteşem Bir Kampanyaya Dönüştürüp Ödül Alan Marka: MailChimp

  •  Markanızın isminin yanlış telaffuzu alıp nasıl ödüllü bir kampanya haline getirebilirsiniz?
  • MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp gibi dokuz farklı telaffuz hatası Mailchimp’e her zaman hatırlanabilecek bir kampanya yaratma ilhamı verdi, detaylar aşağıda,
  • Benzeri yazılar için;Start-Uplar için Kullanabileceğiniz En İyi 8 Pazarlama Aracı

Pazarlama otomasyonu ve e-mail pazarlama konularında akla ilk gelen markalardan olan MailChimp, geçtiğimiz sene yaptığı efsanevi pazarlama kampanyası hala çok konuşulurken bizlerde hem 2017 Cannes Lions International Festival of Creativity ödüllü bu kampanyayı tekrar hatırlatalım hem de izlemeyenler için kampanyayı tekrar anlatalım istedik.

Google’a sorduğumuz sorulardaki yazım yanlışlarını düzelttiği klasik soru kalıbını alıp bütün bir kampanyanın ana fikri yapan şirket, isminin yanlış telaffuzunu oldukça eğlenceli bir yolla anlatırken adeta aklının aklımıza kazınmasını sağlıyor. “Did you mean Mailchimp?”  sorusunun hakimiyetindeki kampanya ismin ona çok benzer dokuz farklı yanlış telaffuzunu birbirinden farklı, absürt şeylere dönüştürüyor.

Bunlardan üç tanesi MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp mod filmi diyebileceğimiz tarzda ve her yanlış telaffuz için kurulan mikro sitelerde yayına geçmeden önce Amerika’da ki birkaç sinema da yayınlanıyor.

Ve sanırım en güzeli de bir çoğunun distopik birer evren resmediyor hissi vermesi. Sizce?

MailShrimp

Robert Vacha ve Peter Klimes başrolündeki bu film, posta servisinde çalışan bir çocuğun karides (shrimp) sandviçi yemesini epik bir hale getiriyor.

KaleLimp

Zdenek Subr, Helena Jilkova, Boris Wilkenin başrolündeki bu kısa filmde bir lahana yaprağının tabağa olan yolculuğu lahanadan bir köpeğin maceraları şeklinde anlatılıyor.

JailBlimp

Bir hapisten kaçış hikayesi ne kadar garip olabilir. Tam da yukarıda izlediğiniz kısa film kadar. Bir doğum günü kızının kukla oyuncağını ezmesinden çıkan bir kaçış hikayesi…

VeilHymn

VeilHymn, Devonté Hynes ve Bryndon Cook isimli iki sanatçı ile yapılan bir ortaklığın ürünü. Ziyaretçiler veilhymn.com’u ziyaret ettiğinde 4:35 dk süren ve dinlemesi pek bir keyifli bir video ile karşılaşıyor.

SnailPrimp

Belki de aradığınız yaşlanma karşıtı birkaç üründü diye düşünen MailChimp salyongoz özlü yaşlanma karşıtı ürününden bahsetmek istedi. Instagram sayfası bile var: instagram.com/snailprimp.

 

FailChips

Kendisi gerçek bir ürün, tek sıkıntısı ise parçalanmış olması.

WhaleSynth

whalesynth.com’u ziyaret ederek bugüne kadar aradığınız o ritmi kendiniz okyanus seslerinin rahatlatıcı atmosferi ile bulabilirsiniz.

NailChamp

Tırnak süslemenin son moda versiyonları Tumblr-vari sitesi ile NailChamp’te sizi bekliyor. Hem de süslenmiş tırnakların yarıştığı bir yarışma için oy bile kullanabiliyorsunuz.

MaleCrimp

malecrimp.com, MaleCrimp Tumblr sitesi ile saçlarına ince kıvrımlar veren erkeklerin hikayesini anlatıyor. Öyle ki bu hikaye Buzzfeed’e bile konu oldu zamanında.

Bu başarılı kampanyanın arkasında Droga5, New York bulunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link