Geçtiğimiz günlerde bahsettiğimiz üzere Pinterest’te günlük yapılan arama sayısı 2 milyon’u geçmiş durumda. Sadece basit sorulara yanıt vermekle kalmayan bu mecra özellikle hayatın her alanında verdiği fikirler ile ünlü. Sevdiğimiz şeyleri kendi profilimizde saklama ya da takipçilerimizle ‘Pin It’ butonu ile paylaşabilmemize olanak veren Pinterest’in ya gerçek hayatta bir ‘Pin It’ butonu olsaydı nasıl olurdu?

Bu sorunun cevabı olabilecek bir iş Brezilya’nın en büyük mobilya mağazası Tok & Stok’tan geliyor. Fiziksel mağazalarından birisini Pinterest ile entegre eden mağaza gelen müşterilerine mobilyaları denemeleri için dijital bir deneyim fırsatı sunuyor.

Kişilerin mobilya alırken, onları ölçerek resimlerini çekerek, kişilerle konuşup yorum alarak hareket ettiklerini belirten şirketin ajansı DM9DDB ve Pinterest PinList adını verdikleri projede gerçek hayatta kullanılabilecek Pin butonları yaratarak onları mağaza içindeki binlerce ürünün yakınlarına yerleştiriyorlar. Böylelikle kişiler beğendikleri ya da evine uygun olduğunu düşündüğü mobilyaların üzerinde yer alan Pin it butonlarına basarak o ürünleri kendi PinList’i ne aktarmış oluyor.

Sadece ev için de değil, düğün planı ya da arkadaşa alınacak hediye önerileri ya da tasarımcılar için sunduğu fikir önerileri ile online ve mağaza içi ürün entegrasyonun en başarılı örneklerinden sayılabilecek bu çalışma Pinterest’in hem iyi fikirler üretme konusunda gerçek hayatla olan bağlantısını anlatması açısından hem de Pinterest’te nasıl yer alacağını bilmeyen işletmecilere fikir vermesi açısından güzel bir çalışma olmuş.

Kişilere telefonunda ki Pinterest uygulamasını açmasına gerek olmadan fiziksel buton ile telefon arasında Bluetooth ile eşleştirme yaparak beğendikleri ürünleri kendi PinList’lerine aktarma olanağı veren bu uygulama mağazada alışveriş yapan kişiler açısından da ilginç bir deneyim olarak hafızalarında yer etmiştir muhakkak.

Belki de gelecekte bu butonlardan her yerde görmeye başlarız ne dersiniz ?

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın